• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
ma grah još nije ni posađen, red će bit dug 60m, a tribalo bi bit oko 110 redi, a to bi tribalo ić na 3 ili 4 ventila tako da bi se odjednom zalivalo 27 ili 36 redi. U prvom slučaju, 27x60=1620x1,5l/m=2430l/h, a to mi je ujedno i kapacitet pumpe, al me strah da bi pritisak bio prevelik za ta crijeva, a u drugom slučaju 36x60=2160x1,5l/m=3240l/h, a to je 30tak% veće nego kapacitet pumpe, pa ne znam oće li mi sve kapaljke imat vode??

Ako odredjena duzina crijeva pri pritisku od 0.7 bara propusta 2500L vode, a ako je pritom kapacitet pumpe 2500L onda nece biti prejakog pritiska.
Ali naslucujem nesto :icon_weed:
Reci kako si dosao do toga da pumpa daje 2500L vode pod pritiskom od 2 bara?
Jer predpostavljam ako daje toliko pod pritisko od 2 bara, da ce pod pritiskom od 0.7 bara dati vise vode, pa bi onda na osnovu toga trebalo odrediti duzinu crijeva koja ce se odjednom pustiti
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ako odredjena duzina crijeva pri pritisku od 0.7 bara propusta 2500L vode, a ako je pritom kapacitet pumpe 2500L onda nece biti prejakog pritiska.
Ali naslucujem nesto :icon_weed:
Reci kako si dosao do toga da pumpa daje 2500L vode pod pritiskom od 2 bara?
Jer predpostavljam ako daje toliko pod pritisko od 2 bara, da ce pod pritiskom od 0.7 bara dati vise vode, pa bi onda na osnovu toga trebalo odrediti duzinu crijeva koja ce se odjednom pustiti

tu na dijelu parcele imam rasprskivače koji su po 8 u laterali i mirija sam svaki daje malo više od 5l/m, odnosno 300l/h, a pritisak moram priznat nisam ni mirija al da je ispod 1,5bara ne bi rasprskivači imali dovoljno tlaka, tako da sam pretpostavija da je tlak oko 2bara
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
tu na dijelu parcele imam rasprskivače koji su po 8 u laterali i mirija sam svaki daje malo više od 5l/m, odnosno 300l/h, a pritisak moram priznat nisam ni mirija al da je ispod 1,5bara ne bi rasprskivači imali dovoljno tlaka, tako da sam pretpostavija da je tlak oko 2bara

Treba izmjeriti koliko pumpa naprazno ili pod malim opterecenjem daje L/h, pa ce onda to biti mjerilo.
O kakvoj se pumpi radi?
 
Posljednje uređivanje:

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Treba izmjeriti koliko pumpa naprazno ili pod malim opterecenjem daje L/h, pa ce onda to biti mjerilo.
O kakvoj se pumpi radi?
to je potopna Pedrollo block 2/13 daje oko 2500l/h naprazno
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
to je potopna Pedrollo block 2/13 daje oko 2500l/h naprazno

dobro jeli ti je teško izmjeriti sa koje dubine pumpa vuče vodu, onda ćemo mi uz pomoč te mjere i guglanjem pedrolo pumpe tebi reći kaj moreš očekivati;

Od litara u min ili sat sa nadtlakom ili vakumom:)

Kak da ti pomognemo ajde, sramiš se reči da je neko sr.... il kaj???
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
dobro jeli ti je teško izmjeriti sa koje dubine pumpa vuče vodu, onda ćemo mi uz pomoč te mjere i guglanjem pedrolo pumpe tebi reći kaj moreš očekivati;

Od litara u min ili sat sa nadtlakom ili vakumom:)

Kak da ti pomognemo ajde, sramiš se reči da je neko sr.... il kaj???
dobro nisam ja baš takav debil da ne znam na kojoj je dubini pumpa i ne triba mi nitko guglanjem očitavat parametre te pumpe, nego sam postavija pitanje nadajući se da će mi neko ko je već radija sa kpk jednogodišnjim crijevima pomoć na temelju svog iskustva da za protok od 2500l/h i pritisak cca 2bara prije spomenuti sistem od 110laterala po 60m podjelim na 3 ili 4 ventila, jer od toga mi zavisi kupovina baterijskog programatora (ako je potrebno to podjelit u 4 grupe, a na susjednoj parceli imam već 5 grupa sa rasprskivačima onda je to ukupno 9, a nigdi na splitskom području nema baterijski programator sa više od 8 grupa, pa bi onda mora to spojit na 2, a ako bi išlo na 3 grupe onda je to ukupno 8 a takvih baterijskih programatora ima, pa bi moga sve rješit sa jednim)
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
E to je već lijepo objašnjenje, nemaš se kaj srditi da si ovo sve napisal na početku posal bi bil već gotov sam tak.
Na mojem gruntu nema takvih sistema pa prepuštam drugim forumašima da završe priču.
Opet velim probaj bez toga kaj ti fali pa prosudi sam; ili ti treba ili ne treba.
Ovak paušalno i bez fizike ja ne funkcioniram.

Lijepi pozdrav iz Turopolja.
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ma grah još nije ni posađen, red će bit dug 60m, a tribalo bi bit oko 110 redi, a to bi tribalo ić na 3 ili 4 ventila tako da bi se odjednom zalivalo 27 ili 36 redi. U prvom slučaju, 27x60=1620x1,5l/m=2430l/h....
Ostani na tome.
Samo bitno je da izabereš i pravi promjer cijevi za glavni vod.
Za kapacitet od 2,430 m3/sat i brzinu vode od 2 m/sek. unutarnji promjer cijevi treba biti 23,23 mm odnosno 3/4" tj. 25 mm (prva slijedeća tehnička mjera; od 1/2" je premala).
Ali sada imaš tehnički problem; priključak koji se ubušuje u alkatenku za spajanje meke cijevi KPK zahtjeva glavni vod od 1" jer na 3/4" nema mjesta za utiskivanje.
Međutim, ako ideš na 1" glavni vod (radi načina spjanja mekih cijevi i alaktenki) da bi cijeli sustav funkcionirao, trebati će ti malo više tlaka.

Za točno izmjeriti tlak na izlazu pumpe, kupi manometar (u dućanima za centralno grijanje imaju male manometre do 10 bara; cirka 50 kn); obično je neki sitni navoj (tipa 1/8) pa kupi par adaptera, spoji manometar i izmjeri tlak. Sve skupa 100-tinjak kuna uloga, ali imaš manometar i možeš si točno izmjeriti tlak na izlazu pumpe. Isti manometar češ kasnije koristiti i za kontrolu sustava (sustav će raditi dobro samo ako je na najdaljnoj kapaljci tehnički odgovarajući tlak).
 
Posljednje uređivanje:

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ostani na tome.
Samo bitno je da izabereš i pravi promjer cijevi za glavni vod.
Za kapacitet od 2,430 m3/sat i brzinu vode od 2 m/sek. unutarnji promjer cijevi treba biti 23,23 mm odnosno 3/4" tj. 25 mm (prva slijedeća tehnička mjera; od 1/2" je premala).
Ali sada imaš tehnički problem; priključak koji se ubušuje u alkatenku za spajanje meke cijevi KPK zahtjeva glavni vod od 1" jer na 3/4" nema mjesta za utiskivanje.
Međutim, ako ideš na 1" glavni vod (radi načina spjanja mekih cijevi i alaktenki) da bi cijeli sustav funkcionirao, trebati će ti malo više tlaka.

Za točno izmjeriti tlak na izlazu pumpe, kupi manometar (u dućanima za centralno grijanje imaju male manometre do 10 bara; cirka 50 kn); obično je neki sitni navoj (tipa 1/8) pa kupi par adaptera, spoji manometar i izmjeri tlak. Sve skupa 100-tinjak kuna uloga, ali imaš manometar i možeš si točno izmjeriti tlak na izlazu pumpe. Isti manometar češ kasnije koristiti i za kontrolu sustava (sustav će raditi dobro samo ako je na najdaljnoj kapaljci tehnički odgovarajući tlak).
meni je glavni vod od 1", nije mi jasno zašto bi mi tribalo više tlaka za kpk, monometar ću ić kupit danas pa ću znat preciznije tlak:icon_thumright:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
meni je glavni vod od 1", nije mi jasno zašto bi mi tribalo više tlaka za kpk...
Zato Friki jer za hidraulički proračun su važne tri varijable; promjer cijevi, tlak i protok (i četvrta, a to je brzina vode u cijevi; nije isto što i protok), i na kraju da li je sustav zatvoren (tipa točka A-cijev-točka B ili otvoren sustav točka A-X broj kapaljki-točka B..... itd.). Međutim to već izlazi iz okvira foruma. Ima toga dosta u hidraulici :fiery:
Ili možeš i empirijom; zdravim načinom pokušaja, dok ne postigneš vrijednost koju želiš.

Znači, kada sve složiš, uzmi par malih posudica, i postavi na nekoliko kapaljki u sustavu, i izmjeri kapacitet. Ako su sve unutar radne vrijednosti kapaljke koja je deklarirana, onda je super stvar. Ako su razlika između najvećeg i najmanjeg kapacitet do 10% onda je to jako dobro, razlika do 15% je još uvijek dobro... ali ako je razlika više od 15%, onda je sistem "fulan". To je prevelika razlika, onda je natapanje neujednačeno, jedanko kao i (očekivani) porast prinosa :icon_anal:
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Koji promjer borera koristite za bušenje rupa u alkatenu za postavljanje ventila koji vode na trake kap po kap?
Malo sam surfao pa sam naišao na podatke 13, 14 i 15 mm pa me zanima koji na kraju treba biti jer ne bi želio da mi kasnije pušta vodu kuda ne treba.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Koji promjer borera koristite za bušenje rupa u alkatenu za postavljanje ventila koji vode na trake kap po kap?
Malo sam surfao pa sam naišao na podatke 13, 14 i 15 mm pa me zanima koji na kraju treba biti jer ne bi želio da mi kasnije pušta vodu kuda ne treba.

14ica za drvo, najbolji izbor !

ventil upada "na knap" tako da nigdje ne curi, a opet ima taman dovoljno mjesta da se uz manji napor gurne kroz rupu

provjereno na 146 rupa prošli mjesec ;-)

pozz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
14ica za drvo, najbolji izbor !

ventil upada "na knap" tako....

Tako je. Svrdlo za drvo ima mali šiljak, pa svrdlo ne "pleše" po alkatenki. Buši točno gdje želiš :eek::
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Prvo provjeri koji ti je ventil jer kod mene imaju dvije varijante 14 i 16 mm.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Još jedno pitanje
kako izračunati koliko maksimalno kapaljki mogu priključiti na alkaten od 32 mm, tlak mi je cca 0,5 bara
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Znam da fi 50 može maksimalno progurati protok od 10m3/h, to ti je 1000 m trake kapaciteta 10 l/h, sve preko toga gubi pritisak. Fi 32 je malo više od duplo manji presjek od fi 50 tako da bi trebalo biti protok oko 4-5m3/h ili 400-500 m trake kapaciteta 10l/h ili 800-1000 m trake kapaciteta 5 l/h.
 

ZELJAC DMP

Član
Tu od
2 Lip 2013
Poruka
119
Prvo provjeri koji ti je ventil jer kod mene imaju dvije varijante 14 i 16 mm.

Danas sam mjerio zub na ventilu preko kojeg se navlači gumeni nastavak je 15,3 mm, a cijev na ulazu u ventil je 12,5 mm.
Na komadu cijevi sam za probu izbušio sa borerom 14 i 15 mm i spojio direkt na vodovod i drže oba ako da mislim da neće biti problema.
Bušit ću sa 14 mm jer čvršće naliježe.

Da li između spojnih elemenata sustava (nipli i ostali dijelovi koji se spajaju na navoj) stavljate teflon traku ili nekakve gumice kao brtve ili je dovoljno samo jako zategnuti (bojim se da ne pojede navoj jer sam uzeo sve plastično?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ Zeljac: Nisam neki strucnjak ali kakve kapaljke imas tj. na kojem tlaku radu, obicno idu od 0.7 bara?
 

Najnoviji postovi

Na vrh