• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dragi poljoprivrednici,

Novi sam na forumu i na početku svoje poljoprivredne karijere. Trebalo bi mi malo pomoći. Mi može netko preporučiti neku firmu za navodnjavanje. U pitanju su 2 parcele sa 1600 voćaka. Došle bi u obzir firme u Istri i na potezu do Zagreba.
Najlijepše vam se svima zahvaljujem.

Nisi baš bio precizan; tražiš firmu koja će izvesti sustav navodnjavanja za te dvije parcele ("ključ u ruke") ili firmu (ili više firmi) gdje bi kupio opremu i sam slagao sustav natapanja?
 
A

alpine1

Guest
Nisi baš bio precizan; tražiš firmu koja će izvesti sustav navodnjavanja za te dvije parcele ("ključ u ruke") ili firmu (ili više firmi) gdje bi kupio opremu i sam slagao sustav natapanja?

Sve zavisi o cijeni, ako mi cijena odgovara, onda "ključ u ruke", ako ne onda samo oprema. Mogu biti 2 ponude, samo materijal i druga sa ugradnjom.
Hvala
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Vidim ovdje ima dostra stručnjaka za navodnjavanje.
Ja ću vam opisati ono što planiram saditi i gdje bi mi trebalo navodnjavanje pa vas molim prijedloge. Naravno osnovni kriterij je što niža cijena i sustav kap po kap.
Dakle zemljište dužine 170 m, širine 40m.
Sadim aroniju na 1,5m razmaka u redu, širina između redova 3m. Mislim da će stati 12 redova, ne više. Napominjem da nemam mogućnosti dovođenja struje, jedino ako bi uzimao agregat.
Na zemljištu planiram udariti cijev za navodnjavanje (koji promjer još neznam). Da li sredina zemljišta ili na kraju to prepuštam vama na savjet.
Što bi mi predložili; motorna pumpa, agregat za struju pa električna, baloni s vodom ili kako. Naravno ta "skuplja mašinerija" se mora moći maknuti sa polja jer bi preko noći nestala :)

Kako sam sam pokušao nešto osmisliti, stvarno nisam uspio jer uvijek postoji neki ali ili neki ograničavajući faktori a nisam stručnjak.

Hvala!
 

IgiThePop

Član
Tu od
20 Sij 2014
Poruka
32
Ma kako nebi moglo, ja sve zalijevam slobodnim padom( cisterna, kace...) Npr. zalijevam 4 reda paprike od 60m svaki. Lagani pad prema dolje (jedva vidljiv), kaca od 600 L na postolju visine 1,2m, cijev od pola cola prikopčana na kacu i ona se uključuje na račvu i zalijevam odjednom 2 reda.

i to funkcionira ok? nije na kraju reda preslab dovod vode?
pitam jer imam dooonekle slične potrebe. naime, polje DO nekih 90-100 metara, 16-18 redova manje zahtjevne kulture nego li je paprika..
Ako to tako funkcionira, dovodi me do zaključka da bi se sa ugradnjom nekakve male pumpe ovo moje savladalo ko od šale...a ja gledam tamo neke 30m3/h..
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja bih volio kada bi vi koji zalijevate iz rezervoara sa 1m visine izmjerili koliko vam iskapa na početku reda i na kraju. Po mojoj logici ne možete imat dovoljan tlak pogotovo kad tank ostane na par sto litara vode.
Prije kad sam slagao navodnjavanje se pričalo ovdje na forumu da 1m3 na 1m visine daje pritisak od 1bar, kad sam to spominjao kod ljudi koji se bave navodnjavanjem i u razgovoru sa nekim vodoinstalaterima svi su me bljedo gledali i rekli isto. 1m3 na 10m visine daje 1bar, kad je količina vode veća i pritisak je veći tj. treba manja visina ali uvijek ostaje problem kada je rezervoar pri kraju.
To su moja iskustva, može bit da je sve krivo.
 

IgiThePop

Član
Tu od
20 Sij 2014
Poruka
32
Ja bih volio kada bi vi koji zalijevate iz rezervoara sa 1m visine izmjerili koliko vam iskapa na početku reda i na kraju. Po mojoj logici ne možete imat dovoljan tlak pogotovo kad tank ostane na par sto litara vode.
Prije kad sam slagao navodnjavanje se pričalo ovdje na forumu da 1m3 na 1m visine daje pritisak od 1bar, kad sam to spominjao kod ljudi koji se bave navodnjavanjem i u razgovoru sa nekim vodoinstalaterima svi su me bljedo gledali i rekli isto. 1m3 na 10m visine daje 1bar, kad je količina vode veća i pritisak je veći tj. treba manja visina ali uvijek ostaje problem kada je rezervoar pri kraju.
To su moja iskustva, može bit da je sve krivo.

jep, na 10 metara daje 1 bar. zato sam i postavio pitanje onako..
a sa čime se kod tebe zaljeva? ako sa ičim? i dalje sam u potrazi za savjetima:)
 

IgiThePop

Član
Tu od
20 Sij 2014
Poruka
32
ok, evo jednostavnijeg pitanja, da sad ne žicam tu besplatno konstruiranje:
protok ispred tlaka koji pumpa postiže - da ili ne?
znam da se na svakom elementu i duljini nešto gubi, no ako pumpa može dati 30m3/h (bubam cifru tu sa pumpom) a potrebno nam je 10m3/h, onda nema brige što je max pritisak koji daje 2bara u raster od 2km dripa? (2*20*50metara razvedeno sa magistrale L i D)
pod nema brige mislim na minimum u najdaljoj točci sistema

hvala :icon_thumright:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ok, evo jednostavnijeg pitanja, da sad ne žicam tu besplatno konstruiranje:
protok ispred tlaka koji pumpa postiže - da ili ne?
znam da se na svakom elementu i duljini nešto gubi, no ako pumpa može dati 30m3/h (bubam cifru tu sa pumpom) a potrebno nam je 10m3/h, onda nema brige što je max pritisak koji daje 2bara u raster od 2km dripa? (2*20*50metara razvedeno sa magistrale L i D)
pod nema brige mislim na minimum u najdaljoj točci sistema

hvala :icon_thumright:
Neće ići tako jednostavno, i zbog toga ipak treba iskustva u projektiranju natapanja. Imaš nekoliko važnih varijabli, od koji se ističe: tlak, protok i brzina kretanja medija (u ovom slučaju vode) te promjer cijevi. I što je još gore, međusobno su povezani.
Da bi sustav radio dobro (učinkovitost bar 90%, moglo bi i 85%, ali isod toga doista nema smisla), treba sve uskladiti.
Idemo od kraja; kapaljka ili rasprskivač. Svoje radne karakteristike postiže (primjerice 4 lit/sat) pri određenoj količini tlaka i protoka. Znači da bi sve kapaljke radile na 4 lit/sat sve bi kapaljke u sustavu morale imati isti tlak i protok. Nažalost, nemoguća misija. :icon_e_ugeek:. Svaka kapaljka u sustavu predstavlja gubitak tlaka (recimo X), i na svakoj slijedećoj radni tlak je manji za gubitak tlaka X na predhodnoj kapaljci (isto tako, svaki element u sustavu, predstavlja gubitak tlaka; t-komad, l-komad, filter, manometar.....). I sasvim je jasno, da u nizu od primjerice 100 kapaljki tlak konstatno pada. Padom tlaka, padaju i radne karakteristike. I upravo to limitra dužinu cijevi (određenog promjera) za određeni broj kapaljki, da bi radile u okviru gore spomenitih 90% učinkovitosti.
No Jura je ipak faca, pa cijevi za kapanje stavlja odokativno, a za pad tlaka, koristi tablete :icon_lol::icon_lol::icon_lol:.
Naravno, na par redi kapaljki gubitak je mali, ali na 1-2-5 ha sustava, to zna biti enormno.
I sada, Jurina priča (naravno Jura je izmišljeni junak; ili možda nije :rolleyes:), imam spremnik od 1m3, dignem to na 1 m visine i moj sustav radi.
I dosita radi. I zbog jednog jednostavnog pravila u hidraulici.
Ako voda ide kroz otvoreni sustav, sva voda će i izaći iz sustava. Neće ostati niti kapi u spremniku, niti u cijevima. Voda će izaći iz sustava zbog djelovanja dva "tlaka"; razlike u hidrauličkoj visini (dok je spremnik pun, hidraulička visina je veća, pa je tlak veći i protok vode brži) te dijelovanjem sile gravitacije (kada hidraulična visina postane minorna, tada će dijelovati gravitacija, pa će i dalje voda nešto iskapati). Samo, to nema veze, a Juri nije niti bitno, sa početkom priče; na početku sustava, tlak je najveći, i tu ide najviše vode, a prema kraju sustava, sve manje i manje..... eto, to je to :(clap):
(jasno da hidraulika ne može stati u jedan poduži post, ali su sada stvari malo jasnije; ima se tu još šta pričat).
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ah,bolje da ne velim kaj sam rekla. Hihi.....
 
Posljednje uređivanje:

IgiThePop

Član
Tu od
20 Sij 2014
Poruka
32
Neće ići tako jednostavno, i zbog toga ipak treba iskustva u projektiranju natapanja. Imaš nekoliko važnih varijabli, od koji se ističe: tlak, protok i brzina kretanja medija (u ovom slučaju vode) te promjer cijevi. I što je još gore, međusobno su povezani.
Da bi sustav radio dobro (učinkovitost bar 90%, moglo bi i 85%, ali isod toga doista nema smisla), treba sve uskladiti.
Idemo od kraja; kapaljka ili rasprskivač. Svoje radne karakteristike postiže (primjerice 4 lit/sat) pri određenoj količini tlaka i protoka. Znači da bi sve kapaljke radile na 4 lit/sat sve bi kapaljke u sustavu morale imati isti tlak i protok. Nažalost, nemoguća misija. :icon_e_ugeek:. Svaka kapaljka u sustavu predstavlja gubitak tlaka (recimo X), i na svakoj slijedećoj radni tlak je manji za gubitak tlaka X na predhodnoj kapaljci (isto tako, svaki element u sustavu, predstavlja gubitak tlaka; t-komad, l-komad, filter, manometar.....). I sasvim je jasno, da u nizu od primjerice 100 kapaljki tlak konstatno pada. Padom tlaka, padaju i radne karakteristike. I upravo to limitra dužinu cijevi (određenog promjera) za određeni broj kapaljki, da bi radile u okviru gore spomenitih 90% učinkovitosti.
No Jura je ipak faca, pa cijevi za kapanje stavlja odokativno, a za pad tlaka, koristi tablete :icon_lol::icon_lol::icon_lol:.
Naravno, na par redi kapaljki gubitak je mali, ali na 1-2-5 ha sustava, to zna biti enormno.
I sada, Jurina priča (naravno Jura je izmišljeni junak; ili možda nije :rolleyes:), imam spremnik od 1m3, dignem to na 1 m visine i moj sustav radi.
I dosita radi. I zbog jednog jednostavnog pravila u hidraulici.
Ako voda ide kroz otvoreni sustav, sva voda će i izaći iz sustava. Neće ostati niti kapi u spremniku, niti u cijevima. Voda će izaći iz sustava zbog djelovanja dva "tlaka"; razlike u hidrauličkoj visini (dok je spremnik pun, hidraulička visina je veća, pa je tlak veći i protok vode brži) te dijelovanjem sile gravitacije (kada hidraulična visina postane minorna, tada će dijelovati gravitacija, pa će i dalje voda nešto iskapati). Samo, to nema veze, a Juri nije niti bitno, sa početkom priče; na početku sustava, tlak je najveći, i tu ide najviše vode, a prema kraju sustava, sve manje i manje..... eto, to je to :(clap):
(jasno da hidraulika ne može stati u jedan poduži post, ali su sada stvari malo jasnije; ima se tu još šta pričat).

dada. dobro se raspišeš svaki put :)
sve sam ja to nekako ubrao usput, čitajuć specifikacije cijevi, računajuć koliko znam i umijem..al općenito je očito iz mog oskudnog znanja da je dugačak sustav neučinkovit- išao sam u građevinsku, učio izračune vodovoda, gubitke na prijelazima itd, davna prošlost al dovoljno da znam da postoje i ak mi žena otvori pipu na kadi da ću ja na lavabou imat pad tlaka ;)
e sada, upravo taj dio oko nekakvog kak tak učinkovitog dosega me interesira. jer, kod mene se bukvalno radi o 50metara na obje strane lateralno. sve skupa 1000 kvadrata cca. Vidim da je ovdje dosta pisano o ozbiljnim parcelama pa se tu malo dade i izgubit kompas, neka postrojenja koja sam vidio za navodnjavanje su upravo to, frikin mini-tvornice :D
slobodni pad mi tak tak, al ak on dogura do nekud (netko je spominjao 25metarske redove nečega) nekakva logika mi nalaže da sa stabilnim dotokom nekakvom motornom pumpom sustav postaje "dosežniji". nečija 3 kubika na metar visine daju nekakvih prosječnih 0.15bar-a hidrostatskog (voda opada, jelte), ako pumpa ima dovoljno dobar dotok vode i jednako jaku magistralu kao izlaz i daje uistinu 2 bara, to sustav čini cca 13x jačim. pa ako i rasčlaniš nelinearno, neka je 4-5 puta jači to bi moglo dati možda nekakvu preporučenu vrijednost za drip-tapes.
Bobostare, da odmah to maknem sa puta, uključio sam se na ovaj i na jedan srpski (srbijanski?) forum DA BI NAUČIO nešto. Moji postovi nisu pokušaj pametovanja ili da se pravim da znam više, nego ispipavam logiku i vlastite ideje i račune sa ljudima koji očito više znaju ;)
ajde, pišite! :(y):
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
A mene zanima da li se taj pad tlaka na dužinu kod tih cijevi za navodnjavanje može kompenzirati sa recimo redukcijom sa deblje na tanju cijev? Recimo da od dužine 140m, 70 metara neka bude cijev 20mm a druga polovica 16mm.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
jep, na 10 metara daje 1 bar. zato sam i postavio pitanje onako..
a sa čime se kod tebe zaljeva? ako sa ičim? i dalje sam u potrazi za savjetima:)

Ja ti imam pedrollo pumpu 4,5m3/h, 550w, bunar dubine 2m. Imam 42 reda po 90m, fi20, 2l/h, 33cm. Zbog napajanja preko solara nije mogla jaca pumpa pa imam 6 sekcija sa elektromagnetskim ventilima.

Preko 60 i nesto metara vise ne ide fi16 sa razmakom mislim 33cm.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A mene zanima da li se taj pad tlaka na dužinu kod tih cijevi za navodnjavanje može kompenzirati sa recimo redukcijom sa deblje na tanju cijev? Recimo da od dužine 140m, 70 metara neka bude cijev 20mm a druga polovica 16mm.
Može, redukcijom promjera, održava se tlak, ali pada protok (nezgodna je ta hidraulika; niti jedna variajbla nije samostalna :(sweat):), međutim na pravom si putu.
Primjerice ako je taj vod od 140 m glavni vod, i negdje na sredini se prključuje jedno radno polje (10-tak redova kojima je potrebno 10 m3 vode), onda nastavak glavnog voda (da bi se zadržao tlak) može biti manji (recimo da i ono opslužuje još jedno polje od 10-tak redova).
Znači, do prvog priljkučka potreban je protok od 2x10m3 i tu ide veći promjer, ali za nastavak ide samo 1x10m3, i tu onda ide manji promjer. Na taj način se sačuva tlak, a protok iako je manji nego na početku glavnog voda (prve sekcije gdje bi trebalo 20m3), dovoljan je za rad drugog dijela sustava..
Luk i voda; ali funkcionira :icon_pidu:
 
M

miles10

Guest
Imam vocnjak od 400 stabala, pola kruske, pola jabuke, u zasadu od 4 duluma, na ravnom zemljistu... Imam cisternu od 12 000 litara, na koju visinu treba da dignem, da bi zadovoljilo navodnjavanje kap po kap?! Unapred hvala na odgovoru!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jedan metar će biti dosta na tu količinu vode, stavi manometar da nebi bio preveliki tlak, Jedino ćeš imat problem kada ostane malo vode, mislim da će ti onda tlak bit premali i ovisno o kapaljkama kapanje neravnomjerno.
 
M

miles10

Guest
Jedan metar će biti dosta na tu količinu vode, stavi manometar da nebi bio preveliki tlak, Jedino ćeš imat problem kada ostane malo vode, mislim da će ti onda tlak bit premali i ovisno o kapaljkama kapanje neravnomjerno.

Moze li se regulisati voda sa pocetnim izlazom iz cisterne i koliko bi trebao podici za taj minimalan ravnomjeran pritisak? I da, smijem li dici 2 metra da zadovoljim u cijelosti sve?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Možeš na izlaz iz cisterne stavit manometar i tako regulirat tlak.
Ja sam u početku razmišljao o akumulaciji i odustao a jedan od problema je bio tlak na kraju kada ostane malo vode. 1m3 dignut na 10m visine daje 1bar, ti imaš 12m3 i sa tom količinom vode ćeš imat dosta tlaka ali kad ostane par kubika vode na koliko će past ne znam, ne razumijem se toliko. Pogotovo je problem ako nije teren skroz ravan. Imali su tako prijatelji iz cisterne na blagoj nizbrdici, pred kraj sva voda proođe dole i dolje curi a gore je suho i na očigled se vidi razlika u količini kapanja gore i dolje, nije trebalo ni mjerit. E sad ako ne trebaš koristit svu vodu i ako ože nešto ostat moglo bi bit dobro, ako ti treba sva voda definitivno će 2m pomoć, čuvaj se gljivica ako je cisterna otvorena.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
nešto si pomutio :)

1bar je stupac vode 1x1cm visok 10m.. to što imaš 12 m3 ne povećava tlak, zapravo ne znači ništa za tlak....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Hm, može bit, kao što sam rekao nisam ekspert, tako su meni pričali. Logično da je tlak ovisan o promjeru cijevi. Pokušao sam pomoć, znam da je sve već prožvakano u temi ali je tema ogromna a ovi koji znaju se više ne javljaju.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Da vas pitam jednu stvar pošto prvi put postavljam kap na kap. Kako bušite alkaten cijev da bi se spojile one mekane cijevi koje idu po svakom redu za povrće?
Spojio bih ih sa standardnim dijelom za to (na sebi ima i za otvaranje i zatvaranje protoka vode).
Da li se alkaten cijev buši sa bušilicom (koje svrdlo) ili se samo probije sa čavlom ili nečim sličnim?
 

Najnoviji postovi

Na vrh