• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

BACO

Član
Tu od
13 Svi 2010
Poruka
59
može svaka druže samo baci malo matematike i dobiš odma odgovor
dužina crijeva,broj kapaljki ,količina na sat i tlak i odma ti sve kaže
 

dvideko

Novi član
Tu od
30 Ožu 2014
Poruka
13
pozdrav ekipa..može mali savjet,imam bunar od 40m dubine i sad bih trebao crpiti vodu u rezervoar što predlažete,kakvu pumpu staviti.hvala
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Zavisi kolika ti je visok vodeni stup i protok ako je na 5-6 metara može i ona najeftinija ruska od 200kn potopna,ili motorne koje vuku s 8-9 metara.
Ako je dole niže, e onda jedino dubinska.
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Pozdrav ljudi zanima me dali netko zna gdje je najpoboljnije crijeva kap na kap 3000 metara i agril 4000 kvadrata mi treba ? hvala
 

Serafian

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
42
Pozdrav svima.

Imam cisternu za navodnjavanje od 1000l onu plastičnu kockastu bijelu (navodnjavam plastenik mali, doma). Par ljudi mi je napomenulo da bi ju trebalo pobojati u crno kako se unutra nebi stvarale alge. Moje pitanj je: je li to stvarno potrebno? I hoće li se unutra voda pregrijati pa će biti vruća za zaljevanje?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Naravno da ce se brzo grijati,farbati je glupost imaš drugu soluciju uzeti crnu foliju i ako hočeš možeš ju i izolirati s nekim izolacijakim materijalom pa onda omotati folijom.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,605
Meni u sezoni nema šanse da se ikaj napravi kad 2 puta tjedno punim.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Sto mislite o ideji da se pritisak u tanku poveca upuhivanjem zraka iz kompresora a moze se i postaviti i regulator pritiska? Kao expresni lonac za kuhanje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pozdrav ljudi zanima me dali netko zna gdje je najpoboljnije crijeva kap na kap 3000 metara i agril 4000 kvadrata mi treba ? hvala

Mislim da ti je Brazda Virovitica najpovoljniji u tim stvarima. Imaš je i bliže,u Cabuni,na glavnoj cesti prema Virovitici. Reci kakva crijeva trebaš i kakav agril pa mogu pitati za cijenu i javiti ti.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Trebam pomoc. Ne kuzim se u tu struku. Dakle,pumpa dubinska 1.3kw,protok oko 4 kubika,bunar dubine 7metara,od bunara do polja 50metara,i onda 10redova folije svaki duzine 100metara sa jednim dripom. Jel ce to funkcionirati ili da na pocetak njive montiram cisterne pa
napunim vodom pa onda iz njih navodnjavanje?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A kaj pitaš, najprije neg si počneš raditi trošak - probaj. Ako bude trebalo cisterne, riješiš ih u dan dva.Praksa ionak često gazi teoriju, kakva god ona bila.
Sve skupa 150 metara deset redova - bude išlo po najjednostavnijoj metodi.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Ma naravno da ću probati prije. Treba pumpa biti dovoljno snažna da sve to protjera,napuni cijeva,a da pri tome ne budu pre napeta ili da puknu. I šta ako pumpa tjera više vode nego može iscuriti,stvara se opterećenje na pumpi,dali joj to šteti ili ona jednostavno taj višak protoka vraća nazad? Forumaš Kontam je to znao lijepo izračunati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pusti proračun - ak ti je u cijevima više od dva bara, napraviš iberlauf sa jednim ventilom, i nek višak teče pokraj - naravno, ak ima kamo, da ne potopiš nekome oranicu. Do dva bara cijevi normalno funkcioniraju, i dva i pol budu čak i one od šest mila izdržale.
Pumpu nemoj gušiti. Neznam, na normalan pritisak one od šest mila imaju sedam decilitara vode na sat,, ali na dva bara je to puno više, čak i do litre i pol pa si probaj izračunati. Ako se jako guši, bude se s vremenom pokvarila. I uzmi cijevi na desetku, ne na dvadeseticu. Ili ak hoćeš potrošiti koju kunu više - stavi duple cijevi - kilometar cijevi ti je tristotinjak kuna plus, a vrijeme navodnjavanja ti se za polovicu smanjuje - manje nafte, manje potrošenog vremena.....a problem riješen.
Eh, ja bih tako, ali ima i pametnijih od mene svakako.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Znači ako stavim na okiten cijev ventil koji će izbacivati višak vode preko dva bara time sam riješio problem preopterećenja pumpe? A ako mi je protok pumpe 4 kubika na sat to znači da je to malo vode,jer ako imam kilometar crijeva sa deset rupa na metar,to je 10 000 rupa i puta recimo litra na sat kapacitet tih rupa je 10 kubika a ja imam 4,nije li onda bolje u tom slučaju staviti one sa rupama od 20? Jel ja to krivo računam? A i nije bitno koliki je kapacitet tih rupa,bitno je a su crijeva puna i da kapa ravnomjerno,samo treba pogoditi koliko je vode potrebno i uz koliki pritisak da bi to dobio.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A da. Ali ja ti nisam tak pametna, pa ja to ne znam.
A gle, doma za plastenike imam hidromotor, petostepeni neki, i on tjera vodu za tisuću metara cijevi kapaljki na deset cm.. Ima dosta vode.Tako da bi tvoja pumpa to morala odraditi na deset cm kapaljki - dužina voda nema veze - bar ja tako mislim, jer kada se jednom napune glavni i razvodni vod, voda uđe u cijevi , dalje će sve raditi pod normalnim, stalnim radnim tlakom - hoće li to biti jedan, jedan i pol ili dva - nebitnoo je. Sto metara je dovoljna dužina da se tlak uravnoteži kolko tolko, ako nije manji od bara.
Dane, na sto metara na deset kapaljke će raditi ok - navodnjavane ravnomjerno - ako ti bude previše vode, u cijevima će ti pritisak skočiti na dva bara ili više - ako bude premalo, kapati će na 0,5 bar ili bar. Ne kompliciraj si život. na sto metara. Da imaš pedeset metara dužine, to bi ti bio veći problem, bez obzira da imaš dupli broj kraćih redova. Tu se malo teorija i praksa razilaze, kao i izračuni.. Jednom isprobaš najjednostavniji sistem - ak ide, ide, ak neide, u hodu rješavaš problem.
Moja potopna šest bara , hiljadu šesto litara/ min navodnjava bez problema pol hektara - oko četerdeset redova dužine sto pedeset metara - ali je cijev na polovici parcele i glavni vod ide po polovici oranice - dakle na sedamdeset pet metara dužine su cijevi. Pritisak u njima je više od dva bara, ma nismo mijerili, ali vjerojatno i dva i pol - vidii se kolko su napete i kakvim intezitetom kapaju.Negdje na granici puknuča. Ali, sve je ok - je da je na krajevima malo jače mokro, ali ništa strašnoga. A dobro radi i na hektaru, ali isto po polovici parcele koja je isto dužine sto pedeset metara.

Ako će ti raditi na sto metara na 0,5 bara, na krajevima će biti manje mokro. Ali na bar, bar i pol bude ok. I na dva bude ok.I na 2,5 bude ok.
Pali pumpu i vidi šta se događa prije nego počneš saditi.- za probu, i sve ti bude jasno.

Kak sam skomplicirala, ali poanta je u tome - ne pitaj - probaj, i sam vidi Ja se sa viškom vode mučim u plasteniku od petsto kvadrata - pa sam se snašla - pustim vodu u sedamsto i u petsto, problem riješen. Malo duže traje navodnjavanje, ali......a i ovako - na kraju gdje jače kapa zavežem špagama cijevi - voda to probije, ali pod manjim tlakom. Problem riješen. Svakako se snaći može......
 

dejan27

Novi član
Tu od
31 Sij 2016
Poruka
5
poz!
interesira me na koju visinu bi trebao diči cisternu od 1000l da bi navodnjavanje kap na kap radilo kako treba. duljina crijeva je 100m i na tih 100 m bude oko 50 rupa. dali se to uopće može sloziti na tu duljinu?
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Dno cisterne da ti bude u visini najmanje jednog i pol metra. Jednu stranu cisterne podigni za 5-10 cm tako da ti pritisak bude malo veći na izlaz u cijev.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
poz!
interesira me na koju visinu bi trebao diči cisternu od 1000l da bi navodnjavanje kap na kap radilo kako treba. duljina crijeva je 100m i na tih 100 m bude oko 50 rupa. dali se to uopće može sloziti na tu duljinu?

Koji ti je promjer crijeva i na kojem tlaku rade kapljači?
 

dejan27

Novi član
Tu od
31 Sij 2016
Poruka
5
a koje crijevo da koristim? ja sam planirao kupiti ono tvrđe sa rupama na svakih 30 cm pa višak rupa koje mi netrebaju začepiti

Koji ti je promjer crijeva i na kojem tlaku rade kapljači?

pa mislim da je promje crijeva 16mm a kapaljke daju 2 l / 1 h
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za 100m dužine bi trebao već fi20, uzmi crijevo bez rupa pa si pikni kapljače kamo trebaš. Makar sumnjam da ćeš dobit dobar tlak na 100m dužine, pogotovo pred kraj cisterne.
Šta zalijevaš kad ćeš imati kapljače svaka 2m?
 

Najnoviji postovi

Na vrh