Već sam vidio rasprave na temu "slobodnog pada vode s određene visine". Moram priznati da se nisam ni trudio shvatiti one tablice i formule koje se spominju. Pa onda otpore cijevi....:rolleyess: Hoću reći da sve to vjerovatno stoji. Ljudi probali i uvjerili se. Problem je kako bi slobodan pad, težina vode i visina sa cca jednog metra dali dovoljan tlak za 40-tak redi od 50-tak metara??? Možda i bi:scratch, ne znam.
Gle Horda, ima dobrih i loših strana.
Što je dobro?
Sva količina vode koja uđe u sustav, mora iz sustava i izaći (zaostati će ti samo neka manja količina vode; ali sada zanemarivo).
A loše?
Zbog nedostatka konstantnog tlaka (više kada je rezervoar pun; manje kako se prazni) sustav neće raditi jednolično; odnosno, kapaljke na početku sustava će kapati jače (veći tlak) dok će one na kraju puno manje ili gotovo ništa.
E sada, ako te to zadovljava onda je ok (parcijalno izvedeno natapanje); ukoliko ne, onda trebaš nabaviti pumpu (kapacitet mora odgovarati površini koju misliš natapati) i onda će cijeli sustav raditi kako treba.
Iako se uz svaku cijev za natapanje treba dobiti radni dijagram
scratch), ima i nekih univerzalnih, koji uglavnom zadovoljavaju.
Ako primjerice imaš lateralu od 16 mm, na nju možeš monitirati do 200 kapaljki od 2 lit./sat ili 100 od 4 lit./sat ili 60 od 8 lit/sat. Znači, povećavanjem kapaciteta kapaljki (povećava se gubitak tlaka) te se time smanjuje i max. broj kapaljki po laterali.
Ukoliko bi stavio više, pad tlaka bi bio prevelik, i većina ovih krajnih ne bi dobivala vodu (ostale bi na suho).