• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Moj komentar nije loše,pritisak sigurno može izdržati jer upuhuješ zrak it traktorskog kompresora,a čelična konstrukcija može izdržati dobar pritisak,jer su tako napravljeni da zadrže ljuljanje tekućine oko 1 tone koja je u njima,i kojoj nije malo trenje..
Tako sam i ja razmišljao, ali sam želio potvrdu nekog tko u to razumije više od mene.
Investicija u to se svodi na malo para. Auto ventil- 10-tak kn, nepovratna spojnica za crijevo- 15-tak kn. Još samo regulator pritiska..... :confused: od čega i kakav???? Možda od centralnog???? On prati pritisak od 0-4 bara. Možda od nečeg drugog???? Ako se uklopi i regulator u neke novce, napravio bih taj sustav na 3-4 cisterne i to je već dobra količina vode za polje gdje nema bunara.
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Po forumima oko navodnjavanja nisam vidio da je netko o ovome pisao. Čudi me da se već nije netko toga sjetio. Izgleda mi jednostavno. Samo je pitanje da li je izvedivo.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
sama količina od 1 000 l daje određeni pritisak,još ako je na prikolici znači 30-50 cm visine daje dodatni pritisak tako da ti ne treba ventil,ugradi ventil,ali probaj slobodnim padom,ako treba pumpaj
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
sama količina od 1 000 l daje određeni pritisak,još ako je na prikolici znači 30-50 cm visine daje dodatni pritisak tako da ti ne treba ventil,ugradi ventil,ali probaj slobodnim padom,ako treba pumpaj
Već sam vidio rasprave na temu "slobodnog pada vode s određene visine". Moram priznati da se nisam ni trudio shvatiti one tablice i formule koje se spominju. Pa onda otpore cijevi....:rolleyess: Hoću reći da sve to vjerovatno stoji. Ljudi probali i uvjerili se. Problem je kako bi slobodan pad, težina vode i visina sa cca jednog metra dali dovoljan tlak za 40-tak redi od 50-tak metara??? Možda i bi:scratch, ne znam.:confused:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
@horda kako je rekao @zvonis01,slobodan pad i pritisak same vode u rezeorvaru daje određeni pritisak.
Ja takva 3 rezeorvara koristim za navodnjavanje povrća,standardno visina 1.5 metra dužina natapanja 10 redi po 30 metara,isprazni se ako otvorim do kraja 30 min a polagano 1-2 sata sve zavisi kakva mi je potreba za navodnjavanjem.
Prvo probaj ovako,pa ako nije dobro kako kaže kolega @zvonis01 ti pumpaj i kemijaj.
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
@horda kako je rekao @zvonis01,slobodan pad i pritisak same vode u rezeorvaru daje određeni pritisak.
Ja takva 3 rezeorvara koristim za navodnjavanje povrća,standardno visina 1.5 metra dužina natapanja 10 redi po 30 metara,isprazni se ako otvorim do kraja 30 min a polagano 1-2 sata sve zavisi kakva mi je potreba za navodnjavanjem.
Prvo probaj ovako,pa ako nije dobro kako kaže kolega @zvonis01 ti pumpaj i kemijaj.
Ok, poštujem preporuke iskusnijih. Pokušat ću slobodnim padom. Ako baš bude da nejde.... složim sistem na jednoj cisterni za par sati. Hvala na savjetima!!!!
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
ma kupiš kod vulkanizera auto ventil-15 kn,izbuši rupu u cisterni i stavi,ako ne treba,neće smetati,ja sam tako na izlaznom ventilu stavio,jer u jesen kompresorom istjeram vodu iz sistema i ne razmišljam o zimi
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Ok, poštujem preporuke iskusnijih. Pokušat ću slobodnim padom. Ako baš bude da nejde.... složim sistem na jednoj cisterni za par sati. Hvala na savjetima!!!!

Mislim da ipak moraš ugraditi upuhavanje zraka ,visina prikolice (cca0,5m) je mala a kad posuda bude puna još će teći ali kako nivo opada tako će ići sve sporije a i redovi neće biti jednako nakvašeni početak reda više a na kraju manje ili nikako.


E kad budes ugrađivo ventil skemijaj tako da upuhani zrak ulazi na dno posude.
Sa tim ćeš dobiti vodu koja će biti koliko toliko obogaćenija sa kisikom koji je u zemlji prijeko neophodan.Neznači mnogo ali pokušaj sigurno neće naškoditi.:drinkers:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Već sam vidio rasprave na temu "slobodnog pada vode s određene visine". Moram priznati da se nisam ni trudio shvatiti one tablice i formule koje se spominju. Pa onda otpore cijevi....:rolleyess: Hoću reći da sve to vjerovatno stoji. Ljudi probali i uvjerili se. Problem je kako bi slobodan pad, težina vode i visina sa cca jednog metra dali dovoljan tlak za 40-tak redi od 50-tak metara??? Možda i bi:scratch, ne znam.:confused:

E prijatelju za 40tak redova po 50 metara ti ovih 1000 litara neće značiti baš puno. Tek što će se cijevi napuniti a već nebudeš imao vode u karnistru :) Bolje ti razmisli o pumpi. Za to zaliti ti treba najmanje 7000 litara ako je jedna cijev 1 red.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
ima i varijanta sa pumpom od traktorske šprice, složiš ju ispod prikolice i kardan na nju, ona ti lijepo istjera vodu iz karnistera...jest malo veće ulaganje,....ali i to je opcija zar ne?
ovo s kompresorom isto drži vodu...
slobodnim padom nebuš na tu metražu postigal puno, morat ćeš navodnjavat u sekcijama po pet ili deset redova...da bi bilo neke koristi...
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Mislim da ipak moraš ugraditi upuhavanje zraka ,visina prikolice (cca0,5m) je mala a kad posuda bude puna još će teći ali kako nivo opada tako će ići sve sporije a i redovi neće biti jednako nakvašeni početak reda više a na kraju manje ili nikako.


E kad budes ugrađivo ventil skemijaj tako da upuhani zrak ulazi na dno posude.
Sa tim ćeš dobiti vodu koja će biti koliko toliko obogaćenija sa kisikom koji je u zemlji prijeko neophodan.Neznači mnogo ali pokušaj sigurno neće naškoditi.:drinkers:
Ako i bude radio tako nešto, ne znam baš da bi ventil zraka stavljao na cisternu. Pogotovo ne u donjem dijelu. Ne daj bože da nešto ne šljaka samo bi uništio cisternu. Zato sam mislio sve ugraditi na čepu, pa ako ne šljaka, nema veze. Čep nije toliko bitan a i da se zakrpati, zasilikonirati... Ovo za zrak nije loša ideja. To bi se dalo i na ventilu koji je na čepu. Samo sa ventila pružiti komad crijeva do dna bureta i eto vode obogaćene kisikom.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ako i bude radio tako nešto, ne znam baš da bi ventil zraka stavljao na cisternu. Pogotovo ne u donjem dijelu. Ne daj bože da nešto ne šljaka samo bi uništio cisternu. Zato sam mislio sve ugraditi na čepu, pa ako ne šljaka, nema veze. Čep nije toliko bitan a i da se zakrpati, zasilikonirati... Ovo za zrak nije loša ideja. To bi se dalo i na ventilu koji je na čepu. Samo sa ventila pružiti komad crijeva do dna bureta i eto vode obogaćene kisikom.



Ventil uopće nije potrebno stavljat na cisternu kad već neznaš kud sa njim. Bitno je da onaj zrak koji pumpaš dođe u donji dio cisterne, a njega možeš dovest i sa nekom cjevčicom. Mogućnosti bezbroj samo malo truda.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Silnog li navodnjavanja na 2 km dužnih. Jel se vi skupa zaje*avate ili vi to ozbiljno? 1000 litara na 2000 m? Mislim samo pitam :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Već sam vidio rasprave na temu "slobodnog pada vode s određene visine". Moram priznati da se nisam ni trudio shvatiti one tablice i formule koje se spominju. Pa onda otpore cijevi....:rolleyess: Hoću reći da sve to vjerovatno stoji. Ljudi probali i uvjerili se. Problem je kako bi slobodan pad, težina vode i visina sa cca jednog metra dali dovoljan tlak za 40-tak redi od 50-tak metara??? Možda i bi:scratch, ne znam.:confused:
Gle Horda, ima dobrih i loših strana.
Što je dobro?
Sva količina vode koja uđe u sustav, mora iz sustava i izaći (zaostati će ti samo neka manja količina vode; ali sada zanemarivo).
A loše?
Zbog nedostatka konstantnog tlaka (više kada je rezervoar pun; manje kako se prazni) sustav neće raditi jednolično; odnosno, kapaljke na početku sustava će kapati jače (veći tlak) dok će one na kraju puno manje ili gotovo ništa.
E sada, ako te to zadovljava onda je ok (parcijalno izvedeno natapanje); ukoliko ne, onda trebaš nabaviti pumpu (kapacitet mora odgovarati površini koju misliš natapati) i onda će cijeli sustav raditi kako treba.

Iako se uz svaku cijev za natapanje treba dobiti radni dijagram :)scratch), ima i nekih univerzalnih, koji uglavnom zadovoljavaju.
Ako primjerice imaš lateralu od 16 mm, na nju možeš monitirati do 200 kapaljki od 2 lit./sat ili 100 od 4 lit./sat ili 60 od 8 lit/sat. Znači, povećavanjem kapaciteta kapaljki (povećava se gubitak tlaka) te se time smanjuje i max. broj kapaljki po laterali.
Ukoliko bi stavio više, pad tlaka bi bio prevelik, i većina ovih krajnih ne bi dobivala vodu (ostale bi na suho).
 

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Silnog li navodnjavanja na 2 km dužnih. Jel se vi skupa zaje*avate ili vi to ozbiljno? 1000 litara na 2000 m? Mislim samo pitam :)
Ma ne zaj... se. :oops: Nije u pitanju koju količinu vode bih trošio pri navodnjavanju. Već da li bi sustav odrađen na takav način funkcionirao. Lako je onda to isto napraviti na još tri-četiri cisterne i na prikolici povući za sobom. Radi se o ideji i da li je izvediva. Ništa drugo.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Ma ne zaj... se. :oops: Nije u pitanju koju količinu vode bih trošio pri navodnjavanju. Već da li bi sustav odrađen na takav način funkcionirao. Lako je onda to isto napraviti na još tri-četiri cisterne i na prikolici povući za sobom. Radi se o ideji i da li je izvediva. Ništa drugo.

Sve je izvedivo ako se hoće.
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
sad sam gledao na you tube kako neki tip spaja crijevo kap na kap direktno na vodovodnu mrežu uz pomoč nekakvog ventila za smanjivanje tlaka sa 8 na 0.7 bara,dali ima netko takvih iskustava i koliko može biti maksimalno dugačko crijevo kap na kap po jednom izvodu sa tim regulatorom tlaka na 0.7,a da je spojeno na vodovod
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
sad sam gledao na you tube kako neki tip spaja crijevo kap na kap direktno na vodovodnu mrežu uz pomoč nekakvog ventila za smanjivanje tlaka sa 8 na 0.7 bara,dali ima netko takvih iskustava i koliko može biti maksimalno dugačko crijevo kap na kap po jednom izvodu sa tim regulatorom tlaka na 0.7,a da je spojeno na vodovod

ma to je za male količine vode i navodnjavanja.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
sad sam gledao na you tube kako neki tip spaja crijevo kap na kap direktno na vodovodnu mrežu uz pomoč nekakvog ventila za smanjivanje tlaka sa 8 na 0.7 bara,dali ima netko takvih iskustava i koliko može biti maksimalno dugačko crijevo kap na kap po jednom izvodu sa tim regulatorom tlaka na 0.7,a da je spojeno na vodovod

dok nisam imao bunar,ja sam radio takve stvari bez ikakvog regulatora.Jednostavno pustim vodu i odredim koliko ću otvoriti a da crijevo ne bude previše napeto i to je to.T-tape može podnijeti pritisak i malo veći nego što misliš.To je sve ok ako se radi o manjim površinama.Da bi ti sustav radio još bolje kraj crijeva-spojiš s početkom,tako da dobiješ još bolje zaljevanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh