• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pozdrav svima !
Da ne otvaram novu temu --
Imam tri rezevrora po 1000 l za sakupljanja vode sa krova . Na mjestu gdje su postavljeni nemam bunara već se koristim sakupljenom vodom .
stoga molim da mi se pomogne kad da priključim rezervoar na cijev iz krova zbog hladnoća da mi ne pukne usljed niskih temperatura .
Dal bi bilo u veljači prerano jer treba skupiti tu vodu a krov je 40 m2
Hvala

Dobra proljetna kiša i jedan rezeorvar je pun za dok kažeš keks.
Nemoj žuriti jer kada voda predugo stoji u tom rezeorvaru u njemu se razvijaju alge pa sav pozeleni i poslje problema oko čišćenja.
Ja isto sakupljam kišnicu ali za kućnu uporabu WC,perilica rublja navodnjavanje,zaljevanje.
Primjer dobar pljusak i za 1 sat pun rezeorvar od 1000 lit kvadratura krova oko 100m2.
evo nekih primjera oluka koji se jednostavno montiraju moj je br 3
http://www.hippo-gm.hr/marley/kisnica.html

Ako baš hoćete uslikam pa sutra stavim na forum taj dio koji se montira na oluk stoji oko 100kn
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Bio bih Vam zahvalan na slikama

Ok sutra postavim kada uslikam.
Inaće rezeorvar je sada u zatvorenom prostoru gdje ne može biti izložen smrzavanju,jer se koristi za kućanske potrebe samo WC i perilica rublja,sve to obavlja hidropak.
Sada ga punim pumpom tomos smp2 iz bunara.
U proljeće ide van i onda se koristi kišnica,kojoj na ulazu postavljam filter da ne ulazi gruba prljavština sa krova,kada se prepuni jednostavno se zatvori klapna i višak odlazi u odvod.
LP.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nemoj žuriti jer kada voda predugo stoji u tom rezeorvaru u njemu se razvijaju alge pa sav pozeleni i poslje problema oko čišćenja.


Poštovani Njoko alge se razvijaju ako imaju sve uslove ali ako ih malo onemogućiš ništa od razvoja voda stoji i mjesecima a izgleda kao da je juče natočena. Uzmi primjer Gusterne tj. cisterne na moru oni skupljaju kišnicu i nikada im se ne stvaraju alge šta bi ti ljudi da se moraju borit još i sa algama pored nestašice vode. Alge se stvaraju samo ako imaju svjetlost ako nema svjetlosti nema ni algi svaku cisternu u kojoj se skuplja voda a daje prozirna treba sa crnom bojom obojat tako da do vode ne dolazi nimalo svjetlosti i sigurno neće biti algi.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Poštovani Njoko alge se razvijaju ako imaju sve uslove ali ako ih malo onemogućiš ništa od razvoja voda stoji i mjesecima a izgleda kao da je juče natočena. Uzmi primjer Gusterne tj. cisterne na moru oni skupljaju kišnicu i nikada im se ne stvaraju alge šta bi ti ljudi da se moraju borit još i sa algama pored nestašice vode. Alge se stvaraju samo ako imaju svjetlost ako nema svjetlosti nema ni algi svaku cisternu u kojoj se skuplja voda a daje prozirna treba sa crnom bojom obojat tako da do vode ne dolazi nimalo svjetlosti i sigurno neće biti algi.

Siki, jesi ti siguran u ove alge? Mogu ti reči samo da im definitivno ne treba svjetlost, možda su gmo proizvod, hehe. Kod nas u selskom vodovodu, imamo sistem da pumpa tjera od bunara do moje ulice cca 4 km vodu, tu voda ulazi u jedan bazen od 100 m3 i odatle opet pumpe pumpaju vodu u hidrofor pa dalje nama. U tom bazenu, koji je ispod zemlje, totalno zatrpan, bilo je poprilično algi, jedva se to riješilo.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Več je bilo riječi o algama u tim rezervarima pa da se farbaju pa pokrivaju crnom folijom itd
Imam također taj 1000 litarski rez i stoji mi unutar plastenika takav kaka je i cijele godine je voda unutra (žena stim zalijeva par gredica ili flance) nikad ne potroši do kraja ja ga nadolijem i nestvaraju se alge dal je to zbog toga što je u plasteniku?
Naravno preko zime ga ispraznim.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki, jesi ti siguran u ove alge? Mogu ti reči samo da im definitivno ne treba svjetlost, možda su gmo proizvod, hehe. Kod nas u selskom vodovodu, imamo sistem da pumpa tjera od bunara do moje ulice cca 4 km vodu, tu voda ulazi u jedan bazen od 100 m3 i odatle opet pumpe pumpaju vodu u hidrofor pa dalje nama. U tom bazenu, koji je ispod zemlje, totalno zatrpan, bilo je poprilično algi, jedva se to riješilo.



Imam metalnu cisternu od 1000 l koja je bila otkrivena ( umjesto malog otvora cjeli otvor 1x1m) i stvarale se alge ali kad sam ju pokrio više se ništa ne stvara a nikad ju ne ispraznim dio kraja. I nisu gmo i treba im svjetlost bez svjetlosti nema ni algi a nek misli tko šta hoće.
 
Posljednje uređivanje:

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
Kao prvo, Srećna Nova 2013!!!
a kao drugo ,da sad razriješimo jednu moju malu dilemu.......dakle,ja sam uvijek stavljao dva crijeva na jedan red,sa obe strane...a vidim da ljudi većinom rade 1 red 1 crijevo ili čak 2 reda,a 1 crijevo...
je li ja to sebi pravim previše posla ili je to dobro?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Poštovani Njoko alge se razvijaju ako imaju sve uslove ali ako ih malo onemogućiš ništa od razvoja voda stoji i mjesecima a izgleda kao da je juče natočena. Uzmi primjer Gusterne tj. cisterne na moru oni skupljaju kišnicu i nikada im se ne stvaraju alge šta bi ti ljudi da se moraju borit još i sa algama pored nestašice vode. Alge se stvaraju samo ako imaju svjetlost ako nema svjetlosti nema ni algi svaku cisternu u kojoj se skuplja voda a daje prozirna treba sa crnom bojom obojat tako da do vode ne dolazi nimalo svjetlosti i sigurno neće biti algi.

Ma sve to znam obojam crnom bojom i sve ok,ali sam to zaboravio napisati čovjeku.
Imam za sada 3 takva rezeorvara jedan metalni 3000 lit i u njemu nema nikakvih problema.
Problem tih svih rezeorvara ako jedan dan stoji na suncu temp. vode je oko 30-50 stupnjeva što nije dobro ni za navodjnavanje niti za pumpu.
Sory za slike nisam stigao jučer.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kao prvo, Srećna Nova 2013!!!
a kao drugo ,da sad razriješimo jednu moju malu dilemu.......dakle,ja sam uvijek stavljao dva crijeva na jedan red,sa obe strane...a vidim da ljudi većinom rade 1 red 1 crijevo ili čak 2 reda,a 1 crijevo...
je li ja to sebi pravim previše posla ili je to dobro?



Ma nikako ti sebi ne praviš previše posla ti samo imaš previše novaca.
 

shemmo

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
129
a kao drugo ,da sad razriješimo jednu moju malu dilemu.......dakle,ja sam uvijek stavljao dva crijeva na jedan red,sa obe strane...a vidim da ljudi većinom rade 1 red 1 crijevo ili čak 2 reda,a 1 crijevo...

i mene zanima dal je dovoljno jedno crijevo na dva rada
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a kao drugo ,da sad razriješimo jednu moju malu dilemu.......dakle,ja sam uvijek stavljao dva crijeva na jedan red,sa obe strane...a vidim da ljudi većinom rade 1 red 1 crijevo ili čak 2 reda,a 1 crijevo...

i mene zanima dal je dovoljno jedno crijevo na dva rada

koliko redova toliko crijeva. koliko potrošiš vode da sa jednim crijevom natopiš cijelu gredicu toliko će te koštati to drugo crijevo,uz učinke kakvi trebaju biti.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
a kao drugo ,da sad razriješimo jednu moju malu dilemu.......dakle,ja sam uvijek stavljao dva crijeva na jedan red,sa obe strane...a vidim da ljudi većinom rade 1 red 1 crijevo ili čak 2 reda,a 1 crijevo...

i mene zanima dal je dovoljno jedno crijevo na dva rada




Shemmo ni ti a ni seva niste napisali na koje redove šta je posađeno itd. Ja u plasteniku stavljam crevo red zato što to nije puno creva a i potrošnja gnojiva je dosta velika, ali vani ako se sadi red od reda 40 cm ja stavljam jedno crevo dva reda normalno je da ide i folija ali ako ide bez folije red od reda 70 cm onda nemože drugačije nego svaki red crevo a samo oni koji baš neznaju ili kao naš seva koji ima puunooo novaca onda stavlja dva creva na red ali po meni to je obična glupost ništa nisi dobio osim troškova i bespotrebnog rada.
 

seva

Član
Tu od
8 Tra 2010
Poruka
234
E,kamo sreće da ja imam puuuuno novaca....ja bih sad bio na Havajima i bolilo bi me nešto za paprike...ja sam to stavljao iz jednog razloga,a to je da svaku biljku (papriku,paradajz) ravnomjerno zalijem. Kraće zalijevam,a mislim da je učinak bolji. Kod mene je teren takav da kad padaju malo obilnije kiše,u plastenicima bude poplava,pa gredice moram podići visoko,oko 30 cm.,pa ako bih zalijevao samo sa jednim crijevom,mislim da bi sva voda išla dolje,tj. ne bi se ravnomjerno raspoređivala po gredici. Zato imam 2 crijeva. Možda tako ne treba,ali jbg sad...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kap na kap vam dosta ovisi o tipu zemljišta. Negdje može jedno crijevo a negdje mora ići dva. Znam da vas sve boli glava od mojih grafova ali budem još postavio da vidite ;) Poz

Evo ga...

screenshot008pdmo.jpg
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Kap na kap vam dosta ovisi o tipu zemljišta. Negdje može jedno crijevo a negdje mora ići dva. Znam da vas sve boli glava od mojih grafova ali budem još postavio da vidite ;) Poz

Evo ga...

screenshot008pdmo.jpg


Zašto bi nekog bolila glava jednostavno svatiš da je kontam takav kakav je i to je to. A nije potrebno stavljati dva creva pošto su proizvođači istih napravili creva za sve vrste tla sa raznim protocima i raznim razmacima rupa pa si samo izabereš ono što ti odgovara. Ali ti voliš komplicirat pa izvoli.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
E,kamo sreće da ja imam puuuuno novaca....ja bih sad bio na Havajima i bolilo bi me nešto za paprike...ja sam to stavljao iz jednog razloga,a to je da svaku biljku (papriku,paradajz) ravnomjerno zalijem. Kraće zalijevam,a mislim da je učinak bolji. Kod mene je teren takav da kad padaju malo obilnije kiše,u plastenicima bude poplava,pa gredice moram podići visoko,oko 30 cm.,pa ako bih zalijevao samo sa jednim crijevom,mislim da bi sva voda išla dolje,tj. ne bi se ravnomjerno raspoređivala po gredici. Zato imam 2 crijeva. Možda tako ne treba,ali jbg sad...
nemaš ti puno,samo piči sa dva dripa,i još ih koristiš nekoliko godina pa ti se svakako isplati. meni sad jedan kolega ovdje selo pored nudi zemlju u rentu,pored šume je ali zato ima kanal odmah uz parcelu,pa mislim napraviti jedan zanimljiv sistem za navodnjavanje ako uspijem,on imao kupine posađene pa to počupao,slabo mu to išlo,ali nije navodnjavao kako treba,pa čemo probati nešto izvesti.
 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
Pošto ni kod mene nikakvi hektari nisu u pitanju ja sam uvijek stavljao dva crijeva red ( tri do četiri ako je dvostruki ) za papriku i paradajz. Zašto? Pa zato da razvijem korijen na obe strane, a ne samo na jednu na kojoj je crijevo kako bi biljka imal veću usisnu moć. K'o što dane reče crijeva koristim sve dok se daju krpiti :mrgreen: Redove zastirem ručno poslije postavljanja i testiranja crijeva. E, da se radi mašinski, onda je malo ...aebanije koristiti stara crijeva.
Sve ima svoje prednosti i mane. Ove godine za vanjsku papriku će naravno ići jedno crijevo red, a k'o što siki kaže, možda i dva reda jedno. :mrgreen:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pošto ni kod mene nikakvi hektari nisu u pitanju ja sam uvijek stavljao dva crijeva red ( tri do četiri ako je dvostruki ) za papriku i paradajz. Zašto? Pa zato da razvijem korijen na obe strane, a ne samo na jednu na kojoj je crijevo kako bi biljka imal veću usisnu moć. K'o što dane reče crijeva koristim sve dok se daju krpiti :mrgreen: Redove zastirem ručno poslije postavljanja i testiranja crijeva. E, da se radi mašinski, onda je malo ...aebanije koristiti stara crijeva.
Sve ima svoje prednosti i mane. Ove godine za vanjsku papriku će naravno ići jedno crijevo red, a k'o što siki kaže, možda i dva reda jedno. :mrgreen:


Znaš denis ako radiš sto m2 onda možeš stavit i pet ili više creva ali ako radiš malo više e onda nećeš stavljat tako pogotovo ako strojno postavljaš creva i foliju.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jedan forumaš me zamolio za pomoć oko grafa. Mislim da će ovako biti razumljivije.
Znači lijevi i desni gornji graf je za glinu - ilovaču. Donji lijevi i desni su za krakteristike u pijesku. Količina vode koja se koristi u glini i pijesku je ista 4 litre na sat za lijeve grafove i 20 litara za desne grafove. Mislim da će sada biti malo jasnije. Poz
kapnakapgraf.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh