• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
ma koju god da uzmeš svaka vuče do sedam metara,nema dublje,takvi su zakoni,morao bi barem pet metara imati za slučaj da nebi nestalo vode na 6 ili 7 metara kad povučeš. ili bilo koju potopnu,uroni je u cijev i ona gura vodu sa većih dubina,ali malog su kapaciteta. ali to moraš prije nego bušiš bunar znati,jer treba ti veći promjer cijevi da stane pumpa u nju. ma samo pitaj ljude što to rade i sve će ti to objasniti.

električna može povuć vodu sa 10m dubine bez injektora, a sa njim nije problem ni sa većih dubina, ovo znam jer mi je usis elektrokovinine peterostepene pumpe bija na 7m, ali kako je bila suša i nivoi podzemnih voda su pali mora sam spustit usis na 10m i cilo lito mi je radila bez problema i nije vukla zrak, a tih 10m je max dubina, tako su mi rekli i u elektrokovininu dućanu u Splitu
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
električna može povuć vodu sa 10m dubine bez injektora, a sa njim nije problem ni sa većih dubina, ovo znam jer mi je usis elektrokovinine peterostepene pumpe bija na 7m, ali kako je bila suša i nivoi podzemnih voda su pali mora sam spustit usis na 10m i cilo lito mi je radila bez problema i nije vukla zrak, a tih 10m je max dubina, tako su mi rekli i u elektrokovininu dućanu u Splitu

neradi se o zraku,težina vode je u pitanju,preko deset metara nema šanse da povuče nijedna pumpa. može i više od sedam kako sam napisao ali ako je idealna pumpa,a mi govorimo o nekim standardima. i šta ako navodnjavaš veliku parcelu pa ti nivo vode padne na neko vrijeme dok navodnjavaš,dakle sedam metara krajnja granica,dakle što manje to bolje. pa nije ju problem ukopati koji metar.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
električna može povuć vodu sa 10m dubine bez injektora, a sa njim nije problem ni sa većih dubina, ovo znam jer mi je usis elektrokovinine peterostepene pumpe bija na 7m, ali kako je bila suša i nivoi podzemnih voda su pali mora sam spustit usis na 10m i cilo lito mi je radila bez problema i nije vukla zrak, a tih 10m je max dubina, tako su mi rekli i u elektrokovininu dućanu u Splitu

Ove benzinske ili diesel "prijenosne" stvarno mogu povući vodu sa dubine od cca 7 metara. Ja imam Hondinu GX i ima ludi kapacitet ali samo do te dubine.
Probao sam na crijevo usisa (koje je mislim 75 mm) napraviti redukciju pa produžiti isto da bude dublji usis. Dolje sam nadošrukao rerukciju te stavio užu cijev pa se patila na 10 metara dubine. Nije da nije ništa povukla ali efekt je zanemariv. Nije to za to i gotovo.
Ako postoji mogućnost spustiti ju cijelu u bunar (kod bunara koji su prečnika 100 cm) onda se može malo pripomoći s time. Njoj nije problem visina "izbačaja" nego dubina usisa. Može baciti vodu na visinu od 20 metara.
Meni će trebati neko rješenje za navodnjavanje pa ću vjerovatno morati raditi bunar dubok oko 20 metra, stavio bih u njega cijevi fi 120 mm a u njega ili peterostepenu pumpu (no mora biti monofazna) ili onu dubinsku "iglu".
Pumpu moram napajati preko agregata.
Trofazni koji imam troši preko 20 litara na sat pa to otpada,tako da bih morao nabaviti neki monofazni snage do 5 kw.
Ove potopne "igle" sa snaggom već od 0,75 Kw mogu izbaciti cca 2,5 m3 na sat vode sa dubine od 20 m.
Za peterostepene nisam siguran kakvo je stvarno stanje,ali s njima mi paše to što bih si mogao složiti sistem tako da bez diranja pumpe mogu kad želim vaditi vodu iz bunara u akumulaciju ali i iz akumulacije direktno u cijevi za navodnjavanje ili bačvu od 1m3 koju bih podigao na 2-3 metra visine.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
neradi se o zraku,težina vode je u pitanju,preko deset metara nema šanse da povuče nijedna pumpa. može i više od sedam kako sam napisao ali ako je idealna pumpa,a mi govorimo o nekim standardima. i šta ako navodnjavaš veliku parcelu pa ti nivo vode padne na neko vrijeme dok navodnjavaš,dakle sedam metara krajnja granica,dakle što manje to bolje. pa nije ju problem ukopati koji metar.

problem je ako nivo vode padne ispod usisa vanjska pumpa će povuć zrak i nastavit radit na suvo i izgorit, dok potopne mogu, mada nije poželjno radit i kad je dotok vode malo manji od kapacitete pumpe, a to se da rješit da se pumpa sa ventilom malo priguši, a najbolje i najsigurnije rješenje je kad se ima struja na parceli pa se stavi nivo relej sa sondama koje se spuste u bušotinu i štite pumpu od rada na suvo. Ja tako imam jednu bušotinu di mi pumpa do sredine sedmog miseca može radit neprekidno, a ove godine je krajem kolovoza dotok vode pa na 1/5 kapaciteta pumpe pa sam ugradija nivo relej (u elektrokovine sa sondama cca 600kn) i opet je sve radilo ok
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e sad da je Tesla živ riješio bi on i to,nema da nešto nemože,ma mora8)
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
problem je u tome što je parcela podalje od bilo kakvog izvora el. energije, tako da svakako moram staviti ili benzin/dizel pumpu ili agregat, pa el. pumpu. kako radim navodnjavanje kap po kap, pritisak nije od presudne važnosti, nego je pitanje koje će mi od dvije mogućnosti biti povoljnije. što će potrošiti manje goriva?
ne želim da pita bude skuplja od tepsije.

i da navodnjavao bih cijelu parcelu
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
problem je u tome što je parcela podalje od bilo kakvog izvora el. energije, tako da svakako moram staviti ili benzin/dizel pumpu ili agregat, pa el. pumpu. kako radim navodnjavanje kap po kap, pritisak nije od presudne važnosti, nego je pitanje koje će mi od dvije mogućnosti biti povoljnije. što će potrošiti manje goriva?
ne želim da pita bude skuplja od tepsije.

i da navodnjavao bih cijelu parcelu

Diesel agregati troše nešto manje,dugotrajniji su ali im je nabavna cijena znatno veća. Osim toga, benzinske agregate rade mnogi, čak i neka lošija verzija,nekoga lošijeg proizvođača bi mogla poslužiti, no ti uglavnom nemaju diesel.
Što se tiče agregata, kvalitetnih marki poznatih "široj masi" tu je Honda br br 1 a iza nje Endress. Ima još nekih drugih koji se hvale Hondinim motorima (a tu je motor dosta bitna stvar) kao npr Pramac i slično.
No osim motora ima tu još bitnih stvari.
Od ovih kvalitenijih srednje klase bih svakako Hondu ili Endress (oboje provjereno iz vlastitog iskustva) mada ipak se kod Honde vide neke prednosti. To je kao kad govore da je Octavia kao Passat. Nije octavia previše lošija,ali da su isti.Jok.
Meni će trebati nešto što može uredno snadbijevati oko 4000 m1 cijevi kpk sa razmakom kapalji od 15 cm. Osim toga vjerovatno bi isti sistem trebao snabdijevati još cca 1500 m1 alkatena sa kapljačim od 4lh na drugoj parceli koja je uz ovu.
Struje naravno da nemam na parceli,ali imam par ideja.
Kako god okrenem trebam akomulaciju od 70-100 m3.
Ostalo su varijante. Ima firma u Slavonskom Brodu koja je se zove Dar.
Imaju prave strojeve,od njih sam kupovao puno jače strojeve čiji proizvođali nisu poznati javnosti,ali po kvaliteti se Honda može sakriti pred njima,ali oni daju previše snage i troše previše.
Nedavno sam pitao tamo za neke verzije koje sam osmislio,pa kad su mi rekli cijene,zanesvijestilo mi se.
Zasada je naizvjesnija verzija: Honda ili Endess agregat snage oko 3kw,stabilne struje + Petostepena monofazna pumpa za vodu Grundfos ili Elektrokovina /ELKO/+Honda benzinska pumpa za vodu +akumulacija+ "vodotoranj". Automatika,barem ova koju su mi nudili u Dar-u je preskupa i ne ide na ove niskobudžetne agregate (Makar ovi honda benzinski koštaju preko 7000 kn).
Meni je njiva udaljenja sat vožnje u jednom smjeru, a da odem i vratim treba mi skoro 100 kn goriva. Trebam barem osrednje rješenje a ne nešto što će trajati jednu sezonu i da moram ovu parcelu na kojoj je 4000 m1 cijevi kpk navodnjavati iz 3 puta. Jbš to.
Sve u svemu, bez benzinske pumpe koju imam a koja košta oko 5000 kn, za ostalo mi treba 13-15 tisuća kn + kopanje akulumacije.
U ovom slučaju, opet netko mora doći upaliti i ugasiti agregat i pupmu. Zaboravih i kopanje bunara....i to košta...išao bih na fi 120-150 mm dubine 20-25 m
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bbrna ti sačekaj dok dobro ne testiraš bunar! Baranja negdje ima super vode negdje klasika 6-7 m3/h iz fi 50 do fi 63. Vidi gdje ti je vodeni stup onda možeš ići na razne varijante.
D&D koji je cilj navodnjavanja? Da se kaže da se ima navodnjavanje ili nešto profesionalnije?
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Bbrna ti sačekaj dok dobro ne testiraš bunar! Baranja negdje ima super vode negdje klasika 6-7 m3/h iz fi 50 do fi 63. Vidi gdje ti je vodeni stup onda možeš ići na razne varijante.
D&D koji je cilj navodnjavanja? Da se kaže da se ima navodnjavanje ili nešto profesionalnije?

Na parceli gdje su cijevi kap po kap su sadnice i tu treba snabdijevati vodom ukupno cca 4000 m1 cijevi kpk razmak kapaljki 15 cm. To su u stvari gredice na kojima je crna folija širine cca 80 cm, na svakoj foliji su po 2 cijevi.
Ukupna povšina na kojoj se nalaze te cijevi je cca 80x43 m.
Na drugoj parceli bi bile sadnice ali tu bih stavio alkaten sa kapaljkama 4h.
Ono što svakako trebam je da mogu odjednom navodnjavati parcelu po parcelu a ne parcijalno svaku od njih.
Prvobitno sam zamislio nešto što bi bilo stvarno dobro,ali to je preskupa verzija; skupi agregati skupe pumpe (koji opet imaju puno veće kapacitete nego mi trebaju ali i troše daleko više) ,automatika koja bi se mogla namjestiti da se u određeno vrijeme pale i gase agregat i pumpa....No od toga ništa.
Ono što mi se sada čini najizvjesnije je: agregat+peterostepena monofazna pumpa: s time izvlačim vodu iz bunara u akumulaciju a onda sa benzinskom pumpom vodu iz akumulacije dižem u spremnik koji bi bio na visini od 3-4 metra te voda odatle dalje slobodnim padom ide preko razvoda u cijevi kpk ili na drugu parcelu u alkaten sa kapljačima.
Što se tiče kapaciteta pumpanja vode iz iz akumulacije u spremnik koji je na visini od 3-4 m, tu neće biti problema jer Hondina benzinska pumpa će to dobro odraditi. Čak mislim da može ubaciti puno više vode nego će potrošiti same cijevi. Ali to mogu regulirati sa gasom. Probao sam nešto slično pa 3m3 vode izbaci za manje od 5 minuta. Neka bude 50% toga,dobro.
Što se tiče pritiska iz slobodnog pada, sa visine od 3 ili 4 metra za kpk će biti sigurno dovoljno jer već imam nešto slično gdje je visina 1,2-1,3 m.
Iz spremnika bi izlazio alkaten 75 mm te u njega bi se ukopčale cijevi kpk.
Dužina tih cijevi je sada oko 80 m, ali mogu staviti alkaten posred parcele da dužina cijevi bude po 40 m. Sada imam na drugom mjestu dužinu oko 60 m i radi ok iako je dignuto na 1,2-1,3 m.
Što se tiče ovog dijela gdje bi bili kapljači, mislim da će i to funkcionirati jer sam bio kog Geca sa foruma i vidio što on ima. Njegov spremnik je podignut na 2m i u biti izgleda kao pušnica za meso. Dimenzija je 2x2m, a visina je 2 m.
Dakle ukupno 8m3 vode i on s time navodnjava breskve,ukupno 1000 komada kapaljki po 2 l. Pritisak je čak i jak jer mu izbija neke kapaljke.
U krajnjem slučaju ako to ne uspije makar mislim da hoće, onda taj dio gdje su kapaljke mogu tjerati sa ovom bezinskom pumpom, ima dovoljan pristisak, a i kapacitet. No, iz njegovog iskustva mislim da će to funkcionirati.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
U svemu tom zalijevanju bitna stvar kod nas koima to nije blizu vlastite kuče ili barem nekih kuča treba nam spremište za pumpu i crijeva .I sam znaš D&D kad si išo zalijevat dok svu skalameriju izvadiš iz kombija pospajaš a onda još neče upalit jer svječica u banani (tak je meni bilo) a rezerve nema pa aj kupuj a neznaš jelbi ostavio pumpu il je trpo,zato sam se odlučio na ovakav sistač i mogu ostavit i pumpu, alata nužnog, gorivo itd.Da nepričamo o uštedi goriva i vremenu zalijevanja .
D&D palo mi napamet (bosanac) kontejner brodski 12x2,4x2,5 tu negdi su dimenzije znači 70 m3 da se zbavit za somiča eura pa dva komada jedan na drugi dole "garaža" gore akomulacija a ima ih sad puno, se vuče robe iz kine pogledaj po oglasu ili direkt iz Rijeke iz luke.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
kontao sam i ja neki kontejner, kažu ljudi da ima lopova, pa u njemu u jednoj prostoriji napraviti "crpnu stanicu".
D&D koliko ti peterostepena pumpa izbacuje vode u satu?
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
kontao sam i ja neki kontejner, kažu ljudi da ima lopova, pa u njemu u jednoj prostoriji napraviti "crpnu stanicu".
D&D koliko ti peterostepena pumpa izbacuje vode u satu?

Ja JOŠ NEMAM peterostepenu pumpu.
Još kombiniram što i kako.
S obzirom da sam godinama u građevini i da strojevi i oprema koje imam su profesionalni zbog toga imam "strah" i averziju od nekih hobi stvari za prrofesionalnu upotrebu jer to se obije o glavu.
Zvao sam sam jučer jednu firmu od koje smo kpovali neke pumpe koje smo ugrađivali na odmorištima. Rekao kako sam zamislio i veli mi čovjek:
"svakako bih vas odgovarao od peterosepene pumpe, ona može vuću vodu sa 6-7 m bez injektora,za dubinu preko toga je potreban injektor za koji nisam siguran da će vas zadovljavati po pitanju kapaciteta i pritiska (makar meni pritisak nije bitan jer pumpam iz bunara u akumulaciju). Preporučam dubinsku potopnu pumpu". Cijena monofazne peterostepene pumpe ELKO 1,5 kw je oko 2000 kn. Tu treba još i injektor koji košta oko 700 kn.
Potopna dubinska pumpa Pedrollo, za dubinu od cca 20 m, snage 750 w može izbaciti oko 3m3 vode/na sat. Manja snaga pumpe, dugotrajniji rad,ne grije se jer je uronjena u vodu, potrebna je manja snaga agregata....
Te Pedrollo smo ugrađivali na objektima i ok su (bez obzira što su talijanske).
Ova Pedrollo potopna košta manje 2000 kn i ako upoređujemo peterostepenu+injektor+ crijeva,jeftinija je verzija.
Snaga agregatora mora biti gotovo duplo veća od snage pumpe, jer ako nije,pri startu pumpe je problem. Što jači agregat,više troši.
Problem je što radi agregata trebam monofaznu pumpu, trofazna peterostepena pumpa bi sigurno zadovoljila. Ali koga naći da ima monofaznu peterostepenu pumpu+agregat i bunar dubine 20 m da mogu pitati jel to funkcionira u praksi ?
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ja JOŠ NEMAM peterostepenu pumpu.
Još kombiniram što i kako.
S obzirom da sam godinama u građevini i da strojevi i oprema koje imam su profesionalni zbog toga imam "strah" i averziju od nekih hobi stvari za prrofesionalnu upotrebu jer to se obije o glavu.
Zvao sam sam jučer jednu firmu od koje smo kpovali neke pumpe koje smo ugrađivali na odmorištima. Rekao kako sam zamislio i veli mi čovjek:
"svakako bih vas odgovarao od peterosepene pumpe, ona može vuću vodu sa 6-7 m bez injektora,za dubinu preko toga je potreban injektor za koji nisam siguran da će vas zadovljavati po pitanju kapaciteta i pritiska (makar meni pritisak nije bitan jer pumpam iz bunara u akumulaciju). Preporučam dubinsku potopnu pumpu". Cijena monofazne peterostepene pumpe ELKO 1,5 kw je oko 2000 kn. Tu treba još i injektor koji košta oko 700 kn.
Potopna dubinska pumpa Pedrollo, za dubinu od cca 20 m, snage 750 w može izbaciti oko 3m3 vode/na sat. Manja snaga pumpe, dugotrajniji rad,ne grije se jer je uronjena u vodu, potrebna je manja snaga agregata....
Te Pedrollo smo ugrađivali na objektima i ok su (bez obzira što su talijanske).
Ova Pedrollo potopna košta manje 2000 kn i ako upoređujemo peterostepenu+injektor+ crijeva,jeftinija je verzija.
Snaga agregatora mora biti gotovo duplo veća od snage pumpe, jer ako nije,pri startu pumpe je problem. Što jači agregat,više troši.
Problem je što radi agregata trebam monofaznu pumpu, trofazna peterostepena pumpa bi sigurno zadovoljila. Ali koga naći da ima monofaznu peterostepenu pumpu+agregat i bunar dubine 20 m da mogu pitati jel to funkcionira u praksi ?
Peterostepena može vuć vodu sa nekih 10m i to bez redukcije (sa okitenom 5/4), pedrolo pumpe su ok, ja sam proljetos uzeja 2 iz Termometal Garešnica i nisam ima nikakvih problema sa njima, jedino šta mi se ne sviđa kod njih je šta su široke 4cola, dok su Grundfosove za col uže i Grundfosove imaju usis va vrhu pumpe i imaju ugrađenu zaštitu od rada na suho, dok pedrolo nema te zaštite, pa je poželjno stavit nivo relej, a i usis im je po sredini pumpe, tako kad pumpa vuče zrak samo donji dio pumpe se hladi vodom. Prednost Pedrola je šta je upola jeftiniji od Grundfosa i šta trpi 150g/m3 nečistoća dok Grundfos tolerira samo 50g/m3, a i ovi iz Garešnice su me iznenadili, dobija sam te 2 pumpe na drugi kraj Hrvatske u manje od 24h
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Peterostepena može vuć vodu sa nekih 10m i to bez redukcije (sa okitenom 5/4), pedrolo pumpe su ok, ja sam proljetos uzeja 2 iz Termometal Garešnica i nisam ima nikakvih problema sa njima, jedino šta mi se ne sviđa kod njih je šta su široke 4cola, dok su Grundfosove za col uže i Grundfosove imaju usis va vrhu pumpe i imaju ugrađenu zaštitu od rada na suho, dok pedrolo nema te zaštite, pa je poželjno stavit nivo relej, a i usis im je po sredini pumpe, tako kad pumpa vuče zrak samo donji dio pumpe se hladi vodom. Prednost Pedrola je šta je upola jeftiniji od Grundfosa i šta trpi 150g/m3 nečistoća dok Grundfos tolerira samo 50g/m3, a i ovi iz Garešnice su me iznenadili, dobija sam te 2 pumpe na drugi kraj Hrvatske u manje od 24h

Trebao bih uskoro u tvoje krajeve, volio bih to vidjeti uživo...pa ćemo "U" Mamuta :)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Na parceli gdje su cijevi kap po kap su sadnice i tu treba snabdijevati vodom ukupno cca 4000 m1 cijevi kpk razmak kapaljki 15 cm. To su u stvari gredice na kojima je crna folija širine cca 80 cm, na svakoj foliji su po 2 cijevi.
Ukupna povšina na kojoj se nalaze te cijevi je cca 80x43 m.
Na drugoj parceli bi bile sadnice ali tu bih stavio alkaten sa kapaljkama 4h.
Ono što svakako trebam je da mogu odjednom navodnjavati parcelu po parcelu a ne parcijalno svaku od njih.
Prvobitno sam zamislio nešto što bi bilo stvarno dobro,ali to je preskupa verzija; skupi agregati skupe pumpe (koji opet imaju puno veće kapacitete nego mi trebaju ali i troše daleko više) ,automatika koja bi se mogla namjestiti da se u određeno vrijeme pale i gase agregat i pumpa....No od toga ništa.
Ono što mi se sada čini najizvjesnije je: agregat+peterostepena monofazna pumpa: s time izvlačim vodu iz bunara u akumulaciju a onda sa benzinskom pumpom vodu iz akumulacije dižem u spremnik koji bi bio na visini od 3-4 metra te voda odatle dalje slobodnim padom ide preko razvoda u cijevi kpk ili na drugu parcelu u alkaten sa kapljačima.
Što se tiče kapaciteta pumpanja vode iz iz akumulacije u spremnik koji je na visini od 3-4 m, tu neće biti problema jer Hondina benzinska pumpa će to dobro odraditi. Čak mislim da može ubaciti puno više vode nego će potrošiti same cijevi. Ali to mogu regulirati sa gasom. Probao sam nešto slično pa 3m3 vode izbaci za manje od 5 minuta. Neka bude 50% toga,dobro.
Što se tiče pritiska iz slobodnog pada, sa visine od 3 ili 4 metra za kpk će biti sigurno dovoljno jer već imam nešto slično gdje je visina 1,2-1,3 m.
Iz spremnika bi izlazio alkaten 75 mm te u njega bi se ukopčale cijevi kpk.
Dužina tih cijevi je sada oko 80 m, ali mogu staviti alkaten posred parcele da dužina cijevi bude po 40 m. Sada imam na drugom mjestu dužinu oko 60 m i radi ok iako je dignuto na 1,2-1,3 m.
Što se tiče ovog dijela gdje bi bili kapljači, mislim da će i to funkcionirati jer sam bio kog Geca sa foruma i vidio što on ima. Njegov spremnik je podignut na 2m i u biti izgleda kao pušnica za meso. Dimenzija je 2x2m, a visina je 2 m.
Dakle ukupno 8m3 vode i on s time navodnjava breskve,ukupno 1000 komada kapaljki po 2 l. Pritisak je čak i jak jer mu izbija neke kapaljke.
U krajnjem slučaju ako to ne uspije makar mislim da hoće, onda taj dio gdje su kapaljke mogu tjerati sa ovom bezinskom pumpom, ima dovoljan pristisak, a i kapacitet. No, iz njegovog iskustva mislim da će to funkcionirati.

Oh pa tu je odmah i rješenje, nisam tako mislio. Zanima me cilj navodnjavanja? Npr želim 400 mm dodatnih jer padavine nisu dovoljne ;) Ova ostala tehnička rješenja se slože lako. Kakav je bunar? Peterostepena pumpa služi za podizanje tlaka tj. visine dobave, ne služi za povlačenje vode iz dubine. Mislim može se povući ali nije baš plug and play! Malo peripetije tu ima. Mislim da ti je to jasno? Samousisne pumpe služe za povlačenje vode, one su redovno 1 stupanj eventulano od Pedrolla Plurijet on ima više propelera ali u jednom stepenu. Također nema te centrifugalne pumpe koja će povući sa dubine veće od 9.81! Traktorska digne vodu sa 9,5 m, električne od 7-8 m rijetko koja do 9m. Ostalo su bajke. Mislim da je i ovo jasno. Poz i samo konstruktivno.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Trebao bih uskoro u tvoje krajeve, volio bih to vidjeti uživo...pa ćemo "U" Mamuta :)

ja sam ti 1km od Mamuta, javi se kad budeš prolazija:partyman:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Oh pa tu je odmah i rješenje, nisam tako mislio. Zanima me cilj navodnjavanja? Npr želim 400 mm dodatnih jer padavine nisu dovoljne ;) Ova ostala tehnička rješenja se slože lako. Kakav je bunar? Peterostepena pumpa služi za podizanje tlaka tj. visine dobave, ne služi za povlačenje vode iz dubine. Mislim može se povući ali nije baš plug and play! Malo peripetije tu ima. Mislim da ti je to jasno? Samousisne pumpe služe za povlačenje vode, one su redovno 1 stupanj eventulano od Pedrolla Plurijet on ima više propelera ali u jednom stepenu. Također nema te centrifugalne pumpe koja će povući sa dubine veće od 9.81! Traktorska digne vodu sa 9,5 m, električne od 7-8 m rijetko koja do 9m. Ostalo su bajke. Mislim da je i ovo jasno. Poz i samo konstruktivno.

ja imam staru elektrokovininu peterostepenu trofaznu pumpu od 1,1kw, koja je već premotavana jer je jednom izgorila i evo 3 put ponavljam vuće mi vodu sa 10m dubine, sad ne mogu reć u centimetar, možda je neznatno manje, al je tu negdi cca 10m
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
9,2 možda, ukoliko je povečan promjer cijevi od njenog usisa. Također treba imati i nepovratni ventil negdje, onda još jedno 9 odzračivanja i povuće ;) Nego kad si zadnji put provjerio razinu vode u cijevi? Poz
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
9,2 možda, ukoliko je povečan promjer cijevi od njenog usisa. Također treba imati i nepovratni ventil negdje, onda još jedno 9 odzračivanja i povuće ;) Nego kad si zadnji put provjerio razinu vode u cijevi? Poz
sutra zove lipo vrime pa mogu izvadit okiten pa provjerit u centimetar sigurno je oko 10m, ali ne bi pumpi bilo lakše vuć vodu sa tih za nju granićnih dubina da je cjev reducirana? Doli u bušotini imam šponu i prije pumpe jedan ventil za ozračenje i to je to:rolleyess:
 

Najnoviji postovi

Na vrh