• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Znaš li možda otprilike cijene mag. sulfata i vodotopivih gnojiva u tim velikim pakiranjima?

Hvala.
Cijene vodotopivih od 25 kg su oko 300-500,00 kn/vreća; ovisno gdje se kupuje.
A Mg-sulfat bi trebao biti oko 1,00-1,50 po kili; ali i to je vrlo različito.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Cijene vodotopivih od 25 kg su oko 300-500,00 kn/vreća; ovisno gdje se kupuje.
A Mg-sulfat bi trebao biti oko 1,00-1,50 po kili; ali i to je vrlo različito.
Zar nije Mg-sulfat skuplji:confused:, mislim da je ovde malo pakiranje 25kg oko 5,80kn/kg
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
kap po kap na brijegu?

pozdrav

upravo sam se registrirao kao novi korisnik i vec imam jedno pitanje.
imam pomalo "valovitu" zemlju i zanima me da li je moguće na takvom zemljištu napraviti navodnjavanje kap po kap?
najviša točka je cca. 1,5 m viša od najniže, a površina je 7200 m2.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
pozdrav

upravo sam se registrirao kao novi korisnik i vec imam jedno pitanje.
imam pomalo "valovitu" zemlju i zanima me da li je moguće na takvom zemljištu napraviti navodnjavanje kap po kap?
najviša točka je cca. 1,5 m viša od najniže, a površina je 7200 m2.

Zasto nebi bilo moguce
Kod mene je razlika izmedju naj vise i naj nize tacke samo 15 metara i navodnjavam vec par godina sistemom kap po kap, tako da to moze funkcionisati bez ikakvih problema, to kod tebe je malte ne ravno
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Cijevi kap po kap su suplje, ali nisu suplje suplje u klasicnom smislu, vec imaju kapaljke kroz koje voda polagana izlazi i oscilacije u terenu, u nekim granicama, na takve kapaljke ne uticu.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
oprosti, ali malo mi je to čudno.
zar neće voda, nakon što isključim pumpu, silom gravitacije poteći prema najnižoj točki i onda će tamo zemlja dobiti "puno" vode
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Normalno da ce kada se iskljuci pumpa voda poteci prema naj nizoj taci, ali crijeva ili trake kap po kap su oko fi 16mm, a ne cantimetara, tako da to apsolutno nije puno vode, a cak i ta voda kade se iskljuci pumpa i koja krene ka naj nizoj tacci se nesalije od jednom na jedno mjesto vec kako ide kroz crijevo istovremeno izlazi kroz kapaljke.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
zar se voda ne zadržava u cijevima na dijelu gdje je nizina?
Ako hočeš tehnološki ispravno to složiti, onda ti trebaju crijeva sa autokompenzirajućim kapaljkama.
Nešto su skuplje (znači nema ih baš u svakom dućanu) ali zato će stvar raditi kako treba.
:gitarist:
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ako hočeš tehnološki ispravno to složiti, onda ti trebaju crijeva sa autokompenzirajućim kapaljkama.
Nešto su skuplje (znači nema ih baš u svakom dućanu) ali zato će stvar raditi kako treba.
:gitarist:

Za 1.5m raslike u visini :scratch: :confused:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Za 1.5m raslike u visini :scratch: :confused:
Evo što čovjek napisa;
pozdrav

upravo sam se registrirao kao novi korisnik i vec imam jedno pitanje.
imam pomalo "valovitu" zemlju i zanima me da li je moguće na takvom zemljištu napraviti navodnjavanje kap po kap?
najviša točka je cca. 1,5 m viša od najniže, a površina je 7200 m2.

Pomalo "valovitu"... išlo bi :gitarist:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Da li postoji razlika u crijevima KPK što se tiće štopanja?Zalijevam direkt iz Drave sa pumpom velikog kapaciteta,ne koristim filter jer ne znam kakav bi trebao ići,pa mi se pred kraj sezone znaju malo i poštopat kapaljke zbog pijeska kojeg u dravskoj vodi uvijek ima.Ne znam da li postoje crijeva sa "večim"kapaljkama koja se teže štopaju.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Da li postoji razlika u crijevima KPK što se tiće štopanja?Zalijevam direkt iz Drave sa pumpom velikog kapaciteta,ne koristim filter jer ne znam kakav bi trebao ići,pa mi se pred kraj sezone znaju malo i poštopat kapaljke zbog pijeska kojeg u dravskoj vodi uvijek ima.Ne znam da li postoje crijeva sa "večim"kapaljkama koja se teže štopaju.
Ako je problem samo u pjesku onda je dosta imati disk filtere (na principu sita), međutim ako ima i organskih nečistoća (mutnoće i sl.) onda bi trebao i pješčani filter (tzv. bojler filter).
:gitarist:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Tko prodaje takove filtere velike protočnosti.Izlaz iz pumpe i glavni vod je fi 110 i odjednom se zalijeva kroz 24 km crijeva,tako da filter treba omogučiti velik protok vode.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
novo pitanje

sada me zanima druga stvar.
sto je povoljnije?
uzeti motornu pumpu za vodu ili uzeti agregat i el. pumpu?
dubina crpnje je 8-10 m, a površina je 7200 m2 (285*25 m).
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
sada me zanima druga stvar.
sto je povoljnije?
uzeti motornu pumpu za vodu ili uzeti agregat i el. pumpu?
dubina crpnje je 8-10 m, a površina je 7200 m2 (285*25 m).



Benzinska pumpa vuče sa sedam metara i nemože više.
 

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
koja je onda preporuka?
bilo bi najvjerojatnije kap na kap, iako nije isključeno ni sa rasprskivačima.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
koja je onda preporuka?
bilo bi najvjerojatnije kap na kap, iako nije isključeno ni sa rasprskivačima.

ma koju god da uzmeš svaka vuče do sedam metara,nema dublje,takvi su zakoni,morao bi barem pet metara imati za slučaj da nebi nestalo vode na 6 ili 7 metara kad povučeš. ili bilo koju potopnu,uroni je u cijev i ona gura vodu sa većih dubina,ali malog su kapaciteta. ali to moraš prije nego bušiš bunar znati,jer treba ti veći promjer cijevi da stane pumpa u nju. ma samo pitaj ljude što to rade i sve će ti to objasniti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh