• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Začepile se kapaljke , šta da radim.:scratch
Čime su se začepile (bijeli talog - kamenac; smeđe - alge; crvenkasto - željezne bakerije...)?
Za svaki od navedenog je drugi tretman.
 
I

ihorzic

Guest
pusti pritisak od 1,5 bara i na krajevima otvori da ide voda - ako nejde onda imaš problem
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Začepile se kapaljke , šta da radim.:scratch

Joj i meni se desilo sve sam probao na kraju uzeo iglu i izbušio rupice jednostavno kroz foliju i sve ok danas funkcionira
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sad ću ja malo zakomplicirati.

Došlo je vrijeme za novu pumpu, pa samim time i novi magistralni vod, pa možda čak i sve alkatene na njivama.
Ovako, uz puno spekulacija i računica pada odabir pumpe sa ulazom 65 i izlazom 50, kw 11, H 71-32 m, Q 13,5-60 m3. Dakle ono što mene zanima jest bi li bilo dobro magistralni vod postaviti ipak debljine 75 mm (vjerojatno će nekad trebati opet kupiti jaču pumpu), a hidrante na njivama staviti na 63 mm. Hoće li se zbog debljeg voda puno gubiti na pritisku ili će dok se jednom napravi tlak u cijevima sve to izregulirati na parametre pumpe?
Čak sam razmišljao i o pumpi ulaza 80 a izlaza 65, ali mi 18,5 kw peviše, dok uključim cijela uličica bi ostala bez struje.:idea: Ta pumpa ima karakteristike H 59-48m, Q 60 - 102 m3 i sa time bih bez brigaša sigurno mogao navodnjavati čak i preko 2 hektara kap po kap cijevi sa 4 l po satu, a za sada mi to ne treba.

Kontam, daj neke računice
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Vodi računa o glavnom vodu, postoji pravilo za svaki Fi alkatan koliko može da proturi vode u min. zavisno od prečnika . Ako staviš manji prečnik džaba ti veća pumpa biće ti velika razlika u pritisku. Evo ti moj primjer koji sam ja uradio ove godine, Za izlaz na kapaljkama od 16000 l/h morao sam dovesti , 28m alkatan fi 75, zatim ide fi 63 22m i na kraju 8m fi 50, i na taj način sam dobio razliku u pritisku prva i zadnja traka 0,1 bar
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sad ću ja malo zakomplicirati.
....Q 13,5-60 m3. Dakle ono što mene zanima jest bi li bilo dobro magistralni vod postaviti ipak debljine 75 mm
.... time bih bez brigaša sigurno mogao navodnjavati čak i preko 2 hektara kap po kap cijevi sa 4 l po satu, a za sada mi to ne treba.

Stvarno si zakomplicirao.... 8)
Kreni od kraja (od polja) a ne od pumpe.
Koliki kapacitet (Q) tebi stvarno treba? Ova pumpa gore daje od 13,5 do 60 m3/sat.
Znači izmjeri si polja; da li su kapaljke ili rasprskivači i onda evo slike u ovom postu http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=746263&postcount=366 (i na osnovi potrebnog kapaciteta) izračunaš si promjer cijevi; glavne, laterale, bočne koje god.

Evo samo primjera da olakšam cijelu priču.
Imaš 2 ha i ukupno ti treba 50 m3/sat (znači 25 m3/sat po jednom polju).
Glavni vod (od akumulacije do polje) treba promjer: 35 mm (unutarnji)
Kod polja imaš jedan T komad (polje 1 i polje 2).
Od tog T komada, više ti ne treba promjer 35 mm jer je sada po svakom polju 25 m3/sat. Znači tu ide cijev: 18 mm unutarnji promjer...

I to je to.
Sada samo prilagodi to svom slučaju.

I uzmi srednju brzinu vode u cijevi od 2 m/sek (to je onaj "c").

p.s Što se tiče promjera cijevi, protoka i tlaka priča je slijedeća; cijev većeg promjera daje veći protok ali uz manji tlak i obnuto, cijev manjeg promjera, može dati jednaki protok samo uz značajno povećanje tlaka, odnosno ako tlak ne možeš povećati, onda se protok smanjuje. Moguće povećanje tlaka ograničeno je tehničkom karakteristikom cijevi (dolazi do pucanja) ali i povećanja brzine vode u cijevi (preporuča se do 2 m/sek; gornja granica je 5 m/sek, ali tada doalzi već do popriličnog šuma (zbog trenja).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vodi računa o glavnom vodu, postoji pravilo za svaki Fi alkatan koliko može da proturi vode u min. zavisno od prečnika . Ako staviš manji prečnik džaba ti veća pumpa biće ti velika razlika u pritisku. Evo ti moj primjer koji sam ja uradio ove godine, Za izlaz na kapaljkama od 16000 l/h morao sam dovesti , 28m alkatan fi 75, zatim ide fi 63 22m i na kraju 8m fi 50, i na taj način sam dobio razliku u pritisku prva i zadnja traka 0,1 bar
A kako je stvar sa protokom tj. količinom vode u prvoj i zadnjoj traci? Stvar sa tlakom si riješio, ali da li ti ide ista količina vode?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Stvarno si zakomplicirao.... 8)
Kreni od kraja (od polja) a ne od pumpe.
Koliki kapacitet (Q) tebi stvarno treba? Ova pumpa gore daje od 13,5 do 60 m3/sat.
Znači izmjeri si polja; da li su kapaljke ili rasprskivači i onda evo slike u ovom postu http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=746263&postcount=366 (i na osnovi potrebnog kapaciteta) izračunaš si promjer cijevi; glavne, laterale, bočne koje god.

Evo samo primjera da olakšam cijelu priču.
Imaš 2 ha i ukupno ti treba 50 m3/sat (znači 25 m3/sat po jednom polju).
Glavni vod (od akumulacije do polje) treba promjer: 35 mm (unutarnji)
Kod polja imaš jedan T komad (polje 1 i polje 2).
Od tog T komada, više ti ne treba promjer 35 mm jer je sada po svakom polju 25 m3/sat. Znači tu ide cijev: 18 mm unutarnji promjer...

I to je to.
Sada samo prilagodi to svom slučaju.

I uzmi srednju brzinu vode u cijevi od 2 m/sek (to je onaj "c").

p.s Što se tiče promjera cijevi, protoka i tlaka priča je slijedeća; cijev većeg promjera daje veći protok ali uz manji tlak i obnuto, cijev manjeg promjera, može dati jednaki protok samo uz značajno povećanje tlaka, odnosno ako tlak ne možeš povećati, onda se protok smanjuje. Moguće povećanje tlaka ograničeno je tehničkom karakteristikom cijevi (dolazi do pucanja) ali i povećanja brzine vode u cijevi (preporuča se do 2 m/sek; gornja granica je 5 m/sek, ali tada doalzi već do popriličnog šuma (zbog trenja).

Stvar je slijedeća. Prvi hidrant nalazio bi se na 130 m udaljenosti od pumpe i taj bi opskrbljivao polje veličine 2,2 ha, drugi hidrant bi se nalazio na udaljenosti od pumpe 250 m i taj bi opskrbljivao polje od 4,5 ha, tada ide T elemenat i vod na treči hidrant koji bi bio na udaljenosti od pumpe 500 m i taj bi imao samo 0,7 ha, još jedan na drugu stranu cca 550 m od pumpe i površina 2,5 ha. Onda tamo na onom prvom hidrantu bi bila isto raskrsnica na jedno polje cca 300 m od pumpe površine 2 ha i dalje još 2-3 hidranta svaki po stotinjak metara udaljenosti jedan od drugog i površine po jutro ili malo više. Ukupna površina za navodnjavanje je cca 14 ha, s tim da naravno se ne navodnjava sve u istom dijelu sezone, nešto od proljeća, nešto u ljetu, nešto za jesen. Plan je u taj sustav uložiti do 50-ak tisuća kuna, tak da je to stvarno mislim ozbiljan posao.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Stvar je slijedeća. Prvi hidrant nalazio bi se na 130 m udaljenosti od pumpe i taj bi opskrbljivao polje veličine 2,2 ha, drugi hidrant bi se nalazio na udaljenosti od pumpe 250 m i taj bi opskrbljivao polje od 4,5 ha, tada ide T elemenat i vod na treči hidrant koji bi bio na udaljenosti od pumpe 500 m i taj bi imao samo 0,7 ha, još jedan na drugu stranu cca 550 m od pumpe i površina 2,5 ha. Onda tamo na onom prvom hidrantu bi bila isto raskrsnica na jedno polje cca 300 m od pumpe površine 2 ha i dalje još 2-3 hidranta svaki po stotinjak metara udaljenosti jedan od drugog i površine po jutro ili malo više. Ukupna površina za navodnjavanje je cca 14 ha, s tim da naravno se ne navodnjava sve u istom dijelu sezone, nešto od proljeća, nešto u ljetu, nešto za jesen. Plan je u taj sustav uložiti do 50-ak tisuća kuna, tak da je to stvarno mislim ozbiljan posao.
Sasvim ozbiljno.
Sada još nedostaje tip navodnjavanja; kapanje, rasprskivači ili čak mi njuši i na kišno krilo.
I onda utvrditi količinu vode koju treba dodati u jednom obroku (jednom dodavanju).
Još to, i onda idemo na projektiranje.
;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Sasvim ozbiljno.
Sada još nedostaje tip navodnjavanja; kapanje, rasprskivači ili čak mi njuši i na kišno krilo.
I onda utvrditi količinu vode koju treba dodati u jednom obroku (jednom dodavanju).
Još to, i onda idemo na projektiranje.
;)

Navodnjavanje bi bilo stvarno svakakvo. Kapanje ide na paprike i u plastenike, eventualno mikrorasprskivači u plasteniku, no za to je pumpa malo golema, imam jedan tifon fi 50 ali taj planiram kratko zadržati jer imam bauerov fi 63 relativno povoljno a skoro nov. Na njega vjerojatno kupim kišna krila u dogledno vrijeme, ali morat će i top jer imam jedan predio gdje kišna krila nejdu. Količina vode koju treba dodati u jednom obroku nije toliko bitna jer se uvijek dade prilagoditi pumpi. Hoću reći, figurativno, ako je pumpa prejaka za recimo 10000 m kap po kap crijeva, pusti se više i to je to. Čak sam razmišljao o jednom hidroforu od cca 20 tisuća litara da pumpa ne radi baš stalno pri kapanju, no nije u prvom planu. Uglavnom, trenutne površine pod paprikom su cca 4 ha, možda se malo poveća, na nekih 6-7 pa eto orijentacijski za kapanje. Tifon pustiš koliko želiš, odnosno trebaš. Klasične aluminijske cijevi sa rasprskivačima za sada nemam, a nemam ih ni u bližem planu kupovati. Našao jesam jednu ponudu od 33 eura za komad, bilo 130-ak komada, al nije bilo para.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Sad ću ja malo zakomplicirati.

Došlo je vrijeme za novu pumpu, pa samim time i novi magistralni vod, pa možda čak i sve alkatene na njivama.
Ovako, uz puno spekulacija i računica pada odabir pumpe sa ulazom 65 i izlazom 50, kw 11, H 71-32 m, Q 13,5-60 m3. Dakle ono što mene zanima jest bi li bilo dobro magistralni vod postaviti ipak debljine 75 mm (vjerojatno će nekad trebati opet kupiti jaču pumpu), a hidrante na njivama staviti na 63 mm. Hoće li se zbog debljeg voda puno gubiti na pritisku ili će dok se jednom napravi tlak u cijevima sve to izregulirati na parametre pumpe?
Čak sam razmišljao i o pumpi ulaza 80 a izlaza 65, ali mi 18,5 kw peviše, dok uključim cijela uličica bi ostala bez struje.:idea: Ta pumpa ima karakteristike H 59-48m, Q 60 - 102 m3 i sa time bih bez brigaša sigurno mogao navodnjavati čak i preko 2 hektara kap po kap cijevi sa 4 l po satu, a za sada mi to ne treba.

Kontam, daj neke računice
Znaš ti Cabage i sam. Dobro pretpostavljaš i drži se toga. No evo moje mišljenje pošto slično radimo samo ti imaš puno bolji bunar od moga ;)

Pretpostavka bunar izdašan koliko god treba.
Krenimo od pumpe, pošto znam da preferiraš talijane i pošto sam skenirao tvoju prošlu pumpu zaključićemo da su im dimenzije 65 i 50 mm unutarnji promjeri, znači minimalni promjer koji mora biti slobodan za protok vode. Prevedeno kod alkatana vanjski 75 i vanjski 63, kod run flat crijeva 52 mm i 67-69 mm. U što sumnjam? Sumnajm da ta pumpa kroz alkatan 63 mm može izgurati 60 m3 u sat vremena pri 3,2 bara :) Da zanemarimo usis sa nekih 4-5 m. Ja to sumnjam i kažem nema šanse, ja sam kroz 63 mm alkatana sa 4,1 bar jedva progurao 360 litara iako mi je software od proizvođača rekao da ću uspiti progurati malo ispod 400 litara. No rekao sam sebi, a što bi ja htio od alkatana koji košta 9 kn + pdv po metru?? Motor 4 kw. 11 kw je jako puno i ako tu ne odradiš sve kako treba naplačat ćeš se struju iju hu hu i tako još dva puta. Ja ne bi reskirao možda bi čak da imam para vukao na izlazu alkatan 90!!! Minimum 75 i to će ti možda izgurati 40 m3 na sat vremena i 500 m alkatan, jako veliko možda. E sad koja je svijetla strana te pumpe? Fantastična elastičnost u snazi.Svaka im čast. Obavezno bi sve spojnice predimenzionira da ne bi imao gubitke. Postavio elektromagnetne ventile i tu kod nekih naših forumaša napravio automatiku ili dobar program da sa tim upravlja. Da skratim iz 75 napravi izlaze sa obujmcama na 3/4" za kap na kap, a rasprskivače ni za živu glavu ispod 63 mm alkatana. Tifone možeš i na run flat crijeva.Meni se oni ne sviđaju jer su glomazni, skupi stalci, mala količina vode, krupne kapljice i sto čuda npr... http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=kgontHF2ZU0
Više pak volim srednje rasprskivače. Da imam tvoj bunar i pumpu samo bi njih koristio. Ako je 3,2 bara sa alkatanom 75 mm mogao bi ih spojiti oko 20 kom to je strašna stvar, odradiš cca 5000 m2 na sat sa cca 11 litara.
http://www.youtube.com/watch?v=jFmdcS_DNOo
Ove imam ja i broj veće. Kap na kap mi se gadi...

Zaključak:
Zaboravi sve gore što sam ti napisao i drži se matematike proizvedeno = utrošeno!!!
Spoji pumpu i alkatane i na kraju 500 m pusti vodu i vidi protok. Tako eš znati realno gdje si.
Poz!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Stvar je slijedeća. Prvi hidrant nalazio bi se na 130 m udaljenosti od pumpe i taj bi opskrbljivao polje veličine 2,2 ha, drugi hidrant bi se nalazio na udaljenosti od pumpe 250 m i taj bi opskrbljivao polje od 4,5 ha, tada ide T elemenat i vod na treči hidrant koji bi bio na udaljenosti od pumpe 500 m i taj bi imao samo 0,7 ha, još jedan na drugu stranu cca 550 m od pumpe i površina 2,5 ha. Onda tamo na onom prvom hidrantu bi bila isto raskrsnica na jedno polje cca 300 m od pumpe površine 2 ha i dalje još 2-3 hidranta svaki po stotinjak metara udaljenosti jedan od drugog i površine po jutro ili malo više. Ukupna površina za navodnjavanje je cca 14 ha, s tim da naravno se ne navodnjava sve u istom dijelu sezone, nešto od proljeća, nešto u ljetu, nešto za jesen. Plan je u taj sustav uložiti do 50-ak tisuća kuna, tak da je to stvarno mislim ozbiljan posao.

Da li je to na skici jednako onome što si napisao?

Skica:


Ako je u redu, idemo prvo riješiti protoke, onda ćemo tlakove.

Pitanja:
1. Radno krilo 1 - da li će se istovremeno navodnjavati sva/ili neka polja ili ide isključivo jedno po jedno polje?
2. Isto pitanje za radno krilo 3?
3. Radno krilo 2 - da li se mora odjednom zaliti cijelo polje (4,5 ha) ili može u dva dijela?
4. Za svako polje planirani tip natapanja (kapanje, top, rasprskivači)?
5. Kod kapanja razmak redova (prosječni)?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Da li je to na skici jednako onome što si napisao?

Skica:


Ako je u redu, idemo prvo riješiti protoke, onda ćemo tlakove.

Pitanja:
1. Radno krilo 1 - da li će se istovremeno navodnjavati sva/ili neka polja ili ide isključivo jedno po jedno polje?
2. Isto pitanje za radno krilo 3?
3. Radno krilo 2 - da li se mora odjednom zaliti cijelo polje (4,5 ha) ili može u dva dijela?
4. Za svako polje planirani tip natapanja (kapanje, top, rasprskivači)?
5. Kod kapanja razmak redova (prosječni)?

Ovako:
Radno krilo 1 je u redu, nije bitno je li lijevo ili desno, to nećemo gledat, radno krilo dva nastavi na radno krilo jedan, a radno krilo tri nastavi na radno krilo dva, s tim da T raskrsnica ide na pola puta između hidranta na polju 6 i polja 7 i 8. Probat ću sutra skinuti sa agroneta i nacrtati linije, sad mi je kasno.
1. Nije uvjet da se navodnjava sve od jednom, vjerojatnije jedno po jedno, ili dva zajedno.
2. Ista stvar i za radno krilo 3.
3. Može se zaliti u dva ili čak tri dijela.
4. E sad, teško je reči kakvo će navodnjavanje kad biti, nekad kapanje, nekad top, ovisi o kulturi.
5. Kod kapanja ako misliš za razmak crijeva jedno od drugog, to je cca 130 - 150 cm.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...
4. E sad, teško je reči kakvo će navodnjavanje kad biti, nekad kapanje, nekad top, ovisi o kulturi.
5. Kod kapanja ako misliš za razmak crijeva jedno od drugog, to je cca 130 - 150 cm.
Ovo je dosta važno; pogotovo mogućnost kombiniranja top - kapanje.
Ako ideš natapati 0,5 ha sa kapaljkama sa 4 lit./m dužnom/sat treba ti oko 13 m3/sat vode (na to se dimenzionira cijev za dotok vode) i za to treba min. unutarnji promjer od 55 mm.
E sada ako ćeš ići to raditi topom cijev od 55 mm je ništa (imaš radne karakteristike topa ili model pa da nađemo na netu).

Postoji mogućnost da sve dimenzioniraš na top (jača pumpa, veći promjer cijevi ali isto tako i SKUPLJA oprema) pa to kasnije koristiš i za kapanje.

Isto tako, gledam malo razmake između pumpe i hidranata (i spajanja u mrežu) i tako polje 8 (moram još isprviti skicu) je daleko od pumpe 250+500+550 = 1300 m. I ako sada tu ide top (a trebalo bi zbog veličine polja) trebati će dobra pumpa za sve to potjerati.

Idem sada presložiti skicu. I ucrtati razmake.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Ljudi vi ovdje baratate hektarima, hektolitrima i pumpama ... ja trebam savjet kako organizirati kap po kap za svega par stotina kvadrata vrta u kojem su posađene četinjače, nešto božićnih drvaca i nešto tuja!

Imam dovoljno bunarske vode, kupit ću onaj plastični spremnik od 1000 litara na paleti sa ispustom, napunim ga vodom i koji je sistem za dalje??
Ima 14 redi biljaka, svaki dužine oko 25 metara, spremnik sa vodom je na par metara od polja, sadnice su sađene na razmake 50 i 100 cm.

Za početak pretpostavljam bi trebao podići rezervar zbog slobodnog pada vode, na koju visinu je dovoljno? Kakva crijeva korstiti, kakve razvodnike? Crijeva bi trebala imati neku trajnost od makar par godina, bila bi postavljena tik iznad zemlje, no prihvaćam i druge sugestije, i bilo bi dobro da imaju mogućnost određivanja gdje će biti otvori za kapanje, dakle na 50 ili 100 cm.

Dajte molim vas osnovne savjete šta tražiti kao optimalno, ne skupo i koliko toliko kvalitetno iješenje za sljedećih 3-4 godine,
zahvaljujem.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ljudi vi ovdje baratate hektarima, hektolitrima i pumpama ... ja trebam savjet kako organizirati kap po kap za svega par stotina kvadrata vrta u kojem su posađene četinjače, nešto božićnih drvaca i nešto tuja!

Imam dovoljno bunarske vode, kupit ću onaj plastični spremnik od 1000 litara na paleti sa ispustom, napunim ga vodom i koji je sistem za dalje??
Ima 14 redi biljaka, svaki dužine oko 25 metara, spremnik sa vodom je na par metara od polja, sadnice su sađene na razmake 50 i 100 cm.

Za početak pretpostavljam bi trebao podići rezervar zbog slobodnog pada vode, na koju visinu je dovoljno? Kakva crijeva korstiti, kakve razvodnike? Crijeva bi trebala imati neku trajnost od makar par godina, bila bi postavljena tik iznad zemlje, no prihvaćam i druge sugestije, i bilo bi dobro da imaju mogućnost određivanja gdje će biti otvori za kapanje, dakle na 50 ili 100 cm.

Dajte molim vas osnovne savjete šta tražiti kao optimalno, ne skupo i koliko toliko kvalitetno iješenje za sljedećih 3-4 godine,
zahvaljujem.
Uzmi mekanu alkatenku od 1/2 cola, kupi kapaljke (dovoljno je 4 lit./sat) i kliješta za bušenje rupa (znati će sve ovi u dućanu) za postavljanje kapaljki na potreban razmak. Nekoliko T-komada i na kraju sustava postavi izlazni ventil (obični plastični) da nakon ljeta možeš isprazniti sustav da ne ostane vode unutra (a možeš ga tako i oprati).
One obične crne mekane cijevi sa kapaljkama (na rolama) neće trajati koliko ti je potrebno.
I to je to.
I kad već natapaš i imaš u planu rezervoar, onda kupi i neko vodotopivo gnojivo (preporučam neko univerzalno 20-20-20, vreću od 25 kg i bar jednom mjesečno dodaj u vodu (1,0-1,5 grama/litri)).
I ne zaboravi da četinjače vole magnezij i vole kiselo. A to riješi dodavanjem magnezij-sulfata u vodu kod natapanja (isto tako 1,0-1,5 grama/litri); svako drugo natapanje.

p.s. I odajem ti jednu tajnu natapanja; sva voda koja se nalazi u spremniku, izaći će van kroz kapaljke; samo ako je spremnik na višem to isticanje ide brže, a ako je spremnik niže ide sporije. :blackeye. Tako da je visina dizanja na 1 m sasvim dovoljna za ovako malu površinu, a i lakše ćeš raditi oko spremnika.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Uzmi mekanu alkatenku od 1/2 cola, kupi kapaljke (dovoljno je 4 lit./sat) i kliješta za bušenje rupa (znati će sve ovi u dućanu) za postavljanje kapaljki na potreban razmak. Nekoliko T-komada i na kraju sustava postavi izlazni ventil (obični plastični) da nakon ljeta možeš isprazniti sustav da ne ostane vode unutra (a možeš ga tako i oprati).
One obične crne mekane cijevi sa kapaljkama (na rolama) neće trajati koliko ti je potrebno.
I to je to.
I kad već natapaš i imaš u planu rezervoar, onda kupi i neko vodotopivo gnojivo (preporučam neko univerzalno 20-20-20, vreću od 25 kg i bar jednom mjesečno dodaj u vodu (1,0-1,5 grama/litri)).
I ne zaboravi da četinjače vole magnezij i vole kiselo. A to riješi dodavanjem magnezij-sulfata u vodu kod natapanja (isto tako 1,0-1,5 grama/litri); svako drugo natapanje.

p.s. I odajem ti jednu tajnu natapanja; sva voda koja se nalazi u spremniku, izaći će van kroz kapaljke; samo ako je spremnik na višem to isticanje ide brže, a ako je spremnik niže ide sporije. :blackeye. Tako da je visina dizanja na 1 m sasvim dovoljna za ovako malu površinu, a i lakše ćeš raditi oko spremnika.

Alkaten, t komade i izlazni ventil tražim u trgovinama vodomaterijala pretpostavljam, a kapaljke u poljoprivrednim trgovinama?

Znaš li možda otprilike cijene mag. sulfata i vodotopivih gnojiva u tim velikim pakiranjima?

Hvala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh