• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Evo jedno početničko pitanje, jer nemam iskustva sa sistemima kap na kap, nego samo sa rasprskivačima. Kad bi u polje od 3500m2 stavija 55 redi po 90m, znači oko 5000m crijeva koje ima 5 kapaljki/m, znači ukupno 25000kapaljki, a pumpa mi daje samo 3000l/h (kupljena je po kapacitetu bušotine). Bi li to uopće moglo radit bez da se podili u sekcije jer bi svaka kapaljka ako bi se sve odjednom zalivalo dobivala samo 0,12l/h a to je vjerojatno premalo.
 
I

ihorzic

Guest
Evo jedno početničko pitanje, jer nemam iskustva sa sistemima kap na kap, nego samo sa rasprskivačima. Kad bi u polje od 3500m2 stavija 55 redi po 90m, znači oko 5000m crijeva koje ima 5 kapaljki/m, znači ukupno 25000kapaljki, a pumpa mi daje samo 3000l/h (kupljena je po kapacitetu bušotine). Bi li to uopće moglo radit bez da se podili u sekcije jer bi svaka kapaljka ako bi se sve odjednom zalivalo dobivala samo 0,12l/h a to je vjerojatno premalo.

a jbgti si to sad elaborirao :prayer:
ajde ti to probaj pa nam javi kak funkcionira:finga:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Evo jedno početničko pitanje, jer nemam iskustva sa sistemima kap na kap, nego samo sa rasprskivačima. Kad bi u polje od 3500m2 stavija 55 redi po 90m, znači oko 5000m crijeva koje ima 5 kapaljki/m, znači ukupno 25000kapaljki, a pumpa mi daje samo 3000l/h (kupljena je po kapacitetu bušotine). Bi li to uopće moglo radit bez da se podili u sekcije jer bi svaka kapaljka ako bi se sve odjednom zalivalo dobivala samo 0,12l/h a to je vjerojatno premalo.

Od jednom nema šanse da sve zaliješ. Minimalan kapacitet po kapaljci bi trebao biti oko 0,5 l/h. Po ovoj računici najbolje bi bio podjeliti površinu koja se navodnjava na 5 dijelova ili napraviti "bazen" koji bi se punio vodom iz bunara ikad se u bazenu skupi dovoljna količina vode drugom pumpom navodnjavati iz bazena. Koliko bara pritiska ima ta tvoja bunarska pumpa?



Aqua-Traxx-2.jpg
 
I

ihorzic

Guest
Od jednom nema šanse da sve zaliješ. Minimalan kapacitet po kapaljci bi trebao biti oko 0,5 l/h. Po ovoj računici najbolje bi bio podjeliti površinu koja se navodnjava na 5 dijelova ili napraviti "bazen" koji bi se punio vodom iz bunara ikad se u bazenu skupi dovoljna količina vode drugom pumpom navodnjavati iz bazena. Koliko bara pritiska ima ta tvoja bunarska pumpa?



Aqua-Traxx-2.jpg

a vi niste normalni - ali zato jesmo tu da pomažemo jedan drugome:supz:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Od jednom nema šanse da sve zaliješ. Minimalan kapacitet po kapaljci bi trebao biti oko 0,5 l/h. Po ovoj računici najbolje bi bio podjeliti površinu koja se navodnjava na 5 dijelova ili napraviti "bazen" koji bi se punio vodom iz bunara ikad se u bazenu skupi dovoljna količina vode drugom pumpom navodnjavati iz bazena. Koliko bara pritiska ima ta tvoja bunarska pumpa?



Aqua-Traxx-2.jpg
Na izlazu ima oko 2bara, a imam i betonski bazen od 40m3, pa ću po svoj prilici morat punit vodu u njega, ali ako svaka kapaljka minimalno troši 0,5l/h znači ako nabavim pumpu koja bi davala 12500l/h moga bi zalivat sve odjednom, tako da izbjegnem kupovinu automatike
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Na izlazu ima oko 2bara, a imam i betonski bazen od 40m3, pa ću po svoj prilici morat punit vodu u njega, ali ako svaka kapaljka minimalno troši 0,5l/h znači ako nabavim pumpu koja bi davala 12500l/h moga bi zalivat sve odjednom, tako da izbjegnem kupovinu automatike

Ako već imaš tako veliki bazen nema potrebe za daljnjim kompliciranjem. Moja preporuka ti je tomos centrifugalna pumpa.

Nešto ovakvo

http://www.permoto.hr/prikaz_proizvoda.php?id=483&ig=95_117&lang=hr

Nije mi jasno o kojoj automatici govoriš? Imaš glavnu alkaten cijev (za tebe dovoljno 1,5 cola fi) i u nju bušiš pipice s ventilom. Ako ne želiš ili ne možeš zalijevati cijelu površinu jednostavno zatvoriš višak pipica.

kappokaptrn.jpg
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo jedno početničko pitanje, jer nemam iskustva sa sistemima kap na kap, nego samo sa rasprskivačima. Kad bi u polje od 3500m2 stavija 55 redi po 90m, znači oko 5000m crijeva koje ima 5 kapaljki/m, znači ukupno 25000kapaljki, a pumpa mi daje samo 3000l/h (kupljena je po kapacitetu bušotine). Bi li to uopće moglo radit bez da se podili u sekcije jer bi svaka kapaljka ako bi se sve odjednom zalivalo dobivala samo 0,12l/h a to je vjerojatno premalo.

Gle Friki bez puno priče; ako imaš 25.000 kapaljki koje daju 4 lit./sat; onda da bi sve radilo treba ti 100.000 lit. ili 100 m3/sat.
Ako ti pumpa ima kapacitet od 3.000 lit/sat onda je to dovoljno za 3.000/4=750 kapaljki.
To ti je priča o protoku.

Potom ide priča i tlaku; imaš tlak na ulazu u sustav (iz pumpe; čak piše na pumpi) i tlak u sustavu (najveći je na početku sustava a najniži na kraju sustava kod zadnje kapaljke).
Zašto je to važno?
Jer ona tehnička karakteristika od primjerice 4 lit./sat vrijedi samo za određeni tlak (pogledaj u katalogu). E sada, svaka kapaljka je ustvari rupica na koju voda izlazi van a to znači da se tu gubi tlak. A sada pogledaj u katalog kolika je preporučena maksimalna dužina cijevi sa kapaljkama za određeni kapacitet i tlak sustava, jer ti to garantira jednoličnu raspodjelu vode.
A zašto je ta jednolična raspodjela vode važna?
Zato što na velikim površinama dolazi do različitog vlaženja tla, a samim time i različitim prinosima (gdje je više vode, veći je prinos).
Pa sada ako si već spreman u sustav uložiti 10.000-20.000-30.000 kn, onda će valjda želejti da ti je i prinos maksimalno ujednačen po cijeloj površini, a ne da 30% površine ima prinos 10 t, 30% 5 t a onaj ostatak na kraju 1 t; zar ne?:shock:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Gle Friki bez puno priče; ako imaš 25.000 kapaljki koje daju 4 lit./sat; onda da bi sve radilo treba ti 100.000 lit. ili 100 m3/sat.
Ako ti pumpa ima kapacitet od 3.000 lit/sat onda je to dovoljno za 3.000/4=750 kapaljki.
To ti je priča o protoku.

Potom ide priča i tlaku; imaš tlak na ulazu u sustav (iz pumpe; čak piše na pumpi) i tlak u sustavu (najveći je na početku sustava a najniži na kraju sustava kod zadnje kapaljke).
Zašto je to važno?
Jer ona tehnička karakteristika od primjerice 4 lit./sat vrijedi samo za određeni tlak (pogledaj u katalogu). E sada, svaka kapaljka je ustvari rupica na koju voda izlazi van a to znači da se tu gubi tlak. A sada pogledaj u katalog kolika je preporučena maksimalna dužina cijevi sa kapaljkama za određeni kapacitet i tlak sustava, jer ti to garantira jednoličnu raspodjelu vode.
A zašto je ta jednolična raspodjela vode važna?
Zato što na velikim površinama dolazi do različitog vlaženja tla, a samim time i različitim prinosima (gdje je više vode, veći je prinos).
Pa sada ako si već spreman u sustav uložiti 10.000-20.000-30.000 kn, onda će valjda želejti da ti je i prinos maksimalno ujednačen po cijeloj površini, a ne da 30% površine ima prinos 10 t, 30% 5 t a onaj ostatak na kraju 1 t; zar ne?:shock:
U svom polju imam struju i potopnu pumpu pedrolo koja daje 50l/min, pored nje je betonski rezerver (čatrnja)od 40m3, e sad izlaz iz rezervara je 5/4cola, a tu na izlazu sam prije ima slabašnu grundfosovu pumpu koja je bila dovoljna za moje polje, a sad mi prijatelj daje da radim njegovo polje od 3500m2 koje je u istoj visini sa mojim poljem ali je udaljeno 200m i tu mislim početkom kolovoza sadit kupusnjače. Pošto mislim zalivat noću najidealnije, ali očito nemoguće bi bilo da se zaliva cila površina odjednom, a očito ću morat stavit elektromagnetske ventile i automatiku pa zalivanje podilit u više sekcija.
 

gojibobice

Novi član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
26
Molio bih vašu stručnu pomoć, jer sam ajmo reči početnik vezano uz navodnjavanje kap na kap. Obišao sam nekoliko trgovaca i svaki tvrdi drugačije eto zato Vas molim za pomoć da mi kažete šta zadovoljava moje potrebe. Veličina moje plantaže je 170 x 75 metara. Ostavio sam 3 metra sa svake strane za prolaz. Dakle trebam navodnjavati 36 redova sa 109 sadnica u svakom redu. Imam bunar, iskopan proljetos i nije se do sada previše koristio i rečeno mi je što ću više ispumpavati vodu iz bunara to će on biti izdašniji i voda bistrija. Imam motornu pumpu 300 lit/min tlak 2,6 bara. Tako piše na njoj ali ono kaj sam ja mjerio je 200 lit/min a tlak mislim da je oko 2 bara. Dakle vodu bih preko pumpe crpio iz bunara te ju preko filtera dovodio u primarnu cijev Fi = 50 mm. Zatim bih postavio T komad a iza T komada bih stavio 2 x ventil. Tako ukoliko se ukaže potreba da mogu zavoriti jednu stranu te navodnjavati drugu stranu i obrnuto ili daj bože da sve odjenom navodnjavam i ljevu i desnu stranu. O čemu dvojim tj neznam tj gdje su me jako zbunili. Zbunili su me oko sekundaraca dakle okiten cijevi dugih 109 metra sa po 109 kapaljki. Jedan trgovac mi je rekao da je cijev fi=16 m dovoljna, drugi da je fi=20mm, a treči da je fi 25mm dovoljna za navodnjavanje redova. Isto jako bitno je sljedeče da ja trebam kad navodnjavam litru vode po biljci. Jedan dobavljač nudi kapaljke 4lit/sat dok drugi tvrdi da trebam 2 lit/sat. Treči kaže da trebam kondenzacijske kapaljke. E sad ga znaj šta trebam šta da kupim. Za mene to nije mala investicija navodnjavanje kap na kap a i do sada su bile žešče investicije i glupo da mi sve propadne zbog toga što nemam navodnjavanje kap na kap.
Isto tako mi je glupo zašto da kupim npr fi=16mm ako trebam fi=20mm a fi 25 mi je previše. Objasnio sam svoj problem ukratko koliko sam mogao. Zahvaljujem svima na savjetu.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Hrvoje-35 ja ti ne mogu puno pomoći jer također nisam stručnjak, nego početnik, ove godine prvi put sam stavio kap po kap, ali možda ti moje iskustvo pomogne. Isto sam se borio sa raznoraznim savjetima, gdje god bih nešto kupovao rekli su mi drugačije.
Na kraju sve je ispalo super i navodnjavanje radi bez problema, samo otvorim slavinu u kotlovnici i voda ide :)

Znači,

također imam bunar sa 6 rolova fi 1 metar koji pumpa vodu u 200 litara spremnik u kotlovnici. Pritisak je od 3,2 do 5,5 bara ovisno o količini vode u spremniku.

Prugnuo sam od tog spremnika 200 metara alkaten cijevi fi 25 do svoje parcele (jer je udaljena od kuće)
Na praceli imam 12 redova od 80 metara duljine koje trenutno navodnjavam.

Znači na fi 25 alkaten sam stavio 12 ventila i AquaTrax cijev kap po kap s rupama na svakih 30 cm, deklarirana potrošnja po rupi 2l/h pri tlaku od 1,2 bara.

Budući da mi je dolazni tlak prevelik za cijev kap po kap imam reduktor pristiska koji skida sa 3-5 bara na 1,5 bara. Kupio sam najobičniji plastični reduktor za 50 kn.

Bitno za napomenuti je da parcela nije ravna, nego čak ide malo u visinu prema kraju. Razlika između početka i kraja visinski je cca 1 metar tako da imam kontra pad.

Unatoč tome sve radi ok, i na početku i na kraju cijevi su pod istim pritiskom (osjetim na dodir) i navodnjavanje radi super.
Jedino mi se pokazalo da mi je spremnik od 200 litara malo premali, pa se često uključuje pumpa u bunaru.

Poanta. Na 12 redova od 80 metara glavna cijev je fi 25 mm i sasvim je dovoljna.

Mislim da bi tebi cijev 50 za glavni izvod bila ok i po redovima 16 sasvim dovoljno. (Moja AquaTrax je fi 16 cijev ima rupe od 2L/h na svakih 30cm pa bez frke napaja red dugačak 80 metara, onda bi i tebi sa rupama na svakih 1 m trebalo biti ok)

Pumpa od 200l/min više nego dovoljna.

Jedino što bih ja stavio u tvom slučaju pod upitnik je količina vode u bunaru za tako veliku parcelu.

Ako sam dobro shvatio imati ćeš 109 kapaljki od 2l/h (po meni sasvim dovoljne) i 36 redova što je ukupna koičina vode po satu 109x2x36= 7848 litara. Mislim da bi za to trebao imati jaaaaaako jako dobar bunar da izvučeš toliku vodu iz njega.

Eto, nadam se da sam barem malo pomogao, lijep pozdrav
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Molio bih vašu stručnu pomoć, jer sam ajmo reči početnik vezano uz navodnjavanje kap na kap. Obišao sam nekoliko trgovaca i svaki tvrdi drugačije eto zato Vas molim za pomoć da mi kažete šta zadovoljava moje potrebe. Veličina moje plantaže je 170 x 75 metara. Ostavio sam 3 metra sa svake strane za prolaz. Dakle trebam navodnjavati 36 redova sa 109 sadnica u svakom redu. Imam bunar, iskopan proljetos i nije se do sada previše koristio i rečeno mi je što ću više ispumpavati vodu iz bunara to će on biti izdašniji i voda bistrija. Imam motornu pumpu 300 lit/min tlak 2,6 bara. Tako piše na njoj ali ono kaj sam ja mjerio je 200 lit/min a tlak mislim da je oko 2 bara. Dakle vodu bih preko pumpe crpio iz bunara te ju preko filtera dovodio u primarnu cijev Fi = 50 mm. Zatim bih postavio T komad a iza T komada bih stavio 2 x ventil. Tako ukoliko se ukaže potreba da mogu zavoriti jednu stranu te navodnjavati drugu stranu i obrnuto ili daj bože da sve odjenom navodnjavam i ljevu i desnu stranu. O čemu dvojim tj neznam tj gdje su me jako zbunili. Zbunili su me oko sekundaraca dakle okiten cijevi dugih 109 metra sa po 109 kapaljki. Jedan trgovac mi je rekao da je cijev fi=16 m dovoljna, drugi da je fi=20mm, a treči da je fi 25mm dovoljna za navodnjavanje redova. Isto jako bitno je sljedeče da ja trebam kad navodnjavam litru vode po biljci. Jedan dobavljač nudi kapaljke 4lit/sat dok drugi tvrdi da trebam 2 lit/sat. Treči kaže da trebam kondenzacijske kapaljke. E sad ga znaj šta trebam šta da kupim. Za mene to nije mala investicija navodnjavanje kap na kap a i do sada su bile žešče investicije i glupo da mi sve propadne zbog toga što nemam navodnjavanje kap na kap.
Isto tako mi je glupo zašto da kupim npr fi=16mm ako trebam fi=20mm a fi 25 mi je previše. Objasnio sam svoj problem ukratko koliko sam mogao. Zahvaljujem svima na savjetu.

Nisi rekao o kakavim se sadnicama radi, ali osijecam da jedna kapaljka po sadnici bez obzira na sve nece biti dovoljna, ali kad objasnis sta navodnjavas znacemo situaciju :scratch I da li je parcela ravna ili sa nagibom, ali vjerovatno je sa nagibom?
 

gojibobice

Novi član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
26
Hrvoje-35 ja ti ne mogu puno pomoći jer također nisam stručnjak, nego početnik, ove godine prvi put sam stavio kap po kap, ali možda ti moje iskustvo pomogne. Isto sam se borio sa raznoraznim savjetima, gdje god bih nešto kupovao rekli su mi drugačije.
Na kraju sve je ispalo super i navodnjavanje radi bez problema, samo otvorim slavinu u kotlovnici i voda ide :)

Znači,

također imam bunar sa 6 rolova fi 1 metar koji pumpa vodu u 200 litara spremnik u kotlovnici. Pritisak je od 3,2 do 5,5 bara ovisno o količini vode u spremniku.

Prugnuo sam od tog spremnika 200 metara alkaten cijevi fi 25 do svoje parcele (jer je udaljena od kuće)
Na praceli imam 12 redova od 80 metara duljine koje trenutno navodnjavam.

Znači na fi 25 alkaten sam stavio 12 ventila i AquaTrax cijev kap po kap s rupama na svakih 30 cm, deklarirana potrošnja po rupi 2l/h pri tlaku od 1,2 bara.

Budući da mi je dolazni tlak prevelik za cijev kap po kap imam reduktor pristiska koji skida sa 3-5 bara na 1,5 bara. Kupio sam najobičniji plastični reduktor za 50 kn.

Bitno za napomenuti je da parcela nije ravna, nego čak ide malo u visinu prema kraju. Razlika između početka i kraja visinski je cca 1 metar tako da imam kontra pad.

Unatoč tome sve radi ok, i na početku i na kraju cijevi su pod istim pritiskom (osjetim na dodir) i navodnjavanje radi super.
Jedino mi se pokazalo da mi je spremnik od 200 litara malo premali, pa se često uključuje pumpa u bunaru.

Poanta. Na 12 redova od 80 metara glavna cijev je fi 25 mm i sasvim je dovoljna.

Mislim da bi tebi cijev 50 za glavni izvod bila ok i po redovima 16 sasvim dovoljno. (Moja AquaTrax je fi 16 cijev ima rupe od 2L/h na svakih 30cm pa bez frke napaja red dugačak 80 metara, onda bi i tebi sa rupama na svakih 1 m trebalo biti ok)

Pumpa od 200l/min više nego dovoljna.

Jedino što bih ja stavio u tvom slučaju pod upitnik je količina vode u bunaru za tako veliku parcelu.

Ako sam dobro shvatio imati ćeš 109 kapaljki od 2l/h (po meni sasvim dovoljne) i 36 redova što je ukupna koičina vode po satu 109x2x36= 7848 litara. Mislim da bi za to trebao imati jaaaaaako jako dobar bunar da izvučeš toliku vodu iz njega.

Eto, nadam se da sam barem malo pomogao, lijep pozdrav

pomogao si mi iz sljedečih razloga:

1. Nemogu cvjerovati da ljudi koji to prodaju neznaju točno šta treba. Isto to i ti kažeš 100 ljudi iz struke 100 mišljenja.

2. Što se bunara tiće, rašljar koji mi je rekao gdje da kopam mi je rekao da nema šanse da ga prepumpam. Kad su bušili/kopali/vrtali zemlju za bunar proljetos u 3 mjesecu nakon dugotrajne suše voda je odmah navrla. Bunar mi je dubok 10 m a voda se ODMAH popela za 6,5 metara s time što je 5 metara donje cijevi manji primjer cijevi znam da je vanjski 80 a unutarnji neznam, mislim 60 u svakom slučaju bunar mi je izdašan. Sad momentalno zaljevam prikolicom i nemam nikakvih problema napuniti u šusu 1000 lit. Dok zaljevam i kad potoršim tih 1000 litara voda se već nadomjestila. Dakle mislim da imam dobar dovod vode u bunaru. Ali ja sam za svaki slučaj kupio još 4 rezervara po 1000 lit za rezervu. Dakle možda postoji i mogučnost da paparalelno sa pumpom ispuštam vodu i iz cisterni.

3. Iza T komada na cijevi fi 50mm jedan prodavatelj mi je savjetovao da stavim ventile i to mi se dopada ukoliko nemogu odmah crpiti vodu za sve navodnjavati onda idem prvo jednu pa drugu stranu.

4. Ono bitno što si previdio ili ja nisam napisao u prvom postu napisao. Trebam navodnjavanje svaki treči dan i to svega 1 litru po biljci. Dakle tebam ukupno 4000 litara vode da zadovoljim svoje potrebe. Ukoliko je kapljka npr 4 lit. na sat u tom slučaju navodnjavam svega 15 minuta.


Brine me i još jedna činjenica. S obzirom da je bunar mlad nakon što sam ispumpao 800 litara vode, voda se zamuti. Kad se osušio taj "mulj" ( nije mulj ali je voda jako jako zamučena) na prikolici to j toliko fini pjesak kao fino brašno. Brine me taj pjesak zbog filtera i kapaljki da ih ne zaštopa mada s druge strane taj pjesak je toliko fin i mekan da možeš sotaviti otisak prsta na njemu.

Unaprijed hvala i tebi i pstalim forumašima.
 
Posljednje uređivanje:

gojibobice

Novi član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
26
Nisi rekao o kakavim se sadnicama radi, ali osijecam da jedna kapaljka po sadnici bez obzira na sve nece biti dovoljna, ali kad objasnis sta navodnjavas znacemo situaciju :scratch I da li je parcela ravna ili sa nagibom, ali vjerovatno je sa nagibom?

Samo vi pitajte šta god treba. Sadnice su Goji, teren je ravan.
 
B

bunar6204

Guest
I ja sam u problemu !
Posadio sam papriku, izbušio bunare i uzdao se u kišu koja je dobro počela, ali još bolje stala.
Posljedice suše se već vide i nemam više što čekati, moram postaviti navodnjavanje.
Problam je sljedeći, pojavljuje mi se vršna trulež ploda na jednoj parceli, vjerojatno greška u gnojidbi, iako sam obje parcele gnoio isto (multi komp base 14-13-20+2Mgo i jedna prihrana KAN-om + folijalno sa fertinom P i CA).
Mislim da je problem u nedostatku kalcija i zanima me kako ga nadomjestiti kroz navodnjavanje kap pa kap?
Koje gnojivo, koja količina u koliko vode i gdje ga nabaviti u Slavoniji ?
Parcela je 18 redi po 90 m, kapaljke na svakih 200mm.
Naravno analizu tla nisam radio a na parceli koja me brine je lani bila djetelina i korov od 2m ako to šta znači.
Hvala Forumaši i pozdrav!
 

gojibobice

Novi član
Tu od
1 Tra 2012
Poruka
26
Evo dao sam si truda te napravio u excel-u tablicu za izračun volumena cijevi. Točnije zanimalo me zapremina okiten cijevi fi=25mm u dužini 176 metara. Ono šta sam izračunao je da trebam 86,35 litara vode da bih napunio tu cijev. pa pomnožio sa brojem redova 36 i dobio da trebam 3108,60 litara vode samo da napunim te cijevi. Pa ukoliko nekome treba ta tablica mogu vam je mailom poslati.

Pozdrav
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pozdrav,
Trebam riješiti navodnjavanje za cca 3700,00 m1 kap po kar. Razmak kapaljki je 15 cm. Ukupni broj redova je 46 a dužina svakog reda je 80 m.
Na toj parceli se nalaze sadnice na crnoj foliji ispod kojih sam postavio cijevi kpk.
Ono što sam zamislio je postaviti još alkaten 2" po širini njive (cca 40 m) u njega ubosti ove cijevi kpk. Dužina redova bi ostala 80 m (valjda je ok, da ne moram "poloviti" dužinu.
Na jednu foliju koja je širine cca 90 cm sam postavio po 2 reda cijevi.
Dakle, površina jedne folije je cca 72 m2 a ukupno je to oko 1700 m2. Ako zaljevam sa 20 l/m2 za jedno zaljevanje mi treba oko 33 m3 vode.
Prvobitno sam mislio staviti one plastične bačve na paleti i podići ih ali odustao sam jer je to suludo za tu količinu vode.
Što se tiče dobave vode, za ovu godinu bih iskopao grabu i stavio najlon te traktorskim cisternama dovozio vodu u nju te dalje pumpor distribuirao pumpom. Razmišljam da slijedeće godine iskopam bunar jer će trebati ogromna količina vode što ne mogu navesti 3 traktora odjednom. Na tom području je voda dosta plitko (okolica Velike Gorice). Mislim da bi dubina bunara od 6-8 metara bila zadovoljavajuća.
Nakon uvoda pitanje:
1.) Kakva bi pumpa bila zadovoljavajuća za ovo (da može vući iz grabe ali i iz bunara)
2.) Kako se kreću cijene kopanja bunara sa svim (kopanje + cijevi)? I jel ima netko neku preporuku za nekog tko to radi. Negdje sam pročitao da stavljaju i neke pvc cijevi većeg promjera
Danas sam gledao neki "bunar" čija je dubina oko 10 metara a cijevi su betonske (mislim oko pol metra) i ljudi izvlače ogromne količine vode jer navodnjavaju tifonom a pumpaju sa nekim "čudnim" pumpama koje su spojene na traktorski mortor i sve to vuku za traktorom.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
D&D koji dio VG nije ti baš svugdi blizu voda , reko si naič da vidiš kod mene javi se kad si tu.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D koji dio VG nije ti baš svugdi blizu voda , reko si naič da vidiš kod mene javi se kad si tu.
Sjećam se da smo pričali,ali ne znam kako sam te "smetnuo". Ovo što imam je Vrbovo Posavsko. Toliko puta sam u zadnjih 7-8 mjeseci išao tamo a da se nisam sjetio tebe...Sad mi neugodno :-(

Jučer sam stao kod onih ljudi što uzgajaju povrće (kad se sa ceste Gorica- Sisak skrene lijevo prema - /pored one benzinske/). Gledao sam kakve pumpe za navodnjavanje imaju. Troše ogromne količine vode. Ova najveća je koštala oko 20 tisuća kuna i spojena je na traktorski motor. Neovisna je o traktoru ,samo ju dovezu s njim. S njom satima navodnjavaju preko tifona a to je ogromna količina vode. Imaju još neke manje pumpe koje su spojene na slabije motore ali i na motor iz Golfa.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Sjećam se da smo pričali,ali ne znam kako sam te "smetnuo". Ovo što imam je Vrbovo Posavsko. Toliko puta sam u zadnjih 7-8 mjeseci išao tamo a da se nisam sjetio tebe...Sad mi neugodno :-(

Jučer sam stao kod onih ljudi što uzgajaju povrće (kad se sa ceste Gorica- Sisak skrene lijevo prema - /pored one benzinske/). Gledao sam kakve pumpe za navodnjavanje imaju. Troše ogromne količine vode. Ova najveća je koštala oko 20 tisuća kuna i spojena je na traktorski motor. Neovisna je o traktoru ,samo ju dovezu s njim. S njom satima navodnjavaju preko tifona a to je ogromna količina vode. Imaju još neke manje pumpe koje su spojene na slabije motore ali i na motor iz Golfa.
To mi je susjed sad je nedavno slago jednu pumpu ,da zalijeva nonstop al i bere tu je voda na 3-4 metra, svaki dan prolazim na posao pa vidim kak to raste. Kod tebe nebu vode tek mislim na šest metara al nemora bit tam u Bukevju ima jedan vočnjak ima malo jezerce i stalno vode u njemu trefio na žilu .
 

Najnoviji postovi

Na vrh