• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ovako, bunar mi je 29m a voda na 4 m od površine isto kao i u kopanim bunarima koji su kod nas u prosjeku 5-7 m dubine, ali takav bunar brzo ispraznim jer podzemna voda u ljeto na toj dubini sporo dolazi.
Bunar sam ispumpavao sa hondom i treba joj manje od minute da povuče vodu, usis je 75mm ali sam sve izreducirao na 52mm, a takvu pumpu sam uzeo jer mi odgovara za bušenje bunara.

Sve ovo što si napisao je normalno i ne može se nešta posebno poboljšati , jedino nemoj smanjivati promjer usisa , jer samim tim smanjuješ kapacitet pumpe i opterečuješ motor većim podtlakom.
 
B

bunar6204

Guest
Ovako, bunar mi je 29m a voda na 4 m od površine isto kao i u kopanim bunarima koji su kod nas u prosjeku 5-7 m dubine, ali takav bunar brzo ispraznim jer podzemna voda u ljeto na toj dubini sporo dolazi.
Bunar sam ispumpavao sa hondom i treba joj manje od minute da povuče vodu, usis je 75mm ali sam sve izreducirao na 52mm, a takvu pumpu sam uzeo jer mi odgovara za bušenje bunara.

Sve ovo što si napisao je normalno i ne može se nešta posebno poboljšati , jedino nemoj smanjivati promjer usisa , jer samim tim smanjuješ kapacitet pumpe i opterečuješ motor većim podtlakom.
Promjer usisa sam morao smanjiti na 52 mm jer ga drugačije i ne mogu spojiti na alkatan od 50mm, raspitao sam se u Mio Standardu i kažu da ga toliko smijem smanjiti.
Dali pijesak iz bunara, onaj naj sitniji koji prođe kroz sito u bunaru koje je 0,2mm granulacije može zaštopati crijeva za navodnjavanje i koliko im šteti željezo kojeg ima u vodi?
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Promjer usisa sam morao smanjiti na 52 mm jer ga drugačije i ne mogu spojiti na alkatan od 50mm, raspitao sam se u Mio Standardu i kažu da ga toliko smijem smanjiti.
Dali pijesak iz bunara, onaj naj sitniji koji prođe kroz sito u bunaru koje je 0,2mm granulacije može zaštopati crijeva za navodnjavanje i koliko im šteti željezo kojeg ima u vodi?

Nisam siguran da razumijem ovaj usis. Ako HONDA ima usis 75 mm , onda ga nemoj smanjivati nikakvim redukcijama.Možda razgovaramo o različitim pumpama, ali ako je to WA 30 (600-900l/min, mada su to laborotorijski uvjeti),tada možeš smanjiti jedino promjer tlačnog voda.
Što se tiće pijeska iz bunara, malo podigni usisnu košaru , jer će ti s vremenom taj pijesak kojeg sad vučeš ispjeskarit i oslabit pumpu.
 
B

bunar6204

Guest
Pumpa je mio honda, Standardova sa Honda motorom G 200 J, promjer na usisnoj i tlačnoj strani 75mm, visina usisa 8 m , max protok 1100 l/min , brzina vrtnje 3600 o/min.
Točan model ne znam jer se ne vidi na tablici.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Evo ja sam danas ispitivao moj bunar koliki je kapacitet vode. Pošto na tomosu kao i na ovom novom kinezu nisam mogao da dobijem više od 350l/min, danas sam zakopčao hondu 1100l/min. za traktor (prerađena honda na traktoru) i povikao vodu iz bunara, maksimalno sam dobio 400l/min i ni litra više. Bunar je fi 2" dubok 7m a voda je na dubini 5-6m. Moje mišljenje je da bunar od 2" treba da da više vode jedino sumnjam da je malo rupa dole na cijevi u bunaru. Usis honde je fi 3" ali je izredukovan na 2" pošto je bunar 2" i jasno mi je da ta redukcija malo smanjuje kapacitet vode ali ne toliko.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dali pijesak iz bunara, onaj naj sitniji koji prođe kroz sito u bunaru koje je 0,2mm granulacije može zaštopati crijeva za navodnjavanje
Može, i negdje prije ulaska vode u sustav za natapanje treba predvidjeti i odgovarajući filter za pijesak.


i koliko im šteti željezo kojeg ima u vodi?
Što se tiče željeza, literatura navodi podatak da je oko 1 mg/L Fe iona granica na kojoj počinju problemi (razvoj Fe bakterija koje su sluzave i začepljuju kapaljke).

Znači, ipak bi trebala neka analiza vode (Zavod za javno zdravstvo). 8)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
može li samousisna honda dignut vodu do sebe okomito 29 metara?
neka dobra honda...:supris:

Ček ček, jel tebi do vode 29 m dubine ili dužine? Ja sam tih 29 m skontao da ti je do nekog izvora potrebno 29 m crijeva i da je tamo onda voda ne dublje od 4 m. Ako ti je vodeni stup na 29 m dubine onda to ne mogu centrifugalne bez injektora povući, a i sa injektorom je slab protok, naravno i za injektor treba odgovarajuća širina bunara i bla bla :) Kod većih dubina vodenog stupa najbolje je bušiti širi bunar i staviti potopnu pumpu. Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo ja sam danas ispitivao moj bunar koliki je kapacitet vode. Pošto na tomosu kao i na ovom novom kinezu nisam mogao da dobijem više od 350l/min, danas sam zakopčao hondu 1100l/min. za traktor (prerađena honda na traktoru) i povikao vodu iz bunara, maksimalno sam dobio 400l/min i ni litra više. Bunar je fi 2" dubok 7m a voda je na dubini 5-6m. Moje mišljenje je da bunar od 2" treba da da više vode jedino sumnjam da je malo rupa dole na cijevi u bunaru. Usis honde je fi 3" ali je izredukovan na 2" pošto je bunar 2" i jasno mi je da ta redukcija malo smanjuje kapacitet vode ali ne toliko.

Samo za napomenu da se ovdje 2" odnosi na unutarnju mjeru! To je alkaten 63 mm. 350 litara realnih je super s obzirom da pumpa nije visokog tlaka. Ja kad vučem vodu iz lagune koja je na površini zemlje i tjeram u 200 m magistralnog voda, na kraju dobijem 360 litara / minuti.

Maksimalna izdašnost bunara kroz promjere alkatana!

32 mm - 4m3
40 mm - nisam mjerio
50 mm - 12 m3
63 mm - 24 m3
75 mm - 36 m3

Realna izdašnost bunara sa sitima, problemima i sl.

32 mm - 2,8 - 3,3 m3
40 mm - nepoznato
50 mm - 8 m3
63 mm - 15 m3
75 mm - 30 m3

Eto da se lakše orijentirate, sve preko ovih realnih vrijednosti su super bunari koji su "pogođeni" u šoder-šljunak.
 
B

bunar6204

Guest
može li samousisna honda dignut vodu do sebe okomito 29 metara?
neka dobra honda...:supris:
Darius nisi dobro pročitao što sam napisao.
Bunar je dubok 29m a ti kažeš dali Honda može podići vodu sa 29 metara ? Pa nemože jer bi u tom slučaju bunar bio prazan.
Ako je voda na 4m bunar može biti i kilometar dubok, pumpu to ne zanima.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kontam jeli ovaj podatak iz škole ili tvoje mjerenje.
32 mm - 4m3
40 mm - nisam mjerio
50 mm - 12 m3
63 mm - 24 m3
75 mm - 36 m3
Zanima me ovaj podatak 63mm-24m3, dali ovaj kapacitet ima veze sa pumpom to jest ima li veze dali je pumpa od 600l/min ili 1100 l/min ili će i jedna i druga izvući ovaj kapacitet 24m3 samo zbog toga što je ulazno crijevo 63mm.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Darius nisi dobro pročitao što sam napisao.
Bunar je dubok 29m a ti kažeš dali Honda može podići vodu sa 29 metara ? Pa nemože jer bi u tom slučaju bunar bio prazan.
Ako je voda na 4m bunar može biti i kilometar dubok, pumpu to ne zanima.

voda je na 4 metra kad ju ne crpiš, ali kad počne pumpa vući dolje ti se stvara lijevak, tj. kako isisavaš vodu tako ova koja je oko cijevi juri na najnižu razinu...
honda će ti vjerojatno dizati pijesak, jer ćeš imati brzine veće od 1 metar u sekundi što je dovoljno da ti kamen veličine nokta uleti u pumpu...
još jedino da nam kažeš gdje počinju perforacije cijevi, ili vuče svu vodu s dna...
 
B

bunar6204

Guest
Prva tri metra je perforacija sa sitom , vodonosnog pijeska je bilo oko 4,5m a cijev sam digao metar od dna.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kontam jeli ovaj podatak iz škole ili tvoje mjerenje.
32 mm - 4m3
40 mm - nisam mjerio
50 mm - 12 m3
63 mm - 24 m3
75 mm - 36 m3
Zanima me ovaj podatak 63mm-24m3, dali ovaj kapacitet ima veze sa pumpom to jest ima li veze dali je pumpa od 600l/min ili 1100 l/min ili će i jedna i druga izvući ovaj kapacitet 24m3 samo zbog toga što je ulazno crijevo 63mm.

To su maksimalne količine! Mjerenja su o ho ho manja. Jednostavno ne možeš iz 63 mm alkatana dobiti 24 m3 osim ako nije potezanje vode iz nekog kanala. Ja mjerio, ja pratio, gledao, bušio i tako. Đaba ti i jača pumpa neki zakoni fizike su ipak jači od naših želja ;) Recimo kolega ima bunar fi 110 stavlja alkaten 75 i dobije 25 m3 on sretan. Oni u Virovitici malte ne zabijaju cijevi fi 75 i dobivaju čak do 40 m3. Jer im je dole šljunak. Ako iz 63 mm vučeš 15-18 m3 mislim da trebaš biti super zadovoljan. Ako se iz 50 mm vuče 8 m3 treba biti zadovoljan, jedino kad se digne razina podzemne vode i dođe voda na metar od pumpe onda se čak dobije i preko 12 m3/h ali za par dana ti voda potopi pumpu. Poz
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Prva tri metra je perforacija sa sitom , vodonosnog pijeska je bilo oko 4,5m a cijev sam digao metar od dna.

dakle, vodonosni sloj počinje na 24.5 metara (tj. tu je pijesak) a nivo vode ti se digne do 4 metra ispod razine zemljišta?

ili je vodonosni sloj na 4 metra?
 
B

bunar6204

Guest
dakle, vodonosni sloj počinje na 24.5 metara (tj. tu je pijesak) a nivo vode ti se digne do 4 metra ispod razine zemljišta?

ili je vodonosni sloj na 4 metra?
Znam što hoćeš reći, pumpa brzo potroši vodu koja se digla na 4m od povrtšine i ostaje mi samo onoliko koliko stigne nadoći do tih 24,5m ,jer ako previše pojačam gas gornji dio sita mi ostaje na suhom pa vuče dio zraka, ali sa povlačenjem pumpe nisam imao nikakvih problema.
Jučer sam ga baš ispumpavao i mogu ti reći da bi bio sretan sa onih 8m3 koji se ovdje spominju ali ih još nemam. Kažu da ispumpavanjem bunari povećavaju kapacitet dok jednom ne dođu do svog maksimuma. I stvarno je tako, nadam se da još nisam došao do tog maksimuma.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bunar6204 ako imaš 6-7 m3 /h u ovoj godini super si!!! To da će sa ispumpavanjem napraviti bazen to ostavi za neki drugi put ;) Neće, može smao presušiti. Bio čovjek jučer iz Baranje po semering, ovo je već treči. Pusti jedan dio 7 h drugi dio 7h i ode semering, u bunar ne dolazi tako brzo voda. Tek sam prošle godine osjetio da bunar može biti i 24 h bez vode i onda opet nadođe. Naravno tipkam o našem širem osječkom području.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ako ispumpava sitne čestice pijeska dolje radi jednu prazninu kruškolikog oblika, e sad ako tu nema debljih čestica pijeska postoji realna opasnost da se sve skupa zaruši ili slegne...
možda bi riješenje bilo ispumpavanje nekom slabijom električnom pumpom u akumulaciju pa onda juhuuu hondom.
 

ćelo

Član
Tu od
6 Kol 2011
Poruka
662
u svakom slucaju najbolje je iz busotine pretakati u akumulaciju najvise radi temperature vode koja koja je uvik dosta niska a to je odmah i šok za biljke
 
B

bunar6204

Guest
Bilo je i sipine do 3mm promjera ali možda 20-30% u tom pijesku .
E sad kažu bunardžije da bunar treba zasuti sa ispranim šljunkom kada se izbuši ,ali ako se ispumpavanjem stvori taj bazen , ako se stvori, nekako je logično da će i on sjesti u tu jamu ako je ima.
Znam da je ovo već neka druga tema ali tema o bušenju bunara je zatvorena jer su se ljudi malko posvađali na kraju.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
To su maksimalne količine! Mjerenja su o ho ho manja. Jednostavno ne možeš iz 63 mm alkatana dobiti 24 m3 osim ako nije potezanje vode iz nekog kanala. Ja mjerio, ja pratio, gledao, bušio i tako. Đaba ti i jača pumpa neki zakoni fizike su ipak jači od naših želja ;) Recimo kolega ima bunar fi 110 stavlja alkaten 75 i dobije 25 m3 on sretan. Oni u Virovitici malte ne zabijaju cijevi fi 75 i dobivaju čak do 40 m3. Jer im je dole šljunak. Ako iz 63 mm vučeš 15-18 m3 mislim da trebaš biti super zadovoljan. Ako se iz 50 mm vuče 8 m3 treba biti zadovoljan, jedino kad se digne razina podzemne vode i dođe voda na metar od pumpe onda se čak dobije i preko 12 m3/h ali za par dana ti voda potopi pumpu. Poz

Kontam još neke probe ću da uradim pošto ja imam i bunar 110 pa će mo nastaviti priču.
 

Najnoviji postovi

Na vrh