• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

I

ihorzic

Guest
Ja sam ih platio 37lipa/metar (T-tape), motaju dužinu po želji....ali za tebe predaleko, Metković

Je daleko je , osim ako nemaju kakvo predstavništvo oko ZG - ipak :partyman:
 
P

pauk

Guest
Je daleko je , osim ako nemaju kakvo predstavništvo oko ZG - ipak :partyman:


ovak, prije ovog pd na 25 % cijene T-tapea su se kretale ovako:


CPM - Zagreb Žitnjak, T-tape 200 m =60 lp po metru, ventili za t tape 4,40 kn

Agro Mais Jelkovec (Sesvete, blizu krizanja Zagrebacke obilaznice i Slavonske avenije)


200 m T tape 126 kn (0,63 kn po metru), uz svu silu ventila i prikljucaka (koljenaste npr koje nisam mogao nigdje drugdje naci (ventili 4,50)

ako netko zna za nesto povoljnije slobodno nek napise.

Vrijedi pokusati i kod Danon (Donji Stupnik) oni mislim rezu na duljinu i imaju vrpce sa razlicitim razmacima (20 i 30 cm, ako se dobro sjecam)
 

sarago

Novi član
Tu od
12 Ožu 2012
Poruka
27
Kao što sam napisao, za one koji su sa juga, najpovoljnije je opremu kupiti negdi u dolini Neretve, tamo je i velika potrošnja dotične robe. Koliko znam, najbolje je u Poljoprometu ili Habitusu. Poljopromet ima više poslovnica, ali nema preveliki izbor spojnica i redukcija, a i osoblje nije baš nešto susretljivo.
Habitus ima ogroman izbor cijevi, folija , gnojiva i ostalog, a spojnica ima svih veličina, od 16-63mm, osoblje je vrlo uslužno. Sve folije, trake za navodnjavanje i cijevi režu po mjeri. T tape(s raznim razamcima rupa) 37lp/m, ventil spojnice 3.8 kn, alkaten(40mm) 4.9kn/m. Mislim da bi i Ritoša (Istra) mogao bit povoljan.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
ovak, prije ovog pd na 25 % cijene T-tapea su se kretale ovako:


CPM - Zagreb Žitnjak, T-tape 200 m =60 lp po metru, ventili za t tape 4,40 kn

Agro Mais Jelkovec (Sesvete, blizu krizanja Zagrebacke obilaznice i Slavonske avenije)


200 m T tape 126 kn (0,63 kn po metru), uz svu silu ventila i prikljucaka (koljenaste npr koje nisam mogao nigdje drugdje naci (ventili 4,50)

ako netko zna za nesto povoljnije slobodno nek napise.


Vrijedi pokusati i kod Danon (Donji Stupnik) oni mislim rezu na duljinu i imaju vrpce sa razlicitim razmacima (20 i 30 cm, ako se dobro sjecam)

Ja sam kupovao ove zadnje u Danoneu u Stupniku. Cijena po m1 je 45lp+pdv. Kupovao sam sa razmakom od 15 cm. Imaju razne dužine crijeva od 100 do 500 metara. Kupovao sam i ventile ali se ne sjećam cijene. Preprošle godine sam kupovao ove Ritošine ali ove godine nisam, nisam našao sa razmakom kapljača koji mi treba a kod njih se za razmak od 15 cm mora kupiti rola od 3000 metara što mi je previše.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
pošto su crijeva kap po kap za povrće trebam 1000 met najpovoljnije, pa ako itko zna pomagajte

Jučer bio u B Gradiški kupio 3050 m za 266 km ili oko 1000 kn.
 
I

ihorzic

Guest
to ispada 0,34 lipe metar što je dobro jer dok prebiješ porez 17 posto što je 180 kn i ispadne 0,28 lipa metar
 
B

bunar6204

Guest
navodnjavanje

Pozdrav forumaši.
Planiram navodnjavati papriku na dvije površine, svaka 20 redi i oko 70-80m dužine.
Imam bušene bunare neposredno pored tih parcela, 29 m dubine u kojima je alkatan 6/4" i mio- honda samousisnu pumpu 1100 l/min. navodnjavao bih sa jednogodišnjim crijevima razmak rupa 20 cm .
Zanima me dali mi je pumpa pre jaka za tako malu površinu i takav bunar, jer vidim da ljudi uglavnom imaju slabije tomosove pumpe, i ako može neka skica kako je najbolje montirati alkatan i crijeva jer sam vidio da ima više kombinacija?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Teško da će to honda moći zaljevati tako malo trake , jedino da spojiš obadvije površine.
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Samo ti spoji tu pumpu, bit će to ok, uvijek možeš regulirat kapacitet vode sa gasom...
pretpostavljam da je ta pumpa sa usisom od 3", a kod tebe je alkaten 50mm u
bunaru tako da ona ni nemože povuči tih 1100l/min.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pozdrav i tebi Bunar6204. Što je tu je, ali zaboravio si najvažnije koji ti je cilj tog navodnjavanja? Pošto navodnjavaš papriku biti će to samo da kažeš da imaš navodnjavanje. Pretpostavimo da ti je na 20 cm rupa i da po metru imaš protok 5 lit/H (inaće piše ti to na pakovanju). Svaki red ti troši od 350 - 400 litara vode na sat x 20 redi to je 7m3 do 8m3. Ukoliko ti je slabiji bunar tu ćeš negdje i dobiti količinu vode kroz 6/4". Kako ti je Domagoj napisao dobra pumpa samo trebaš napraviti redukcije i kupiti magistralni vod isti promjer kao i bunar. Na kraju magistralnog voda i sa pola gasa vidi koliki imaš protok. Ako je baš loš bunar možda će ti pumpa morat raditi sa ful gasom da bi dobio 8m3. Kad utvrdiš omjer gasa i protoka spojiš magistralni vod sa lateralima, pošto je sve to malo čak ti ne treba niti pipe samo spojnice, ali dobro dođu pipe danas sutra... To je to.

Paprika pod visokim temperaturama u rodu troši i do 5 litara vode na isparavanje(transpiracija), ti ako imaš 6 paprika po m2 trebat će ti pumpa raditi 6 sati/dan (a onda ispereš hranjiva) da nema nedostatka kalcija u plodu, laički rečeno fleka. Zato kažem da je to navodnjavanje paprike samo da kažeš da imaš vodu a daleko je od stručnog i po knjigama... Poz i sretno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
može li samousisna honda dignut vodu do sebe okomito 29 metara?
neka dobra honda...:supris:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...samousisnu pumpu 1100 l/min.
Provjeri ovu vrijednost; ta to ti je 1,1 m3/min odnosno 60x1,1 = 66 m3/sat.
Ne bi se stel mešat (kaže Zagorac; uzel sam samo dijamante :rolleyess:), al' opak je to stroj ;)?

p.s. Već te Kontam oprao; a sa 66 m3/sat mož' pola Baranje zalit...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja Pop ako ta Honda može dati preko 60 m3 :) Honda Power In Dreams! ;)
A taj bunar ako da 12 m3 odličan je sve prije da će dati 5-8m3 zato što je iz Osijeka, ako je iz Baranje može uistinu više dati, no kako im odlaze semerinzi na pumpama od 24 m3 biti će da i Baranji fali vode.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
može li samousisna honda dignut vodu do sebe okomito 29 metara?
neka dobra honda...:supris:

Samousisine pumpe trebaju oko 40-70 sec po metru ako je razina vode ispod 6 m usisa. Tih 29 m neka treba 29 minuta, to je kritično vrijeme da ti rikne semering i prokuha voda u pumpi, no ako bi ti to crijevo napunio vodom stavio neki nepovratni ventil negdje dole, čuda bi mogla da se dese :) Vjerovatnobi se matematičkom i fizikalnom formulom moglo izračunati da li neka pumpa nekih vrijednosti proizvodi toliku silu usisa da povuće neku kilažu, sa nekom gustinom sa trenjem bla bla ;)
 
D

DOMAGOJ9

Guest
29 minuta treba za 29 m dubine ? moja pumpa od 1100 l podigne vodu za 1 min, a vide se u usisu da malo zraka vuče,jer se pojavljuju mjehuriči, da je idealan usis trebalo bi cca. 30 sekundi sa dubine 22m.
a usto on ima usisnu cijev od dn 50, što bi trebalo pumpi samo olakšati posao.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Centrifugalna pumpa tipa Honda ne može povući vodu sa nekoliko desetaka metara dubine bunara, zbog zakona gravitacije 9,81 i bla bla. Može povući vodu vodenog stupa do 8 m, neke električne do 9m. Ako je voda u bunar recimo na 4 metra, i sa dobrom žilom uistinu voda će poteči kroz tridesetak sekundi. Drama se javlja kod slabijih bunara kojima voda leži na oko 7 metara...

1. Tehničke karakteristike pumpe mogu biti iznesene kao maksimalne vrijednosti koje u stvarnosti ne moraju biti upotrebljive. Zato treba gledati graf!
2. Uvijek ispitajte kapacitet bunara realni u različitim godišnjim dobima!

Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Domagoj na koliko ti je voda? Kod mene je voda na 10,90m a dubina bunara je 36 m. Što znači da se moram ukopati bar 5 metara, što i jesam.
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Domagoj na koliko ti je voda? Kod mene je voda na 10,90m a dubina bunara je 36 m. Što znači da se moram ukopati bar 5 metara, što i jesam.

u pravu si, krivo sam bio razumio... kod mene je voda več na 4 m, a dubina bunara je na 22m, sve ovisi kakva je žila na na gornjem nivou bunara, jer čuo sam od nekolicine ljudi da su ostali bez vode u najgore vrijeme, kad je najviše trebala, srečom meni se nikad nije dogodilo....
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ljudi , sa centrifugalnom pumpom nemojte ni pokušavat dignut vodu sa običnim usisom ( bez injektora) sa dubine ( mislim na razinu vode ) ispod 7,5-8 m ,čak ni ispod 7 m.Za ovu dubinu treba već malo jači motor i sto posto ispravna pumpa.
 
B

bunar6204

Guest
Ovako, bunar mi je 29m a voda na 4 m od površine isto kao i u kopanim bunarima koji su kod nas u prosjeku 5-7 m dubine, ali takav bunar brzo ispraznim jer podzemna voda u ljeto na toj dubini sporo dolazi.
Bunar sam ispumpavao sa hondom i treba joj manje od minute da povuče vodu, usis je 75mm ali sam sve izreducirao na 52mm, a takvu pumpu sam uzeo jer mi odgovara za bušenje bunara.
Obje površine ne mogu spojiti u jednu jer je riječ o začinskoj paprici pa ih moram saditi barem kilometar jednu pd druge jer se slatka "naljuti" ako je blizu ljute.
Začinsku papriku i ne treba previše navodnjavati jer je cilj imati što više suhe tvari a ne što težu u sirovom stanju, neki su proizvođači čak i protiv navodnjavanja, ali sam se ja prošle godine uvjerio da nije tako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh