jandric200
Član
- Tu od
- 9 Velj 2011
- Poruka
- 593
Začepile se kapaljke , šta da radim.:scratch
Čime su se začepile (bijeli talog - kamenac; smeđe - alge; crvenkasto - željezne bakerije...)?Začepile se kapaljke , šta da radim.:scratch
Začepile se kapaljke , šta da radim.:scratch
Tvrda voda; znači trebaju kapaljke većeg protoka (i onda kraći rad sustava) i ispiranje kiselinama.Od kamenca
Prljava voda; filter (ovisno o zhvatu vode i nečistoće; pješčani filter + disk filter)prljave vode
Ako su to alge; ponovo kemijski tretman.i svega.
Sad ću ja malo zakomplicirati.
....Q 13,5-60 m3. Dakle ono što mene zanima jest bi li bilo dobro magistralni vod postaviti ipak debljine 75 mm
.... time bih bez brigaša sigurno mogao navodnjavati čak i preko 2 hektara kap po kap cijevi sa 4 l po satu, a za sada mi to ne treba.
A kako je stvar sa protokom tj. količinom vode u prvoj i zadnjoj traci? Stvar sa tlakom si riješio, ali da li ti ide ista količina vode?Vodi računa o glavnom vodu, postoji pravilo za svaki Fi alkatan koliko može da proturi vode u min. zavisno od prečnika . Ako staviš manji prečnik džaba ti veća pumpa biće ti velika razlika u pritisku. Evo ti moj primjer koji sam ja uradio ove godine, Za izlaz na kapaljkama od 16000 l/h morao sam dovesti , 28m alkatan fi 75, zatim ide fi 63 22m i na kraju 8m fi 50, i na taj način sam dobio razliku u pritisku prva i zadnja traka 0,1 bar
Stvarno si zakomplicirao.... 8)
Kreni od kraja (od polja) a ne od pumpe.
Koliki kapacitet (Q) tebi stvarno treba? Ova pumpa gore daje od 13,5 do 60 m3/sat.
Znači izmjeri si polja; da li su kapaljke ili rasprskivači i onda evo slike u ovom postu http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=746263&postcount=366 (i na osnovi potrebnog kapaciteta) izračunaš si promjer cijevi; glavne, laterale, bočne koje god.
Evo samo primjera da olakšam cijelu priču.
Imaš 2 ha i ukupno ti treba 50 m3/sat (znači 25 m3/sat po jednom polju).
Glavni vod (od akumulacije do polje) treba promjer: 35 mm (unutarnji)
Kod polja imaš jedan T komad (polje 1 i polje 2).
Od tog T komada, više ti ne treba promjer 35 mm jer je sada po svakom polju 25 m3/sat. Znači tu ide cijev: 18 mm unutarnji promjer...
I to je to.
Sada samo prilagodi to svom slučaju.
I uzmi srednju brzinu vode u cijevi od 2 m/sek (to je onaj "c").
p.s Što se tiče promjera cijevi, protoka i tlaka priča je slijedeća; cijev većeg promjera daje veći protok ali uz manji tlak i obnuto, cijev manjeg promjera, može dati jednaki protok samo uz značajno povećanje tlaka, odnosno ako tlak ne možeš povećati, onda se protok smanjuje. Moguće povećanje tlaka ograničeno je tehničkom karakteristikom cijevi (dolazi do pucanja) ali i povećanja brzine vode u cijevi (preporuča se do 2 m/sek; gornja granica je 5 m/sek, ali tada doalzi već do popriličnog šuma (zbog trenja).
Sasvim ozbiljno.Stvar je slijedeća. Prvi hidrant nalazio bi se na 130 m udaljenosti od pumpe i taj bi opskrbljivao polje veličine 2,2 ha, drugi hidrant bi se nalazio na udaljenosti od pumpe 250 m i taj bi opskrbljivao polje od 4,5 ha, tada ide T elemenat i vod na treči hidrant koji bi bio na udaljenosti od pumpe 500 m i taj bi imao samo 0,7 ha, još jedan na drugu stranu cca 550 m od pumpe i površina 2,5 ha. Onda tamo na onom prvom hidrantu bi bila isto raskrsnica na jedno polje cca 300 m od pumpe površine 2 ha i dalje još 2-3 hidranta svaki po stotinjak metara udaljenosti jedan od drugog i površine po jutro ili malo više. Ukupna površina za navodnjavanje je cca 14 ha, s tim da naravno se ne navodnjava sve u istom dijelu sezone, nešto od proljeća, nešto u ljetu, nešto za jesen. Plan je u taj sustav uložiti do 50-ak tisuća kuna, tak da je to stvarno mislim ozbiljan posao.
Sasvim ozbiljno.
Sada još nedostaje tip navodnjavanja; kapanje, rasprskivači ili čak mi njuši i na kišno krilo.
I onda utvrditi količinu vode koju treba dodati u jednom obroku (jednom dodavanju).
Još to, i onda idemo na projektiranje.
Znaš ti Cabage i sam. Dobro pretpostavljaš i drži se toga. No evo moje mišljenje pošto slično radimo samo ti imaš puno bolji bunar od mogaSad ću ja malo zakomplicirati.
Došlo je vrijeme za novu pumpu, pa samim time i novi magistralni vod, pa možda čak i sve alkatene na njivama.
Ovako, uz puno spekulacija i računica pada odabir pumpe sa ulazom 65 i izlazom 50, kw 11, H 71-32 m, Q 13,5-60 m3. Dakle ono što mene zanima jest bi li bilo dobro magistralni vod postaviti ipak debljine 75 mm (vjerojatno će nekad trebati opet kupiti jaču pumpu), a hidrante na njivama staviti na 63 mm. Hoće li se zbog debljeg voda puno gubiti na pritisku ili će dok se jednom napravi tlak u cijevima sve to izregulirati na parametre pumpe?
Čak sam razmišljao i o pumpi ulaza 80 a izlaza 65, ali mi 18,5 kw peviše, dok uključim cijela uličica bi ostala bez struje.:idea: Ta pumpa ima karakteristike H 59-48m, Q 60 - 102 m3 i sa time bih bez brigaša sigurno mogao navodnjavati čak i preko 2 hektara kap po kap cijevi sa 4 l po satu, a za sada mi to ne treba.
Kontam, daj neke računice
Stvar je slijedeća. Prvi hidrant nalazio bi se na 130 m udaljenosti od pumpe i taj bi opskrbljivao polje veličine 2,2 ha, drugi hidrant bi se nalazio na udaljenosti od pumpe 250 m i taj bi opskrbljivao polje od 4,5 ha, tada ide T elemenat i vod na treči hidrant koji bi bio na udaljenosti od pumpe 500 m i taj bi imao samo 0,7 ha, još jedan na drugu stranu cca 550 m od pumpe i površina 2,5 ha. Onda tamo na onom prvom hidrantu bi bila isto raskrsnica na jedno polje cca 300 m od pumpe površine 2 ha i dalje još 2-3 hidranta svaki po stotinjak metara udaljenosti jedan od drugog i površine po jutro ili malo više. Ukupna površina za navodnjavanje je cca 14 ha, s tim da naravno se ne navodnjava sve u istom dijelu sezone, nešto od proljeća, nešto u ljetu, nešto za jesen. Plan je u taj sustav uložiti do 50-ak tisuća kuna, tak da je to stvarno mislim ozbiljan posao.
Da li je to na skici jednako onome što si napisao?
Skica:
Ako je u redu, idemo prvo riješiti protoke, onda ćemo tlakove.
Pitanja:
1. Radno krilo 1 - da li će se istovremeno navodnjavati sva/ili neka polja ili ide isključivo jedno po jedno polje?
2. Isto pitanje za radno krilo 3?
3. Radno krilo 2 - da li se mora odjednom zaliti cijelo polje (4,5 ha) ili može u dva dijela?
4. Za svako polje planirani tip natapanja (kapanje, top, rasprskivači)?
5. Kod kapanja razmak redova (prosječni)?
Ovo je dosta važno; pogotovo mogućnost kombiniranja top - kapanje....
4. E sad, teško je reči kakvo će navodnjavanje kad biti, nekad kapanje, nekad top, ovisi o kulturi.
5. Kod kapanja ako misliš za razmak crijeva jedno od drugog, to je cca 130 - 150 cm.
Uzmi mekanu alkatenku od 1/2 cola, kupi kapaljke (dovoljno je 4 lit./sat) i kliješta za bušenje rupa (znati će sve ovi u dućanu) za postavljanje kapaljki na potreban razmak. Nekoliko T-komada i na kraju sustava postavi izlazni ventil (obični plastični) da nakon ljeta možeš isprazniti sustav da ne ostane vode unutra (a možeš ga tako i oprati).Ljudi vi ovdje baratate hektarima, hektolitrima i pumpama ... ja trebam savjet kako organizirati kap po kap za svega par stotina kvadrata vrta u kojem su posađene četinjače, nešto božićnih drvaca i nešto tuja!
Imam dovoljno bunarske vode, kupit ću onaj plastični spremnik od 1000 litara na paleti sa ispustom, napunim ga vodom i koji je sistem za dalje??
Ima 14 redi biljaka, svaki dužine oko 25 metara, spremnik sa vodom je na par metara od polja, sadnice su sađene na razmake 50 i 100 cm.
Za početak pretpostavljam bi trebao podići rezervar zbog slobodnog pada vode, na koju visinu je dovoljno? Kakva crijeva korstiti, kakve razvodnike? Crijeva bi trebala imati neku trajnost od makar par godina, bila bi postavljena tik iznad zemlje, no prihvaćam i druge sugestije, i bilo bi dobro da imaju mogućnost određivanja gdje će biti otvori za kapanje, dakle na 50 ili 100 cm.
Dajte molim vas osnovne savjete šta tražiti kao optimalno, ne skupo i koliko toliko kvalitetno iješenje za sljedećih 3-4 godine,
zahvaljujem.
Uzmi mekanu alkatenku od 1/2 cola, kupi kapaljke (dovoljno je 4 lit./sat) i kliješta za bušenje rupa (znati će sve ovi u dućanu) za postavljanje kapaljki na potreban razmak. Nekoliko T-komada i na kraju sustava postavi izlazni ventil (obični plastični) da nakon ljeta možeš isprazniti sustav da ne ostane vode unutra (a možeš ga tako i oprati).
One obične crne mekane cijevi sa kapaljkama (na rolama) neće trajati koliko ti je potrebno.
I to je to.
I kad već natapaš i imaš u planu rezervoar, onda kupi i neko vodotopivo gnojivo (preporučam neko univerzalno 20-20-20, vreću od 25 kg i bar jednom mjesečno dodaj u vodu (1,0-1,5 grama/litri)).
I ne zaboravi da četinjače vole magnezij i vole kiselo. A to riješi dodavanjem magnezij-sulfata u vodu kod natapanja (isto tako 1,0-1,5 grama/litri); svako drugo natapanje.
p.s. I odajem ti jednu tajnu natapanja; sva voda koja se nalazi u spremniku, izaći će van kroz kapaljke; samo ako je spremnik na višem to isticanje ide brže, a ako je spremnik niže ide sporije. :blackeye. Tako da je visina dizanja na 1 m sasvim dovoljna za ovako malu površinu, a i lakše ćeš raditi oko spremnika.