• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

bbrna

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
161
meni treba pumpa koja će moći izbaciti 1200l/min ili barem 600l/min pa da idem pola-pola. ovo što gore piše 3m3 mi je premalo.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Što je špona?

to je onaj mesingani dio šta se stavlja ne početak usisa ,a kad pumpa ne radi zadržava vodu u usisnoj cijevi, nego šta se tiće dubine usisa meni je pumpa vukla zrak kad mi je usis bija na 7m, a sad kad sam ga spustija na 10m radi ok, ali u biti to ne znaći da pumpa crpi vodu sa 10m dubine, jer je meni nivo vode dok se voda crpi možda 8-9m nisam ni provjerava jer kako mi je okiten 5/4, a cijev 110mm malo je tisno, jedino šta znam da kad se voda ne cri statički nivo joj je na samo 4m;)
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Oh pa tu je odmah i rješenje, nisam tako mislio. Zanima me cilj navodnjavanja? Npr želim 400 mm dodatnih jer padavine nisu dovoljne ;) Ova ostala tehnička rješenja se slože lako. Kakav je bunar? Peterostepena pumpa služi za podizanje tlaka tj. visine dobave, ne služi za povlačenje vode iz dubine. Mislim može se povući ali nije baš plug and play! Malo peripetije tu ima. Mislim da ti je to jasno? Samousisne pumpe služe za povlačenje vode, one su redovno 1 stupanj eventulano od Pedrolla Plurijet on ima više propelera ali u jednom stepenu. Također nema te centrifugalne pumpe koja će povući sa dubine veće od 9.81! Traktorska digne vodu sa 9,5 m, električne od 7-8 m rijetko koja do 9m. Ostalo su bajke. Mislim da je i ovo jasno. Poz i samo konstruktivno.

Računam (doduše odokativno) da bi ta količina bila cca 500 mm/m2. Na ovih 4000 m1 cijevi je nešto manje od 2000 m2. Mislim da bi "obrok" zalijevanja bio 20 mm/m2. Koliko često...to mogu samo pogađati.
Ali ugrubo recimo travanj 4x, svibanj 4x,lipanj 4x,srpanj 6x,kolovoz 8x.
To znači da za jedno navodnjavanje trebam cca 40 m3.
Bunar još nemam. Otići ću do nekih ljudi u blizini koji imaju bnar i pumpu s kojom navodnavanju veći voćnjak pa vidjeti kakvo rješenje imaju.
Znam da je ovo moje dosta hipotetiziranje jer bunar je prva stvar o kojoj ovisi sve. Ako ne može biti fi 120-150 mm a dubina 20 m, onda će biti fi 1000 mm i jbg. Mora imati više vode a ne 2m3 pa gasi sve.
Ove godine zbog nenavodnjavanja gubitci su bili veliki. To se ove ne smije ponoviti. Dovozili vodu cisternom iz Save pa ispalo da niti 50 l/m2 nije dovoljno jer nije redovito zaljevano. Bez veze bačeno nekoliko desetaka cisterni po 3m3.
Čini mi se da po tehničkim karakteristikama te dubinske pumpe (kako sam gledao u katalogu) sa dubine od 20 m na sat izvuku 2,5-3m3.
Ako bi kapacitet bunara bio da može dati 6-7 m3 u cugu,onda je to solidno.
NEdaleko odatle imaju dva bunara, u 8 mjesecu voda je bila na manje od 4m.
Pa vjerujem da bi bilo i na mojoj parcveli,jer ova dva bunara nisu daleko.
Kažu da cijelom tom dijelu je voda plitko,na nekim mjestima čak i na 2m u 8 mjesecu.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
meni treba pumpa koja će moći izbaciti 1200l/min ili barem 600l/min pa da idem pola-pola. ovo što gore piše 3m3 mi je premalo.

600 l/min to je malo opakiji bunar. Koelga ga ima u Banjari, njemu je radila ajme poznata firma taj bunar, to mora biti stroj sa kolonama. Ako idu profi bunarske cijevi sa sitom. Teško da ga se može naći ispd nekih cca 40 000 kn. Osim u fušu onda ide i za desetinu iznosa ali nemaš nikakve papire ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
D&D ako je voda na 4 m kako kod Frikija onda vi nemate frke sa vodom ;) Onda idete na što jeftiniji kubik u jedinici vremena, uz oprez svojstva tla! Neko tlo dobro odreagiran na 20 l /m /h ali neka više vole višesatno natapanje da se vlaga proširi i zadrži, jer ako se uzme drip sa bližim kapljačima, brzo se međusobno povežu i ode vlaga u dubinu. Za voćke to i nije tako loše za povrće loše. Nisi napisao koja kutura se navodnjava i da li si računao na spriječavanje gubitaka uslijed vjetra i sunca, pretpostavljam da je to folija?
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D ako je voda na 4 m kako kod Frikija onda vi nemate frke sa vodom ;) Onda idete na što jeftiniji kubik u jedinici vremena, uz oprez svojstva tla! Neko tlo dobro odreagiran na 20 l /m /h ali neka više vole višesatno natapanje da se vlaga proširi i zadrži, jer ako se uzme drip sa bližim kapljačima, brzo se međusobno povežu i ode vlaga u dubinu. Za voćke to i nije tako loše za povrće loše. Nisi napisao koja kutura se navodnjava i da li si računao na spriječavanje gubitaka uslijed vjetra i sunca, pretpostavljam da je to folija?

Meni su tu sadnice, orah i lijeska. Gusto posađene na foliju. Što se tiče računanja gubitaka iskreno, ne znam ništa o tome. Ono što bih mogao je nabaviti mjerač lažnosti pa mjeriti na dubini od recimo 40 cm ili kako već ide.
Kad ti napišeš nešto,zaboli glava :lol: jer znaš o tome dosta.
Te folije su "korisne" širine oko 90 cm... i ispod svake folije su po dvije cijevi kpk a razmak tih cijevi je cca 30 cm. Razmak kapljača je 15 cm.
Ne težim tomu da to bude 100% sve kao magistarski rad, ali znam da bez navodnjavanja i vodotopivih gnojiva,slabo koristi.
Iako sam to i prije znao,nisam postupio tako,a da jesam imao bih barem 7-8 tisuća sadnica više.
Mislim da je prva stvar koju trebam napraviti otići kod čovjeka koji u blizini ima voćnjak te vidjeti kakav bunar i pumpu on ima,tko mu je kopao i slično.
Nakon toga zvati kopače i kad budem znao ugrubo kapacitet,onda mogu slagati preciznije kombinacije.
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Meni su tu sadnice, orah i lijeska. Gusto posađene na foliju. Što se tiče računanja gubitaka iskreno, ne znam ništa o tome. Ono što bih mogao je nabaviti mjerač lažnosti pa mjeriti na dubini od recimo 40 cm ili kako već ide.
Kad ti napišeš nešto,zaboli glava :lol: jer znaš o tome dosta.
Te folije su "korisne" širine oko 90 cm... i ispod svake folije su po dvije cijevi kpk a razmak tih cijevi je cca 30 cm. Razmak kapljača je 15 cm.
Ne težim tomu da to bude 100% sve kao magistarski rad, ali znam da bez navodnjavanja i vodotopivih gnojiva,slabo koristi.
Iako sam to i prije znao,nisam postupio tako,a da jesam imao bih barem 7-8 tisuća sadnica više.
Mislim da je prva stvar koju trebam napraviti otići kod čovjeka koji u blizini ima voćnjak te vidjeti kakav bunar i pumpu on ima,tko mu je kopao i slično.
Nakon toga zvati kopače i kad budem znao ugrubo kapacitet,onda mogu slagati preciznije kombinacije.

to si dobro reka, kapacitet ti je najbitniji, a on se miri liti kad je suša jer sad su sve bušotine dobre, a liti se kad je suša vidi koja bušotina vridi a koja ne
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Po kojim cjenama kupujete crijeva za kpk i u kojim trgovinama?

Baš sam neki dan kolegi Žutom slao cijene od termoplast Karačić iz VG
3/4" ili ti 25 mm =2 kn/m'
1/2" ili 20 mm =1,5 kn/m'
E sad 16 mm = 1,4 kn/m' Ta je baš za kapaljke namjenjena
6/4" ili 50 mm = 5 kn/m'
2" ili 63 mm =9 kn/m'

Cijene su bez Pdv-a ako te zanima odrade ti sve od spojnica do kapaljki i sve što treba jer kompenzira cijevi, tvoje je da pošalješ skicu kako ti vočnjak izgleda i njegova kčer ti složi ponudu
Njezino ime je Robertina mob;091-26 26 275 fax 01-6251-256
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Ispričavam se, mislio sam na kpk crijeva za povrće. Po kojoj cijeni ih kupujete, kolute od 500, 2000 i 3000 metara?

P.S. Ove godine sam imao john dere t-tape, sranje živo, bar kod mene.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ispričavam se, mislio sam na kpk crijeva za povrće. Po kojoj cijeni ih kupujete, kolute od 500, 2000 i 3000 metara?

P.S. Ove godine sam imao john dere t-tape, sranje živo, bar kod mene.

Ja kupovao u Danon-u u Stupniku. Razmak kapaljki koje sam kupio je 15 cm.
Cijena po m1 = 0,45 kn - 5% + PDV.
Ok su, nemam prigovora.
Baš sam ih danas zvao i pitao neke stvari u svazi kombinacija koje mi trebaju;
potrošnja vode,tlak i slično....
Vele da jedna kapaljke pri pritisku od 1 bar (posuda dignuta na cca 10 m) troši na sat 1 l.
Za one kapaljčače koje se ubadaju u alkaten (2,4,6 litara na sat) rdni tlak je za nekompenzirajuće 0,5-2,5 bara a za kompenzirajuće 0,5-4 bara.
Mislio sam dići posudu na 4 m, što bi bilo otprilike 0,4 bara ali na dužini se gubi cca 30% pa mi je 0,3 bara premalo za te kapljače koji se ubadaju.
Meni pored sadnica koje su na foliji i koje imaju te crne kpk trake treba još neko rješenje za "gotove" sadnice koje bih posadio za skidanje plemki.
One bi bile posađene u redovima na razmaku od cca 3 m, a razmak između njih u redu 1-1,5 m.
Mislim da ću ipak staviti ove kpk sa integriranim kapaljkama,razmak rupica 10 cm. Stavim po 2 te trake na svaki red i gotovo. Potrošit ću nešto više vode i gnojiva jer kad je sadnica mala bez veze navodnjavam sve,no bitno mi je da imam rješenje kojim mogu uporedo navodnjavati sve što trebam. A po nekoj gruboj matematici sa 8-9 m3 vode/ha navodnjavam sve. toliko benzinska pumpa može iz akumulacije ubaciti u rezervoar koji bi bipo na visini od 4 mi nek dalje ide slobodnim padom. U konačnici će tlak zadovoljiti, a i jeftinije je. Glavni problem ovih kpk gotovih cijevi su mi miševi koji ih progrizu. Ove godine sam ih trovao luđački. Stavio sam preko 150 kg pšenice i kukuruza sa facirolom a mislim da se to mora stalno raditi. Samo problem je što su kukuruz nanjušile divlje svinje pa su mi razvalilie "spremnike".
Valja na godinu smisliti neko rješenje sa otrovnom tekućinom.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
D&D to ti je kao u kladionici uvjek jedan j_be bio to miš svinja ili kamenac na kapaljkama ipak mislim da je bolje za te šire nasade iči sa alkatenom i kapaljkama baš zbog nerasipanja vode i gnoiva.
 
M

mojca

Guest
ako nekome treba navodnjavanje za multiflore,novo korišteno samo ove sezone prodajem kompletno složeno plus rezervne cijevi za kapalice originalno zapakirane
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja sam napokon našao kap na kap po svojoj mjeri :) 1500 m 505 kn. 150 microna debljina, kapljači na 20 cm, 4 l/h puca na 4 bara. A joj miline. Za dva sata natopi kvalitetnije nego t-tape dvije trake od 13 lit/h. Naravno to je na mojoj zemlji, a najvažnije za njega ima tvari za odbijanje životinja, ludara :) Iako mi miš uletio u slatu i napravio štetu gill nije ni pipnio, eno bučka voda još u sistemu. Racimo da je i miš dobio grušanje krvi.
 

rajko

Novi član
Tu od
27 Kol 2010
Poruka
23
Pozdrav svima !
Da ne otvaram novu temu --
Imam tri rezevrora po 1000 l za sakupljanja vode sa krova . Na mjestu gdje su postavljeni nemam bunara već se koristim sakupljenom vodom .
stoga molim da mi se pomogne kad da priključim rezervoar na cijev iz krova zbog hladnoća da mi ne pukne usljed niskih temperatura .
Dal bi bilo u veljači prerano jer treba skupiti tu vodu a krov je 40 m2
Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh