• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

dejan27

Novi član
Tu od
31 Sij 2016
Poruka
5
Za 100m dužine bi trebao već fi20, uzmi crijevo bez rupa pa si pikni kapljače kamo trebaš. Makar sumnjam da ćeš dobit dobar tlak na 100m dužine, pogotovo pred kraj cisterne.
Šta zalijevaš kad ćeš imati kapljače svaka 2m?

a imam i zabitu cijev sa onom ručnom pumpom da li bi se možda bolje isplatilo namontirati motornu pumpu pa nek ona tjera vodu? imam lješnjake...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne isplati ti se motorna pumpa za 50 lješnjaka. Ja bi to na tvome mjestu iz kante zalijevao. Ako ćeš ipak slagat navodnjavanje onda stavi po jedan kapljač na pola metra sa svake strane od lješnjaka. Inače kapljači kada kapaju sa žice navodnjavaju promjer od cca 40cm (ovisno o tlu), ako ih staviš kod debla na pod nisi dobio ništa.
 

dejan27

Novi član
Tu od
31 Sij 2016
Poruka
5
Nije 50 lesnjaka nego 150, ima vise redova :). Ja sam pitao samo za 1 red koj je dug 100 m. sad sam malo citao okolo i ipak bi stavio cisternu. Znaci...cisternu bi digao na 160 cm (dno cisterne na tu visinu), kupio bi alkaten 20mm i na duljinu od 100m bi stavio 33 kapaljke ( toliko ima ljesnjaka u jednom redu). I tako bi slozio 2 reda po 100 m iz jedne cisterne... Teren na kojem bi to slagao je ravan pa bi pokušao alkaten od cisterne blago nakositi tako da pad bude pema kraju. Sad mi vi recite sta se tu da popraviti da to donekle ok funkcionira...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Premalo ti je 1 kapljač kod svake lijeske i premalo ti je 1000l za 150 lijeski, šta sa time namočiš će sve isparit, pogotovo na kraju reda gdje će dobit manje vode.
 

dejan27

Novi član
Tu od
31 Sij 2016
Poruka
5
Premalo ti je 1 kapljač kod svake lijeske i premalo ti je 1000l za 150 lijeski, šta sa time namočiš će sve isparit, pogotovo na kraju reda gdje će dobit manje vode.

1 cisterna na cca 70 lješnjaka, to bi bilo oko 10-13 l po lješnjaku više manje...sa tim da mogu to zaljevati svaki drugi dan jer to imam iza kuče. To su mlade sadnice lješnjaka koje nemaju veliki korijen pa mislim da bi jedna kapaljka za početak bila dovoljno. Visina bi bila uredu?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
navodnjavanje

Evo da se pohvalim, moja nova bebica koja će zamijeniti strare tomosice!
 

Prilozi

  • P1010109.jpg
    P1010109.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 530

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Re: navodnjavanje

koja marka ,kolko para,daj malo više detalja,dobro izgleda
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
motor lombardini dizel 8KS a pumpa cadoppi do 6 bara. Danas sam još naručio vakuumsku pumpu iz Slovenije tako da mi odma povuče vodu da ne trebam zalijevati rotor. Uglavnom 12.200 Kn + 800 za vakuum pumpu iz SLO. . Dodao sam još 2" ventil na izlazu kako bi vakuum pumpa mogla da funkcionira te vatrogasnu spojnicu i ukupni trošak negdje malo iznad 13.000. Isprobat ću je kad malo zasvijetli sunce pa ćemo vidjeti da li je to ono što očekujem od nje. Danas sam zamijenio i kotače, stavio one koji se napumpavaju jer mi ovi original baš nisu nešto po volji, dosta su uski a pumpa ima oko 60 kila.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja baš kemijam nešto oko novog kompleta za navodnjavanje. Obnavljamo jedan lombardini 3LD450 i kupit ću pumpu za njega. To bi trebao biti motor valjda 12 ks, nisam siguran i isto bi trebao mijenjati benzinku. Imam još jednu traktorsku pumpu rovati, no na nju treba motor bar 3 cilindra i 40 ks da ga ne ubije. To će vjerojatno na slijedeću zimu na neku ugradbu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Paulownia

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
8
Pozdrav Forumaši

trebao bi par svijeta oko nadvodnjavanja,
ovu sezonu planiram zasadit Paulovniju drvo, imam njivu koja mi stoji godinama kao pašnjak.
Stvar je sledeća, stavia bi 4 reda sadnica na razmak 4x4met, i obavezno bi stavia foliu crnu, vodu bi crpio iz bunara na koji bi se spojia na slavinu!
...pa ako bude slab pritisak onda bi red po red pušta vodu? (imam i prirodni pad od 10-30% )
Ono što me naj više interesira, što da stavim T Tape (kap po kap) kolko sam shvatio kod traka je razmak 10 20 i 30 cm razmak kapaljiki?
ili da idem na ovu krutu cijev (kako se zove)koji fi? , pa da stavim na svaka 4 metra kapaljku? što mislite?
:)
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Bolje ti je staviti alkatenku jer T-tape neće izfržati puno, godinu dvije tri, a miševi je mogu bez problema izgristi.
 

Paulownia

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
8
Bolje ti je staviti alkatenku jer T-tape neće izfržati puno, godinu dvije tri, a miševi je mogu bez problema izgristi.

Da. ..dosta su skuplje te peld ili alkaten cijevi (kolko sam vidia na netu)!
za duplo od t. tape.
a meni je naj bitnije prve dve godine(max 3 god) da imam navodnjavanje,
ako bi išao na kap po kap, brine me oću li puno raspiat vodu!?
:/
dali je moguće začepit rupe na t tap. pa ostavit na svaka 4 metra?
 

Paulownia

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
8
neznam točni naziv cijevi! ...ali danas sam bio u jednom poljocentru,
i vele da na tu dužinu neidu t tape, ali mi je ponudila ove cijevi na koje se stavlja kapaljka, kad sam pogledao, cijevi su isto spajane spojnicama svako par metara!!!
a gledao sam na google pojam alkaten, i one su iz jednog komada!? :/
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Čuj, nemaš nikog starijeg doma tko zna što je to alkaten cijev!?
Inače imaš i cijevi za navodnjavanje voćnjaka, višegodišnje na kojima su kapaljke ugrađene na svakih 30cm sa 4L/h. fi 16mm. To ti je negdje između alkaten i t-tape, mogu držati desetak godina i cijena ti je oko 2,5 Kn/m. Ne znam šta da ti više napišem. http://www.agrico-trade.hr/kapkap.html evo google ima odgovor na sve samo treba malo truda. ujedno ja sam za svoje voćke kupio baš ovdje.
 

Paulownia

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
8
čuj da znam! nebi pitao :=-: alkaten, okiten, peld, svi spominju ove nazive! ...a cijevi nisu iste. :/
kako god, hvala.
pošto se prvi put susrećem sa navodnjavanje i stručnim nazivima
konstantno guuglam, i tražim optimum.
lp

ps: ima ko iskustva, dali će alkaten cijev promijera 16mm, dužine 200metar, pritiska 1-2bara. dali će radit prva i zadnja kapaljka
ujednačeno?
ili bi treba tražit širu cijev?
 
Posljednje uređivanje:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za početak ne znam od kuda si ali se piše Bjelovar.
Dalje, cijev fi16 je do 70m dužine, fi 20 do 120m. Za duže treba glavni vod po sredini pa laterale lijevo i desno fi20 100m.
Ne možeš stavit za voćku ili paulowniu jednu kapaljku uz deblo, tako se ne navodnjava, ali teško je pročitat par postova prije tvog prvog posta.
Također mogu preporučit Agrico trade, g. Matjačić zna što radi.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Postoji crijevo koje je isto kao ovo kap po kap sto se koristi za voce samo bez kapaljki, znaci tvrdje od ovih traka, a tanje od obicnog alkatene, na njega se mogu ugradjivati razlicite kapaljke ili mini rasprskivaci na mjesta na kojima nam treba, imaju klijesta za to i na licu mjesta postavljamo kapaljke gdje hocemo. Cijena tog crijeva je negdje oko centi po metru.
https://www.google.ba/imgres?imgurl...d=0ahUKEwj6kfu-8IbLAhXhC5oKHbN-BVUQMwg8KBYwFg
https://www.google.ba/imgres?imgurl...d=0ahUKEwj6kfu-8IbLAhXhC5oKHbN-BVUQMwgkKAkwCQ
 

Paulownia

Novi član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
8
Oprosti te na greškama! tipkovnica na laptopu mi nije original, pa se dešavaju "greške. :(sweat):

Helen' ovo nije loša ideja, po sredini pa livo i desno, jer su mi redovi (4 reda) dugački oko 220met.

..znači kapaljka je loša ideja, ali opet mi je problem crna folija koju mislim stavit radi korova, i da zadržava vlagu?
hmm.. :icon_confused:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako želiš ravnomjeran tlak tj. količinu vode po kapljaču onda obično ne ide fi20 preko 120m, opet ovisno o broju kapaljki. Ako misliš stavit malo kapljača onda bi možda fi20 mogao preko 120m. Ne znam kakav korijen ima paulownia, ali ne stavljaš kapljač uz deblo. Kao što sam već pisao kapljač 2l/h koji visi sa žice namoči promjer cca 40cm. Stavi onda barem kapljače 30cm sa svake strane debla.
Koliko dugačko ide fi20 bez gubitka tlaka, sa malo kapljača, će ti znati npr. u Agrico trade-u, makar je gospodin Matjačić zagovornik zalijevanja cijele linije.
Staviš kap po kap pod foliju, uopće nema problema.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
udarni raspršivači

Koristim raspršivače kao ovaj na slici, no promjer zalijevanja je cirka 15m što me ne zadovoljava. ajde recite koje koristite jer bi trebao sad nabaviti pedesetak komada ili tko ima iskustva sa nekim većih dometa, ali ne po katalogu nego po stvarnoj praksi. Ove koje sada koristim su S-mark.
 

Prilozi

  • 165.jpg
    165.jpg
    2.4 KB · Pregleda: 72

Najnoviji postovi

Na vrh