• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
cijevi TSX 506-20 cm 3050 m = 1189,50 kn
cijevi SAB MaGo 6 mila 20 cm 3000 m = 1140,00 kn

iz psena ponuda koje je bolja ili nema razlike?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Imam jedno pitanje za one koji već duže rade sistem kpk.
Zanima me kako najjednostavnije napraviti injektor za gnojivo.
Vidio sam orginalni kako izgleda s cijenom od 600kn komad plastike.....
Mislim da neko od vas ima ideju i provjereno kako najjednostavnije riješiti injektor.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
ja se dovezem sa traktorskom špricom i spojiš se na nju...pomalo..:icon_weed:
 

blackeye

Član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
80
Montiras slavinicu na usis pumpe, ili na usisno crevo. Kako pumpa vuce vodu iz bunara, vuce i iz bureta sa djubrivom.

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 

dp22

Novi član
Tu od
30 Sij 2018
Poruka
3
poz, imam polje aronije, oko 400 komada, 4 reda po 100 komada u redu, razmak izemđu aronije je 120cm, e sad me zanima sistem navodnjavanja kap po kap, bunar imam ali nemam konstantan izvor vode (vodu vucem iz njega sat-dva te moram pricekat da se napuni dva-tri sata), imam i velike bacve (one bijele u metalnom okviru) od 1000L, razmisljo sam ili sa pumpom direkt iz bunara ili slobodnim padom, molim preporuke i bilokakve sugestije..hvala LP
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ako je bunar koliko toliko konstantan možeš staviti vremensku sklopku za zalijevanje sa 2 zone recimo. Na njoj namjestiš koliko često navodnjava i koliko dugo.

Što se tiče slobodnog pada i crijeva. Imaš li običan kpk ili kapaljke na mjestima kod sadnice? Dali postoji pad na njivi? Kako bi si punio tank pošto 1000L na 500m i nije puno ako imaš običan kpk što nikako ne preporučam za ovu namjenu.
 

dp22

Novi član
Tu od
30 Sij 2018
Poruka
3
Ako je bunar koliko toliko konstantan možeš staviti vremensku sklopku za zalijevanje sa 2 zone recimo. Na njoj namjestiš koliko često navodnjava i koliko dugo.

Što se tiče slobodnog pada i crijeva. Imaš li običan kpk ili kapaljke na mjestima kod sadnice? Dali postoji pad na njivi? Kako bi si punio tank pošto 1000L na 500m i nije puno ako imaš običan kpk što nikako ne preporučam za ovu namjenu.

ako mislim iz bunara treba mi onda nova, jaka te kvalitetna pumpa (moze prijedlog ako znate), bacve za sada imam dvije, kupio bi jos dvije, znaci 1000L po redu, 4000L za 4 reda..sto se tice cijevi, kap na kap su (mislim marka john deere) svaka rupica ima svoj filter koji ne dozvoljava zacepljenje..
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Koji razmak je kapaljki? Jeste razmišljali od cijevima za trajne nasade?
 

dp22

Novi član
Tu od
30 Sij 2018
Poruka
3
Koji razmak je kapaljki? Jeste razmišljali od cijevima za trajne nasade?

nisam siguran stvarno, mozda 10cm, mislim da bi ostavio ove cijevi koje imam posto su se pokazale stvarno super, ideja mi je podic cijevi (ide stup na svakih 5 metara kroz koji prolazi zica i na zicu se fiksira cijev za navodnjavanje i tako za sva 4 reda) zbog kosnje te okopavanje, a glavni problem mi je taj sistem protoka vode, pumpom ili slobodnim padom, posto mi je pregorila vec jedna pumpa, ako budem vadio vodu iz bunara mislim staviti senzore koji ce kad se razina vode spusti ispod pumpe automatski ugasit krug i iskljuciti pumpu da ne bi doslo do pregrijavanja...
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Montiras slavinicu na usis pumpe, ili na usisno crevo. Kako pumpa vuce vodu iz bunara, vuce i iz bureta sa djubrivom.

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока

Pa to mi je prvo i palo na pamet...da probušim usisno crijevo i stavim slavinu kao ona što ide kap na kap,komad prozirnog crijeva i u posudu s gnojivom.
Slavinom bi mogao regulirati protok a i zatvoriti sistem ako ne trebam gnojivo.
Isprobat ću prvo s običnom vodom pa onda s gnojivom kako bi uštimao donekle omjer.
Jedino što bi trebao biti prisutan negdje u blizini jer kad nestane otopine s gnojivom bilo bi potrebno zatvoriti slavinu.
 

mariopag

Novi član
Tu od
4 Lis 2016
Poruka
24
Pozdrav.trebao bi jedan savjet.Planiram posadit na 400 kvadrata paradajz i batat,zanima me ako stavim foliju da li bas mora biti kap na kap navodnjavanje ili mogu nadzemno isto prskat.Pitam jer navodnjavanje nadzemno mi je puno jeftinije.Spojen sam na vodovod.Hvala na odgovoru unaprid
 

abertosa

Novi član
Tu od
5 Kol 2016
Poruka
17
ako si na vodovod bolje ti je kap po kap ispod folije, manje vode se troši na taj sistem. uostalom, i voda se bolje rasporedi neko s prskalicama, pogotovo na foliji.

a ni za kap po kap ti nije velika investicija, alkaten cijevi 1 col (ili šire), spojnice, traka cijevi za ispod folije i koje sitnice još ne dođe puno koštat
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Nemoj ni pomišljati na rasprskivače za tu upotrebu. Znači treba ti alkaten od cola minimum kao glavni vod. Na to iidu spojnice za kap po kap i još ti treba regulator pristiska prije svega toga ili će na primitivni način otvorit pipu koliko ti treba.
 

mariopag

Novi član
Tu od
4 Lis 2016
Poruka
24
Hvala na savijetima,jos da mi kazete di je najjeftinije za uzet te cijevi za navodnjavanje,uzeo bi cijevi koje traju vise godina to mi izgleda kao bolja investicija nego one jednogodisnje.Koja mi je folija najbolja nesto sam citao da je u Dalmaciji najbolja bijela ne upija puno topline po ljetu kada je tu velika temp.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
cijevi ti grizu miševi, rovci i ostala podzemna gamad, pa nemoj mislit da je skuplje i bolje...a bijela folija svakako za ljeto ako imaš mogućnost.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Alkaten ti ide kao glavni vod i to ti traje "vječno" . Na njega spajaš kap po kap crijevo (drip tape). Ako malo pripaziš na drip bude poslužio sigurno 2 godine. Spojnicama pokrpiš rupe.
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
43
Pozdrav!
Molim za savjet, naime imam voćnjak oraha, malo manje od 2 hektra. 11 redova po 22 kom unutar reda, dakle 242 oraha.
Širina parcele je 105 metara, dok je duljina 180 metara.
Bunar još nisam bušio.
Ne znam koju pumpu bih koristio. Svi tipovi dolaze u obzir, mogla bi se napajati i na struju jer je u blizini doma.
Po onome što sam čitao u ovoj temi, glavni vod bi trebao ići po sredini te kpk na lijevu i desnu stranu. Dali bi cijevi fi 20 bio dobar izbor? Koliko su takve cijevi dugotrajne? Koja je cijena istih?
Planiram ih postaviti na kolce koji su uz sadnice, znači svakih 8 metara je kolac.
Eto za početak, ako znate za neki dobar članak gdje bih mogao naučiti o samom navodnjavanju?
 
Na vrh