• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

IvanX

Član
Tu od
27 Pro 2020
Poruka
30
@IvanX jasno mi je da su maltene pa jednokratne. Ali mi je malo klimavo kako alkatenke spremati zimi i prepravljati za nešto drugo. Najbolje bi bilo da ih postavim i stalno isto povrće sadim na isto mjesto, ali...
Ma alkaten se isplati samo za višegodišnje biljke, kao što si naveo teško se skladišti. postoji dripline crijevo, i imaš još crijevo koje se "znoji"- znam da gardena ima, ali je dosta skupo, cca 2-3€/m.

Za ta tanka crijeva sam samo napomenuo jer neki misle da to mogu koristit 5 godina ista, ali nije tako.
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
29
Damir 23, ne znam dimenzije ni položaj tvojih gredica ali možda ti da kakvu ideju rješenje u mom vrtu.
Imam povišene gredice na kosini. Iz spremnika 1000l koji je na postolju od 80cm visine imam spojen sat za navodnjavanje i na njega plalstični razdjelnik sa 4 izlaza. Na svaki izlaz obično vrtno crijevo koje vodi do okiten cijevi na gredici. Moje su širine 1 metar pa je i cijev te dužine. Na cijevi je 5 izlaza sa ventilima koji se mogu zatvoriti i na njih idu t-tape trake. Na jesen okitenke skupa sa trakama objesim na kuke u šupi. Kako su dugačke samo metar ne zauzimaju puno prostora. Na proljeće samo vratim, provjerim je li koja možda pukla i sezona može početi. Okitenke imam par godina, a trake ne znam točno jer ih mijenjam po potrebi.
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
199
Hvala @Dalija. Ako je moguće bio bih zahvalan na kakvoj fotki iako msm da imam nekakvu okvirnu sliku u glavi kako to izgleda. Da, i ja imam 5 terasa na strmini. Msm da je to dobra ideja napraviti kostur i mijenjati samo krakove po potrebi. No moje su terase cca 12 m i podjeljene na gredice koje nisu uvijek iste pa zato treba dobro isplanirati. Vodu imam iz privatnog rezerviara, ali je pritisak mozda prevelik pa sam i ja mislio na onu veliku cisternu od kubika samo se bojim da bi mi voda zakipila u njoj
 

Dalija

Član
Tu od
20 Srp 2015
Poruka
29
Uh, nisam mislila da su ti tako dugačke gredice.
Voda neće zakipiti ali ne znam hoće li biti dosta jedan spremnik.
Tako dugačke trake budeš morao skinuti i namotati na neku cijev i pospremiti ako ih misliš imati za drugu sezonu.
Uz 6 visokih gredica imam i na ravnom vrt dužine 15 i širine 5m. Vrt je podjeljen na 3 dugačke gredice. Svaka gredica ima tri trake za navodnjavanje i vrt se navodnjava sa jednim rezervoarom. Trake na jesen namotam, a cijev je dugačka blizu 5 metara i spremam je na kuke ispod krova od šupe.
Kod takvog sistema navodnjavanja i sadnju prilagodiš. Ne siješ i ne sadiš poprek nego uz trake. Najbolje ti je isplanirati svaku gredicu i onda ih svake godine pomičeš za jednu terasu.
Ovo su ako uspijem priložiti slike vrt i gredice
 

Prilozi

  • aaaa.jpg
    aaaa.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 4
  • aaa.jpg
    aaa.jpg
    72.7 KB · Pregleda: 4
  • aaaaa.jpg
    aaaaa.jpg
    42.8 KB · Pregleda: 4

Najnoviji postovi

Na vrh