• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

tomiiiiislav

Novi član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
7
Ako je moderan vocnjak sa gustim sklopom ima tu puno posla. Od kopanja kanala do postavljanja knk. A da ne zaboravimo da treba izracunat promjere glavnih vodova, jacinu pumpe i uracunat moguce sirenje. Ako se hoce napravit da prvi i zadnji kapljac u prvom i zadnjem redu daju istu kolicinu vode na sat onda je to posao. A ne kako vecina slozi, vidi da voda kapa i to je to.
Pa da, o tome se i radi. Ne bi volio da mi netko sfušari i onda žali Bože vremena i novaca.

Hvala, čuo sam i za Danon pa se propitujem. Također, preporučili su mi Pšeno iz Osijeka. Malo sam ih googleao, izgleda da isto rade dosta navodnjavanja, no nisam čuo prije za njih - netko iskustva s njima?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Meni svojevremeno Pseno nije odgovorio ni na jedan mail. A za upit za navodnjavanje si im morao i skicu radit, tablice popunjavat....
 

tomiiiiislav

Novi član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
7
Meni svojevremeno Pseno nije odgovorio ni na jedan mail. A za upit za navodnjavanje si im morao i skicu radit, tablice popunjavat....
I meni su tako odgovorili jucer, da im treba ispuniti .xls file i poslati skicu voćnnjaka (čak i ARKOD traže!). Ne znam što misliti, da li je dobro da hoće sve informacije pa će (valda) biti točan i precizan projekt, ili je samo puno za*ebancije za ništa.

Čekam i odgovor iz Danona, pa ćemo usporediti :D
 

ibjonda

Član
Tu od
4 Ožu 2017
Poruka
43
Pozdrav! Molim za savjet, naime imam voćnjak oraha, malo manje od 2 hektra. 11 redova po 22 kom unutar reda, dakle 242 oraha. Širina parcele je 105 metara, dok je duljina 180 metara. Bunar još nisam bušio. Ne znam koju pumpu bih koristio. Svi tipovi dolaze u obzir, mogla bi se napajati i na struju jer je u blizini doma. Po onome što sam čitao u ovoj temi, glavni vod bi trebao ići po sredini te kpk na lijevu i desnu stranu. Dali bi cijevi fi 20 bio dobar izbor? Koliko su takve cijevi dugotrajne? Koja je cijena istih? Planiram ih postaviti na kolce koji su uz sadnice, znači svakih 8 metara je kolac. Eto za početak, ako znate za neki dobar članak gdje bih mogao naučiti o samom navodnjavanju?
 

tomiiiiislav

Novi član
Tu od
27 Kol 2018
Poruka
7
Hvala!
Odgovorili mi Pšeno (izgleda da ipak odgovaraju ljudima hehe), dosta precizan izracun su mi dali sa cijevima/pumpa itd. - čak su me i o nekim stvarima posavjetovali kako neće funkcionirati kako sam ja to zamislio i što treba promijeniti, no malo su skupi pa ćemo vidit.

I dalje cekam Danon, a ima li netko iskustva sa Termoplastom?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Evo kako je to izgledalo za nešto manje od 1ha, 39 redova dužine oko 85-90m. Ali imam 6 odvojenih sekcija za navodnjavanje. To je cijena bez pdv-a.

19443
 

polik

Novi član
Tu od
20 Kol 2018
Poruka
3
Pozdrav svima 🙂
Sukladno temi navodnjavanje stavljam ako koga zanima.
Moj prijatelj I ja smo razvili uređaj koji omogućava zalijevanje na daljinu. Slanjem SMS poruke palite I gasite svoje navodnjavanje. Mi smo studenti i taj uređaj smo razvili iz igre za vlastite potrebe obiteljskog vinograda. Zanima nas da li postoji interes tu na forumu za takvim uređajem? Hvala na vremenu I jako cijenimo bilo kakvu povratnu informaciju
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Paljenje i gasenje preko gprs postoji odavno, isto tako putem programatora, senzora vlage, kiše...
Ne vidim svrhu paljenja i gasenja putem SMS-a?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Pozdrav, imam jednu ideju za zalijevanje, ali nisam siguran jel mi ideja dobra. Imam neke mlade voćke, kivije i citruse oko kuće, i ima ih više. Kako je u Dalmaciji najskuplja voda na svitu, litnji računi vode su mi 400-500kn misečno.(Benzina cca 300). Suše i temperature su brutalne, do 46 s.c., i kad su duže toplinski udari, znaju se osušit neke grane kivija.
+ nijedan cvit na limunima, mjesečarima, itd.. Zanima me koliko duboko ide korijenje tih biljaka i mogu li iste uzet vodu iz dubine, "na cjev"
Koliko duboko smi bit cjev.
IMG_20210921_065924.jpg
Cjevi koje sada imam zabodene, duge su pola metra, i mislim da je to previše, za prvu godinu-dvi. Dok korjenje ne izraste dublje.
Mislim se brusilicom zarezat po 2 reza na cjevima oko polovice.
Koliko vode je optimalno dati na ovakav način tjedno?
Tjedno, zato jer zbog različitih razloga, često liti provedem vrlo malo vrimena u kući i oko nje, pa se zna dogoditi da ne zalijem po nekoliko dana ništa. A bez ovakvog načina zalivanja, sve će mi se osušit, prije ili kasnije.
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Ljudi, pa niko ne plaća vodu, da mu je ovako šta zatribalo?
Da li bar znate mogu li žile kivija i mandarina doseć 75cm u dubinu, (poželjno metar-dva)?
Ako da, ne bi prorezivao cjevi da ne forsiram plitki korjen...
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
15
ja mislin da te slabo ko razumia :D,..kakva je to cijev, kolko moš nalit u nju, pari mi malo?
mi smo ukopavali te bidone od vode pa nalivali njih (čep gori, par rupa doli)
malčiranje nečim i zasjenjivanje ako se može prvu godinu-dvi da je ne ubije sunce
A 75cm, to kod nas ne more ni bager :D pari mi previše, mislin da većina voćaka ide do pola metra al uširoko pa su ti neki sistemi i bidoni dobri za prvih par godina al kasnije dvosjekli mač jer onda manje ide korijenje okolo, a potribe za vodon sve veće

uu tek sad vidin godinu :sleep:
 
Posljednje uređivanje:

bn85

Novi član
Tu od
19 Srp 2023
Poruka
2
Pozdav dobri ljudi,

imam jedno pitanje pa da ne otvaram temu...treba da spojim alkatan sa usisnim rebrastim crijevom.
Jedino što mi pada na pamet je da na alkatan poluspojnicu navrnem stabilnu vatrogasnu spojku, a na usisno vatrogasnu usisnu spojku. Postoji li neki drugi način? Pošto alkatan poluspojnice postoje i sa unutrašnjim i spoljašnim navojem, da li postoji način da rebrasto usisno nekako navrnem na poluspojnicu?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Koji je fi alkaten, ako je do 6/4 imaš svugdje. Ima i za veće ali malo ređe. Obično u prodavnicama za vodomaterijal. Tebi predpostavljam treba mesingana poluspojnica koja ulazi u rebrasto crijevo sa šelnom, a za alkaten ide klasična poluspojnica. Ima i muški i ženski navoj. Vidi prvo za rebrasto sa kakvim navojom nađeš pa se onda prilagodi. Za alkaten uzmi plastičnu poluspojnicu bolja je od mesingane. Evo ti i slike
 

Prilozi

  • Prikljucci.jpg
    Prikljucci.jpg
    37.1 KB · Pregleda: 7
  • Poluspojnica.jpg
    Poluspojnica.jpg
    14.4 KB · Pregleda: 6

bn85

Novi član
Tu od
19 Srp 2023
Poruka
2
I rebrasto i alkaten su 50mm, to je 6/4 ako se ne varam.
Za alkaten poluspojnice sam znao da ih ima, a ova mesingana za rebrasto je taman ono što mi treba.
Hvala!
 

Najnoviji postovi

Na vrh