• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja mislio da ste vas dvojica neki ozbiljni, da radimo lagunu 100 m2 za nekih 1500 kn. Kad ono vi teški bageri, lomljavina kamena, zasipanje pijeskom kamen, kupovina membrani... ma idite na sladoled :) Koliki je proračun za tu lagunu? Jeftinije bilo izbetnoirati oko zid :) Poz
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Ja mislio da ste vas dvojica neki ozbiljni, da radimo lagunu 100 m2 za nekih 1500 kn. Kad ono vi teški bageri, lomljavina kamena, zasipanje pijeskom kamen, kupovina membrani... ma idite na sladoled :) Koliki je proračun za tu lagunu? Jeftinije bilo izbetnoirati oko zid :) Poz
proracun je da izade sto jeftinije :):)
sad smo jos u prikupljanju info, ali mislim da nece bit veca od 150m2 ,trebam izmjerit tu parcelu da vidim dimenzije jer sam tu nasipao neki srot pa cu se onda samo tu ukopat i malo poravnat i to je to ,bager je spreman ,kamio isto .
samo kad se pocme radit to uvjek ispadne dvostruko vece hehehehe
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
da te pitam posto planiram na jesen radit akumulaciju,iskopat cu bagerom bazen ,pa me zanima ako je od ispod kamen a ne zemlja oce li se nalijon probit ,mislim poravnat cu koliko se bude dalo, a dimenzija koja bi mi trebala je cca 30x30 metara,nece bit toliko dug kao tvoj isao bi na dubini cca 3 metra.

pa me zanima gdje da kupim to i dal postoji u toj dimenziji,i dal ima deblji od tog tvog neznam oce mi bit potreban deblji.

hvala

proracun je da izade sto jeftinije :):)
sad smo jos u prikupljanju info, ali mislim da nece bit veca od 150m2 ,trebam izmjerit tu parcelu da vidim dimenzije jer sam tu nasipao neki srot pa cu se onda samo tu ukopat i malo poravnat i to je to ,bager je spreman ,kamio isto .
samo kad se pocme radit to uvjek ispadne dvostruko vece hehehehe

Nesto se akumulacija opasno smanjila. od pocetnih 900m2 spade na 150m2 ;).
A zar nebi naj jeftinija varijanta bila da se dolje stavi najlon, kod nas je takvo zemljiste, da nemamao problema sa propustanjem vode.
Kada sam ja informativno pitao koliko kosta membrana za akumulaciju rekli su mi 15 e/m2, :rolfer: pa za toliko mogu izbetonirati i polijepiti plocice :p
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Nesto se akumulacija opasno smanjila. od pocetnih 900m2 spade na 150m2 ;).
A zar nebi naj jeftinija varijanta bila da se dolje stavi najlon, kod nas je takvo zemljiste, da nemamao problema sa propustanjem vode.
Kada sam ja informativno pitao koliko kosta membrana za akumulaciju rekli su mi 15 e/m2, :rolfer: pa za toliko mogu izbetonirati i polijepiti plocice :p

ma to se zajebajem hehehe, nece ona bit cjela 30x30 ,toliki bi mi nalijon trebao jer treba prec preko ruba ,rupa da bude cca 20x20 da su toliko gornji bridovi a u sredini jedno cca do 2,5 metara dubine koja se prema kraju smanjiva jer nemogu okomito napravit rub kad je nasip.
bumo vidili kad pocnem radit jer jos nasipam okolo, tu je prije bio krs pa sad ima nasutog sitnog kamena i kojekakvog srota, pa kad to poravnam onda cu dobit dimenziju akumulacije ,sad mi je tesko odredit jer nije svagdje nasipano jednako a i treba ostavit stjenku par metara debelu tako da je jos ?

tako ce i bit ako je membrana tako skupa nista onda ,potrdit cu se da to dobro izravnam i nalijon i ko ga jebe,treba ispast sto jeftinije :)
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...tako ce i bit ako je membrana tako skupa nista onda ,potrdit cu se da to dobro izravnam i nalijon i ko ga jebe,treba ispast sto jeftinije :)
Samo ne zaboravi onu staru "Škrtac plaća dvaput - prvi puta kada radi jeftinije; drugi puta kada ponovno radi istu stvar.. :roll:".
Nisam protiv toga da se radi jeftinije; membrana i najlon su ipak dvije različite stvari (rastezljivost, trajnost (pogotovo na UV zrake koje ipak prolaze kroz vodu), tvrdoća materijala i dr.).
Pa ako ideš raditi nešto ozbiljno i trajno, razmisli još dvaput :scratch
 
D

Dida

Guest
evo ga danas kupljena i odma isprobana,radi savrseno,neki su nam govorili da je to nemoguce da je to samo za prempupavanje vode,ova vuce sa nekih 8m dubine....

Ljudi imam istu ovakvu pumpu koja trenutno cupa vodu iz cijevi koja je pobodena 11 m u dubinu.E sad imam isti problem svake godine u ljeto a to je da mi voda pobjegne :vragek:
Mislili smo pobijati cijev jos dublje ali nismo sigurni do koje dubine smijemo ici a da nam pumpa fercera?
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
@ Njoko

Gledao sam tvoj video (više od nekoliko puta) kako zaljevaš cisternom voćnjak. Mislim da si negdje napisao da se voda raširi , pobjegne, od voćke pa da si izvukao neke kanaliće. Možda sam nešto pomiješao pa ti ipak opiši postupak.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ja isto navodnjavam sa cisternom
naorao sam na voćke sa plugom ( pazeći na dubinu oranja da se ne ošteti korijen ) sa jedne i druge strane i tako dobio valovčić
i sad samo sipaš vodu u njega i to je to

dok je bio mladi voćnjak onda smo pravili kao mala jezerca u krug oko voćke i isto tako sipali vodu u njih

nažalos ja sad ne navodnjavam pa da se snimim pa da vidite
hebeš ga nema plodova a voćka toliko za sebe ima vode
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
@ Njoko

Gledao sam tvoj video (više od nekoliko puta) kako zaljevaš cisternom voćnjak. Mislim da si negdje napisao da se voda raširi , pobjegne, od voćke pa da si izvukao neke kanaliće. Možda sam nešto pomiješao pa ti ipak opiši postupak.

Gledajte ovo poljevanje sada što radimo je nužno,nemam navodnjavanje pa improviziram.
Utore pravim tako da uzmem plug slavonac ima pomak u desnu stranu, i ugrađena 2 deblj crtala kojima idem s jedne i dr strane voćke i tako napravim usjekline u zemlji da voda ne ide u sredinu jer kod mene je ako se dolje pogleda na slici sađeno na povišenom.
Slike od pluga nemam jer sam posudio isto da jedan voćar to napravi na svojem voćnjaku.




Zadnji dio cisterne ,tu sada stavim produžetak od odvoda !met. i poljevam.




Uploaded with ImageShack.us
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Tako nešto sam i ja zamišljao, makar imam tek sadnice.
Ono što bih htio napraviti je nekakav sistem ticala da kad isto dodirene voćku otvori elektromagnetski ventil. Ovo bi funkcioniralo sigurno prvihh par godina dok su male. Ostale problem razljevanja vode,ali jbg...izrada nekih utora oko voće traje previše i košta. Ako se ima 2000-3000 komada pa još nekako ali ako je riječ o 20000 komada onda je to previše posla.
Neki moji poznanici su godinama zaljevali cisternom na najprimitivniji način: vozač vozi traktor a dvojica iza sa vatrogasnim crijevom zalijevaju. Dnevno su uspjevali zaliti mislim oko 4 ha.
Mislim da je svakako bolje voćki dati odjenom 30 litara pa ništa 10-15 dana nego davati joj po 5-10 litara jer većina toga isparri,ne dođe do korijena. Kad vidim kako ljudi kažu da zaljevaju sa po 5 litara pitam se jel ima ikakvog efekta od toga. SVe se to svede na lovu. "Lako" je biti pametan kad lova nije na kapaljku.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
problem kod mladih voćaka sa takvim načinom zalijevanja je taj što dođe nagli mlaz vode i razvali zemlju oko voćke(ne znam kako drukčije da se izrazim)
mi smo prve dvije god obavezno koristili kantu malo više muke ali ...
i manje od 30l vode po voćko nema smisla

proljetos sam navodnjavao kruške u cvatnji pa sam sipao oko 90l po voćki i tako svaki 2 dana toliko mi je trebalo da napravim krug

ali mladi voćnjak smo i malčirali sa slamom i jako sam bio zadovoljan pogotovo za vrijeme ovakvih vrućina
 

batad

Član
Tu od
10 Lip 2010
Poruka
304
Sve jasno. Ja planiram strategiju i agrotehniku za sljedeću godinu. Imam sve razrađeno samo još moram naći način da napravim te kanaliće. Pored toliko strojeva iz ratarstva nemam s čim. Imam kanalakopač Dondi i on bi mogao iskopati kanale ali po sredini reda i to ne bi onda imalo smisla.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
problem kod mladih voćaka sa takvim načinom zalijevanja je taj što dođe nagli mlaz vode i razvali zemlju oko voćke(ne znam kako drukčije da se izrazim)
mi smo prve dvije god obavezno koristili kantu malo više muke ali ...
i manje od 30l vode po voćko nema smisla

proljetos sam navodnjavao kruške u cvatnji pa sam sipao oko 90l po voćki i tako svaki 2 dana toliko mi je trebalo da napravim krug

ali mladi voćnjak smo i malčirali sa slamom i jako sam bio zadovoljan pogotovo za vrijeme ovakvih vrućina

Mislim da bi se dalo smisliti nešto na traktorsku cisternu kao neko zvono u poluluku sa rupama za istjecanje vode tako da pri jednom zaljevanju voćka ne dobije samo sa jedne strane nego sa 3 strane a protok bi se regulirao kroz te manje rupe, tj ne bi bio jedan mlaz koji rasturi zemlju. Svakako je brže od ručnog a to može raditi samo jedan čovjek, time je i ušteda puno veća.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ma ja sam napravio sa bočnog izlaza sa cisterne fi75 "B" vatrogasno
usisnu cjevinu do blatobrana na traktoru i tamo mlaznica sa zasunom i fino se odvezeš do voćke i ispustiš vode koliko hoćeš i odeš do druge itd. itd
i to ide super jednu cisternu ne treba ti nitko jedino kondicije u lijevoj nozi za kvačilo jako jako puno
poslije smo odustali od toga i išli sa kantama,zaliješ par voćki i pomjeriš cisternu bilo nam lakše tako

e sad kad su veće voćke kažem da sam naorao kanalić i u njega puštam vodu,u baciš u 2-3 sporohodnu i vozaš se dok ne iscuri cisterna sad je to lako
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Mislim da je svakako bolje voćki dati odjenom 30 litara pa ništa 10-15 dana nego davati joj po 5-10 litara jer većina toga isparri,ne dođe do korijena. Kad vidim kako ljudi kažu da zaljevaju sa po 5 litara pitam se jel ima ikakvog efekta od toga. SVe se to svede na lovu. "Lako" je biti pametan kad lova nije na kapaljku.

Mislim da je bolje zaliti češće a pomanje jer kad daješ češće održavaš vlagu u zemlji konstantno i biljka ne trpi stresove. Probao sam i jedno i drugo. Bolje mi se pokazalo češće a pomanje, uglavnom oko 10 litara po sadnici svaki drugi dan. Ovako zaljevanje treba obaviti u večernjim časovima (obično posle 21:00) jer je tako isparnje minimalno. Naravno ovo je moguće ako imaš sistem kap po kap i dovoljno vode, a ako ne opet bolje išta nego ništa.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Mislim da je bolje zaliti češće a pomanje jer kad daješ češće održavaš vlagu u zemlji konstantno i biljka ne trpi stresove. Probao sam i jedno i drugo. Bolje mi se pokazalo češće a pomanje, uglavnom oko 10 litara po sadnici svaki drugi dan. Ovako zaljevanje treba obaviti u večernjim časovima (obično posle 21:00) jer je tako isparnje minimalno. Naravno ovo je moguće ako imaš sistem kap po kap i dovoljno vode, a ako ne opet bolje išta nego ništa.

KAd budem zaljevao, neću zaljevati hladnom vodom. Niti sada ne zaljevam. Sadnice mogu zaljevati bez "grijanja" vode i usred dana kap po kap jer imam foliju ispod koje su cijevi (i sadnice). Makar je puno bolje zaljevati rano ujutro ili navečer. Ako se napuni akolulacija od 10-20 m3 ona se za 2 dana ugrije na temperaturu koja je pogodna za zaljevanje. Što se tiče zaljevanja po 10 litara to je ok ako je biljka mlada i imaš ih malo. Zamisli koji bi posao bilo zalijevati 30 ha lješnjaka na kojih ide 12000-15000 sadnica svaki dva-tri dana.
Osim toga mislim da se sa 10 litare ne nakvasi niti 20 cm zemlje od površine.
Slijedeći tjedan počinjem navodnjavati sadnice koje su pod folijom a ispod njih su cijevi kpk sa razmakom od 15 cm. Širina folije je oko 0,90 a dužina jednog reda je 80 m. Planiram navodnjavati sa minimalno 20/l m2 bez obzira što će biti i nešto kiše. Ako tih 20 l ne bude nakvasilo do dubine od 25-30 cm, pojačat ću još. jer korijenu treba voda. Možda za prvi puta ne bude dovoljno 20 l/m2 možda će trebati 30 ali mislim da preko 30 neće, slijedeće zalijevanje bih napravio za 7-10 dana i tako sve do kraja 9 mjeseca.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Slažem se da je zaljevanje voćnjaka od 30 ha posao, ali ako imaš toliku površinu onda nije loše da ugradiš vremenski programator sa elektromagnetnim ventilima. Programator programiraš tačno kad da se pali, koliko vremenski da zaljeva i koju površinu. Znam da košta ali posle toga nemaš nikakvog posla samo s vremena na vrijeme provjeriš i to je to.
Tačno je da sa 10 l ne može nakvasiti više od 20-25 cm dubine, ali kad prvi put zaliješ na primjer sa 30 l vode i billjka ima dovoljnu količinu vlage i onda nastaviš da zaljevaš svaki drugi dan sa 10 l ili svaki dan po 5 l, s time održavaš konstantno vlagu jer je non stop pamalo ubacuješ vlagu i zemljište je stalno vlažno. Dok naprimer ako sedmično zaljevaš sa 30l, prva dva-tri dana su OK, ali već 5-6 dan biljka ostaje bez vlage, jer najveći dio vode otekne kroz zemlju, a manji dio ispari. A možeš se i sam uvjeriti, uzeti ašov i otkopati (kontrolu uraditi 6-7 dan posle i jednog i drugog načina zaljevanja, vidijet će se razlika).
Nije ti to loša ideja sa folijom, može koja fotka kad stigneš. Pozdrav.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Slažem se da je zaljevanje voćnjaka od 30 ha posao, ali ako imaš toliku površinu onda nije loše da ugradiš vremenski programator sa elektromagnetnim ventilima. Programator programiraš tačno kad da se pali, koliko vremenski da zaljeva i koju površinu. Znam da košta ali posle toga nemaš nikakvog posla samo s vremena na vrijeme provjeriš i to je to.
Tačno je da sa 10 l ne može nakvasiti više od 20-25 cm dubine, ali kad prvi put zaliješ na primjer sa 30 l vode i billjka ima dovoljnu količinu vlage i onda nastaviš da zaljevaš svaki drugi dan sa 10 l ili svaki dan po 5 l, s time održavaš konstantno vlagu jer je non stop pamalo ubacuješ vlagu i zemljište je stalno vlažno. Dok naprimer ako sedmično zaljevaš sa 30l, prva dva-tri dana su OK, ali već 5-6 dan biljka ostaje bez vlage, jer najveći dio vode otekne kroz zemlju, a manji dio ispari. A možeš se i sam uvjeriti, uzeti ašov i otkopati (kontrolu uraditi 6-7 dan posle i jednog i drugog načina zaljevanja, vidijet će se razlika).
Nije ti to loša ideja sa folijom, može koja fotka kad stigneš. Pozdrav.

Ja sam još daleko od sadnje. U biti na jesen bih mogao posaditi dosta toga. Iako ne znam točan broj sadnica, zbrojno orah i lješnjak količina je dostatna za cca 100 ha. Tijekom uzgoja tih sadnica dosta sam eksperimentirao. Bilo je i dosta "gubitaka", ito uglavnom kao posljedica mojih eksperimenata. Ne žalim jer neke stvari sada bolje znam.
Ovisno kakava bude zemlja za sadnju, tip i način navodnjavanja će biti prilagođen tome. Ono što bih najrađe je navodnjavanje podzemnim ukopanim cijevima. Dosta skup i kompliciran zahvat ali mislim da je najbolje rješenje. Naravno konfiguracija terena je tu presudan faktor. Kod ovog oblika navodnjavanja, osim početno velike investicije i dosta "muke" daleko je više prednosti nego mana, a ponajviše što se neću morati zezati sa silnim kapljačima, ventilima, filterima i slično.
Kad se jednom napravi trošak održavanja je daleko najmanji.
Bez obzira na to, prvih par godina bih svakako navodnjavao sa cisternom jer ove cijevi bi se trebale ukopati u zemlju sa obje strane voćke na udaljenosti od cca 1 m. U početku je to predaleko i gubi se jako velika količina vode i hranjiva (osim možda jesenske prihrane sa nekim gnojivom tipa 5-20-30 svu gnojidbu najmeravam obavljati preko vode) jer je sadnica je malena i ne iskorištava niti 10% utoršene vode i gnojiva.
Imam neke ideje za to s cisternom ali još mi je rano da idem u to.
Jasno je meni da bi kad se prati situacija istoj se treba prilagoditi. No, ima još jedna stvar kod navodnjavanja : ako se daje mala količina vode koja ne ode u dublje slojeve, korijen biljke se zadržava više u tom dijelu koji plići a vlažan. Protivnici navodnjavanja (a ima i takvih) kažu da biljka koju ne zalijevamo razvija dublji korijen-u potrazi za vodom. Ima to logike,ali pravu težinu ima samo ako se navodnjava par godina pa se onda ne navodnjava.
Trenutno nisam u Hr, pa ne mogu staviti nikakve slike jer nemam kod sebe.
 

Najnoviji postovi

Na vrh