• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sve skuplje od 80 - 90 lipa po kubiku je preskupo!!!
POTPISUJEM :prayer:

90 lipa maksimalno sa uračunatom vodnom naknadom za HV. To je voda za navodnjavanje, ako je ovo pitka voda za 4,99 m3 to je nešto drugo, no tko bi sa pitkom vodom išta navodnjavao?
Nažalost, to je doista pitka voda, koja kao ima tarifu za navodnjavanje. Ipak smo jako bogati, da možemo pitku vodu prodavati za natapanje... :madmana:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo vraćamo priču na početak, tj. natapanje šljiva (to je i bilo pitanje od člana Zvonis-a).
Prikazane su tablice koje sam izradio za svoj diplomski, za natapanje koštičavog voća, te će ovdje biti prikazani dijelovi koji se odnose na šljivu. Lokacija je Poreč, međutim klimatski podaci bi mogli biti dosta slični sa Osijekom (nemam podatke za Osijek, pa ne mogu izraditi novi izračun). I naravno tlo je crvenica, dok bi kod Zvonisa trebalo biti ilovasto tlo (ili ilovasto-praškasto tlo).

Obrađeni su podaci za radoblje od 30 godina (1964-1994), diplomirao sam ipak u prošlom stoljeću. :lol:
Sistem natapanja: mikrorasprskivači.

Evo i tablica.

Prosječne vrijednosti osnovnih klimatskih pokazatelja




Izračun evapotranspiracije




Izračun efektivnih oborina i evapotranspiracije




Hidropedološka svojstva tla




Vodopropusnost tla




Potrebe šljive za vodom




Program natapanja šljive (datum, obrok i hidromodul)



Zaključak: Za područje Poreča u prosječnoj godini treba 140 mm/m2 vodenog taloga. Naravno, kada se pojavi suša, to su onda veće vrijednosti, stoga u novim proračunima koristim vrijednosti tzv. "suhe" godine (70-75% vjerovatnosti pojave oborina).​
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kod mene je mjerač za kišu zabušavao maksimalno. Izmjerio je od 5 mjeseca do danas, pišljivih 63 litre. A kolike su bile dnevne temperature na suncu? A koliko je vjetra bilo? :-/ Užas i sad se bojim za voćke, sad treba rasti korijen i skupljati hranjiva a suho kao barut. Vodostaji u opadanju, povlači se i površinska voda. Ako se nešto radikalno ne promjeni, krećem iza Nove godine sa navodnjavanjem.

Što se tiće navodnjavanje šljivika, ja i dalje držim da treba minimalno 400 mm u radijusu krošnje, bar 5-6 m3 po voćki, pravilno raspoređenih. Poz
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
@bobostar
hvala na tablici,jedino mi nije jasno zašto raspršivači umjesto kapaljki?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar
hvala na tablici,jedino mi nije jasno zašto raspršivači umjesto kapaljki?
Kapanje je izvorno zamišljeno za povrće (biljke plićeg korijena i manjeg volumena korijena).
Za drvenaste kulture izvorno su zamišljeni rasprskivači, jer mogu natopiti znatno veći volumen tla (vidi slike).





Naime, ključni momenat kod primjene natapanja kod drvenastih kultura je volumen tla koji se može natopiti.

Praktični problem koji često srećem u praksi je natapanje maslina kapanjem. Može li se maslina opskrbiti dovoljnom količinom vode (s obzirom na veće razmake sadnje i većeg volumena korijena) sustavom kapanja?
Volumen korijena rodne masline je bar 9-10 m3 (min. 3,0 x 3,0 m x 1,0 m dubine; a negdje i više), i ako je poljski vodni kapacitet (prosječan) oko 45 vol.%, to znači da pri PKV zona korijena sadrži 4,5 m3 vode. Natapati bi trebalo početi kada PKV padne na oko 50%, što znači da do ponovnog punjenja PKV (gornja granica natapanja) po stablu treba dodati oko 2,0-2,5 m3 vode.
Tehničko pitanje je; može li se to odraditi kapaljkama?
Ne može.
Ako se ne može zadovoljiti tehnička potreba vode, da li će X dodana količina vode (koja je manja od optimalne) imati uopće učinak na prinos masline? I koji je ekonomski učinak toliko reduciranog obroka natapanja?
Ili laički postavljeno pitanje; da li ta X količina vode koja je dodana služi da bi maslina preživijela ili da bi se povećao prinos (kako ploda, tako i ulja u plodu).
:?

p.s. Da sam naravno trgovac sustavima za natapanje kapanjem, onda bi to bio definitivno najbolji sustav na svijetu. Hm......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ovaj način je mrak sistem, ali guta vode uuuu, i jako ovisi o dužini redova, ukoliko se ima dug red kako je kod nas u Slavoniji i da je najmanji sprinkler problem je. Jer dok je voćka mala taj sprinkler odradi posao, kasnije više ne, onda trebaš mjenjati sprinklere a onda oni povečavaju potrošnju, a onda potrošnja zahtjeva cca 32 mm lateralni vod, a to košta pa...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zvonis primjer. Ima 40 stabala, da na svaki stavimo najmanji spinkler, to je potrošnja po stablu 40 litara. Total 1600 litara to mojim matematikama ne može progurati 3/4" mora ići 32 mm alkatan ili layflat. To je 480 kn red (ako je razmak voćaka 4m) i nešto manje od eura po stablu za rasprskivač kao na slici ali da sam radi nosače. Još se postavlja pitanje kako stablo reagira na mokru zonu kod korijen-stabla zone, mislim na bolesti i tako to. Ima sve prednosti i mane, dobro je i za mraz. Poz
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Dobio specifikaciju za navodnjavanje prije povečanja PDV-a,e sada nedoumica zašto glavni vod 50mm a ne 75mm,mislim imati pumpu od 3"?
I kako Vam se čini ovo?

OKVIRNI TROŠKOVNIK kap po kap "JABUKA"

- broj redova 17 ,razmak između reda 4m
- Naziv materijala jed. mjere količina cijena ukupno
- cijev PEHD 10 bar 20 mm metara 50 3.5 175.00
- cijev PEHD 10 bar 50 mm metara 100 14.7 1470.00
- Mikrocijev Ø 16 mm metara 1400 1.94 2716.00
- kapaljke komada 770 2.65 2040.50
- dupli ring Ø 16 komada 17 2.00 34.00
- završna kapa 50 mm komada 2 51.36 102.72
- mini ventili 20x20 komada 17 9.00 153.00
- spojnica a 20x3/4" komada 17 12.35 209.95
- obujmica 50 x 3/4 komada 17 30.53 519.01
- filter 2" komada 1 300.00 300.00
- T-spojnica 50x50x50 komada 1 102.11 102.11
- Nazubljena spojnica 20 x 20 komada 17 2.99 50.83
- završna kapa 50 mm komada 2 37.87 75.74
UKUPNO 9948.86
Rabat količinski % 5 497.44
UKUPNO s popustima 9451.42
PDV % 23 2173.83
SVEUKUPNO 11625.24
_________________________________________________________________________

OKVIRNI TROŠKOVNIK kap po kap "KRUŠKA "


- broj redova 11 ,razmak između reda 4m
- Naziv materijala jed. mjere količina cijena ukupno
- cijev PEHD 10 bar 20 mm metara 50 3.5 175.00
- cijev PEHD 10 bar 50 mm metara 100 14.7 1470.00
- Mikrocijev Ø 16 mm metara 1600 1.94 3104.00
- kapaljke komada 400 2.65 1060.00
- dupli ring Ø 16 komada 11 2.00 22.00
- završna kapa 50 mm komada 2 51.36 102.72
- mini ventili 16x16 komada 11 9.00 99.00
- spojnica a 16x3/4" komada 11 12.35 135.85
- obujmica 50 x 3/4 komada 11 30.53 335.83
- filter 2" komada 1 300.00 300.00
- T-spojnica 50x50x50 komada 1 102.11 102.11
- Nazubljena spojnica 16 x 16 komada 11 1.99 21.89
UKUPNO 6928.40
Rabat količinski % 5 346.42
UKUPNO s popustima 6581.98
PDV % 23 1513.86
SVEUKUPNO 8095.84
__________________________________________________________________________
 

Nixa

Član
Tu od
24 Kol 2008
Poruka
255
Kod cijevi gledaj i kolika im je debljina stjenke. Ova cijena od 3.5 kn/m je dosta, mislim da je cijena inače 2.5 kn/m. Ne znam da li ih uopće rade sa većim izborom stjeniki. Kažem samo da ti ne uvale najskuplje sa najtanjom stjenkom. Bar provjeri prije kupovine.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dobio specifikaciju za navodnjavanje prije povečanja PDV-a,e sada nedoumica zašto glavni vod 50mm a ne 75mm,mislim imati pumpu od 3"?
I kako Vam se čini ovo?

OKVIRNI TROŠKOVNIK kap po kap "JABUKA" ....

KOji je kapacitet pumpe (tlak i protok) i karakteristike kapaljki?
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Praktični problem koji često srećem u praksi je natapanje maslina kapanjem. Može li se maslina opskrbiti dovoljnom količinom vode (s obzirom na veće razmake sadnje i većeg volumena korijena) sustavom kapanja?
Volumen korijena rodne masline je bar 9-10 m3 (min. 3,0 x 3,0 m x 1,0 m dubine; a negdje i više), i ako je poljski vodni kapacitet (prosječan) oko 45 vol.%, to znači da pri PKV zona korijena sadrži 4,5 m3 vode. Natapati bi trebalo početi kada PKV padne na oko 50%, što znači da do ponovnog punjenja PKV (gornja granica natapanja) po stablu treba dodati oko 2,0-2,5 m3 vode.
Tehničko pitanje je; može li se to odraditi kapaljkama?
Ne može.
Ako se ne može zadovoljiti tehnička potreba vode, da li će X dodana količina vode (koja je manja od optimalne) imati uopće učinak na prinos masline? I koji je ekonomski učinak toliko reduciranog obroka natapanja?
Ili laički postavljeno pitanje; da li ta X količina vode koja je dodana služi da bi maslina preživijela ili da bi se povećao prinos (kako ploda, tako i ulja u plodu).
:?

p.s. Da sam naravno trgovac sustavima za natapanje kapanjem, onda bi to bio definitivno najbolji sustav na svijetu. Hm......[/QUOTE]



ako naprimjer imas po stablu 2 kapaljke koje na sat daju po 4 litre,od stabla pola metra prije i pola metra poslje i pustis vodu cc 5-8 sati to je po stablu 40- 80 litara vode sto je i vise nego dovoljno i u ovom tvom slucaju za maslinu , jer zemlja povuce vodu i dobije se opet veca povrsina zemlje koja je vlazna, znaci kap na kap je dobar ako ga se pusti duze vrjeme da radi a ne 1-2 sata onda je to ku...
s tim navodnjavanjem si opet u ljeto miran min 10 dana
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
KOji je kapacitet pumpe (tlak i protok) i karakteristike kapaljki?

Prijatelju prvo plan pa onda kupovina.
Za kruške trebam el.pumpu struja mi je na 5 m od voćnjaka.
Znači trebam pumpu koja bi ujedno zadovoljila i kapaljke 2200kom/4lit. i ujedno za antifrost sistem koji zlu netrebalo jer ove god smo dobro naj...li,pa da se ne ponovi.
Mreža bi bila malo kompliciranija posebno natapanje,posebno antifrost,posebno plastenici.
Zato me zanima jer nije bolja fi 75 glavna mreža od fi 50,na glavnom cjevovodu prije razvodnih ventila bi postavio regulator tlaka,jer antifrost treba veči tlak?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
ako naprimjer imas po stablu 2 kapaljke koje na sat daju po 4 litre,od stabla pola metra prije i pola metra poslje i pustis vodu cc 5-8 sati to je po stablu 40- 80 litara vode sto je i vise nego dovoljno i u ovom tvom slucaju za maslinu , jer zemlja povuce vodu i dobije se opet veca povrsina zemlje koja je vlazna, znaci kap na kap je dobar ako ga se pusti duze vrjeme da radi a ne 1-2 sata onda je to ku...
s tim navodnjavanjem si opet u ljeto miran min 10 dana

nešto me ovakvo jednostavno zanima za probu!

evo skičice!


Uploaded with ImageShack.us

znači cisterna 4.oool, red dužine 150m , ood voćke do voćke 4m. napunio bih cisternu vodom i pružio crijevo niz red. stavio bih kod svake voćke 2 kapaljke. znači da svakoj voćki dam 50-60l vode po potrebi ( kao što je vito naveo )!

da li bi to klapalo ( znači slobodan pad cca 1-2m / 150m) i koliki bi mi trebalo biti promjera crijevo, gdje, što kako itd....

evo bobo i ostali ako može pomoć!

to bih stavio probno u jedan red i ako bi bilo dobro možda bih postepeno nadograđivao
 
Posljednje uređivanje:

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Ovako je bilo kod mene za ovu godinu, nagodinu puno pametnije ;)

laguna2medium.jpg

quote

da te pitam posto planiram na jesen radit akumulaciju,iskopat cu bagerom bazen ,pa me zanima ako je od ispod kamen a ne zemlja oce li se nalijon probit ,mislim poravnat cu koliko se bude dalo, a dimenzija koja bi mi trebala je cca 30x30 metara,nece bit toliko dug kao tvoj isao bi na dubini cca 3 metra.

pa me zanima gdje da kupim to i dal postoji u toj dimenziji,i dal ima deblji od tog tvog neznam oce mi bit potreban deblji.

hvala
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vitomir dužina ti nije problem jer su folije uglavnom u rolama ne širim od 14 m i dižine 60 metara. Kamen bi mogao biti problem jer kod tebe je zapremina 2.700 m3. Valjalo bi ti na taj kamen staviti neki materijal da "ispegla" oštre bridove kamena. Možda bi čak mogao neki špric malter napraviti, slično kad dalmatinci oštre stijne uz more zamalterišu. Taj dio ne znam :( Poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
vitomir 1 kaže:
da te pitam posto planiram na jesen radit akumulaciju,iskopat cu bagerom bazen ,pa me zanima ako je od ispod kamen a ne zemlja oce li se nalijon probit
Stuci kamen koliko možeš, a onda na to neki sloj finog materijala (prijesak fine granulacije, sloj tla ili slično; a ako ti nije problem može i beton).

vitomir 1 kaže:
mislim poravnat cu koliko se bude dalo, a dimenzija koja bi mi trebala je cca 30x30 metara,nece bit toliko dug kao tvoj isao bi na dubini cca 3 metra.

pa me zanima gdje da kupim to i dal postoji u toj dimenziji,i dal ima deblji od tog tvog neznam oce mi bit potreban deblji.

hvala
Za folije i ostalo oko toga, pitaj u tvrtki Sjeme d.o.o., Split (vidi na www.sjeme.hr) jer su oni to nekada dosta radili.
:fball:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
a onda cemo ga napravit da bude uzi i duzi jbg,nije se problem prilagodit hehehe
hvala na savjetima,a kamen cemo popeglat i malo mozda zemljom zasut i bit ce to to ja mislim.

http://www.sjeme.hr/component/virtu...uct_id=2751&category_id=3&flypage=flypage.tpl

ima tih folija cak do 1000mic debljine,zovnem pa vidim dimenzije i cjenu
samo neznam koju debljinu da uzmem ima 300-1000mic

Uzmi najdeblju koju možeš platiti; sigurno će ti duže trajati a i neće se tako lako probiti.
Znači "debljina folije = debljina novčanika" :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh