@bobostar
hvala na tablici,jedino mi nije jasno zašto raspršivači umjesto kapaljki?
Kapanje je izvorno zamišljeno za povrće (biljke plićeg korijena i manjeg volumena korijena).
Za drvenaste kulture izvorno su zamišljeni rasprskivači, jer mogu natopiti znatno veći volumen tla (vidi slike).
Naime, ključni momenat kod primjene natapanja kod drvenastih kultura je volumen tla koji se može natopiti.
Praktični problem koji često srećem u praksi je natapanje maslina kapanjem. Može li se maslina opskrbiti dovoljnom količinom vode (s obzirom na veće razmake sadnje i većeg volumena korijena) sustavom kapanja?
Volumen korijena rodne masline je bar 9-10 m3 (min. 3,0 x 3,0 m x 1,0 m dubine; a negdje i više), i ako je poljski vodni kapacitet (prosječan) oko 45 vol.%, to znači da pri PKV zona korijena sadrži 4,5 m3 vode. Natapati bi trebalo početi kada PKV padne na oko 50%, što znači da do ponovnog punjenja PKV (gornja granica natapanja) po stablu treba dodati oko 2,0-2,5 m3 vode.
Tehničko pitanje je; može li se to odraditi kapaljkama?
Ne može.
Ako se ne može zadovoljiti tehnička potreba vode, da li će X dodana količina vode (koja je manja od optimalne) imati uopće učinak na prinos masline? I koji je ekonomski učinak toliko reduciranog obroka natapanja?
Ili laički postavljeno pitanje; da li ta X količina vode koja je dodana služi da bi maslina preživijela ili da bi se povećao prinos (kako ploda, tako i ulja u plodu).
:?
p.s. Da sam naravno trgovac sustavima za natapanje kapanjem, onda bi to bio definitivno najbolji sustav na svijetu. Hm......