• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Navodnjavanje voćnjaka

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
No, ima još jedna stvar kod navodnjavanja : ako se daje mala količina vode koja ne ode u dublje slojeve, korijen biljke se zadržava više u tom dijelu koji plići a vlažan. Protivnici navodnjavanja (a ima i takvih) kažu da biljka koju ne zalijevamo razvija dublji korijen-u potrazi za vodom. Ima to logike,ali pravu težinu ima samo ako se navodnjava par godina pa se onda ne navodnjava.
Trenutno nisam u Hr, pa ne mogu staviti nikakve slike jer nemam kod sebe.
Mozda grijesim ali neko moje misljenje je da je plici korijen bolja opcija, to doduse zavisi i od vocne vrste i od tipa zemljista, ali konkrtno u nasem slucaju (kruske i jabuke) mislim da je bolje.
Kod nas je zemlja poprilicno neplodna, a sto se ide dublje to je situacija gora, dolje je samo za grncariju praviti i kuce zidati :confused:. I tako plici korijen je lakse hraniti, to jest brze mu dolazi hrana sa povrsine. Jedina mana plitkoga korijena bi bila losija opskrbljenost vlagom, ali ako ga vec ionako redovno navodnjavate onda ni to nepredstavlja problem.

E sad kada se radi o vocu koje nema zicu koja ce ga nositi onda je dublji korijen dosta bitan
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Začepile se rupice ma cjevima kap po kap , kako ih pročistiti.:scratch


Yara milla ima neko sredstvo , zove se otpilike "antiblok mineral", tako nešto...potraži. Ako nije riječ o mehaničkim začepljenjima nekim prljavštinama to bude pomoglo. Probali su ljudi i sa octom ali to je malo zeznuto jer ne znam smeta li isti biljci (mislim da da). Ovi koji su to probali maknuli su cijevi od voćke i s octom to rješavali. Navodno je puno jeftinije.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Za one koima netreba prevelika laguna mislim da za male pare dobiju dvije stvari (na početku ljeta 2.200 kn na kraju rasprodaja 1.500 prije 4 god) tako če bit i ove . Stane 20m3 par dana kupanac a onda zalijevanje :p brzo se slaže a još brže rasklapa dobiš pumpu i stepenice (meni maznuli originalne stepenice) ovaj sifon sam sam slago odnosno ubetonirao ga u deku i spoio sa filterom u plasteniku nije baš povišen spram crijeva za navodnjavanje pa duže treba da iscuri al tad natopim sve šta se da zalit na 2.000 m2 :weedman:



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

hidroterm

Novi član
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
1
Akumulacija vode

da te pitam posto planiram na jesen radit akumulaciju,iskopat cu bagerom bazen ,pa me zanima ako je od ispod kamen a ne zemlja oce li se nalijon probit ,mislim poravnat cu koliko se bude dalo, a dimenzija koja bi mi trebala je cca 30x30 metara,nece bit toliko dug kao tvoj isao bi na dubini cca 3 metra.

pa me zanima gdje da kupim to i dal postoji u toj dimenziji,i dal ima deblji od tog tvog neznam oce mi bit potreban deblji.

hvala[/QUOTE]

Napraviš iskop, očistiš sitnu prašinu od zemlje i lomljenog kamena. Kad se podloga osuši, površina akumulacije se prska poliuretanskom 2K pjenom. Rub pjene koji bi bio izložen suncu bi trebalo zaštititi od UV zraka.

091/366-4661
Igor
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
da te pitam posto planiram na jesen radit akumulaciju,iskopat cu bagerom bazen ,pa me zanima ako je od ispod kamen a ne zemlja oce li se nalijon probit ,mislim poravnat cu koliko se bude dalo, a dimenzija koja bi mi trebala je cca 30x30 metara,nece bit toliko dug kao tvoj isao bi na dubini cca 3 metra.

pa me zanima gdje da kupim to i dal postoji u toj dimenziji,i dal ima deblji od tog tvog neznam oce mi bit potreban deblji.

30x30x30x3 = 2700 m3 ?????
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
da te pitam posto planiram na jesen radit akumulaciju,iskopat cu bagerom bazen ,pa me zanima ako je od ispod kamen a ne zemlja oce li se nalijon probit ,mislim poravnat cu koliko se bude dalo, a dimenzija koja bi mi trebala je cca 30x30 metara,nece bit toliko dug kao tvoj isao bi na dubini cca 3 metra.

pa me zanima gdje da kupim to i dal postoji u toj dimenziji,i dal ima deblji od tog tvog neznam oce mi bit potreban deblji.

30x30x30x3 = 2700 m3 ?????
Cijena folije je oko 22,00 kn/m2 + PDV; rola je 8 m širine i do 220 m dužine. Širina se povećava varenjem (1 m dužine varenja oko 100,00 kn). Garancija 10 godina.
Ostalo na PM.

p.s. Kakva je to akumulacija 30x30x30x3,0 :scratch.
p.s.s. Ako ćeš ići na ovu soluciju, onda je bolje dimenzija 56x16 m (ima samo jedan var folije), jer 30x30 ima 4 folije za varenje (3 vara).
 
B

bunar6204

Guest
Zna li netko kako bušeni bunar (alkatan 6/4" iz komada, 18 m dubine i voda na 4-5m) podnosi peterostepene pumpe od 1,5kW.
Sa Hondom iz takvog bunara dobijem max. 80-90 l /min ali se pod tolikim gasom već počinje javljati pijesak.
Čuo sam da peterostepene pumpe nisu baš preporučljive zbog velikog kapaciteta pa se može desiti da naglo povuče vodu iz cijevi i dobije zraka ili da diže pijesak, pa ako neko ima iskustva neka se javi.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Zna li netko kako bušeni bunar (alkatan 6/4" iz komada, 18 m dubine i voda na 4-5m) podnosi peterostepene pumpe od 1,5kW.
Sa Hondom iz takvog bunara dobijem max. 80-90 l /min ali se pod tolikim gasom već počinje javljati pijesak.
Čuo sam da peterostepene pumpe nisu baš preporučljive zbog velikog kapaciteta pa se može desiti da naglo povuče vodu iz cijevi i dobije zraka ili da diže pijesak, pa ako neko ima iskustva neka se javi.

Jesi dao da ti naprave bazen ,odnosno jesi ispumpo par cisterni vode nakon bušenja ?
 
B

bunar6204

Guest
Naravno , trošim oko 25 000 l vode po jednom navodnjavanju, a što se bazena tiče to su priče za malu djecu. Bazene nema, tako kažu bunardžije . I meni se to čini logično, napraviti bazen u pijesku iz kojeg ćeš vući vodu a da se ne uruši ? Teško.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Naravno , trošim oko 25 000 l vode po jednom navodnjavanju, a što se bazena tiče to su priče za malu djecu. Bazene nema, tako kažu bunardžije . I meni se to čini logično, napraviti bazen u pijesku iz kojeg ćeš vući vodu a da se ne uruši ? Teško.

To se tako kaže za bazen ustvari sa tim se izbaci onaj prvi mulj i pjesak oko cijevi a vjerovatno krupni šljunak dođe do cijevi. Ni sam nisam ispumpavao jer imam drugčiji sistem, vodotoranj i nakon prve god bilo pet kanti pijeska druge jedva kanta sad več tri god ne čistim a pumpa diže 8 m3 u 20 min što je 400 lit u min hondina motorna sa cca 5 m dubine.
 
B

bunar6204

Guest
Onda mislimo na isto samo se nismo razumjeli.
Ti vjerojatno imaš bunar većeg prečnika a samim tim i veći kapacitet bunara.
Meni je za navodnjavanje ovaj bunar dobar i količinu vode određujem gasom na hondi i već znam koliko ga smijem pojačati da mi ne počne pjeskariti, ali 20 m od tog bunara mislim bušiti drugi koji bi bio spojen na peterostepenu pumpu i koristio bi se za kuću. Pretpostavljam da će kapacitet bunara biti od prilike isti kao i ovaj ali kod peterostepene pumpe nemam mogućnost regulacije pa me zato zanima dali je pre jaka za takav bunar.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Onda mislimo na isto samo se nismo razumjeli.
Ti vjerojatno imaš bunar većeg prečnika a samim tim i veći kapacitet bunara.
Meni je za navodnjavanje ovaj bunar dobar i količinu vode određujem gasom na hondi i već znam koliko ga smijem pojačati da mi ne počne pjeskariti, ali 20 m od tog bunara mislim bušiti drugi koji bi bio spojen na peterostepenu pumpu i koristio bi se za kuću. Pretpostavljam da će kapacitet bunara biti od prilike isti kao i ovaj ali kod peterostepene pumpe nemam mogućnost regulacije pa me zato zanima dali je pre jaka za takav bunar.

Vidi po meni za kučanstvo ti je dosta ona vc 55 pumpa ima manji usis a tako i manju mogučnost povlačenja pijeska al bi ja svakako taj bunar jednu sezonu koristio za navodnjavanje stim bi ga dobro isčistio sobzirom da koristiš toliku kol vode . Višestepene pumpe ne znače i veču količinu vode več veči tlak o tom smo pisali ranije , imaš i slika a i imam pumpu 8-stepenu vc155 za prodat ak si zainteresiran .
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
E tako sada je bilo dosta,ja ostao bez vode,a to se u mojih 10 god voćarenja nikada nije desilo,presušili svi bunari a bome i jezero prazno!
 
B

bunar6204

Guest
Vidi po meni za kučanstvo ti je dosta ona vc 55 pumpa ima manji usis a tako i manju mogučnost povlačenja pijeska al bi ja svakako taj bunar jednu sezonu koristio za navodnjavanje stim bi ga dobro isčistio sobzirom da koristiš toliku kol vode . Višestepene pumpe ne znače i veču količinu vode več veči tlak o tom smo pisali ranije , imaš i slika a i imam pumpu 8-stepenu vc155 za prodat ak si zainteresiran .

Stvar je u tome da je pumpa već spojena na kopani bunar koji u zadnje vrijeme ostaje bez vode otprilike u ovo doba pa sam mislio izbušiti bunar i spojiti oba bunara na istu pumpu tako da mogu koristiti ili jedan ili drugi po potrebi, a bušim susjedi ne sebi pa ju moram unaprijed reći dali joj treba druga pumpa ili ne.
Sada sam gledao slike vc 55, to i je ta pumpa koju ona ima.
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Stvar je u tome da je pumpa već spojena na kopani bunar koji u zadnje vrijeme ostaje bez vode otprilike u ovo doba pa sam mislio izbušiti bunar i spojiti oba bunara na istu pumpu tako da mogu koristiti ili jedan ili drugi po potrebi, a bušim susjedi ne sebi pa ju moram unaprijed reći dali joj treba druga pumpa ili ne.
Sada sam gledao slike vc 55, to i je ta pumpa koju ona ima.

Ta joj je ok pumpa , al kolko ja kontam bušiš susjedi i još joj se buš spojio na njen bunar sa svojom pumpom u tom slučaju ak je slab kapacitet jedan po jedan se napajajte. Tebe ustvari brine da peterostepena pumpa naglo ne izvuče vodu i povuče zrak , ovisno o veličini hidroforske bačve kad se upali pumpa ona potegne 10-30 vode to i nije neki kapacitet a kad presuši ko kod Njoka jbg-a presušilo čekajmo kišu il vrtaj dublje susjedi :oops::rolfer:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Skupljaćemo kišnicu uskoro kako je krenulo.
Hajde da i to doživimo u Hrvatskoj.
Generalno, u HRV u prosjeku ima viška vode oko 200 mm/m2 u izvanvegetacijskom periodu. A otprilike toliko je i prosječni nedostatak vode.
Znači, površinska akumulacija bi imala skoro bilancu nula (naravno uvijek će malo više vode nedostajati, ali se tada akumulacija može dopuniti).
8)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Bobostar; zanima me neka vrsta akumulacije tj. amaterski rečeno jezerca koje bi se punilo samo od padalina kroz period kad ih ima a nadopunjavalo ako bi bilo potrebno iz izvora, naravno za zalijevanje lješnjaka. Molim te da mi predložiš veličinu akumulacije i koja količina vode bi zadovoljila navodnjavanje lijeske.
U sredini nasada imam veliki usjek između dva brijega pa razmišljam da u njega smjestim to jezerce uz doradu terena, a na dno foliju o kojoj si govorio. Sam sistem bi ovisio o financijama, ali bez generalnog rješenja - vode -za daljnji uspješan uzgoj ne će ići.
 

Najnoviji postovi

Na vrh