• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje

B

Bobo

Guest
Meni je na faksu predavala Jasna Å oštarić predmet koji se zove "Poljoprivredne melioracije" i zena u teoriji zna SVE, a kako cujem kad izadje na teren da ne zna nista, tj. da se pogubi...

Ne znam da li je to istina, no sto se teorije tice, sve ce ti reci jer zbilja zna SVE u vezi s navodnjavanjem i odvodnjom.
 
P

Picek

Guest
Bobo kaže:
Meni je na faksu predavala Jasna Å oštarić predmet koji se zove "Poljoprivredne melioracije" i zena u teoriji zna SVE, a kako cujem kad izadje na teren da ne zna nista, tj. da se pogubi...

Ne znam da li je to istina, no sto se teorije tice, sve ce ti reci jer zbilja zna SVE u vezi s navodnjavanjem i odvodnjom.
dobro, melioracija je ipak malo opširniji pojam..
offtopic: koji si smjer na faksu i kako si zadovoljan faksom?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Picek probat cu se raspitati za taj sustav,ovo na Puskasu mi je zamislivo jer ima i velike kolicine vode iz Puskaskog dunavca,ali u Karancu? doduse oni su se spojili sa Brestovcem ali opet ne znam gdje bi oni imali vece kolicine vode.
Bobo kazes Jasna Sostaric,jer imala ,, narukvicu,, na nozi.
 
B

Bobo

Guest
@Picek: Ovo sto ja idem nije faks, nego visa poljoprivredna skola u Pozegi, smijer Vonogradar-Vocar-Vinar. faksom sam zadovoljan, ali profesorima bas i ne (kako koji). Ima ih dobrih, a ima ih i prelosih. Cesto se ne zna tko pije, a tko placa :( Strucna praksa je smijurija, jer nas je jedna profesorica vodila na orezivanje vinograda, a ona kao Dr.sc. vinogradarstva nema pojma o orezivanju. Sto bi se reklo, Mladi su i jos skupljaju iskustvo, pa im nije za zamjeriti ;) Bilo je raznih zgoda i nezgoda tamo... Sve u svemu 6/10

@zvona: Ne znam je li imala "narukvicu" ili ne, ali znam da je malo niza zena srednjih godina, i koliko se sjecam "ne zna reci" R...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
mene zanima konkretno koliko mogu biti cjevi duge ja imam parcele od po 600m dal duž parcele položit deblju cjev pa iz nje tanje ili tanke idu cjelom dužinom da ne kupim bezveze cjevi nekakva šema nacrt bi dobro došlo
 
P

Picek

Guest
krki kaže:
mene zanima konkretno koliko mogu biti cjevi duge ja imam parcele od po 600m dal duž parcele položit deblju cjev pa iz nje tanje ili tanke idu cjelom dužinom da ne kupim bezveze cjevi nekakva šema nacrt bi dobro došlo
ovisno o tome koju količinu vode misliš izbacivati pa samim time i kakav ti pritisak treba...
dali misliš cijevi pa tifon ili misliš cijevi direktno sa mlaznicama na sebi?
ili cijevi koje imaju dodatne cijevi koje idu u vis i onda na njima mlaznice..
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Ne znam točno tko je te slike stavio na forum i ppod koju temu pa sad da se ne mučim tražeći radi se o onom rolomatu koji je kupljen u TRGO-gea firme Irrigazione Veneta kojim čovjek navodnjava kukuruz!!
Ako se ne varam primjetio sam da taj rolomat ima kompjuterizirano upravljenje!
Imam već dva rolomata sa kišnim krilima 63/280m(kojeg prodajem) i 82/300m ali su oba bez kompjutora pa me zanimaju iskustva tog čovjeka s gore navedenim uređajem!!
 
R

Ratarko

Guest
Misliš na ovo Obrisan neispravan link.

Sustav je bio na prodaju prije dvije godine , onda se gazda predomislio a kako je stanje sada morao bih ga pitati .
Tebe ustvari samo zanima koliko to dobro radi ? Ja sam gledao nekoliko puta i sustav radi samostalno nakon postavljanja , ostave ga po noći a kada u jutro dođu on je stigao do kraja , motor i pumpa ugašeni , ma sve 5 . Iz dva traga prekrije naše table a one su širine 220 metra .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Iz dva traga prekrije naše table a one su širine 220 metra .
Znači ja kad bi svoje parcele navodnjavao odma bi i navodnio i od susjeda :D :D :D :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
pajdo kaže:
Ni u kom slučaju- bude te susjed tužil!! :D :D :D
I to bi se moglo dogodit makar bi mu bilo od koristi. :D :D :D
 
P

Picek

Guest
pajdo kaže:
Ako se ne varam primjetio sam da taj rolomat ima kompjuterizirano upravljenje!
misliš ovako nešto, to bi manje više svima trebala biti osnovna oprema (odnosno na Bauerovim rolomatima je, ne bih znao za talijane):
Ecostar.jpg

ili si mislio na ovo, jedinica za upravljanje preko sms-a:
sms.jpg


sjediš kod kuće, diraš ženicu i navodnjavaš polj. kulture..
život je sladak :mrgreen:
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
E sad me nešto zanima- jel postoji mogučnost ugradnje tog sms uređaja na rolomate drugih proizvođača i kolika bi bila cijena ugradnje na moj Irtec 82/300??
 
P

Picek

Guest
pajdo kaže:
E sad me nešto zanima- jel postoji mogučnost ugradnje tog sms uređaja na rolomate drugih proizvođača i kolika bi bila cijena ugradnje na moj Irtec 82/300??
ne znam, čisto sumnjam da su kompatibilni..
ali sutra idem na teren sa konzultantom iz Bauera pa ću ga pitati i onda ti odgovorim sutra..
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Super!
Mozda posto ji kakva mogučnost!?

I PICEK zaboravio si za cijene VALTRE za koje si mi obećao link! :cry:
Nisi valjda zaboravio:?:
 
P

Picek

Guest
pajdo kaže:
Super!
Mozda posto ji kakva mogučnost!?
ovako, možda bi i bilo moguće staviti to međutim pitanje je kako bi to funkcioniralo iz razloga što je softverski prilagođeno Bauerovim cijevima odnosno promjeru i duljini istih što znači da je prilagođeno povlačenju i razvlačenju istog.
tako da ništa od toga..


pajdo kaže:
I PICEK zaboravio si za cijene VALTRE za koje si mi obećao link! :cry:
Nisi valjda zaboravio:?:
nisam, jednostavno nisam stigao uploadati to na rapidshare..
ispričavam se, budem si dao truda sutra..
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Znači ne preostaje mi ništa drugo nego prodati Irteca i kupiti Bauera! :)
Ma bio bih ga ja još 2000g , kad sam prvi sistem kupovao kupio, al je skup u tri čoška! :cry:
 
T

Tonxy

Guest
navodnjavanj je tema o kojoj bi se dalo pricati no samo cu napomenuti kako sam imo puno muke i posla s vodom!! Imajuci 35 000 nasada jagoda,a iste godine i salatu,crveni radic i keljl!!Sve je to bilo pod folijom i ispod folije se polazu cijevi (dvije)!! mozda netko ima iskustva od vas!! Pumpa koja je koristena je tomos pumpa,nova. ne ona velika nego ona nest manja!! uglavnom dosta jaka! sve je to bio razvedeno cijevima promjera 2 cm!!! pumpa je iz bazena(zvan zile,prirodno) bacala vodu na duljionu od 1 km!! noi kako su rasadi bili razbacani nije se sve moglo pokriti pa sam cisternom cijelo lijeto saamo vodu vozio!!! od 6 ujutro do 13 h popodne pa rucak i onda pali i vozi vodu do 11 navecer. Mozda vam jepoznat sustav navodnjavanja "kap po kap" ,. tu dolazo do protoka vode kroz cijiev i kapanja kroz posebno komponirane rupice na cijevima !! tako se zemlja u roku od 24 h natopi vodom a da je ta voda natopljena na podrucju biljke i nigdje drugdje!! <Uz to je mjesana i prihrana za jagode te dodavana u vodu!! to je ja mislim neki njemacki sustav!! to je to!! ima mnogo fora navodnjavanja!!
 
P

Picek

Guest
Tonxy kaže:
Mozda vam jepoznat sustav navodnjavanja "kap po kap" ,. tu dolazo do protoka vode kroz cijiev i kapanja kroz posebno komponirane rupice na cijevima !! tako se zemlja u roku od 24 h natopi vodom a da je ta voda natopljena na podrucju biljke i nigdje drugdje!! <Uz to je mjesana i prihrana za jagode te dodavana u vodu!! to je ja mislim neki njemacki sustav!! to je to!! ima mnogo fora navodnjavanja!!
teško je znati tko je točno prvi počeo koristiti kap po kap međutim ono što se zna jest da su ti izraelci, egipćani i ostale zemlje bliskog istoka i sjeverneafrike to doveli do savršenstva..
oni sa kap po kap sustavima jednostavno sve navodnjavaju jer su na to primorani, velike lineare i pivot, ili tifone ne mogu koristiti u velikoj mjeri zbog prevelikog gubitka vode zbog temperatura i problema sa snabdijevanjom vode..
naravno na područjima gdje imaju dovoljno podzemnih ili površinskih voda mogu koristiti i ostale sustave ali velim, kap po kap im je najjači..
izraelski netafim je vodeći svjetski proizvođač takove opreme:
Obrisan neispravan link.
mana takvog sustava jest što se te cijevi znaju dosta brzo istrošiti i onda ih je potrebno mijenjati a 30-40 km takovih cijevi nije mala investicija..
njihova primjena je najveća u povrtlarstvu i voćarstvu..
 
T

Tonxy

Guest
hvala na ispravku! kod mene je na kutiji pisao neki njemacki proizvodac,pa sam mislio da je toto!! znaci izraelci!! tnx!! :eek:
 
Na vrh