• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

nesilice

effeh

Novi član
Tu od
22 Tra 2015
Poruka
12
Re: TOVNI PILICI - NESILICE

Aha... hvala ti...mislio sam da ih koristim u inkubatoru

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Re: TOVNI PILICI - NESILICE

Možeš ih imat za rasplod ali nećeš dobiti identične kokoši.

Poslano sa mog C25 koristeći Tapatalk
 

effeh

Novi član
Tu od
22 Tra 2015
Poruka
12
Re: TOVNI PILICI - NESILICE

To sam i mislio probati...mislio sam da nisu uopste za rasplod

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Ja imam 10 nesilica i stare su po pet mjeseci i jos uvjek ne nesu jedu smjesu i šrot,travu a jos uvijek ne nesu zasto?
Na slobodnom su i pasu se!
 

deksonja

Član
Tu od
24 Svi 2009
Poruka
31
Odmah na početku, ja kokoši držim svega nekoliko mjeseci.

Ako kokoši ne budu pod stresom (lasice,lisice, kune, štakori, psi, buka, velike temperaturne razlike, selidba, loši uvjeti u kokošinjcu, tekuti ili druge bolesti) trebale bi uskoro krenut nesti. Btw sinoć sam na kilometar od kuće u razmaku od tri sata (u 21 i u ponoć) vidio da lisicu kako je pretrčala cestu, tako da su moje noću zatvorene.

Na 20 kokoši trebalo bi cca 5 gnijezda.
Imam 20 aktivnih nesilica (na paši su) i nikad nisam vidio više od dvije nesilice u gnijezdu, odnosno dva gnijezda.
Složio sam 6 gnijezda, a kokoši koriste tri. Tak su izabrale :)

Da bi krenule nesti trebaš dodati smjese za kokoši nesilice uz šrot (70 % kukuruz , 30 % koncentrat).
Izračunao sam da moje dnevno pojedu 80 grama šrot/koncentrat mix po kljunu. Mislim da je u kaveznom uzgoju norma 120g/kljun dnevno.
Na mojoj livadi je 1 kokoš na 30m2 tako da pojedu dosta trave, kukaca.
Svakodnevno dobivaju ostatke ljudske prehrane, salate, nešto mrvljenog kruha, smrvljene ljuske jaja...

Sva sreća pa su nesilice zasad potpuno zdrave, imam problema s mlađim kokošima nabavljenim u trećoj turi. Sad svima im dajem i kostovit, geomicyn,posije, a dodao sam im Ad3 u vodu jer sam se preplašio kak je krenulo s ovim mlađim kokošima da mi se nesilice ne razbole.
Ugl, bildam ih vitaminima kako bi zimu dočekale imunije na bolesti.

Trenutno tih dvadesetak nesilica snese 6 jaja dnevno.
Meni se to čini malo ali koliko vidim po forumu to je vrlo dobro za ovaj dio godine.
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja imam trenutno 12 kokoša domaćih (3 sam trebao za juhu) i 9 mladih koje još ne nesu i iskreno sam prezadovoljan s količinom jaja!
Svaki dan između 9 i 11 komada, a kokoši su stare ohoho, najmlađe 2 godine, a imam i nekoliko starih koje sam "naslijedio" od pokojne bake koja je umrla prije 5 godina, a kokoši su već tad bile stare! Te će i uginuti prirodnom smrću jer za mene imaju veću emotivnu nego konzumnu vrijednost!
Prošle godine je bilo puno manje jaja, a zimus i totalna pauza od skoro 2 mjeseca!
Koke žive "prirodno", bez umjetnog svjetla i sl., samo što redovito dobiju kostovit i zelenoga!
 

effeh

Novi član
Tu od
22 Tra 2015
Poruka
12
Re: TOVNI PILICI - NESILICE

Kod mojih 18 nesilica trenutna nosivost je evo danas 11 kom.jaja...koke su u ispustu po cijeli dan i jedu smjesu za koke nesilice na njih 18 jednu kilu dnevno a ostalo je kukuruz,psenica i ostaci iz domacinstva i naravno ono sto same pronadju.Mislim da je to dobar prosjek uz ovo sto sam nabrojao.Sta vi mislite???

Poslano sa mog GT-I9301I koristeći Tapatalk
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Imam 10 nesilica zanima me koliki je omjer koncetrata za nesilice i šrota.Napominjem da se koke pasu na livadi svakodnevno.
 

Victoria08

Novi član
Tu od
21 Tra 2015
Poruka
13
Iako je prošlo dosta vremena,moram zahvalit na odgovorima :)
Odnosi između nesilica i maransica su se par dana nakon postanja na ovoj temi poboljšali,i sad se super slažu,a i pjetao ih je jako zavolio :icon_super:
Iako možda nije za ovu temu,ali potpuno sam oduševljena sa marans kokama,velika je razlika između jaja od njih i od nesilica,tako da na proljeće nesilice će odbrojat svoje zadnje dane,a na njihovo mjesto doći će nove maransice :)
 

jurica

Novi član
Tu od
22 Velj 2016
Poruka
1
Hvala na savjetu.I ja sam mislio da su jaja sigurno kvalitetnija.U pregovorima sam sa jednom tvrtkom u inozemstvu za otkup takvih jaja, a ima i interesenata i kod nas.Trebalo bi samo nabaviti certifikat da su jaja iz uzgoja na otvorenom i ne bi bilo problema.Možda bi se mogli i udružiti što se tiće prodaje jaja ako mi to uspije u inozemstvu.Također pregovaram i za prodaju pijetlova, i mislim da je to gotova stvar Kupca imam, samo se treba primiti posla.Trebamo napraviti vlastitu robnu marku, i neće biti problema sa prodajom.Zanima me kako će to iči preko zime, i koliko one nesu kada je hladnije.
Ako si zainteresiran javi se.

Bog zanima me jesi uspio sa projektom Naime i ja razmišljam o uzgoju nesilica na otvorenom pa mi je zainteresiran tvoj prijedlog za udruživanje ako si još zainteresiran. Javi se da temožemopratiti. Hvala
 

Kokodak

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
4
Pozdrav,

zanime me do koje svote se jaja mogu prodavati preko OPG-a, a da ne ulazi u sustav pdv-a?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako nemaš drugog prihoda, sigurno slobodno prodaš oko 200.000 kokošjih jaja godišnje.

Ne znam točno, znam da je više od 200.000 kn. Ima obrađeno u jednoj temi. Malo pretraži.
 

Kokodak

Novi član
Tu od
23 Velj 2016
Poruka
4
Hvala na odgovoru.

Jeli potrebno raditi ona testiranja izmeta na salmonelu? Recimo da se radi o 100 nesilica, koje zive na podnom, polu otvorenom uzgoju? I koliko takva testiranja koštaju?
Naime naišao sam na ovu objavu od veterinarske stanice, pa sam se malo prestrašio. :confused:
 
Posljednje uređivanje:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,051
Ima neko da prodaje cijepljene mlade nesilice ili di ih mogu nabavit;stare su dale svoje vrijeme je za obnovu treba mi 30 komada,isključivo za jaja vrsta
 

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
Hvala na odgovoru.

Jeli potrebno raditi ona testiranja izmeta na salmonelu? Recimo da se radi o 100 nesilica, koje zive na podnom, polu otvorenom uzgoju? I koliko takva testiranja koštaju?
Naime naišao sam na ovu objavu od veterinarske stanice, pa sam se malo prestrašio. :confused:

Da...smiješ na kućnom pragu prodati do 50 jaja dnevno...Veterinar ti mora uzeti uzorak izmeta te poslati na analizu...za 100 kom nesilica uzorak se šalje svaka 3 mjeseca...košta ( bar kod mene ) oko 250,00 kn...Ako planiraš prodavati na placu onda treba registrirati farmu....i to je to..
 

emka

Novi član
Tu od
28 Lip 2017
Poruka
22
Da li ako imate domaće kokoši samo 2 puta dnevno bacite hranu da jedu, ili
možda griješim, kod mene imaju u tvz. kopanjama hranu cijeli dan i jedu kada ogladne.
Dajem šrota, malo pšenice ,sijeno i travu jer su u prostoru gdje borave sve ogolile što se
tiče zelenila. Da li je zrno cijele pšenice kao posija u sastavu ili baš mora mljevena posija .
Hvala na pomoći. Srdačan pozdrav.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako su ti kokoši na betonu ili goloj zemlji tj. nemaju da pasu , onda im davaj jesti po više puta na dan , recimo tri puta . Daj im samo toliko da se najedu i da ništa ne ostane. Normalno ako imaš vremena za baviti se s njima. Ako ne , onda im nasipaj toliko koliko im je potrebno za taj dan. Pazi da ti na hranu ne dolaze ptice ili glodavci jer šire bolesti , a to bi se moglo desit ako stalno imaju hrane. Ja nikakvu smjesu ne dajem niti išta meljem , znači cijelo zrno kukuruza , ječma , suncokreta , pšenice , zavisi koliko imam i kada šta imam. Obavezno dajem razmočeni suhi kruh u toploj vodi i od ručka ostatke. Ako nemaju zelenog nakosi im malo friške trave i to je cijela mudrost . Još imaju uvijek frišku vodu u koju nekad ubacim jabučnog octa . Isto tako imaju posudu sa sitnim šoderom koji prebiru. Ovakvim načinom držanja svaki dan od deset kokoši dobijem šest do osam jaja za koja znam da su prirodna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh