• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

New Holland

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
u kamione se nažalost razumijem da :D

al gledam novi t5 (prelijep je) ima 3400ccm a stari je ima 4500.. dali je to zbog tog novog motora tier4 ili to nema veze? dali troši manje taj tier4 ili pak još i više kao kod euro6 :D
 

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
175
ne znam točno, al s obzirom da se radi o novom stroju logično bi bilo da trosi manje, ali stroži ekološki standardi kao posljedicu imaju malo povečanu potrošnju goriva (bar kod drugih motora). Osobno više volim motor s većom kubikažom nego te male frizirane motore..
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
novi kamion euro 6 ima malo višu potrpšnju od euro 5, al tamo se itekako isplati kupiti euro 6 jer imaš puno jeftiniju cestarinu po europi i puno je takvih pogodnosti... al kod traktora ne vidim baš čemu bi se to isplatilo :D nek je i tehnički za ništa ako je tier4 al opet... :D

a svatko voli možda veću kubikažu kod radnog stroja al pitanje je potrošnja, dali je koja značajna razlika zbog tih 1100ccm manje :) ?
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,209
new holland TN55

[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ZO8iCMEpO7s[/YT]
[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Yoazxjvv524[/YT]
 

NH SLO

Novi član
Tu od
11 Ruj 2012
Poruka
13
koja je razlika između tier3 i tier4?

Bitna je razlika je u propisima o dozvoljenim emisijama motora između tih koji se koriste na cestama (EURO) i upotrebljenih u kmetijskoj mehanizaciji (TIER ili STUPNJA) ili tako zvanih non-road ili off-road engines. Ti su uvijek korak iza propisa za cestnih vozila a zavise i od konjske snage motora.
Svrha toga je smanjenje štetnih sustavina u ispuhu motora, osobito dušikovih oksida (NOx) i tvrdih djeliča (PM). Hrvatska če bolje upoznati ovo ulaskom u EU.
U Sloveniji to je bilo skoro prijeko noči u 2004 godini, kad smo išli od skoro bez propisa na stroge EU propise.

Od Tier 1 u 1996 godini pa do Tier 3 u 2006 godini udio dušikovih spojina i trvdih djeliča u ispuhu smanjio se za 60% a usvajanjem Tier 4 dio NOx dodatno se smanjio za 50% a dio djeliča čak za 90%. Rezultat toga danas je, da što je jedan traktor sa Tier 1 iz 96 godine "zaprljao" vazduh u jednom danu, isto toliko ga zaprlja 100 suvremenih traktora sa Tier 4 motorom u jednom danu, odnosno 6 traktora sa motorom Tier 3 u jednom danu.
Novi motori u težim traktorima puno su odzivniji od Tier 3, a potrošnja im je i do 10% manja, što smo utvrdili i na realnim testovima.
Ne znam kako če se nostit sa vašim "plavim dizelom" ali mislim, da če se i taj trebati promjeniti ulaskom u EU.

Izvinjavam se jer nisam baš ekspert na pisanju Hrvatskom.

Pozdrav svima!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baš sam htio napisati i pitati, a što s gorivom???

Kak ste vi u sloveniji prošli s vašim starim gorivom tipa našeg Plavog Dizela, nakon ulaska u EU?
 

NH SLO

Novi član
Tu od
11 Ruj 2012
Poruka
13
Baš sam htio napisati i pitati, a što s gorivom???

Kak ste vi u sloveniji prošli s vašim starim gorivom tipa našeg Plavog Dizela, nakon ulaska u EU?

Kod nas ga nije ni bilo, uvijek je bio dizel boljeg kvaliteta (norme EN590). Sada je cijena eurodizela normalna ali se dobivaju subvencije na potrošnju a zavise od snage traktora i specifične potrošnje g/kWh. Kako tačno idu subvencije za gorivo kod nas neznam, trebalo bih pitati nekog farmera.
Zimi proizvođači dizelu dodaju aditive da izdrži kot nižih temperatura bez stvaranja kristala.

Pozdrav
 

NH SLO

Novi član
Tu od
11 Ruj 2012
Poruka
13
u kamione se nažalost razumijem da :D

al gledam novi t5 (prelijep je) ima 3400ccm a stari je ima 4500.. dali je to zbog tog novog motora tier4 ili to nema veze? dali troši manje taj tier4 ili pak još i više kao kod euro6 :D

Kod tih motora FPT (Fiat Powertrain Technologies) ide istim putem što je poznato kot osobnih vozila, to je tako zvani "downsizing" što znači smanjivanje zapremnine motora i uz to i potrošnje ali uz održavanje snage i zavrtnog momenta.
Razlika je i u tome što je novi 3.4l motor Common rail a sadašnji 4.5l ima mehansko ubrizgavanje goriva. Taj če motor u budučnosti biti upotrebljen u svim NH modelima snage od oko 80KS pa do 115KS, to znači u novim T4, T5 i TD5, koji če dolaziti iz Italije.
Pozitivno je kod tih motora da maksimalnu snagu razviju več oko 1900 obrtaja i na razpolaganju je sve do maksimalnih 2300 obrtaja. Kot sadašnjih motora maksimalna snaga je na razpolaganju tek blizu maksimalnih obrtaja.

Pozdrav
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Bio sam u Torinu,u FPT tvornici.... vrhunska tehnologija.
No radio sam 2 godine u Bosch servisu,baš na Common Rail sistemima (Bosch-Rabotti tec 200 + KTS) i bojim se kako budu ti sistemi radili na našem tržištu,jer znam kako ljudi ne održavaju strojeve.... odnosno - održavaju ih u garantnom roku,a nakon toga bude veselo.... CP4 pumpe su osjetljive na lošu naftu,a sad bi se to već trebalo pokazati na seriji T7000.
Još dok sam bil u Agriji (do 2010) je to bilo dobro,osim nekih propuštanja na pumpama (ipak je to skoro 2000 bar) a baš me zanima kakvo je sad stanje na terenu.... s injektorima ne bi trebalo biti problema,kamionski su. Na osobnim autima je to dosta slabo,treba izdržati 150 - 200 000 km,a onda nek ljudi zamijene auto.

na tg-u su se dizne zapekle od fine nafte -.-
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
TG ti nema Common rail nego neku egzotiku od klasične Bosch pumpe koju može popraviti samo par Cummins servisa u Europi.... ili se čak šalje u SAD,jer je gore elektronska regulacija.
Dizne su obične... dizna i feder za tlak.... to je jednostavno. Problem je dok rikne pumpa....
To je Funtek zajebo,opet je švercal nekog "biodizela".
He,he,heee.... TG pije puno,ali ne može baš sve progutati.

molim bez javnog prikazivanja...!!!

pumpi nije niš...a dizne su bile hrđave...to su majstor Silvio i njegov pomočnik iz osijeka slagali...a dvojca iz čakovca su bili na školovanju za tg-a haha
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
u hrvatskoj nemozes nijedno gorivo kupiti da nije 50posto vode unutra, hebem im sunce tim benzinskama i svima... pa mercedes je bio zabranio prodaju par svojih extra luksuznih auta u hrvatskoj, kupis i dobar trkator a poslije ga klenes jer je crklo nest a nista nije on kriv ...

hvala susedu slovencu na odgovoru :)))))


jos ako moze neka razlika (znam da cete opet rec da je tesko o potrosnji govorit :D ) al posto je gorivo sve skuplje pa me to jako zanima... recimo da ja uzmen novi t5 95 ili 105ks te njegova potrosnja u odnosu na neki traktor te snage star 10-15 godina?
 
Posljednje uređivanje:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,209
Kakvo javno prikazivanje.... pa ima 5 TG-ova v državi,a samo je jedan u okolici Dugog Sela. Tak da znaju ovi iz okolice o kome je riječ... uostalom,nisi moral napisati koji je bil kvar.

kolko sam ja cuo,u okolici su dva TG-a
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kakvo javno prikazivanje.... pa ima 5 TG-ova v državi,a samo je jedan u okolici Dugog Sela. Tak da znaju ovi iz okolice o kome je riječ... uostalom,nisi moral napisati koji je bil kvar.

Ne znam kak su mogli biti na školovanju,kad je TG ukinut prije par godina,došla serija T8000. A dok sam ja tam bil tog školovanja se ne sjećam.... Ak su dizne bile hrđave ili matirane... onda je to voda. Dok sam išel po terenu,sasvjetoval sam ljudima nek si naprave doma neki rezervoar i dok se staloži plava nafta nek onda tankaju traktor. Direktno s pumpe je problem.... svega ima u nafti.

18724d1072971894-shelf-life-diesel-5-gal-356569-tractor-fueling.jpg

emm krivo...ispravak...u okolici dugog sela su 4 TG-a..!!! silvio im je pokazival kak se vade dizne i to jer oni nisu nikad delali to...!!!
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Novi NH T5
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Y8af_Xw0sPA&feature=g-all-lik[/YT]
 
Na vrh