• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

NOVI PLUGOVI

B

Bobo

Guest
bogec kaže:
šta nebi trebalo na plugovima rama ili okvir biti od punog željeza? :?:

Suplje je jace u punog... Npr sve betonske bandere (stupovi za struju) su unutra suplji...

Puno zeljezo se dosta lakse mota od supljeg, te je suplje sa jacom stijenkom bolje, lakse, izdrzljivije...
 
K

krx pozega

Guest
Poorao sam sa IMT ovim plugom 2x14" par sto hektara svih ovih godina i to sa traktorom od 65 ks..plug nije loš sem lemeše mijenjat svake godine...mislim da je problem u ovim novijim plugovima više brazdi smanjene kilaže što je i logično da ga mogu vući prdavci od 50ks...nije to više ni isto željezo kao prije ratno IMT-ovo...dokaz više kupljen prošle sezone novi IMT-ov četveroredni kultivator...ma ni sluga starom što se tiče čvrstoče u prvom redu...eto to sam mu odmah našo zamjerku

...Bobo što se tilče pluga eno ga gore kod Radeta njegovi deru sa njim..neznam jel preživio zimu...dao sam mu ga za neka drva
 
B

Bobo

Guest
Radetovu zemlju ne bih radio za sva zlata ovog svijeta...

Bio sam gore i sa djedom pokojnim obilazio Laze kompletne... Pricao mi covjek kako je na jednoj njivi polomio 2 pluga po pola a na trecem iskinuo jaram...

Islao mi djed pokazat kukuruze... Ja na dupe pao kad sam vidio! kamenje izoravaju iz one zutulje gadne. Pricali mi kako je to nemoguce istanjurat, a da 577 nema sanse da okaci 3 brazde na sebe...

Uzas onaj uzasni...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
taj Rade je izgleda u našem klubu "teškaša" samo što kod nas nije žuta zemlja nego crna i što mi ne izoravamo kamenje nego granate(made in jna).
 
K

krx pozega

Guest
jd4755 odakle znaš gosp. Grbića i odakle si ti ono...?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
ja sam iz susjedstva iz Nove Gradiške a g.Grbića znam jer je dok sam radio u kombinatu kupovao neke strojeve od nas.mislim da je taj imt5170 kupljen od nas.
 
K

krx pozega

Guest
Ma nema on odavno tog IMT-a...najveći mu je đoni takav kao tvoj,ima i par manjih što novih što polovnih...jel poznaš onoga iz Gaja,on radi dosta zemlje...njega znam od većih jedino na tu stranu...koliko ti radiš zemlje?
...jedino ako ti je dole preko autoceste zemlja...tamo znam onoga što je imao velikog IMT zglobnog i Samu...joj...kako se zove to selo..
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
ne znam u Gaju nikoga znam onog poštara iz Orljavca to je tu kod vas.obrađujem oko 150ha zemlje.
misliš na Joku Brkanca iz Bodovaljaca
 
K

krx pozega

Guest
Nađoh na karti selo i ti mi otme riječ iz usta...jel on na životu još...znam da mu je zemlja u zakupu većina...on radi dosta jel?umalo sam od njega kupio malog fenda...
 
B

Bobo

Guest
Laca (po nadimku) iz Orljavca...

Znam ga i ja i stavljao sam slike njegovih JD traktora na forum...

On je radio jednu Mavrovicevu tablu veliku ;) Bijesni su mu JD-i, nema sta ;) Suska se po selu da ce i on ici na neki novi JD, a tek je nedavno sastavio drugi zglobni JD (8440). Radio generalku na njemu, i koliko cujem da ove zime ore s njim na veliko ;)
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
starog su zvali Laca on je umro lani ili preklani.a ovaj iz Bodovaljaca radi puno zemlje. uspio je kupiti dosta državne on je jedan od većih repara on i Zečić iz Laza(naših Laza).on je mehaničar i nije se prije toliko bavio zemljom sad je u par godina narastao.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
ja sam baš iz Gradiške kad ideš prema Okučanima a sva zemlja mi je u Mašiću i Medarima to je na pola puta Okučani -Gradiška.kupili smo nekakvu ruševinu u Mašiću pa tu planiramo sve preseliti jer mi je vrlo gadno seliti strojeve svaki dan a i opasno.zemlja je državna u zakupu i svake godine nam produžuju.to nas i štopa jer nismo načisto što će biti sa zemljom.možda bi ubacili i stočarstva jer imamo dosta površina koje su teške za obradu .ljudi se slabo vraćaju i to uglavnom stariji a kuće će većinom biti obnovljene s tablom na prodaju.
 
K

krx pozega

Guest
Pa da tamo ima dosta neobrađene zemlje...jel se ljudi šta vraćaju...uvijek je pustoš kad prolazim :(
 
B

Bobo

Guest
Jooj, kad nisam stavio onaj smajlic OFF TOPIC na forum, tko mi je sad kriv... odgovor pronadji na vikalici, a ovu temu ostavi za plugove ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ja pitam ozbiljno, sad više znam o banderi od pluga.
vidio sam plug unia grupa ko što sam rekao kockasta cjev je okvir i sve više takvih plugova se viđa, e a ja imam taj fužinar koji je puno željezo ko i velika večina plugova(kod nas nema baš modernih i velikih plugova).
taj trobrazni je dosta lagan spram mog dvobraznog, da li su ti takvi lagani šuplji plugovi dobri i ako jesu zašto neki kupuju teretne masivne plugove kad imaju isti učinak, eto to me zanima. na to mi u dučanu nebudu baš odgovorili, jer šta se meni sviđa e baš je taj najbolji i to je ono šta meni treba,tak ja prođem
 
K

krx pozega

Guest
Bogec ovako bih ti ja rekao...
...masivni ili teži plugovi neovisno o brazdama i zahvatom bi svakako bili poželnjiji u težoj zemlji...dok recimo ja u svojoj zemlji vučem 3x16" sa traktorom od 100ks ko iz *****...razumiješ...nadodat ću da mi je plug dosta lagan(drugačije ne bih ni moglo s obzirom da mi je traktor 4000kg sa utezima :shock: ) pogotovo na oko ali je strašno čvrst jer je kvalitetan i napravljen je od vrhunskih materijala(Kverneland)...znači ja nebi ništa napravio sa težim plugom a tim konjima..samo bi si zakompliciro stvar jer kod mene još uvijek na tu snagu i teret traktora mogu kontrolirat potrošnju naravno što mi dozvoljava kvaliteta(težina) zemlje za obradu...kod mene je uvijek bolje lakši plug i kombinirat sa pa rekao bih teretom traktora(jer je lagan traktor pa bi mogao eventualno proklizivat) više nego snagom...to bi bila formula max.iskoristivosti oranja u mojoj zemlji...¸dok bi to kod teško obradive zemlje morali krenuti prvo od čvrstoče pluga,samim time i masivnosti(nemožeš ti lagani plug natjerati da ie u zemlju..pogotovo onaj njihov beton) te optimalnom(bolje više) sanagom traktora skup sa njegovom težinom...tako ja to nekako vidim...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
šasija na novijim plugovima je većinom cjevasta jer nema potrebe da bude od punog materijala a i bilo bi preteško.gredelj ili onaj vertikalni nosač na koji se šarafe glave bude od punog materijala i to visokokvalitetnog čelika.i cijevi šasije su također od vrlo kvalitetnog mat...vidjeli ste onaj overum švedski plug .izgleda slabašno a nema šanse da nešto na njemu slomiš.ja imam rabewerka 4-brazde i djelovao mi je slab .kad za nešto zapneš otkine sigurnosni vijak i vozi dalje.imam i dubički 3x14 na izgled jak a kad sam zapeo za panj u zemlji otkinuo sam cijelu piramidu pomoto upore a da ne govorim za glave motaju se kao kifla.plug napravljen od najobičnijeg željeza predimenzioniran a svejedno se mota.
 
K

krx pozega

Guest
Bitno je da je čvrst i osiguran materijal....a danas koliko vidim prave daske uz ispunjena ova dva uvjeta zamjenjuju masivnost(težinu nekadašnjih "punih" plugova)...to je ovako generalno gledano jer svakako da danas svaki tip zemlje ima i svoju idealnu dasku...
Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh