• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

imaju oni računicu, vjeruj mi.
A ovo za johu, kod nas ide sve, pogotovo sada kada u šumariji nema grančice za kupiti. A meni dolaze nakupci i nude mi 80 kuna za metar, koji sam prodao po 180 kuna.
To bi trebalo regulirati novim zakonom, no to se nikada neće dogoditi. Stara priča, nove kazne za privatne šumoposjednike.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

hehe,,
svim silama ovih dana dajem oglase i zivkam okolo,, kupujem sve što je u nekoj normalnoj cjeni,, pa onda polako, doznaka i rad i prodaja,,

-trenutno na mojem području pa privatne šume je dovoljna doznaka, popratnica i da je radove izvodio barem jedan "RUKOVATELJ MOTORNE PILE" mada to imam to je goli *****,, dao sam novce, dobio uvjerenje i iskaznicu a od onoga što sam znao nisam naučio ništa novoga,,da paće znam više nego što sam tamo čuo

ja trenutno radim nekih 200m3 na crno jer je išlo na 3 licitacije i kum je uzeo pola na trećoj inače u odjelu ima 1500m3 sve je druga klasa zbog kriminalnog terena hrasr 105knm3 bukva 118knm3
kod mene u šumariji ima sad barem 3000m3 što je bilo na licitaciji i nitko nije uzeo vjerovatno nakon treće licitacije će opet na crno:(clap):
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Re: Novi zakon o sjeći šuma

@Hrvoje, tko se može uključiti na takve licitacije, dali samo obrtnici ili bilo tko, tj. kakve uvjete moraš zadovoljiti da bi sudjelovao na licitaciji??
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

moraš imati šumski obrt i licencu koju izdaje nekakva komora mislim šumarska(neka me netko ispravi ako se drugačije zove)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

http://www.hkisdt.hr/
hrvatska komora inžinjera šumarsta i drve tehnologije,,

- postoji neka priča da obrti do 3 ili 5 , t.j. sa manjim brojem zaposlenih neče morati imati licencu ali ona neće moći niti raditi sve poslove kao licencirani,, a sad, pitanje kada će to doći na snagu, vjerojatno sa novim zakonom o radu jer na temelju njega se mjenjaju i ostali pravilnici i uredbe koje su na kraju apsordno ali jači od zakona
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,319
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Nepotrebni citati unazad par stranica pobrisani.

Molim članove i korisnike ove teme da temu prolistaju par stranica unazad i da vide čiji postovi su mjenjani.
Da ne šaljem pp- svakom posebno

Hvala
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

i šta kad ti ispadne nekakav dobar posao blizu kuće ,dobar teren,dobra cijena a ti nemaš lisencu:icon_fU:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

a ništa onda. neče se raditi i gotovo,, kako su prestali izdavati drva za samoizradu, napravio sam nekoliko privatnih šuma ljudima i bolje mi je, koliko metara toliko kuna i rješeno,, ne moram prodavat i natezati se s ljudima
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

kako misliš bolje ti je a stalno se buniš što nedaju samoizradu na crno
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

- pa piše zašto je bolje,,
- a ti se sam hvališ da radiš na crno,, barem si tako napisao pa te je forumaš bhorv pitao kako ti mu odgovaraš onako kako je u biti trenutno po zakonu,, ajde to objasni
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

ne radim samo ja ima nas još razlog je što je tri puta išlo na licitaciju i nitko nije uzeo inače radimo sad a drva su rušena prošle godine u 8mj. a teren kriminal
da je to nešta dobro sigurno bi netko uzeo na prvoj licitaciji
Ako ti šta nije jasno na pp odgovor
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

- ma jasna stvar tako sam i pretpostavljao,
- nije da nema više samoizrade,, ima ali je neisplativa s obzirom na uvjete, isto kao i licenciranje jer ako ideš na licencu moraš imati najmanje 5 ljudi, pa onda mirovinsko, zdravstveno, zaštitna oprema i milion problema (ako ideš po zakonu) a i teško je nači prave radnike, obično dođu rade dan dva i odu i za to imaju razno razne isprike
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

od kud ti ta informacija ako hoćeš licencu da moraš imati 5 judi zaposleno
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

krivo sam se izjasnio,,, mislio sam na to da bi nešto i zaradio za sva ta davanja moraš imati 5 ljudi i udarati od jutra do sutra
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

nemoraš ja računam sa 3 čovjeka da mogu napraviti godišnje 2000m drva to bi trebao biti dosta da ne propadneš naravno ako nema nekakvih velikih kvarova
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo malo novosti oko "novog" zakona o šumama.
Neće biti novi zakon nego samo izmjene i dopune.
Dalje, oni koji su prešli iz savjetodavne u HŠ odlaze van. Oni koji imaju dobre veze znaju kuda će, oni koji nemaju, gaće na štap. Inače ti s vezom prelaze u poljoprivrednu savjetodavnu i tamo će biti dio za šumarstvo i oni će propisivati uzgojne radove i što sve ne.
Doznaku u privatnim šumama više neće vršiti HŠ, nego licencirani izvođači, odnosno ovlašteni inženjeri. (upravo s kolegom pravnikom sastavljam jedan dopis ustavnom sudu)
Dalje, samoizrade više neće biti u obliku kojem je bila do sada, nego će svako kućanstvo imati pravo na 20 m3 i drva će smjeti raditi osoba koja ima položeni siguran rad s motornom pilom. Obrtnici će morati imati atestiranu i registriranu svu opremu za rad u šumi. Na moje pitanje tko će to provjeravati, rečeno mi je da lugari i revirnici nisu osposobljeni za provjeru tih stvari, te da to spada pod inspekciju rada. Što god im to značilo. Neki biser se sjetio da bi svi morali to imati.
Za rad u privatnim šumama će se morati imati položeno siguran rad s motornom pilom.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

- cilj je pokupiti što više novaca,,, a ovo sa "siguran rad s motornom pilom" čuo sam da to što se polagalo masovno po vatrogasnim i drugim domovima ne vrijedi već samo "Rukovatelj motorne pile" vrijedi a sad, sve je moguće,

- točno to šta je Marko napisao to sam i ja čuo
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo malo novosti oko "novog" zakona o šumama.
Neće biti novi zakon nego samo izmjene i dopune.
Dalje, oni koji su prešli iz savjetodavne u HŠ odlaze van. Oni koji imaju dobre veze znaju kuda će, oni koji nemaju, gaće na štap. Inače ti s vezom prelaze u poljoprivrednu savjetodavnu i tamo će biti dio za šumarstvo i oni će propisivati uzgojne radove i što sve ne.
Doznaku u privatnim šumama više neće vršiti HŠ, nego licencirani izvođači, odnosno ovlašteni inženjeri. (upravo s kolegom pravnikom sastavljam jedan dopis ustavnom sudu)
Dalje, samoizrade više neće biti u obliku kojem je bila do sada, nego će svako kućanstvo imati pravo na 20 m3 i drva će smjeti raditi osoba koja ima položeni siguran rad s motornom pilom. Obrtnici će morati imati atestiranu i registriranu svu opremu za rad u šumi. Na moje pitanje tko će to provjeravati, rečeno mi je da lugari i revirnici nisu osposobljeni za provjeru tih stvari, te da to spada pod inspekciju rada. Što god im to značilo. Neki biser se sjetio da bi svi morali to imati.
Za rad u privatnim šumama će se morati imati položeno siguran rad s motornom pilom.
ne kužim smiti raditi osoba koja ima položen rad s motornom pilom
Što ako ja imam položeno a komšija dobijo 20m3 samoizrade i ja mu idem to izraditi jer on po pravilniku ne može
Dali ćeš potpisivati kakav papir sa šumarijom koji će ići na tvoje ime da možeš dobiti samoizradu samo ako imaš položen ispit:drink:
Sve je to ljepo zamišljeno ali u praksi teško da će funkcionirati odmah na početku kasnije vjerovatno hoće
Ovo za privatne šume mi je presmiješno:(giggle):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Re: Novi zakon o sjeći šuma

nikom ništa neće biti ako sve prođe bez problema, tj. nitko se ne ozlijedi...
ako pak nedaj bože dođe do bilo kakve ozljede, vjerujem da će biti komplikacija....
pa sjetite se kako kažnjavaju bicikliste ako se sami slome na cesti...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

- već sam o tome diskutirao ,,baš "licenciranog" zanima moja šuma i doznaka u njoj kada od toga ne može pošteno zaraditi,, a da budeš "licenciran" i imaš odobrenje za vršenje doznake mora biti zaposlen "Inžinjer šumarstva" a to još niti jedan u mojoj okolici nema,, a u biti nema niti "licenciranih" u krugu od 50 km 3-4 obrata na 10-tak i više šumarija.. sve je to presmješno,, ovo kako je bilo do sada sa priv. šumama po meni je bilo OK,, zašto to mjenjati nemam pojma
- Hrvoje je postavio dobro pitanje, ali poznato je da susjedu ne smiješ pomagati kao niti rodbini osim u "prvoj liniji",, ako bi bilo sve legalno,, susjed bi ti trebao platiti, pa ti to prijaviti i platiti porez na to i svakakvih čuda i komplikacija.......
 

Najnoviji postovi

Na vrh