• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Imam jedno pitanje vezano uz le tzv. licencirane lopove! Pošto moji imaju pilanu i imaju svi radnici položeno za rad sa motornom pilom i ateste i još sto čuda koja ti trebaju za rad sa strojevima i drvom u pogonu za preradu drvne mase dali meni može moj ujao dati te papire za rušenje u mojoj šumi?:mur::confused:
Ta bagra više nezna gdje bi šta zakomplicirali!:(punch)::icon_axe::mad::
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

ne kužim smiti raditi osoba koja ima položen rad s motornom pilom
Što ako ja imam položeno a komšija dobijo 20m3 samoizrade i ja mu idem to izraditi jer on po pravilniku ne može
Dali ćeš potpisivati kakav papir sa šumarijom koji će ići na tvoje ime da možeš dobiti samoizradu samo ako imaš položen ispit:drink:
Sve je to ljepo zamišljeno ali u praksi teško da će funkcionirati odmah na početku kasnije vjerovatno hoće
Ovo za privatne šume mi je presmiješno:(giggle):

ne kužiš? što ne kužiš? Ono što je jasno tebi, meni i ostalima ne mora biti jasno i jednostavno osobi koja se rodila
na Trgu Bana Jelačića s diplomom inženjera šumarstva.
Ovo pitanje o potpisivanju sam identično postavio osobi i odgovor je bio smiješan. Potpisuješ ugovor da ćeš drva izraditi za osobne potrebe.
Na pitanje što će onda meni ili njemu uvjerenje, odgovor je da ne zna.
Vjerojatnija će biti varijanta da ćeš ti moći susjedu napraviti drva ako imaš položeno i nitko te neće ništa pitati, ali samo 30 metara.
Privatne su državnima uvijek bile zadnjarupa na svirali.


nikom ništa neće biti ako sve prođe bez problema, tj. nitko se ne ozlijedi...
ako pak nedaj bože dođe do bilo kakve ozljede, vjerujem da će biti komplikacija....
pa sjetite se kako kažnjavaju bicikliste ako se sami slome na cesti...

Ako ćeš se porezati, a imaš položeno za pilu zdravstveno osiguranje pokriva troškove liječenja i eventualne rehabilitacije.
Ako nemaš položeno, nažalost morat ćeš platiti sam sve troškove.
Navest ću primjer Švicarske, jest da se ne možemo uspoređivati s njima, ali, čovjek je tako na radu u šumi slomio kuk. Pao je i slomio kuk.
Nije bio prijavljen, nisu plaćani porezi, radio je na crno. Operacija kuka 74000 švicaraca plus rehabilitacija 700 franaka po danu i tako mjesec dana.


- već sam o tome diskutirao ,,baš "licenciranog" zanima moja šuma i doznaka u njoj kada od toga ne može pošteno zaraditi,, a da budeš "licenciran" i imaš odobrenje za vršenje doznake mora biti zaposlen "Inžinjer šumarstva" a to još niti jedan u mojoj okolici nema,, a u biti nema niti "licenciranih" u krugu od 50 km 3-4 obrata na 10-tak i više šumarija.. sve je to presmješno,, ovo kako je bilo do sada sa priv. šumama po meni je bilo OK,, zašto to mjenjati nemam pojma
- Hrvoje je postavio dobro pitanje, ali poznato je da susjedu ne smiješ pomagati kao niti rodbini osim u "prvoj liniji",, ako bi bilo sve legalno,, susjed bi ti trebao platiti, pa ti to prijaviti i platiti porez na to i svakakvih čuda i komplikacija.......


Ovako licencirani obrt i licencirani/ovlašteni inženjer šumarstva su dvije različite stvari.
Lic. obrt može imati zaposlenog šum. tehničara i inženjera, a taj inženjer ne mora biti licenciran/ovlašten od komore inž. šum. i drvne tehn.
U obrtu to znači da možeš raditi do određene količine drveta i uzgojnih radova i što sve ne.
Licencirani/ovlašteni inženjeri imaju svoj žig i mogu raditi poslove doznake, uređivanja šuma, lovnih osnova, propisivanja radova.
I oni se budu licencirali za određeno područje. I ako misliš da tu nema novca, gadno se varaš jer kreće lov na OKFŠ koji neće biti ukinut.
Da bude 200 mil. kuna godišnje, to je 50 milijuna za licencirane. Plus što će biti plaćani po predmetu. Znači doznaka jedan predmet, otprema, pa prijava krađe, pa procjena štete... lova do krova.
99 % licenciranih/ovlaštenih radi u HŠ-u.
I tu se ja pozivan na kršenje Ustava RH i to članka 54. jer komora ograničava pravo na rad svojom odlukom o tom licenciranju.
A zašto mijenjati, pa zato jer nekome odgovara lov u mutnom. HŠ ne smije raspolagati novcima za privatne šumoposjednike.
Nažalost, opet ponavljam da odluke i zakone o šumama donose ljudi koji nemaju blage veze.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Imam jedno pitanje vezano uz le tzv. licencirane lopove! Pošto moji imaju pilanu i imaju svi radnici položeno za rad sa motornom pilom i ateste i još sto čuda koja ti trebaju za rad sa strojevima i drvom u pogonu za preradu drvne mase dali meni može moj ujao dati te papire za rušenje u mojoj šumi?:mur::confused:
Ta bagra više nezna gdje bi šta zakomplicirali!:(punch)::icon_axe::mad::

Kakve papire, od doznake pa da mu ti rušiš ili uvjerenje?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Sad si mi u gornjem postu sve objasnil kaj me zanimalo, ipak budu iz HŠ išli van kaj ti daju papire za rušenje u vlastitoj šumi sam kaj bu išel her inženjer a ne lugar kak do sad! Mislil sam da budu HŠ izdavanje papira za rušenje i odvoz iz privatnih šuma prepustili privatnim tvrtkama koje se bave drvom!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Marko, ovo s komorom...nemreš im nikaj. Imaš hrpu inženjera građevinarstva, strojarstva, elektrotehniče, čije znanje ne vrijedi nikaj bez žiga komore. Ako naprave bilo kakvu dokumentaciju, mora ju ovjeriti obični tehničar sa žigom da bi vrijedila. Žalosno, kaj ne?
A članarina u HKAIG košta oko 1800kn godišnje...

Ovo sve ne sluti na dobro. Mislim da bu mrtvih...jer se pritišće sirotinju do beskraja.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Ako ćeš se porezati, a imaš položeno za pilu zdravstveno osiguranje pokriva troškove liječenja i eventualne rehabilitacije.
Ako nemaš položeno, nažalost morat ćeš platiti sam sve troškove.


Da li ovo već vrijedi kod nas ili je rekla-kazala? Postoji kakav link na zakon-pravilnik u kojem to piše?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Re: Novi zakon o sjeći šuma

eto ja baš danas dobio zelenu karticu od upisnika šumoposjednika...
piše na njoj otraga da mogu prodavat proizvode iz svoje šume, el to misle na drva ili na recimo gljive, kesten, žir...
i još povrh svega su mi na koverti napisali "opg ja ja", pa kakve oni imaju veze sa mojim opegejem?
najbolje da mi sad odrape doprinose na šumarstvo...:mur:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

onda ima solucija da položi jedan čovjek u selu za rad na siguran način s motornom pilom i svima će on izrađivati naravno badava
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

"Neregistriranim radom ne smatra se rad za vlastite potrebe, obiteljska pomoć, prijateljska i susjedska pomoć ako se rad obavlja bez plaćanja i druge materijalne koristi, ako se rad ne obavlja redovito te kao odgovor na objavljeni oglas, obavljanje nužnog rada za sprečavanje nesreće ili otklanjanje posljedica prirodnih ili drugih nesreća, kao i volontiranje."
- više na : http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrva...e-pomoci-susjedu-jer-je-to-hrvatska-tradicija

- he he,, mjenja mjenja od 2011 pa još nije promjnila, a vjerojatno i neče jer će ih uskoro zamjeniti netko sposobniji
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo ja baš danas saznal da ima rupa u zakonima, prijatelj kupio od šumarije a nema ništa položeno, niti vladek nije registriran a kamoli pa sve ostalo! Naime hr šume ruše i prodaju srušeno u šumi ali ne na foru samoizrade metrice nego na foru čišćenja, a prodaju cijela stabla i vrhovinu! Tak da ubiti ispada da ti nikaj ne radiš sa motorkom nego sve sa sjekirom! Koja smo mi banana država!:icon_oak::icon_oak:
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo ja baš danas saznal da ima rupa u zakonima, prijatelj kupio od šumarije a nema ništa položeno, niti vladek nije registriran a kamoli pa sve ostalo! Naime hr šume ruše i prodaju srušeno u šumi ali ne na foru samoizrade metrice nego na foru čišćenja, a prodaju cijela stabla i vrhovinu! Tak da ubiti ispada da ti nikaj ne radiš sa motorkom nego sve sa sjekirom! Koja smo mi banana država!:icon_oak::icon_oak:
Nema u zakonu rupa nego:ZAKON JE RUPA kroz koju može proći kamion a ne idea!
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Ma kaj kamion! Cela država je propala kroz tu rupu (čitaj europu). Zakoni su valjda kreirani za bogatune, a bokci nek pocrkaju jer nesmeju pobirati suharke po šumi, nesmeju hraniti pajceke, nesmeju delati zemlju jer za sve trebaš dozvole ovakve-onakve a sve košta i nemaš peneze za život, a kamoli za te vražje dozvole. Pa da imam tolko love za te sve pizdarije, nebi se išel zajebavat u šumu nek bi si kupil drva, pajceka i sve ostalo na čemu sinekad mogel prišparati dok si sam uzgojil ili napravil.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

- evo ovih dana došla do mene informacija da će se opet davati drva za samoizradu ali uz uvjet da si osposobljen za rukovanje motornom pilom e dali je to patka ili istina ne znam ali ide se prema tome da opet daju ljudima rad jer im ostaje puno neizrađenih drva koje nitko od "licenciranih" ne želi uzeti
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Nedugo sam bio u Karlovcu u sumi iznad Jamadola. Ovdje je sumarija posjekla gro trupaca i jedino njih su otpeljali. U razgovoru sa lokalnim stanovnistvom ram doznao da im ne dozvoljavaju pokupit granje . . . Od onog najtanjeg pa do najdebljih grana . . . Kazu da im sumarija neda pod izgovorom da granje gnoji, odnosno hrani sumu . . . Zivi djumbus ru ostavili iza sebe . . . Kaj nije to jadno i bolesno ??!
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Mene interesira tko kontrolira sječu tj krađu šume.Znam "majstora" koji drma šumu blizu Drave u suradnji s još nekim umirovljenim pandurom i nikome ništ. Još k tome to prodaju. Je da je ta šuma mahom vrba i topola ali je šuma!! I dam si jajca rezat ak oni imaju položeno za motorku!! Kak njih niko ne vidi? Mene frka iti u svoju šumu da ne najebem, dok drugi moreju krasti, prodavati i prolaziti nekažnjeno!! Dojde mi da si motorku stiram u želudec!!!!:mad::
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Eh zemljače..veliš.. nikom ništ..pa kak i bude ako budu svi kao ti sve znali i jezili se u sebi a nevupaju to prijaviti :icon_pray:
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Re: Novi zakon o sjeći šuma

- možda su kupili šumu ili su u dogovoru sa hrv.vodama ili vlasnikom šume nešto mora postojati da bi baš javno išli samo tako hmm sve je moguće
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Mene interesira tko kontrolira sječu tj krađu šume.Znam "majstora" koji drma šumu blizu Drave u suradnji s još nekim umirovljenim pandurom i nikome ništ. Još k tome to prodaju. Je da je ta šuma mahom vrba i topola ali je šuma!! I dam si jajca rezat ak oni imaju položeno za motorku!! Kak njih niko ne vidi? Mene frka iti u svoju šumu da ne najebem, dok drugi moreju krasti, prodavati i prolaziti nekažnjeno!! Dojde mi da si motorku stiram u želudec!!!!:mad::
To ti ni nije vjerojatno šuma od šumarije već od hrvatskih voda. kod mene ti toga ima ko pljeve melioracijski kanali pojas uz nasipe rijeka Lonja,Sava i Kupa i Odra Pitao ja u H Vodama i mjerodavni mi nisu mogli reći ništa pametno jer nemaju modela za prodaju već kradi pa ako te uhvate onda nagrabusiš. Ovo sa policajcem ti je provjerena formula i za prjievoz i za sječu ja znam barem 10-što aktivnih što u mirovini policajaca koj delaju drva za prodaju. Na proljeće idem u kompu sa policajcem :D:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Novi zakon o sjeći šuma

A kaj te ima frka biti da se bojiš ići u vlastitu privatnu šumu???
Mene nije :)
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Od onog najtanjeg pa do najdebljih grana . . . Kazu da im sumarija neda pod izgovorom da granje gnoji, odnosno hrani sumu . . . Zivi djumbus ru ostavili iza sebe . . . Kaj nije to jadno i bolesno ??!

kad čuje ovo fraze me hvataju. stoljetna šuma tijekom ophodnje od postanka do sječe odbaci i ostavio toliko biljnog materijala po hektaru da je to strašno. lista, plodova, grana i grančica i onda na kraju panjevi čiji krateri znaju biti i po 15 metara u promjeru i ti panjevi se raspadju po 30-ak i više godina, plus što je za 30 godina to već prava šuma i ciklus se okreće. i onda još kad se na kraju MORA spaljivati granje. užas.
 

Najnoviji postovi

Na vrh