• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Dali to znači da ako želim srušiti 5 stabala u dvorištu (jabuke) moram predati zahtjev za sječu u šumariju? Ili, koja je razlika između stabala na "livadi" i onima u dvorištu?
Dakle, ukoliko se radi o privatnoj šumi,, moram tražiti zahtjev za doznaku? Znači li to da ne smijem rušati šumu temeljito, tj. da mi netko pokazuje prstom koje svoje, drvo smijem srušiti a koje ne?
Hvala.

Kad je postojala savjetodavna prijatelj je radio i baš sam ga ispitivao o tome kako je u EU i što oni rade. On mi je pokazao 250 zahtjeva za doznakom. To je šuma. Kad sam ga pitao za rušenje kod okućnice, znači starih i suhih stabala, rekao mi je da se mora ići na doznaku, ali se ne ide jer jednostavno ne stignu, pa ako netko kaže zašto ste rušili bez doznake kažete da je pukla grana i nagnulo se pa su morali.

U ovoj državi ti više nisi vlasnik ničega, pa ni kose na glavi. Ako ideš u doznaku stabala, moj savjet ti je ako se znaš s revirnikom koji ide u doznaku da na svaku mjeru koju izmjeriš dodaš pet ili šest cm ili više. Ako ti je doznačeno 10 hrastova, moći ćeš posjeći još jedan, jer će se onda volumen poklopiti. Ne smijem reći, ali ja sam tako radio. Ja sam mjerio a prijatelj je pisao. :)

A što se tiče ovlaštenih izvođača radova. Recite vi meni jesu li HŠ ovlašteni izvođači radova? Ako su pune inženjera koji su članovi komore i svi su ovlašteni zašto oni ne pružaju usluge privatnim šumoposjednicima? Ako se mogu raditi gospodarske osnove, lovnogospodarske osnove, zašto ne sječa, izrada, izvoz, posredništvo pri prodaji, pa nek i uzmu proviziju od 20 posto, meni bi se isplatilo.

Zakoni i pravilnici su dovedeni do apsurda.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
uz sve te zakone ja znam da u moju šumu lugar neće, u jednom predjelu nas 10 iz sela ima šumu i to je sve privatno, nešto se vodi pod livadu, a nešto pod šumu i ljudi sjeku za svoje potrebe, ne za prodaju i to organizirano, ne krče i ruše sve po redu.
znači po zakonu moj djed je prije 50 god pošumljavao tu šumu i kako se rušilo tako se sadilo novo i sad ja želim sebi napravit 20m drva godišnje i meni to lugar mora ići označiti, drvo ja posadio , ja pazio da nema bolesti, bolesne rušio, i sad kad je to već dostiglo svoj životni tok, kada se može rušiti ja moram zvati lugara da doznači i da platim nekoga da ta drva izvuče, e neće moći, jbm ti ludu državu.
nas desetak smo se tako postavili da je to privatna šuma i tu lugar nema što tražit i ne ide tamo jer bi bilo belaje, neće on meni šefovat po mojoj šumi. mi održavamo šumu uredno i šuma se uvijek pomlađuje.
 
N

Nevjernik

Guest
Nije s tim više za zezat ako ne doznačiš oduzmu ti drva i robija.
I kazna za svako drvo koliko je vrijedilo.
Znam iz doglednog jer je jedan potukao 15 bukvi .
 

tomislav.m.

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
68
pozz, Hrvoje ja i ti smo blizu i tako je i kod mene kako ti kazes,vec 15dana nema sanse u sumu.sto se ima kod kuce to se jos vozi.a poslje nove godine smo normalno mogli radit i isli uplacivati u sumariju niko nista nije rek.samo sto su bila skuplja drva. nadam se da ce popustiti taj zakon.evo kod mene porusena suma ove zime klade i vise metrica izvucena ali jos ima more drva za metere.i po tom njihovom ovo bi trebalo strunit,nece niko sa obrtom doc ovo radit ko ima obrt treba prava drva a ne ostatke inace nema zarade. svidaju mi se odgovori od gosp.iz karlovca Ttjj.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Danas sam dobio informaciju da doznačenu privatnu šumu može sam licencirani izvođač sjeći i izvlačiti? Dakle, ako želiš drva iz svoje šume morat ćeš angažirati nekoga s licencom za radove u šumrastvu da posječe i izvuče... Zna li netko o toj informaciji nešto konkretnije osim rekla-kazala?

i sad ja svoje hrastove nebi smio rušit sam nego platit nekog da mi to napravi?
da platim nekog da mi polomi mladinu ispod njih?
da platim nekog da mi vozika timbrčeka po šumi križ-poprek?
da platim nekog da mi ošteti sve uz put jer mu je stroj metar širi od mog traktora?
....platio sam u više navrata da mi šumari doznače, platio sam za šumske puteve a vozili su po mojim privatnim, platio sam i naknadu na drvo i naknadu na tehniku....
pa koliko bi moral vrijediti kubik hrastovine da sve to podnese?
...dan dalje, smrt bliže...jedino me to tješi...:8):
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
ilustracije radi

- ako proizvidiš rakiju i prodaješ je dužan si na svaku prodanu litru platiti trošarinu od 56 kn to ti je slično kao i sa hrastovima po koliko bi onda morao prodavati ako bi to sve plačao, još bi ispalo da si u minusu
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Izgleda da više nećemo moći ni kod kuće sami sebi pivo otvoriti i napraviti gemišt nego ćemo morati zvati ovlaštenog konobara da to odradi
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
i sad ja svoje hrastove nebi smio rušit sam nego platit nekog da mi to napravi?
da platim nekog da mi polomi mladinu ispod njih?
da platim nekog da mi vozika timbrčeka po šumi križ-poprek?
da platim nekog da mi ošteti sve uz put jer mu je stroj metar širi od mog traktora?
....platio sam u više navrata da mi šumari doznače, platio sam za šumske puteve a vozili su po mojim privatnim, platio sam i naknadu na drvo i naknadu na tehniku....
pa koliko bi moral vrijediti kubik hrastovine da sve to podnese?
...dan dalje, smrt bliže...jedino me to tješi..

Moj pokojni deda je tamo negdje oko 1950 posjekao dvije šume da isplati dvije sestre. U jugi je bio lugar koji je dolazio gledati što se radi. Ništa drugo i znao je točno koja je parcela čija. I kad je uhvatio drvokradicu taj je bio siguran da ga čeka zatvor. Nije bilo rasprave. Jednom smo dali izbor ili zatvor ili odšteta. Prodaj je dva traktora, tri bika i dvije krave da bi nas isplatio. A od HŠ-a smo doživjeli da mi djelatinici istih kradu tehniku.
U tim šumama rastu grabovi kao hrastovi ravni. Hrastovi, jaseni milina za gledati. I sada bi ja trebao plaćati nekome nešto što je moje zato jer se samo tako sjetio da bi bilo dobro da oni dobiju još novca.
Ako se pozove njih više nisi vlasnik. Dok ih nema tamo ja sam vlasnik makar šume propale.
Najgora je stvar što ako oni mene uhvate da rušim u vlastitoj šumi mogu odmah biti osuđen na kaznu od 20.000 kuna, dočim drvokradice koje uhvatim ja moram tužiti i onda se suditi sada već ide 11 godina. Katastrofa i sad bi ja takve ljude MORAO pustiti u šumu. Apsurd do apsurda.
još bih im ja za krađe trebao nešto platiti. Katastrofa.

I DARIJUS, nema tog kubika hrasta koji to može podnijeti, osim ukradenog.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
sad me već kopa po glavi...
jebemu miša kaj nije privatna šuma PRIVATNO vlasništvo?
isto tak kak je i privatna zemlja privatno vlasništvo...i možeš sijat i delat na njoj kaj oćeš...
zar nikom ne drnda po glavi da je vlasništvo nad nečim ustavna kategorija...idem baš pročitat di u ustavu piše da je šuma otuđivo vlasništvo...
jer ako nitko nije pitao Ustavni sud RH jel taj zakon o šumama u skladu s ustavom, zašto to nebi sutra bili možda mi i pitali ih?
 

zrupci33

Novi član
Tu od
31 Svi 2009
Poruka
23
dečki moji bit će red popodne prikolice i u šumu,mislim svoju šumu privatnu
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
dečki moji bit će red popodne prikolice i u šumu,mislim svoju šumu privatnu

bit će problem ako te zaustavi policija na cesti s drvima a ti nemaš papire nema veze što su to drva iz tvoje privatne šume
nitko tebe neće kontrolirati u tvojoj šumi jedino u slučaju da netko prijavi da se radi golosjek ili tako nešta
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
neće biti problema sa sječom drva u vlastitoj šumi,i za vlastite potrebe neće trebati nikakav licencirani izvođač radova...svako će za svoje potrebe u svojoj šumi moći dobiti i doznaku i popratnicu...u biti se ide na to da se suzbije siva ekonomija,dakle oni što kupuju šume i drva za daljnju prodaju a nemaju obrt ili firmu,tu će se malo više obraćati pažnja...inače jedan od uzroka zašto nema maloprodaje je i taj što šumarije nisu zadovoljne uvođenjem fiskalnih blagajni jer sve što se preko njih evidentira se ne može zamračiti,dok sa druge strane ako se daje privatniku da radi,onaj dio što se plaća preko računa se evidentira,a ono što ide bez papira se plaća šumarima na ruke i to drvo privatnik prodaje bez računa...dakle mogućnosti za kombinacije su drastično povećane...seljaci su drva iz šume vozili na traktorima,a privatnici voze kamionima,dakle gdje su veće mogućnosti za kombinacije...u ovoj priči su najviše naje...oni pošteni što su kupovali drva u šumariji da uštede neku kunu na samoizradi,a priče o suzbijanju sive ekonomije su za malu djecu...
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
kad sam plaćo prošli tjedan na blagajni šumarije dakle maloprodaja bili su oni kodovi dole na računu znači da je uvedena fiskalna blagajna
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
kad sam plaćo prošli tjedan na blagajni šumarije dakle maloprodaja bili su oni kodovi dole na računu znači da je uvedena fiskalna blagajna
blagajne imaju jer moraju,državna su firma između ostalog...
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
sad me već kopa po glavi...
jebemu miša kaj nije privatna šuma PRIVATNO vlasništvo?
isto tak kak je i privatna zemlja privatno vlasništvo...i možeš sijat i delat na njoj kaj oćeš...
zar nikom ne drnda po glavi da je vlasništvo nad nečim ustavna kategorija...idem baš pročitat di u ustavu piše da je šuma otuđivo vlasništvo...
jer ako nitko nije pitao Ustavni sud RH jel taj zakon o šumama u skladu s ustavom, zašto to nebi sutra bili možda mi i pitali ih?


Evo ti pa slušaj!:D:
3. GOSPODARSKA, SOCIJALNA I KULTURNA PRAVA
Clanak 48.
Jamci se pravo vlasništva.
Vlasništvo obvezuje. Nositelji vlasnickog prava i njihovi korisnici dužni su
pridonositi opcem dobru.
Strana osoba može stjecati pravo vlasništva uz uvjete odredene zakonom.
Jamci se pravo nasljedivanja.
Clanak 49.
Poduzetnicka i tržišna sloboda temelj su gospodarskog ustroja Republike
Hrvatske.
Država osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu.
Zabranjena je zlouporaba monopolskog položaja odredenog zakonom.
Država potice gospodarski napredak i socijalno blagostanje gradana i brine se
za gospodarski razvitak svih svojih krajeva.
Prava stecena ulaganjem kapitala ne mogu se umanjiti zakonom niti drugim
pravnim aktom.
Inozemnom ulagacu jamci se slobodno iznošenje dobiti i uloženog kapitala.
Clanak 50.
Zakonom je moguce u interesu Republike Hrvatske ograniciti ili oduzeti
vlasništvo, uz naknadu tržišne vrijednosti.
Poduzetnicka se sloboda i vlasnicka prava mogu iznimno ograniciti zakonom
radi zaštite interesa i sigurnosti Republike Hrvatske, prirode, ljudskog okoliša
i zdravlja ljudi.
Clanak 51.
Svatko je dužan sudjelovati u podmirenju javnih troškova, u skladu sa svojim
gospodarskim mogucnostima.
Porezni se sustav temelji na nacelima jednakosti i pravednosti.
Clanak 52.
More, morska obala i otoci, vode, zracni prostor, rudno blago i druga prirodna
bogatstva, ali i zemljište, šume, biljni i životinjski svijet, drugi dijelovi
prirode, nekretnine i stvari od osobitog kulturnoga, povijesnoga, gospodarskog
i ekološkog znacenja, za koje je zakonom odredeno da su od interesa za
Republiku Hrvatsku, imaju njezinu osobitu zaštitu.
Zakonom se odreduje nacin na koji dobra od interesa za Republiku Hrvatsku
mogu upotrebljavati i iskorištavati ovlaštenici prava na njima i vlasnici, te
naknada za ogranicenja kojima su podvrgnuti.

Obrati pažnju na članak 52 i sve bu ti jasno crno na bijelo! Zakona si mafija prilagođava prema svojim potrebama!
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
Zakonom se odreduje nacin na koji dobra od interesa za Republiku Hrvatsku
mogu upotrebljavati i iskorištavati ovlaštenici prava na njima i vlasnici, te
naknada za ogranicenja kojima su podvrgnuti.


evo, tu piše da obzirom da su nam nametnuta ograničenja u iskorištavanju šuma, država je dužna to namiriti vlasniku...:icon_rofl:
a koji k.... onda mi plaćamo hrvatskim šumama za svoja drva?:mur:
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
"od interesa RH" -jedino što je,, praksa kod nas je umjesto interesa RH je interes pojedinaca
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
nećete vi plaćati svoja drva šumariji nego ćete dobiti papir da su drva iz vaše šume za vaše osobne potrebe
na taj način se želi spriječtit da prodajete drva iz svoje šume trećim osobama dakle siva ekonomija
pišete koje kakve NEBULOZE da će vama netko oduzeti vaše šume to se nemože dogoditi to je vaše privatno vlasništvo koje je zajamčeno USTAVOM RH
 

tomislav.m.

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
68
a mislis da je taj papir besplatan i da neces morat platit strucnu osobu koja ce ti oznacit koja stabla smijes posjeci.sve to kosta.ja da imam svoju sumu nebi nikog nista pito.radi dok imas .
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
a mislis da je taj papir besplatan i da neces morat platit strucnu osobu koja ce ti oznacit koja stabla smijes posjeci.sve to kosta.ja da imam svoju sumu nebi nikog nista pito.radi dok imas .

da,besplatan je,doznaka i izdavanje popratnice se ne naplaćuje,dakle besplatno je oboje,već nekoliko godina...
 

Najnoviji postovi

Na vrh