• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kaže mi ministarstvo da se gljive smiju skupljati za osobnu upotrebu :-D A za drvo ću saznati


1. vrganji - 10 kuna za kg
2. lisičke, prosenjaci, puze (grmovače) - 5 kuna
3. trubače, rujnice - 8 kn
dozvola za jedan mjesec 200 kuna
za tjedan 100
za jedan dan 50 kn.

i sve ostalo se plaća od ljekovitog bilja, pašarenja... jedino što je besplatno jest pčelarenje.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
1. vrganji - 10 kuna za kg
2. lisičke, prosenjaci, puze (grmovače) - 5 kuna
3. trubače, rujnice - 8 kn
dozvola za jedan mjesec 200 kuna
za tjedan 100
za jedan dan 50 kn.

i sve ostalo se plaća od ljekovitog bilja, pašarenja... jedino što je besplatno jest pčelarenje.

Samo me zanima kolko dugo če i to biti? Majko zašto si me rodila bolje da si u vatru skočila!!:mur::icon_toilet::(n)::=:)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
iskreno rečeno ti koji su osmislili taj zakon bome nemaju pamet..nakraju bude neko moral iči s nama kad budemo išli na WC :mur::mur::mur: jer nikaj čudno da i takav zakon donesu...:x:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
iskreno rečeno ti koji su osmislili taj zakon bome nemaju pamet..nakraju bude neko moral iči s nama kad budemo išli na WC :mur::mur::mur: jer nikaj čudno da i takav zakon donesu...:x:

pa, na placu u Karlovcu već sad moraš imat 2 kune, inače niš od posla...:eek::
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
iskreno rečeno ti koji su osmislili taj zakon bome nemaju pamet.

a gle, šuma daje glavne i sporedne šumske proizvode. glavni su drvo, sporedni sve ostalo. drvo platiš i voziš.
ovakav sustav je u austriji, češkoj, slovačkoj, njemačkoj. ovo je inače pravilinik o cijenama šumskih proizvoda koji nisu u kategoriji glavnih iz 2007. godine i kao takav se ne provodi.
to je tako karakterizirano i razrađeno do detalja. problem je provedba svega toga jer...
ja se previše ne opterećujem jer kod mene ima 8000 ha privatnih šuma gdje ima svega toga što mi treba.

recimo za tartufe je prva klasa 15000 za kg, druga osam, treća 1000 kuna. pa onda prema broju pasa po danu. pa dozvole od 100 - 1000 kuna ovisno o trajanju.

sada će angažirati i zaštitarske firme koje bi trebale lovati berače gljiva i cvjetova bazge. e da mi je još to vidit i sve sam onda u hš-u vidio.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
pa, na placu u Karlovcu već sad moraš imat 2 kune, inače niš od posla...:eek::

Jos da su bar u redu a ne katastrofa jedino ako se u zadnje vrijeme sta promijenilo!
Ma samo gledaju di bi nas jos mogli oderat pobrat nam novce i koji novi zakon donijet da se vidi kak oni rade ustvari izmisljaju toplu vodu koja je vec izmisljena!
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
a gle, šuma daje glavne i sporedne šumske proizvode. glavni su drvo, sporedni sve ostalo. drvo platiš i voziš.
ovakav sustav je u austriji, češkoj, slovačkoj, njemačkoj. ovo je inače pravilinik o cijenama šumskih proizvoda koji nisu u kategoriji glavnih iz 2007. godine i kao takav se ne provodi.
to je tako karakterizirano i razrađeno do detalja. problem je provedba svega toga jer...
ja se previše ne opterećujem jer kod mene ima 8000 ha privatnih šuma gdje ima svega toga što mi treba.

recimo za tartufe je prva klasa 15000 za kg, druga osam, treća 1000 kuna. pa onda prema broju pasa po danu. pa dozvole od 100 - 1000 kuna ovisno o trajanju.

sada će angažirati i zaštitarske firme koje bi trebale lovati berače gljiva i cvjetova bazge. e da mi je još to vidit i sve sam onda u hš-u vidio.

tak puno?? majke ti al pa i treba nabrat 1 kg jer to je lagano a dosta malo(tak sam bar čul)..a cvijetove bazge da mi zabrane trgati:(sweat):meni je najbolji sok od bazge:icon_lol: ..to budu valjda kontrolirali veče šume jer ovdje kak je kod mene su sve zaraščene šume i nema ti tak nekaj skupoga kod nas...al zato bazge ima i svake godine oberem(onda po novom zakonu pokradem) bar 5 velkih i lijepih grmova tak kaj dobimo prek 50 l čistog soka...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
al zato bazge ima i svake godine oberem(onda po novom zakonu pokradem) bar 5 velkih i lijepih grmova tak kaj dobimo prek 50 l čistog soka...

cvijet bazge ti je 5 kn/kg.


Pitanje znalcima. Smije li se iz šume skupljati drvo koje je puklo, palo , trulo, grane itd. bez dozvola nekih posebnih

ovo sam jučer zaboravio napisati.
-leževina (suharci) - 10 kn prostorni metar
-granjevina iz čišćenja - 10 kn prm
-granjevina iz čišćenja - 15 kn kubik
-crnogorične grane iz sječine - 20 kn prm
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
cvijet bazge ti je 5 kn/kg.




ovo sam jučer zaboravio napisati.
-leževina (suharci) - 10 kn prostorni metar
-granjevina iz čišćenja - 10 kn prm
-granjevina iz čišćenja - 15 kn kubik
-crnogorične grane iz sječine - 20 kn prm

a lugar uvijek govori da svaku bazgu koja mi je u krugu krčim,,

- neznam odale ti ove cjene ali meni se čini skuplje, imam negdje uplatnice od prošle godine mislim da je bilo oko 42 kn- kubik
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
decki jel radite sto po sumama ili su vam ogranicili ulaz?
Meni ograničili ulaz svojim LKT-om napravili takove brazde da nemogu svojim traktorom i vitlom do deponije. Ali jučer čuo da će produžiti rok za izradu, ali im je problem 31.3, jer nakon tog datuma nemogu izdavat uplatnice jer s 1.4. stupa na snagu novi zakon. Ja im predložio da mi naprave uplatnicu odokativno s 31.3. a ja ću si drva izraditi kad poprave put.Živi bili pa vidjeli.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
Meni ograničili ulaz svojim LKT-om napravili takove brazde da nemogu svojim traktorom i vitlom do deponije. Ali jučer čuo da će produžiti rok za izradu, ali im je problem 31.3, jer nakon tog datuma nemogu izdavat uplatnice jer s 1.4. stupa na snagu novi zakon. Ja im predložio da mi naprave uplatnicu odokativno s 31.3. a ja ću si drva izraditi kad poprave put.Živi bili pa vidjeli.

radi se ali zbog snjega ne mogu nikuda, lugar sreo tasta neki dan i pita kako napredujem da požurim jer će još samo nekih 10-ak dana primati uplatnice, bliži se 01.04. kada više nema sječe i rondanja po šumama do ljeta, imam oko 2 dana posla, malo vitlanja i prerezivanja i slaganja na " tvrdoj" cesti, nije razrovana ali je mokra pa izgleda neću moći vuči po 2 prikolice, morati ću zvati ispomoć da to izvezemo što prije, neću ni cjepat samo kipat po dvorištu i onda polako udarat, radio sam nešto i iz usluge privatne šume, u 4 dana izvezao oko 27m samo rušenje, prerezivanje i izvoz s tim da je gosp. imala svoje radnike za utovar i istovar, uzeo sam joj malo više i pola vrijednosti drva i zadovoljan samo da još stignem ovo rješiti do 01.04. ali to me nije strah veći mi je problem onda uhvatiti lugara da mi napravi papire za uplatu, s nekime to ide isti dan i zaprimanje i uplata a nekada se to otegne u PM
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
a lugar uvijek govori da svaku bazgu koja mi je u krugu krčim,,
- neznam odale ti ove cjene ali meni se čini skuplje, imam negdje uplatnice od prošle godine mislim da je bilo oko 42 kn- kubik

bazgu krčiš vjerojatno u kvalitetnoj sastojini. a bazge u sastojinama johe ima da ne možeš hodati. pa u bagremicima.
cijena od 10 kuna je za granjevinu prvog čišćenja branjevine. to što nitko ne želi raditi. kad se rade prve uzgojne pruge i slično.
i još na sve cijene treba dodati pdv.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
bazgu krčiš vjerojatno u kvalitetnoj sastojini. a bazge u sastojinama johe ima da ne možeš hodati. pa u bagremicima.
cijena od 10 kuna je za granjevinu prvog čišćenja branjevine. to što nitko ne želi raditi. kad se rade prve uzgojne pruge i slično.
i još na sve cijene treba dodati pdv.

a tako nekako baš to i radim bila bagrenik bun bazge, sječa prije nekih 10-15 godina skoro do čista sada je izrastao da sa kacigom i spuštenim vizirom hodam i krčim koliko je gusto, ima tu i tamo koji visoki nagnuti skoro izvaljeni grab jer su ostali sami a i nešto veće izvale jaceg bagrema kojeg su ostavili u sječi, sutra idem prerezivat šta imam izvučeno na cesti a ona jedan lijepi dan izvitlati i prerezati jedno 20-tak mrcina pa da vidim kakve su točne cjene, uf da je takako kako to govoriš to bi bila amerika:icon_pray:
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Nevezano za temu, bazga je najbolje drvo za izradu nasadisc za lopate, roglje, motike, i slicno kad se posusi jaka ko vrag, lagana i ne puca.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Nevezano za temu, bazga je najbolje drvo za izradu nasadisc za lopate, roglje, motike, i slicno kad se posusi jaka ko vrag, lagana i ne puca.

kolega da nisi možda pobrkal lončiče?? bazga puca kaj luda kad se optereti ...jedino ako nisi malo zajmenil nazive sa nekim drugim drvom...
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Mislil da nisam, puca kad je sirova ali suha ne, imam doma dosta tihi nasadisca od bazge. Kod mene je to drvo koje cvate u proljece veliki bijeli cvjetovi, jakog mirisa, a drvo ima tanku koru, a unutra je bijelkasto i vecinom suplje srce.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Mislil da nisam, puca kad je sirova ali suha ne, imam doma dosta tihi nasadisca od bazge. Kod mene je to drvo koje cvate u proljece veliki bijeli cvjetovi, jakog mirisa, a drvo ima tanku koru, a unutra je bijelkasto i vecinom suplje srce.

onda nisi zamjenil naziv ipak....pa to puca i dok je na metli pa malo bolje ju stisneş i tras...nejdemo dalje u off topic
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
nočas opet napadalo kiše nemogu nikuda mrdnut imam jedan dan vitlanja pa da to lugar zaprimi i ako bog da uplatim i nešto izvezem a ostalo neka čeka travanj, a tko će ga znati možda i produže rokove jer su uvjeti za rad jako loši
 

Najnoviji postovi

Na vrh