• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
saka--svaka.. a ne šaka

zarasta polako blagdani su pa se ništa ne radi,
prijatelju nerazumiješ ti kajkavski..nije spomenuo tvoju šaku..koja zarasta..nego da ti je svaka tj. kajkavski (saka) riječ na mjestu.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Gledajte dečki od tih nekih propisa koji su sad kak ti doneseni oni stoje več duže samo se nisu provodili na našu sreču pošto smo jako željeli uči u EU pa smo mi sami sebi izglasali te zakone na našu žalost.
Takvi zakoni koji se provode desetlječima vani su sasvim nešta normalno samo šta mi nismo za to još spremni izgleda emotivno i psihićki evo jedan primjer kojeg se sjećam imal sam nekuh 15 god kad sam slušal jednog našeg zemljaka koji je sa svojim ljudima rušil drva u Njemačkoj zaprimi odjel i poruši označena drva stim da treba strikno paziti da kod rušenja drva koja se rušaju ne oštete druga ako se to može izbjeći poslje kad se sve napravi dolazi kontrola odjela i vrši pregled ako nađu smeče od gableca i slićno kazna je drastićna šta su mu i pronašli i to sa psima zatrpali konzerve pod list znaju naši snalažljivi smo mi ,to je jedan princip neke uređene države htjeli mi to priznati ili ne nažalost došlo i kod nas sami tražili sami dobili sad čemo se nekak već snalaziti...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Znači ja odem u svoju privatnu šumu koju su moji djed i baka zasadili prije 30 godina, ili je ta šuma nastala na mojem privatnom, zapuštenom poljoprivrednom zemljištu loše kvalitete (pjesak) i izradim sebi 30m drva (agacije) za moje vlastite potrebe i znači je bi morao otići u HŠ i tražiti njih popratnicu za moje drvo?
A oni bi kao izašli na moj posjed označiti moja drva da si ih ja mogu s tim papirom prevesti u moj dvor???

Pa jel to zdravo za normalnog čovjeka???


malo sam se žurio odgovoriti na prvo pitanje pa sam nešto zaboravio napisati.

radi se na tome da se predlaže ukidanje popratnica/otpremnica za ogrjevno drvo za privatne šumoposjednike,
ali će doznaka biti OBAVEZNA i koštat će nekih 70 kn (kao i do sada).
posjedovni list koji imate vrijedit će i neće se morati stalno u katastar po njega da ne bude stariji od šest mjeseci.
jedino će se za tehniku morati izdavati popratnice/otpremnice.
i kada vam policija ili inspektor dođe na dvor pokažete mu papire i slobodan si.

ovi sada na vlasti ništa ne rade. pravilnik je iz 2005 i ništa se ne događa.
zamislite ovo. u privatnim šumama se godišnje prijavi oko 100 000 kubika drveta. drvo koje se izvozi iz šume s papirima (popratnica/otpremnica) a posječe se 1 000 000 kubika godišnje. zamislite koja je to lova.

planiraju se organizirati i zakonski urediti licitacije za privatne šumoposjednike. bila je održana jedna, no problem je nastao kada su se neki nakupci (čitati šverceri) žestoko tome usprotivili.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
:icon_eyes::(yawn): ah da hahahaha odmah mi je to bilo nekako čudnom hahahah
prijatelju nerazumiješ ti kajkavski..nije spomenuo tvoju šaku..koja zarasta..nego da ti je svaka tj. kajkavski (saka) riječ na mjestu.

a kako bude biti će nema nam druge nego se opet prilagoditi na sve ili odustati
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Doznaka, 70 kn po kubiku ili????

ha, ha, to bi bio posao.
70 kuna ti je zahtjev za doznaku na koji možeš navesti jednu ili trideset čestica. ja sam na jednom zahtjevu imao devet čestica.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znači to je obavezno da ti dođe šumar u privatnu šumu označiti stabla koja smiješ porušiti?
To znači da više nema mint rušenja cjele šume??
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
A kad to nije bilo tak?...kad se po zakonu smjelo rušit kak ko hoće kaj hoće i de hoće?Ponavljam ...netreba se previše stim opterečivati sve bu manje više kak je i bilo.Kaj se bu de promjenilo 1.7-NIČ! osim, datuma,a on se je i dosad mjenjal.Pozdrav EU !PIPL MAS TRAS AS!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Znači to je obavezno da ti dođe šumar u privatnu šumu označiti stabla koja smiješ porušiti?
To znači da više nema mint rušenja cjele šume??

ne moraš se bojati kad će ti ići u doznaku bagrema :)
tu će ti doznačiti i više nego što ti treba jer i on sam zna da nakon bagrema ide bagrem. jako je skupo i teško na terenu gdje je bagrem nešto mijenjati. i sam znaš kako ide s bagremom.
mint možeš posjeći ilegalno.

a ulaskom u eu mijenja se to da državna tvrka hš ne može raspolagati novcem koji je namijenjen za privatne šumoposjednike. za to bi bile najbolje zadruge. nikakve agencije i službe da lovu troše lovu na svoje plaće. jer bi zadruga mogla imati svoje ljude, mehanizaciju, podršku privatnim šumoposjednicima članovima zadruga, pa i onima koji to nisu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
ne moraš se bojati kad će ti ići u doznaku bagrema :)
tu će ti doznačiti i više nego što ti treba jer i on sam zna da nakon bagrema ide bagrem. jako je skupo i teško na terenu gdje je bagrem nešto mijenjati. i sam znaš kako ide s bagremom.
mint možeš posjeći ilegalno.

a ulaskom u eu mijenja se to da državna tvrka hš ne može raspolagati novcem koji je namijenjen za privatne šumoposjednike. za to bi bile najbolje zadruge. nikakve agencije i službe da lovu troše lovu na svoje plaće. jer bi zadruga mogla imati svoje ljude, mehanizaciju, podršku privatnim šumoposjednicima članovima zadruga, pa i onima koji to nisu.

Ma da, znam kak ide s bagremom, pa se zato najviše i čudim. Nije to neko prvoklasno drvo, več obična "šikara", da se tak izrazim za ogrijev. Zato me čudi da budu tolike komplikacije, mada mislim da nebude to još zaživjelo punim tempom, mislim na takav način rada.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ma da, znam kak ide s bagremom, pa se zato najviše i čudim. Nije to neko prvoklasno drvo, več obična "šikara", da se tak izrazim za ogrijev. Zato me čudi da budu tolike komplikacije, mada mislim da nebude to još zaživjelo punim tempom, mislim na takav način rada.

reći ću ti na primjeru u čakovcu. tamo su imali mjesečno dva-tri zahtjeva za doznaku stabala. kad je šumarski inspektor vidio koliko kamiona vozi trupce i građu u sloveniju obišao je lokalne pilanare prvi put. niti jedan nije mogao dokazati porijeklo drveta. smijali su mu se. nakon dva tjedna opet i nitko nije imao papire. plaćali su po 40 tisuća kazne ili zatvara pilanu. od tada su zahtevi porasli na 50 mjesečno.
što se mene tiče doznaka je najmanji problem. problem je što te pravilnike i zakone pišu najveći kriminalci. to je problem. i sada će takav koji MORA sjediti u 2x3 meni određivati kaznu.
vani je sve to normalno, ali tamo su drugačije šume i organizacija. smiješ rušiti kad je vrijeme. ne možeš navažati smeće u šumu, krasti, dok je kod nas sve to pod normalno i u redu. zato se i ne provodi jer bi to trebali kontrolirati oni koji imaju tonu putra na glavi. žalosno ali istinito. takvi uništavaju struku za svoju osobnu korist.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
reći ću ti na primjeru u čakovcu. tamo su imali mjesečno dva-tri zahtjeva za doznaku stabala. kad je šumarski inspektor vidio koliko kamiona vozi trupce i građu u sloveniju obišao je lokalne pilanare prvi put. niti jedan nije mogao dokazati porijeklo drveta. smijali su mu se. nakon dva tjedna opet i nitko nije imao papire. plaćali su po 40 tisuća kazne ili zatvara pilanu. od tada su zahtevi porasli na 50 mjesečno.
što se mene tiče doznaka je najmanji problem. problem je što te pravilnike i zakone pišu najveći kriminalci. to je problem. i sada će takav koji MORA sjediti u 2x3 meni određivati kaznu.
vani je sve to normalno, ali tamo su drugačije šume i organizacija. smiješ rušiti kad je vrijeme. ne možeš navažati smeće u šumu, krasti, dok je kod nas sve to pod normalno i u redu. zato se i ne provodi jer bi to trebali kontrolirati oni koji imaju tonu putra na glavi. žalosno ali istinito. takvi uništavaju struku za svoju osobnu korist.
VANI je normalno..kad te netko vidi pred krčmom da sjedaš pijan za volan da nazove policiju..vani je normalno da svatko tko vidi nepoštivanje zakona to prijavi...ako i ti misliš počet živjet kao VANI..zašto neprijaviš to bezakonje i te osobe imenom i prezimenom...kad to učiniš e onda čemo svi živjeti kao oni VANI...
Eto kad već toliko znaš sigurno češ dobiti i nagradu kao i oni što skupljaju fiskalne račune jer tvoje informacije od temelja će promjeniti našu državu. :icon_axe: :drink:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
VANI je normalno..kad te netko vidi pred krčmom da sjedaš pijan za volan da nazove policiju..vani je normalno da svatko tko vidi nepoštivanje zakona to prijavi...ako i ti misliš počet živjet kao VANI..zašto neprijaviš to bezakonje i te osobe imenom i prezimenom...kad to učiniš e onda čemo svi živjeti kao oni VANI...
Eto kad već toliko znaš sigurno češ dobiti i nagradu kao i oni što skupljaju fiskalne račune jer tvoje informacije od temelja će promjeniti našu državu. :icon_axe: :drink:

već 11 godinu se tužim s tim lopovima. sutkinja koja četiri i pol godine nije sazvala raspravu postala je predsjednica suda.
prijavljujem svakoga koga vidim da krade po šumi a znam da tu nema šume. tako da me ne moraš prozivati. prijavljivao sam ih imenom i prezimenom i slikama kao dokazima, ali milicioneri i krivosuđe ne reagiraju. reagiraju ako ja posječem u svojoj šumi bez doznake, ali na drvokradice ne reagiruju. alergičan sam na drvokradice. za fiskalne račune me nije briga. jesi li ti prijavio neku drvokradicu?
a sada ti meni reci kako prijaviti čovjeka kojega štiti treći ili četvrti čovjek određenog ministarstva. kome? interpolu. kad sam došao s dokazima svi su se razbježali. možda objavit na youtube?
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
ne znam za vas al ja ću sigurno u svoju šumu ići kao i do sada dok god budem mogao:p::p:
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,243
ako voziš metricu ili višemetricu moraš imati popratnicu.
ako voziš kratko do 40 cm duljine ne moraš, ali ako želiš možeš i za to tražiti.

A tko kaže da ako voziš kratko netreba nikakva popratnica???

Znači ja odem u svoju privatnu šumu koju su moji djed i baka zasadili prije 30 godina, ili je ta šuma nastala na mojem privatnom, zapuštenom poljoprivrednom zemljištu loše kvalitete (pjesak) i izradim sebi 30m drva (agacije) za moje vlastite potrebe i znači je bi morao otići u HŠ i tražiti njih popratnicu za moje drvo?
A oni bi kao izašli na moj posjed označiti moja drva da si ih ja mogu s tim papirom prevesti u moj dvor???

Pa jel to zdravo za normalnog čovjeka???

Neznam zašto se buniti protiv pozitivnih zakunskih regulativa RH. Ako nemaš papira (čitaj popratnice!) za drva koja prevoziš iz svoje šume u svoj dvor kaj te čini rezličitim od "šumokradice" koji vozi drva iz tvoje ili državne šume u nečiji dvor???

cvijet bazge ti je 5 kn/kg.




ovo sam jučer zaboravio napisati.
-leževina (suharci) - 10 kn prostorni metar
-granjevina iz čišćenja - 10 kn prm
-granjevina iz čišćenja - 15 kn kubik
-crnogorične grane iz sječine - 20 kn prm


Daj bar javi koja to šumarija - Uprava korisiti za granjevinu da provjerim to, jer to je u kategoriji za razne industrijske svrhe

HVALA
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
nemogu oni smislit toliko zakona koliko ih ja mogu prekrsit,ako mi nedaju posteno da platim drva
koja planiram izvest i napraviti sam bez nekih svercera i prekupaca pa nebudem sjedio doma
i cvokoto zubima od zime ici cu krasti,to je tako jasno,poceli su malo pretjerivati sa izivljavanjem na malom covjeku a veliki rade sto hoce!!
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
A tko kaže da ako voziš kratko netreba nikakva popratnica???



Neznam zašto se buniti protiv pozitivnih zakunskih regulativa RH. Ako nemaš papira (čitaj popratnice!) za drva koja prevoziš iz svoje šume u svoj dvor kaj te čini rezličitim od "šumokradice" koji vozi drva iz tvoje ili državne šume u nečiji dvor???




Daj bar javi koja to šumarija - Uprava korisiti za granjevinu da provjerim to, jer to je u kategoriji za razne industrijske svrhe

HVALA

prvo pa muško tko si što si čim se baviš a ne odmah u rebra:(devil):
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
A tko kaže da ako voziš kratko netreba nikakva popratnica???

Neznam zašto se buniti protiv pozitivnih zakunskih regulativa RH. Ako nemaš papira (čitaj popratnice!) za drva koja prevoziš iz svoje šume u svoj dvor kaj te čini rezličitim od "šumokradice" koji vozi drva iz tvoje ili državne šume u nečiji dvor???

Daj bar javi koja to šumarija - Uprava korisiti za granjevinu da provjerim to, jer to je u kategoriji za razne industrijske svrhe
HVALA

PRAVILNIK O DOZNACI STABALA, OBILJEŽAVANJU DRVNIH SORTIMENATA, POPRATNICI I ŠUMSKOM REDU
e sad, dok je bila savjetodavna bio je i njihov pravilnik s nekim dodacima. u ovom pravilniku su pomiješane i d ržavne i privatne šume. treba čitati koncentrirano. piše na što ide čekić a na što ne ide i o popratnicama. a za kratno ne ide popratnica jer ta kratka drva kad ih istovariš ne možeš složiti hvat drva po ps-u jer bi se sve raspalo. onako laički objašnjeno. ali ako te policija uhvati na cesti naravno da moraš dokazati porijeklo drveta. možeš mu pokušati objasniti da ih voziš iz kamenoloma, ali nekako sumnjam da bi ti povjerovao.

Nitko nije protiv pozitivnih propisa, samo u ovom slučaju ako ja rušim u vlastitoj šumi bez doznake mogu popiti i do 10000 kn kazne za ogrjev, pa čak do 40000 kn za tehniku ako stavljam u promet bez doznake i papira. dok neki u HŠ-u mogu raditi tisuću puta gore stvari bez da im padne las s glave.

Cjenik je za cijeli HŠ. opsežan je i za internu upotrebu i ovo sam napisao tako kako sam napisao i vrijedi za cijeli HŠ. imam ga u papirnatom obliku i sad mi se neće među papirima tražiti kako se točno zove. cijene su prepisane iz njega. ako te zanima mahovina i paprat za sto kila moraš platiti 4 kune plus pedeve.
 

Najnoviji postovi

Na vrh