• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
14x12 je rog, a ne greda. One počinju s 18x16 pa na više :)
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Za ovo 12 godina koliko se bavim rezanjem gradje i nekoliko desetina hiljada kubnih metara trupaca ispilanih,.nisam imao narudje za dimenziju 14x12 svega par kubika, jednostavno kod nas se ne trazi.
Obicno rogovi idu u dimenziji 10x12 i 8x14.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Daj ba ,,, rog da je 14x12,,, nije tačno,,, u ostalom svemu tu dimenzijama građe diktiraju rasponi,, nosivih stubova ili rasponi nosivih greda,,,
Dong,,, rezo sam na brenti more građe,, ti nisi bio ni rođen,,, i za naše podneblje je vazda bila dimenzija,, vjenčanica,podrožnjača i sljemenjača 14x12,, a rogova 12x10,,, a i to sam učio u Građevinskoj Tehničkoj školi koju sam završio i diplomiro, one godine kad je TITU,,, noga zabolila,,,
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Mozda si tada rezao i tada se trazila ta dimenzija, ja ti govorim iz licnog iskustva da se kod mene jednostavno to ne trazi. U mom okruzenju za te elemente sto si nabrojao ispod 14x14 niko ni ne pomislja na stavlja na iole ozbiljan objekat.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Kod nas ima te dimenzije koliko hoćeš.i vele da iz Bosne dovoze građu..
No da ne filozofiramo,kako kolega nermin kaže dimenziju građe definiraju rasponi..a na nama je da li se hoćemo pridržavati pravila struke ili nećemo..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ima li tko iskustva sa gradnjom objekata do 50 kvadratnih metara površine?

Nešto sam čuo da se za takve objekte ne treba tražiti dozvola, ili što već...

Mislim da šupu koja bi bila na betoniranim temeljima, stupovima i limenim krovom, a ne zidanu šupu.

Koja procedura i koliki su troškovi da to bude legalno?

Ja sam planirao graditi kao neku halu za strojeve i sijeno od starih bandera.Čak i nabavio 200 komada za 20kn po komadu i kad sam se počeo raspitivati za papirologiju ispalo je da će me doći sve oko 10000 kuna bez troškova gradnje Tako da sam bandere ispilio i založio.Sad mi se opet usadila ideja da napravim montažnu halu od metalnih cijevi i lima bez dozvole.Ako bi počeli srati samo bi rastavio pa opet sastavio kasnije.To je u biti montažni objekt,možda ni ne treba dozvola.Što vi mislite o tome?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Pa normalno i kako uopce drugacije? Nema narod novaca na bacanje za razne dozvole i hebene elaborate i druge p.... materne
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Mozda si tada rezao i tada se trazila ta dimenzija, ja ti govorim iz licnog iskustva da se kod mene jednostavno to ne trazi. U mom okruzenju za te elemente sto si nabrojao ispod 14x14 niko ni ne pomislja na stavlja na iole ozbiljan objekat.

Vidi Dongić,,, tvoje je da režeš ilitiga pilaš,,, a naše je da ti reknemo dimenziju,,,,
to što je po tebi ozbiljan objekat,, je posebna priča,,, za mene je ozbiljan objekat je poljski WC,,,
Vidi s ovih fotki građa je stigla,, odozgo,, dal od tvog kraja ili malo bliže iz Brateljevića,, znači rogovi su12x10,, mahije,vjenčanice i stolica je 14x12,, stubovi su 14x14,,
odmah da zna ja sam to sve ugradio,,,.i kunem ti se svim mogućim,,, da dajem garanciju na ovaj krov,, ma kolko hoćeš,,,
fazon je u statičkim silama,,, ako ih pravilno uradiš onda je sve OK,,
https://s33.postimg.cc/u200s0u9b/20170807_174445.jpg
https://s33.postimg.cc/a8nwz2w8f/20170807_174516.jpg
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Koja je prednost takvog krova naspram dvije vode osim estetike, i kolika je razlika u cijeni?
Znaci zanima me zato bi se odlucio za takav krov kao sa slike, a ne na dvije vode? Danas manje vise sve nove kuce imaju takve krovove.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Vidi N.H: ja ti mogu reći moje mišljenje,,, a da odma znaš nimalo nisam kompetentan tu,,,
prije su ljudi pravili kuće na spratove i čitaqv život rintali,,, i umru a kuća nije gotova,,, ko prave kuću za djecu,,, a ona odrastu i odu svako sebi,,,
sad su malo došli pameti,, pa skontali da je život kratak,, i treba ga živjeti,, prave se prizemne kuče,, a za prizemnu kuću krov na dvije vode je estetski katastrofa,,, onda ovaj kombinovani krov em je dosta ljepši,, jest da je i skuplji,, al je i dosta stabilniji,
eve ga kad sam ga pokrio,,
https://s33.postimg.cc/9odxtxwlb/20170910_162640.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Još kad bi ruke imale čepove umjesto ovih navojnih šipki...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Vidi N.H: ja ti mogu reći moje mišljenje,,, a da odma znaš nimalo nisam kompetentan tu,,,
prije su ljudi pravili kuće na spratove i čitaqv život rintali,,, i umru a kuća nije gotova,,, ko prave kuću za djecu,,, a ona odrastu i odu svako sebi,,,
sad su malo došli pameti,, pa skontali da je život kratak,, i treba ga živjeti,, prave se prizemne kuče,, a za prizemnu kuću krov na dvije vode je estetski katastrofa,,, onda ovaj kombinovani krov em je dosta ljepši,, jest da je i skuplji,, al je i dosta stabilniji,
eve ga kad sam ga pokrio,,
https://s33.postimg.cc/9odxtxwlb/20170910_162640.jpg

Ja bi dodao. Nema večeg zla na kuči nego štenge..stepabice.,kako bolje razmijete
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Lako je na ravnici...a na kosom terenu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Vidi Dongić,,, tvoje je da režeš ilitiga pilaš,,, a naše je da ti reknemo dimenziju,,,,
to što je po tebi ozbiljan objekat,, je posebna priča,,, za mene je ozbiljan objekat je poljski WC,,,
Vidi s ovih fotki građa je stigla,, odozgo,, dal od tvog kraja ili malo bliže iz Brateljevića,, znači rogovi su12x10,, mahije,vjenčanice i stolica je 14x12,, stubovi su 14x14,,
odmah da zna ja sam to sve ugradio,,,.i kunem ti se svim mogućim,,, da dajem garanciju na ovaj krov,, ma kolko hoćeš,,,
fazon je u statičkim silama,,, ako ih pravilno uradiš onda je sve OK,,
https://s33.postimg.cc/u200s0u9b/20170807_174445.jpg
https://s33.postimg.cc/a8nwz2w8f/20170807_174516.jpg
kaj je ova deka od fert gradica da je trebalo ovo ispod stupa?
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Ooooo ebo ga jedva skonta,, šta pitaš,,
pa pobogusi velečasni,,, zar sile na većoj površini,ne smanjuju pritisak,,,???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Obzirom da su stupovi tak gusto postavljeni, mogel si komotno dolje postaviti grede uzduž, a ne samo jastuke.
Inače lijepo izvedeno. Koristite li zaštitu od crva?
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,282
Jest ZJ,, al greda se plaća,, a ovo su samo restovi,,, insekticide nisam radio,,al trebalo je,,, jebiga,,, nema se novaca i vremena za sve
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Ma sve OK.
Insekticid ne košta puno, a vrijedi puno. Moglo se radije uštediti na pokrovu, jer promjena konstrukcije košta bogatstvo prema trošku od 10-tak litara Drvocida.
 
Na vrh