• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,543
Zorane između 40 do 50 cmje skoro pa idealno.
Razmjeri si dužinu rogova i vidi koliko ti može biti razmal između letvi. Ako dobiješ između 40 i50 cm odlićno a prođe i 52 tak da je to tp
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Koliko se ja sječam niski trapez smo letvali na 120cm..ali s " limenim" letvama..znači lim nosi.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
To malo krova kaj imaš,nebude te uništilo par letvi više.
Ja sam letvao na 40 razmak i ne razmišljam jel bude pao mokar snijeg ili suhi,ili štogod...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa preporuka proizvođača što sam našao je 70-100 cm...
Da li piše materijal i presjek.?

Opet tu moraš "gađati " dinamiku šerafljenja lima..ti si u prednosti jer imaš daske..nema straha da digne samo lim.

mislim da je ..@komer u pravu
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Da li piše materijal i presjek.?

Opet tu moraš "gađati " dinamiku šerafljenja lima..ti si u prednosti jer imaš daske..nema straha da digne samo lim.

mislim da je ..@komer u pravu
Piše štafla (5x8).....

Mislio sam staflu šarafiti konstrukcijskim vijcima 8x180 u rogove (5 cm letva i kontra letva, 5 cm štafla i uđu 8 cm u rog)...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
A zakaj to ne napraviš čavlima? Nisu šarafi niš bolji, a samo je gnjavaža s njima...a da o razlici cijena ni ne govorimo.
Osim toga, čavel ima ravnu (a ne stožastu) glavu, pa kad se drvo posuši, ostane napeto, za razliku od ovog s konusnom glavom koja "buši" drvo pri šarafljenju.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Da imaš pištolj..pa spiralne čavle..ja bi glasao za njih..ovako glasam za vijke..samo predbuši sve do roga.

Tuckanje stotki ili devetki balticom je aut za moj ukus.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
A zakaj to ne napraviš čavlima? Nisu šarafi niš bolji, a samo je gnjavaža s njima...a da o razlici cijena ni ne govorimo.
Osim toga, čavel ima ravnu (a ne stožastu) glavu, pa kad se drvo posuši, ostane napeto, za razliku od ovog s konusnom glavom koja "buši" drvo pri šarafljenju.
Čitao sam negdje istraživanje da je šaraf puno bolji za sile čupanja, a čavao za sile smicanja. I da je u ovakvim situacijama bolje koristiti šaraf... A i čini mi se lakše nego tolike čavle lupati. Evo sad lupam 120 za kontra letvu i dosta mi je 😂😂
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Tuckanje stotki ili devetki balticom je aut za moj ukus.
Po čemu? Današnji cimermani ionak ne znaju napraviti čep, ukopati ruku i slično.
I sad su moderni po tome kaj koriste šarafe? Daj naj...

Susjedova kuća je imala drveni kostur. Niti jedna ruka niti pocek nisu bili spojeni čavlima, već drvenim klinovima i klanfama...To današnji meštri, koji koriste aku bušilice i šarafe umjesto čavli (jer ih nisu u stanju zabiti) mogu samo sanjati...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Na žalost, nije smiješno.

Kila čavli je koliko? 20...30kn?
Koliko košta kila šarafa?

Razmisli ...

Druga stvar:
Ti se bojiš da vjetar ne odnese krov i imaš stotine šarafa na njemu.
A koliko šarafa drži konstrukciju usidrenu za temelj? Ne bu letil krov, već krov skupa s rogovima i gredama ;)
(ne daj Bože da se to tebi ili ikome dogodi!).

Bratiću je pred 10+ godina odletel krov s kuće, bez podkonstrukcije (daski), pokriven salonitnim pločama. Spuknulo ga je skup s gredama...

;)
 
Posljednje uređivanje:

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Na žalost, nije smiješno.

Kila čavli je koliko? 20...30kn?
Koliko košta kila šarafa?

Razmisli ;)
Pa a šta je s fizikom koja kaže da je šaraf bolji kod primjene sile čupanja?

Najbolje onda kombinirati. Jedan rog šaraf, jedan čavao
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Na žalost, nije smiješno.

Kila čavli je koliko? 20...30kn?
Koliko košta kila šarafa?

Razmisli ...

Druga stvar:
Ti se bojiš da vjetar ne odnese krov i imaš stotine šarafa na njemu.
A koliko šarafa drži konstrukciju usidrenu za temelj? Ne bu letil krov, već krov skupa s rogovima i gredama ;)
(ne daj Bože da se to tebi ili ikome dogodi!).

Bratiću je pred 10+ godina odletel krov s kuće, bez podkonstrukcije (daski), pokriven salonitnim pločama. Spuknulo ga je skup s gredama...

;)
Kad nas su se dosta pomješali standardi..krovovi na drvene palce su rađeni kad su čavle radili kovači..par klanfi je bil vrhunac..takvi krov je imao samo vertikalnu komponentu sile..prepusti su bili max. 40 cm..kut je bio veliki prenesen od slame.takvom kruvu vjetar nije mogao ništa..

Kasnije su krovovi postali 5 i 10 puta veče kvadrature..faktor brze gradnje raste rapidno.kut se smanjuje..svoj dio odradili su ljudi koji su odlazili u druge zemlje i svaki donio svoju verzjju onoga kaj je vidio ili čuo..
Ti smo di smo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Okolišaš, i loviš se za riječi, a bitno izbjegavaš.
Nema veze. Znam kak bu slijedeći krov napravljen pri meni: šarafima z maticama, čepima ili vezom i čavlima.
Ove moderne, skupe varijante ne priznam. To je za ad hoc majstore (čitaj, drži vodu dok majstori odu).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kaj izbjegavam..jedino ispravno kaj si rekel je da bude odnjelo sve skupa.

Da si delal krov od današnje građe razumio bi..letvu na jednom mjestu zabiješ dva metra dalje izađe van..Vibriea cijel konstrukcija.Hodanje "po čavlima" slobono zaboravi.
Čavel jesnostavno ne drži,pol letvi ti se raskoli..Kontra letva i daska tu ništa ne pomaže.
Kvrga taman gdje mora čavel..Došlo je do toga sa letve 5x3 više ne stavljaju ni pod biber
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,568
Ja sam pred desetak godina radio krov i šerafilo se jedino vjetar lajsne. A građa nije ništa lošije nego nekada, samo poštenu građu bez kvrga budeš platio malo više😉 Za kontraletvu je išal štafl a letvalo se sa letvama 5x4.
 
  • Like
Reactions: ZJ

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Stari i ja smo ovog ljeta radili novi krov na manjoj kući u dvorištu. 100 m2 crijepa. Vjenčanice 4 kom smo šarafali sa M16 sidrenim vijcima. Rogove sa m6x180 vijcima za drvo. Za njih je trebalo dosta tot masti da uđu do kraja. Osb ploče ekserima 6cm. Foliju sa klamericom, Kontra letva sa 8cm ekserima, letva sa 7cm ekserima. Crijep creaton rapido sive boje.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Možete vi kemijati koliko hoćete, udarati ekserima ili vijcima, ali kad vas (nedaj Bože) stigne ono što je nas stiglo 19.07. ove godine, sve je to uzalud... Ili će letiti lim, ili će ići kompletna građa i lim...
 

Najnoviji postovi

Na vrh