• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Objekti - Šupe za smještaj traktora i mehanizacije

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Ovako sam ja radio
 

Prilozi

  • Screenshot_20230922-220836_Gallery.jpg
    Screenshot_20230922-220836_Gallery.jpg
    28.6 KB · Pregleda: 96
  • Screenshot_20230922-220701_Gallery.jpg
    Screenshot_20230922-220701_Gallery.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 97
  • Screenshot_20230922-221217_Gallery.jpg
    Screenshot_20230922-221217_Gallery.jpg
    29.1 KB · Pregleda: 99

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Samo me onako čisto zanima, pročitah kontra letva stafla, kod nas pilandzija se podrazumijeva 8x5, zašto se stavlja kontra letva i toj dimenziji
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Ak sam te dobro shvatil: pitaš zakaj ide štafla 8x5 za kontraletvu?
5 cm je zračni prostor ispod letvi, a na 8cm sučelno nastavljaš 2 letve. Kak bi produžil dvije letve na nečem užem?
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
I onda se pitamo i gledamo kako svako malo kod ove novogradnja krov leti u zrak. Današnji inženjeri su čudo, vise niko ne uzme olovku da nešto izračuna, već program mi izbacio.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,196
Nemoj niti njima zamjeriti: natječaji se dobijaju po najnižoj cijeni.
A onda dobiješ ono kaj i platiš...
Ili bar malo losije od toga.....a pocetni inženjerski izracun bere prasinu negdje u podrumu...
 
  • Like
Reactions: ZJ

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Koliko se ja sječam niski trapez smo letvali na 120cm..ali s " limenim" letvama..znači lim nosi.

Trapezni lim naravno da nosi. Više ili manje, ovisno o visini vala. Neki nose i na 2-3m razmaka "letvi"

Možete vi kemijati koliko hoćete, udarati ekserima ili vijcima, ali kad vas (nedaj Bože) stigne ono što je nas stiglo 19.07. ove godine, sve je to uzalud... Ili će letiti lim, ili će ići kompletna građa i lim...
Ne dao Bog nikome, al čisto kad smo na temi, kakva je statstika, dali je neki krov prošao neoštećen, ili su svi ponešto "dobili"?

I onda se pitamo i gledamo kako svako malo kod ove novogradnja krov leti u zrak. Današnji inženjeri su čudo, vise niko ne uzme olovku da nešto izračuna, već program mi izbacio.
Misliš da leti zbog inženjera (projektanta) ili inženjera (nadzora) ili zbog majstora? Ili možda zbog vlasnika, koji je uzeo najjeftnijeg majstora, a inženjera nije bilo u ulici?

Ovako sam ja radio
Radio si sami, ili su ti nekakvi "majstori" radili?
ovo je polu-dobro, ili polu-loše, ovisi što ti je draže.
Donji serklaž na kojem je donja podrožnica koliko vidim nije nikako usidren u unutrašnjost objekta. A na njega djeluje neka horizontalna sila.
Sva sreća kod tebe gornje podrožnice leže na betonskim stupovima pa to ipak neće nigdje.
Tu i tamo takav krov napravi "špagu".
 
  • Like
Reactions: ZJ

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Trapezni lim naravno da nosi. Više ili manje, ovisno o visini vala. Neki nose i na 2-3m razmaka "letvi"
Ja sam svoj na kraju letvao na 28cm. Toliko je letve bilo 😂😂😂
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Kod letvanja za lim postoje 3 faktora koja treba uzet u obzir:
1) nosivost samog lima, za svaki lim proizvođač daje tablicu nosivost (tj opterećenja po m2) za neki razmak letvi. I onda ovisno o opterećenju snijegom biraš što ti treba. Visoki lim podnosi veći razmak, T18 treba male razmake kad je sav "mekan".
2) Nosivost letvi (tj presjek) treba biti u skladu sa razmakom, tako da tu generalno nema uštede, stavio slabije letve na mali razmak ili jače letve na veći, otići će podjednako materijala.
3) Šarafanje lima i letvi u podlogu, tj nosivost na čupanje lima zbog vjetra. Možda tvoj lim može ići na razmak letava 100-150cm, ali dal će taj jedan čavao ili šaraf koji je letva zabijena u rog izdržati opterećenje od vjetra, ili je bolje staviti gušće letve pa raspodjeliti opterećenje...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ne dao Bog nikome, al čisto kad smo na temi, kakva je statstika, dali je neki krov prošao neoštećen, ili su svi ponešto "dobili"?


Cuo sam za nekoliko novih kuca u selu gdje nije nista falilo, ali to je kap u moru. Na svakom barem nekoliko lubura ili crijepova. Neki su dobili simbolicno, a neki su totalno uništeni.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Trapezni lim naravno da nosi. Više ili manje, ovisno o visini vala. Neki nose i na 2-3m razmaka "letvi"


Ne dao Bog nikome, al čisto kad smo na temi, kakva je statstika, dali je neki krov prošao neoštećen, ili su svi ponešto "dobili"?


Misliš da leti zbog inženjera (projektanta) ili inženjera (nadzora) ili zbog majstora? Ili možda zbog vlasnika, koji je uzeo najjeftnijeg majstora, a inženjera nije bilo u ulici?


Radio si sami, ili su ti nekakvi "majstori" radili?
ovo je polu-dobro, ili polu-loše, ovisi što ti je draže.
Donji serklaž na kojem je donja podrožnica koliko vidim nije nikako usidren u unutrašnjost objekta. A na njega djeluje neka horizontalna sila.
Sva sreća kod tebe gornje podrožnice leže na betonskim stupovima pa to ipak neće nigdje.
Tu i tamo takav krov napravi "špagu".
Prijatelju ovaj posao radim trideset godina tak da nečija mišljenja me i ne zanimaju. Ako te baš zanima horizontalni cerklaž 30×30 sa armaturom 4×12 vilice 6/20 vijci m16 na svaki metar,srednja podrožnica 16/20.kakve špage?
 

Prilozi

  • Screenshot_20231002-191629_Gallery.jpg
    Screenshot_20231002-191629_Gallery.jpg
    26.2 KB · Pregleda: 68

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
@Perko
Prijatelju, kada javno objaviš nešto, uvijek možeš očekivati komentar (ovakav ili onakav).
U zadnjoj fotografiji se vidi da je nadozid nizak (samo 2 reda cigle) i to onda nije kritično, međutim kod visokog nadozida i drvenih stupova stolice javlja se i horizontalna sila koja može slomiti nadozid pa ti krov napravi špagu. Vdim 4 vertikalna serklaža i oni zapravo sprečavaju da krov napravi špagu. Bolje bi bilo da postoji i horizontalni ili kosi serklaž prema zabatu.

@Puknuti
Imao je i moj ćaća sličnu alatku, komad debele šipke oblika volana pony bicikla, sa dvije rupe kroz koje se provuče glatka šipka i onda motaš.
Podrožnica nije problem, a sad, dal će rog ostati na podrožnici ili na susjedovoj vrbi je neko drugo pitanje.

@Marko
Najprije si rekao da je đabe udarati čavle i šarafe, a onda ipak su neki stradali malo, neki nimalo, a neki su stradali 100% Možda je oluja negdje bila malo slabija, a možda su i neki krovovi napravljeni bolje od nekih drugih, tko će ga znati...
 
  • Like
Reactions: ZJ

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
I šta sad? Šarafi ekseri? Kombinacija?

Ja sam na svaki rog udario šaraf u podroznicu.

Kontraletvu sam lupao sa 80mm ekserima, letvu sam lupao sa 120mm ekserima.

Šta da uzmem 8x150 ili 6x150 konstrukcijskih za drvo i prođem kontraletvu s njima? Jedno 4 po kontra letvi?
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
@Puknuti
Misliš ovaj video?
Ovo je primjer kako se NE RADI
Ne zbog vijka nego jer nema nikakvog zasjeka na rogu, rog na podrožnici leži samo na bridu, teški fuš.

@Zoran
Ja nebi ništa dodavao na kontraletvu, pa ionako sila vjetra preko crijepa djeluje na letvu, koja je zakucana u rog (kroz kontraletvu koja je također zakucana)
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh