• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnovljivi izvori električne energije - fotonapon, vjetar...

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@puknuti,
I kad se sjedne prvi put za volan, ne zna se mam voziti. Svakoj se novoj stvari treba privčiti i upoznati kaj i kak z njom...a onda nakon toga postaje rutina, o kojoj se ne misli više.
Nitko od nas ne želi poskupljenja, no ne pita nas se.

Mi godišnje trošimo 10...12 MWh el. energije i pitam se zakaj nisam pred par godina investiral u elektranu.
Ne brinu mene navike..nego politika..
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ide to ekipi, danas su zasarafili sve šarafe i jednu stranu komad krova poletvali… već vidim ovaj zapad kak praši 😂
 

Prilozi

  • IMG_1347.jpeg
    IMG_1347.jpeg
    39.8 KB · Pregleda: 40

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
View attachment 59790 ovaj donji View attachment 59791 ovaj donji je najbolji. Bila letva 3 i štafla od 8 cm. Ovaj duži koristi se za biber crijep. Na njemu ima manje prostora za ravnanje ako je krov nerava

View attachment 59790 ovaj donji View attachment 59791 ovaj donji je najbolji. Bila letva 3 i štafla od 8 cm. Ovaj duži koristi se za biber crijep. Na njemu ima manje prostora za ravnanje ako je krov neravan
Moj ti je savjet, ako ćeš stavljat elektranu, da samostalno kupiš i MONTIRAŠ, takve nosače, (i šine na njih K2 ne kineske), a onda "daš oglas", ko želi montirati na to elektranu..
Inače ti ide šablonski, ti uplatiš materijal, "projekt", i još koješta, oni dođu, i rade kako rade..
Kad uplatiš avans, više ne možeš izbjeći diana vijke..
Jer nema bruskanja kupa da legnu kako triba na to, a to odnosi vrime..
Možda u vas prolaze i kineske šine, ako nemate Buru..
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Kod nas je najaci vjetar sjeverac a elektrane su sa juzne strane. Na svaki rog ide nosac, ti je svakih 70-80 cm, taki da tu nema probmema
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
744
Moj ti je savjet, ako ćeš stavljat elektranu, da samostalno kupiš i MONTIRAŠ, takve nosače, (i šine na njih K2 ne kineske), a onda "daš oglas", ko želi montirati na to elektranu..
Inače ti ide šablonski, ti uplatiš materijal, "projekt", i još koješta, oni dođu, i rade kako rade..
Kad uplatiš avans, više ne možeš izbjeći diana vijke..
Jer nema bruskanja kupa da legnu kako triba na to, a to odnosi vrime..
Možda u vas prolaze i kineske šine, ako nemate Buru..
Paneli dosta variraju po dimenzijama, od metar i nešto do 2 m kakvi su moji. Kako možeš unaprijed znati kakvi će biti?
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Kupis longi, sharp, risen, trina solar ili hrvatske solvis. S njima nema problema. Dimenzije uzmes koje se nabolje rasprede po krovu. Sto veci, manje konstrukcije pa je povoljnije. Omjer cijene i kvalitete risen 545w, 110×238 cm 180 eura komad. Prijatelj sad stavlja 80kw
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kako rade čelije?..govorite da su na neki način spojene u seriju..znači ako jedna krepa da li je na njoj neka elekrronika koja je prespoji,pali alarm ili ne radi cjela grana?.cjeli panel je vjerojatno x čelija spojenih paralerno..kaj se dešava ako samo dio čelija na panelu krepa?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Paneli dosta variraju po dimenzijama, od metar i nešto do 2 m kakvi su moji. Kako možeš unaprijed znati kakvi će biti?
Pa valjda postoji nekakav projekt. U njemu se načelno odabiru dimenzije panela (zavisno o krovu...).
Duljine su im skoro pa standardizirane, a širina je više-manje, nebitna.
U našim krajevima idu dvije šine, a njihov razmak u pravilu određuju redovi crijepa. Razmak šina približan je polovici duljine panela (jer se panele montira na približno 1/4+1/2+1/4 duljine).

Pri meni su ovakvi, aluminijski, nosači:
20230421_223403.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Još uvijek se traži neko rješenje za FNE na jugozapadnoj strani. Za sad postoje dvije ideje i kod obje su bitne dimenzije FNP.

Var. 1
Ugradnja uz balkonsku ogradu s nagibom 65°. Instalirana snaga več od 2,38 kWp pokriva sadašnju potrošnju (na var. 1 je instalirana snaga 3,32 kWp - ima rezerve) . Zahtjevna ugradnja i pitanje estetike.


Var. 2
Ugradnja na postojeću čeličnu konstrukciju balkonskih ograda s nagibom 90° (vertikalno). Instalirana snaga od 2,38 kWp pokriva cca 75% sadašnje potrošnje pa bilo potrebno dodati još nekoliko FNP na JI kao pokrov sada nenatkrivene nadstrešnice, ili na isto JZ pročelje iznad donje lođe.


Može (smije) li se uopće takvim načinom ugradnje FNP, izvesti FNE?
Koji problemi bi s mogli pojaviti?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako ti je bitna estetika na račun funkcionalnosti onda ti fne ne treba..

Jer kaže drele kuče u zagorju moraju imati balkone..makar 30 cm
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije dobro ak je baš nakaradno. Mislim da bi se, kaj se tiče estetike, zašrafljeni na konstrukciju ograde kak su na var. 2, dobro uklopili. Upravo zato su dimenzije dosta bitne.
Ovo od Dreleta nisam čul, ne znam u kakvom je kontekstu.

Na brzaka sam složil var. 3. Svi paneli na JZ strani. Dva stringa glume balkonske ograde, a jedan je iznad niže lođe, ispod tavanskog prozora.


I grafovi godišnje proizvodnje s dva i s tri stringa iz PVGIS aplikacije.

 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Kolega @iwanho, brzo učiš... Svaka čast. Rekel bi, ovo je temeljitija analiza nego od nekih projektanta...(y)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Paneli dosta variraju po dimenzijama, od metar i nešto do 2 m kakvi su moji. Kako možeš unaprijed znati kakvi će biti?
Jednostavno ih odabereš!!
Imaju na internetu dimenzije, kalkulator ti da proizvodnju, i usporediš s onim šta trošiš.
Ja sam naručio 6.3, 14 ploča od 450w
Uzeo sam inverter od 8kw, ako budem mora proširivati, a limitiran je na 6.3 izlaza.
Po kalkulatoru to je tribalo bit 80-90% moje potrošnje..
Koliko će bit ovisi o vrimenu, a ne o projektantu. To varira.
U mene je 6 šina za 2 reda, ploča, zbog većih panela, i bure.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@bubamarac,
čitajući forume, primjetil sam da se uglavnom inverter kupuje slabiji od vršne snage panela. Ima logike jer je pitanje koliko vremena će paneli raditi vršnom snagom, ako uopće hoće. Sviđa mi se tvoja nabava jačeg invertera, i za koju godinu samo povečati polje panela.
Kako se to rješava u projektu i s elektrom? Pretpostavljam da s elektrom imaš ugovoreno (zakupljeno) 8 kW povrata u mrežu.
 

domy_os

Iskusan lik
Tu od
18 Lip 2021
Poruka
744
Bolje je uzeti jači inverter ili dva slabija, ne valja da radi na rubu. Kod nekih je potrebno promijeniti smjer puhanja ventilatora jer se događaju bedastoće da tipa ventilator bude gore, a puše prema dole što nema smisla, treba ga okrenuti na drugu stranu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prema izjavama korisnika, dosta realni. Iako najviše zavisi od vremena. Nema sunca, nema struje (ili je zanemariva).
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,260
Nadam se da svi vi koji ste instalirali FNS na svoje kuce, da ste vodili racuna o zaštiti od pozara, ukoliko niste da osigurate kuce od pozara.
 

Najnoviji postovi

Na vrh