• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrada zapuštenog zemljišta

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Hrvatima se ništa ne isplati. Ni za svoje potrebe.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pa ne isplati se nit svoj vrt radit il svinje hranit, jeftinije kupit onaj uvozni šrot po apsurdno niskim cijenama. Ali kome je lepše pit
zasumporeno vino od 30 put špricanog grožđa i svinjetinu iz zanzibara koja je tolko puno toksina da nebi nit crv u mesu preživjela, neka izvoli.

Kaj se tiče krčenja, jeli pukate sa traktorom stabala bez da precijepate korjene?

Via Tapatalk
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zato smo pri europskom vrhu po broju oboljelih od karcinoma. Doduse, ko zna i sto smo sve za vrijeme rata dobili, ali hranimo se gore od svinja.

E to zavisi od puno faktora, zavisi koliko je stablo, kakav je korijen. Prije mjesec dana sam neku sljivu, cca 20 cm pri dnu, cupao s TD 9006 i nije islo dok nisam korjenje pocupao. A nekada mozes i s fergusonom. Mislim da ce ti na takvom terenu biti najveci problem pocupati korijenje kasnije, pa probaj sto vise skupa sa stablom pocupati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kad čupaš drvo sa traktorom, veži ga što višlje da dobiješ polugu, znaći nemoj ga otpiliti na pol metra visine i onda čupati, to ne, nemoj ti njega opće ni piliti, stavite dužu jaču sajlu, svežite ju čim višlje za deblo i samo opleti, malo cukanja i sve kaj nije deblje od nekih 30 cm u panju ide van.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
E to zavisi od puno faktora, zavisi koliko je stablo, kakav je korijen. Prije mjesec dana sam neku sljivu, cca 20 cm pri dnu, cupao s TD 9006 i nije islo dok nisam korjenje pocupao. A nekada mozes i s fergusonom. Mislim da ce ti na takvom terenu biti najveci problem pocupati korijenje kasnije, pa probaj sto vise skupa sa stablom pocupati.

I ja sam se začudio kakav korijen ima tako mala šljiva,bila je odrezana na metar visine,i nikud nikam sa 80ks,onda sam morao okolo iskopati,pocijepati deblje korijenje,svaki posebno isčupati s lancem,i tek je tad glavni dio iskočio...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Šteta što ja nisam slikao kakve smo šljive čupali sa Z6245.. Samo sajla malo više, mora se prvo malo zaljuljati i onda po gasu i ona je vani.. Deblo smo u drva, a korijenje rezali na stranu. A ove jeseni smo čupali panj od orasa da su ga 6245 i proxima zajedno jedva isčupali, a prije toga smo srezali bočne žile.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ak se držim teme, pa ču komentirati samo "čupanje" traktorom, prije bi to odsvetovao, nego svetovao. Upravo prije par dana imao sam u ruci i uslikao dif od Zetora-Ursosa c-360, koji je čupao panjeve. Napukao tanjurasti i odpuknuo zub na konusnom.
Kad sam kazao čupanje mislijo sam striktno samo do 10 cm dreva, al za više bar ja bi uzeo bager. Dobro, ak bi prvo kale prosijeknuo veči drevi ok, al ti bi htijo izčupati sve. Preskupo je, bager je povoljniji.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Ne mozes usporedivat c360 i neki 80-100ks 4wd. Nedavno sam cupao 4-5 sljiva oko 30cm u promjeru sa 75 ks traktorom nije se ni pomucio. Samo zato sto je tezak.
Ako nadje jaci(tezi) jos bolje.
Ne moze bager biti ni brzi ni jeftiniji za takva sitna drva.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Ja ako treba da izvučem jači panj koristim punu prikolicu kao pomoćno sredstvo , naravno ako mogu da priđem situaciji.
Sa puno prikolicom traktor je višestruko moćniji na povlačenje.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Heh, ovo se nisam ni sijetijo, da bi trebao izčupati drev oza prikačenom prikolicom hehe. Razumijem, al nisam to nikad čuo.

NH, bar ovo se ne bi ja složijo, da je istina, da bi ti traktorom čupao brže nego bager. Prije ti zakačiš sajlo, bager več prije izvadi panj. Od toga, on može izvaditi i ostavljene, sakrivene kale, koje možedu oštetiti plug. Kad meni čupao dreve i teren spremao za njivo, napokon izvlačenja dreve, žlicom je i prekopao preventivno teren, da popucale debele kale.
A u prvog puta, kad spremao vočnjak u njivo tako nisam radijo, pa otišao plug u PM...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zavisi od konfiguracije terena. Ali traktor ne mora spustati stabilizatore (ako je kombinirka u pitanju), traktor se brze premjesta, a nije ni neki veliki problem otkopcati sajlu.
Isti tako puno brze prodjes podrivacem preko cijelog terena nego sto ga citavog prekopas bagerom. S dobrom mehanizacijom se sve moze napravit. Jos ako imas frezu za panjeve, ni ne treba cupati.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja dajem prednost kombinirki. Prvo malo otkopa oko drveta i onda u zemlji ne ostane ništa debljeg korijenja. Gledal sam kak ćupa drveće kad mi je radil šumski put. Spretan strojar je jako brz. Na večim nagibima se uzbrdo kreće uz pomoć prve korpe i žlice za kopanje. Tam je traktor, ne samo prespor, nego jadan.

Ako je teren povoljan možda, ali samo možda je traktor brži. I to samo za tanje komade. Samo radi upotrebe stabilizatora na kombinirki.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Interesantan patent.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=ENDpJ96n8LM[/YT]
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ma ko drži frezo za panjeve. A freza samo panj uništi. A što je sa kalama?.
Pravi strojnik jako je brz na bageru a za ponešto dreva ni ne prestavlja se. U jednoj poziciji stoji i počisti sve okolo.
Sijetim se godin, kad dosta bagera nije bilo, pa komšije i poznaniki Štoretima čupali šljive. No napokon toga svi jedan za drugome imali su popravak mijenjača...
Nije baš traktor stvoren za čupanje sa zaletom. A i trošak uništenja jači je dosta od trošaka rada kombinirke.
ZA male drevice i sam upotrebijo sam traktor naravno. NEkvi ljudi pričali su, da ak čupaš drevo, da barem izključiš prednjo vučo, da se ne ošteti.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Onda imamo totalno razlicita saznanja iz osnovne fizike. Naravno da nece cupati sa zaletom, to samo budala moze napraviti, pogotovo s malim traktorom. Nije problem na 500-600 m2 pocupati bagerom, ide sigurno brze nego traktorom. A kad je npr. 2,5 ha? Sad sam nasao sumicu koja se vodi kao pasnjak i to bi htio iskrciti. Mislim da se za tu povrsinu isplati i uzeti frezu za panjeve.
Sto su to kale?
 

Najnoviji postovi

Na vrh