• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obrok na osnovu postojeće hrane

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Od hrane koju posjedujem u stali je

1) sjeno u kockastim balama, oko 650 bala, od toga 1/3 jako lose kvalitete,

2) posjedujem oko 250 bala zobi koja je pokosena i balirana zajedno s slamom i klasom,

3) 1,5 tona tritikale

4) kuruze kupujem dok moji ne dospiju i

5) kupujem panvita smjesu...

Kako davati kravama u kojem omjeru i kolicini ?

Imam trenutno 2 krave, i junica od 18 mjeseci oplođena prije 5-6 dana, imam namjeru kupovati jos jednu kravu...novce imam od telica koje sam prodo prije 2-3 dana od one dvije krave, jedna je imala blizance tako da mogu od vlastitih srtedstava kupiti jos jednu kravicu.

Imam jos nesto novca po strani kojeg mislim uloziti u sjetvu...ali sjetvu čega pojma nemam šta posijati....zemlje imam oko 4-5 hektara ...šta učiniti...dajte dečki da i ja živnem :D
 
M

MOCO

Guest
nemaš baš neki izbor! junicu hrani s sijenom i zobenom slamom ili šta ti je to već.

Krave ako su nedavno oteljene obavezno puno najboljeg sijena i smjese ovisno koliko daju mlijeka-to ti je jako bitno za odrediti obrok-KOLIČINA MLIJEKA! simentalke ili holštajn???
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
nemaš baš neki izbor! junicu hrani s sijenom i zobenom slamom ili šta ti je to već.

Krave ako su nedavno oteljene obavezno puno najboljeg sijena i smjese ovisno koliko daju mlijeka-to ti je jako bitno za odrediti obrok-KOLIČINA MLIJEKA! simentalke ili holštajn???

Junica mi je nekako u drugom planu, ali i njoj dajem sto i kravama...nastojim s ovim sto imam da kravama dajem sto bolje, ali od ovog sto imam...

Zob koju imam je pokosena zob i izbalirana u kockaste bale, dakle tu je i slama i zrno zobi sve zajedno balirano...

Krave su oteljene prije 3 mjeseca...jedne sam teladi prodao (blizance) drugo je vec naruceno za prodaju i ide za nekih 5-6 dana...za te novce nastojim obavezno kupiti jos jednu kravu...poboljsati ishranu koliko mognem...

Sto se tice svjeze trave jako je malo....vec 2 mjeseca nema kise a ovo sto je sad palo tek sad treba cekati da se trava malo pomladi....

Krave su simental.

Reci koliko im smijem davati tritikala a da im ne nasmeta....od te dvije krave imam dnevno negdje oko 22-23 litre...
 
S

seljaček

Guest
Od hrane koju posjedujem u stali je

1) sjeno u kockastim balama, oko 650 bala, od toga 1/3 jako lose kvalitete,

2) posjedujem oko 250 bala zobi koja je pokosena i balirana zajedno s slamom i klasom,

3) 1,5 tona tritikale

4) kuruze kupujem dok moji ne dospiju i

5) kupujem panvita smjesu...

Kako davati kravama u kojem omjeru i kolicini ?

Imam trenutno 2 krave, i junica od 18 mjeseci oplođena prije 5-6 dana, imam namjeru kupovati jos jednu kravu...novce imam od telica koje sam prodo prije 2-3 dana od one dvije krave, jedna je imala blizance tako da mogu od vlastitih srtedstava kupiti jos jednu kravicu.

Imam jos nesto novca po strani kojeg mislim uloziti u sjetvu...ali sjetvu čega pojma nemam šta posijati....zemlje imam oko 4-5 hektara ...šta učiniti...dajte dečki da i ja živnem :D

Prijatelju ako hoćeš malo živnut prodaj sve što si gore nabrojio i za te novce si kupi posao u državnoj firmi onda češ živnut.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Nemaš puno birat.

Od robe koju imaš ne vjerujem ni da povoljno preguraš zimu ni toliko blaga, koje imaš, što tek da kupuješ.

Ako kalkuliraš da imaš do sveže trave u proljeće (15.4.) oko 265 dana. Imaš 900 bala ukupno, podeli sa 265 i imaš dobre tri bale na dan (i treba če ti sjeno i poslije 15.4.).

Znači dnevno jednu balu zobi i dve bale sjena.

Kad i u kom stanju razvoja si kosio zob?

Zob i dobro sijenu za proizvodne krave uz dodatak malo koncentrata i svoju tritikalu i kuruze.

Dnevno 2/3 bale sijena loše kvalitete potroši na junici i telcima uz dodatak malo bojeg sjena/zobi i malo žita i koncentrata (a stvarno malo, da ne 'pojedu' sami sebe).

Tu nisam računao da bude do zime još nešto robe, možda sjeno, a sigurno bude svježe trave za dnevni otkos.

Ti imaš problem, jer za tvoj broj stoke ne možeš dobro operirat sa silažama, jer imaš malu potrošnju. Jer prije nego ti svakog ljeta spali travu mogao si pripremit dovoljno sjenaže.

U grubom, loš si sa osnovnom hranom, dok žita imaš dovoljno. A nažalost bez dovoljno dobrog sjena ne možeš bezbedno pokrmit toliko žita.

To nije neka precizna kalkulacija, nego grubi uvid u date količine, koje se može potrošit po danu, da se robom 'probije' preko zime.

Ne znam, kolike su ti bale, a znaš sam, koliko ti pojedu krave i što možeš da napraviš s toliko sjena, koliko ga možeš potrošit na dan.
 
M

MOCO

Guest
Zob je hrana za konje, a ne za muzne krave! Jedne godine sam izbalirao kompletnu biljku zobi (površine 1jutro),jer sam isto nasjeo na priče kao je to ovo-ono, ali mogu reći jedino da to ne šteti kravama i to je sve!

Emy, tvoje krave daju jako malo mlijeka, nekako mi to izgleda kao da imaju minimalni obrok za preživjet jer računa se da simentalka na minimalnom obroku daje 10L dnevno. Tebi nedostaje kukuruzni šrot i suncokretova pogača. Probaj početi davati svakoj kravi 5kgšrota+1kgpogače+1-2kg tririkale(sve samelji krupno i napravi si smjesu) to podjeli na 2 obroka(ujutro i navečer) i daji prilikom mužnje, tu dozu polako povečavaj dok one povečavaju mlijeko!!

Junica NEMOŽE jesti isto kao i krava, njoj netreba toliko hrane jer ne proizvodi ništa. Pred telenje 2 tjedna počni joj davati 1kg šrota, kad se oteli polako povečavaj. Ovo polako povečavaj znači barem 2-3 tjedna,znači svaki drugitreći dan dodaš kilu više!

To ti je neki moj savjet za najjeftiniju moguću hranidbu.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
5kgšrota+1kgpogače+1-2kg tririkale

Bez uvrede, uz količinu i kvalitet sjena, koje ima Emy na izboru, toliko koncentra je otrov.
Mislim, kako od svoje vlastite proizvodnje ne bude mogao toliko davat kukuruza, a sigurno si u pravu, da mu se više isplati kupit suncokret umjesto spremljenog koncentrata.

Nema proizvodnje bez kvalitetne voluminozne hrane, a normalno ne možeš dobro must ni bez koncentrata.

A pošto krave nisu svinje, ne možeš samo dodat kilu koncentrata za bolju proizvodnju.
 
M

MOCO

Guest
moje krave nakon telenja jedu 14 kg takve smjese dnevno+kolikogod mogu pojest silaže kukuruza+suha lucerna+ujutro i uvečer na ispaši po 1h = 45-50lit mlijeka dnevno do 4-5mjeseci nakon teljenja, onda pada mlijeko pa i ja smanjujem smjesu i silažu. Ne dajem ja samo to što sam njemu naveo, ja mojima nabacam još svašta u smjesu (ječam,mekinje,profisan,multisan nektar,stočni kvasac,stočna kreda, magnezij preko ljeta,sodabikarbona,bilo je i sojine sačme dok nije poskupjela)


e da da još dodam, lucernu i silažu šaljem u Križevce na analizu i mogu ti reć da nije svaki otkos isti, pa zato ovo što si naveo za kvalitetu sijena nemora biti točno jer ako mu je trava ušla u vlatanje nema tu proteina više od 15% ako i toliko, moja najbolja lucerna(sijeno)imala je 23% proteina
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Prije svega drago mi je da se iko javio i bar dao neke natuknice i smjernice sta i kako dalje....

Tine zob sam kosio u fazi nalijevanja zrna..."okrušnjavanja" (tako se kod nas veli) Već od prije 10-tak dana sam počeo davati najkvalitetnije sjeno, dakle balu najkvalitetnijeg sjena i balu te zobi koju imam sve prmješam i dajem im da jedu po volji, znači čim vidim da su jasla prazna trpam te mješavine...počeo sam davati sljedeću smjesu sastavljenu od 30 kg kuruza, 30 kg vitaminske smjese ( Panvita) i 40 kg tritikale koje su premeljene malo sitnije i sve to izmješam...
Dakle da li ispravno postupam ukoliko im dajem 3 kg te smjese ujutro 3 kg naveče, preko dana dobiju gore navedene smjese sjena i zobi po volji...


Bale i svo sjeno koje imam me izišlo jako jeftino (bar mislim) jer sam uglavnom dobijao njive da kosim dzaba..te kockaste bale su me izišle negdje oko 35-40 centi po bali, moje je bilo košnja i baliranje to sam faktički i plaćao...tako da mogu reći da sam to sjeno dobijao jako povoljno, a ranije sam ga i kosio tako da je ispalo dosta kvalitetno...a ono sto nisam stigao to je to nekvalitetno.

Na svim tim njivama biće dosta otava koje kosim duboko u 10. mjesecu, i na to sve imam negdje oko hektar kuruza zasijanog u dvije doline i išao sam ih gledati za sušu nisu niti osjetili, jako se dobro drže...tako da ću za zimu imati silaze negdje oko hektar kuruza i te otave koje je isto tako kvalitetna..
 
M

MOCO

Guest
nikad nisam davao tritikale pa neznam, probaj povečavati polako količinu smjese....u stvari neznam koliko ti se to isplati,što radiš s mlijekom? ako ga jeftino prodaješ onda si u gubitku s kupovanjem kukuruza i smjese.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
MOCO izgleda da sam i ja nasjeo kao i ti ...zobi sam imao posijane jedan hektar...čitavih 10 000 kvadrata kad sam balirao zob već sam vidio da sam pogriješio jer se zob isusila te je dosta zrna ispalo na njivi, ((preključe sam bio i sad to zrno stoji tamo )....

Danas ću postaviti slike ako budem znao pa ćete vidjeti zob, mislim ostalo je tu dosta zrna ali nije to to sto sam zamišljao i kako su mi drugi rekli, uglavnom poprilično novca bačeno u vjetar....

Još me nešto interesira jako.....

Zob kad je bila nekih 15-tak cm vsine sam posijao mješanu travu 10 vreća , kad sam kosio zob ta trava je bila počela nicati...i bila je visine 10-tak cm....nadao sam se bar dobroj otavi....međutim kad sam bio na toj njivi prije dan -dva nema apsolutno nista, kao da sam njivu sad uzorao i povaljao, samo se vidi na vrhu ona zrna od zobi sto su ostla prilikom baliranja, od trave ni traga...interesuje me da li je ona izgubljena ili ne , mislim ako jest da vidim sta sad moze tu ići...jer je zemlja jako dobra...trava je mozda izgorjela zbog suse jer je bilo i po 39 u hladu a 54 na suncu nekoliko dana....:(
 
M

MOCO

Guest
a da probaš to sve podrljat i ostavit da nikne pa sve đuture pokosit?
neznam koliko ti je njiva potrebna,tj što namjeravaš sijat-ako misliš kukuruz na proljeće onda ovo ostavi pa što bude, a mora nešto niknut od tolikog sjemena trave i zobi samo ako je vlažna zemlja

ja sam lane (nisam stigao zbog kiše) ostavio 8-10ha strništa poslije pšenice,pa je sve ponikla pšenica i sirak i onda sam to stigao pokosit,osušit i izbalirat i to sam bacao pod krave a one su to skoro sve pojele pa kad sam vidio kako jedu s tim sam cijelu zimu hranio junice i zasušene krave
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
evo, donekle se možemo poistovjetit jer ja imam malo krava i nemam niti silaže niti sjenaže, ali imam za mene odličnu proizvodnju po grlu. imam 4 krave, a prosjek je 6500 lit po laktaciji odnosno od 25-35 lit u vrhuncu laktacije 2-3 mjeseca pa čak i preko zime na sijenu. tako da tko god ti kaže da bez sjenaže i silaže nemoš imat visoku proizvodnju pošalji ga kod mene:)

ono što stoji je da onda ipak mora više zrna i soje ić u ishranu preko zime.

ono što rijetko tko spominje po forumima, a za mene je odličan dodatak posebno preko zime pa s kojim možeš čak smanjiti potrošnju sijena, povećati količinu i kvalitetu mlijeka su repini rezanci. ja ih plaćam skuplje jer sam daleko od najbliže šećerane pa ih se nebih svejedno nikad odrekao

moja ishrana je ovakva:
zimska:
cca 1 bala sijena (ili otave) po kravi na dan
2 kg peletiranih repinih rezanaca (razmočeno)
2 kg mekinja (iako je prave mekinje meni teško nać i stočno pšenično brašno je ok)
šrot kukuruza zobi ili neke druge žitarice ovisno o proizvodnji 3x dnevno dajem. količinu izračunavam po svojoj formuli a to je sljedeća:

ako je krava u prvoj polovici laktacije i recimo daje 22litre ja to zaokružim na 25 i dajem joj po 2,5kg koncentrata u obrok 3x dnevno znači 7,5 kg ukupno, a u tih 7,5kg ulazi 2 kg mekinja, cca4.5-5kg žitarica(kukuruz većinom) i oko 0,5-1kg sojine sačme. ugl naštimavam da mi koncentrirani obrok zimi ima oko 15-16% prorteina, a ljeti oko 14%. a da i neki vitaminsko mineralni premix

ugl svaka krava dobije svoj koncentrat. krave su na vezu i nisu blizu jedna drugoj tako da svaka dobije točno koliko treba

ovisno koliko novaca imaš za ulaganje i koliko ti je ovo usputna zarada pa možeš i ostat na ta 2 grla koja daju dosta malo mlijeka neko vrijeme, ono ako ti se ne žuri pa možeš odgojit i vlastitu dobru kravu, a ako ti se ne da čekat i imaš cca 12000kn za kvalitetnu prvotelku možeš i tako. osobno nisam pobornik kupovine. bitno je samo da odabereš pravo sjeme za umjetnu oplodnju i sa ženskim teletom ćeš doć do mlade krave koja će već bit puno bolja od ovih što sada imaš. važno je da ne pitaš veterinare da ti preporuče neko kvalitetno sjeme jer većina njih nema pojma. (ja sam np skočio od jedne krave koja je dala 3000lit kao prvotelka na 6000lit koliko je dala njena kćer kao prvotelka), al treba i junicu znat odgojit

moraš se informirati, ali možeš dobiti i od mene neku preporuku

prirodne livade izbjegavaj iz više razloga:
1. sušiš sijeno, a većinnom trava ostari dok dođe vrijeme za sušenje a otave nemaš
2. manje su kvalitetne od DTS-a
3. sa dts-om pola proljeća, čitavo ljeto pa skoro do zime imaš kvalitetnu zelenu krmu

zasijavanjem DTS-a možeš smanjiti ukupne površine skoro upola, što znači manje starog sijena, a više kvalitetne otave, al nisi ni tu bez komplikacija. većina DTS smjesa se najčešće temelji na travama koje nisu produktivne preko ljeta (ljuljevi, mačji repak, vlasulja livadna itd) i ako ih posiješ opet imaš drek.

lucerna je zakon, al opet nemoš imat samo lucernu jer nije dobro da se krave samo hrane lucernom. osim lucerne trebaš nabavit klupčastu oštricu i na te dvije komponente temeljit vlastitu smjesu: lucerne oko 30-40%, klupčaste oko 20-30% (s tim da se postoci računaju u broju zrna, a ne težini), a ostatak popunit sa ostalim travama ili ako si uporan pa nabaviš crvenu i trstikastu vlasulju i možeš imat travnjak koji je gotovo potpuno otporan na sušu i daje prinos kad kiše nema pa nema....
itd itd itd... puno toga te čeka da naučiš ako tek počinješ, al nikad ti nije dosadno:)
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ok. Mate22 od sad smo ja i ti pajdaši....)

Vidis patim ( iako više volim izraz USTRAJEM ) se s ovakvom proizvodnjom nekih 5 godina...(vjerovo ili ne)...doduše imao sam nekoliko padova jer nisam kretao s nule nego s - 1000, znanje nula, smjestaj nula, broj krava nula, mehanizacija nula....nakon 5 godina imam nesto mehanizacije, stal u koju se moze staviti 5 grla bez problema... do sad bih imao jos krava međutim 2 puta sam imao pobačaj i jedanput uginuće krava 7. mjeseci steonosti...i sad se pitam sta joj je bilo.

Bila je na mjestu ove do teleta, normalno svezana kao i sve ove tu sto su na slici, otišao sam u polje da obiđem kukuruz vratio se i našao je udavljenu u jaslama tik ispred ovog telelta, to je bilo prošle godine.

Ova na slici prva do teleta je iz vlastitog uzgoja i upravo jedinu nju i muzem i to je kćerka od one tamo predzadnje krava, a ovo tele je sestra od ove prve (nadam sam dobro objasnio) Ono tamo zadnje govedo je bik star nekih 8. mjeseci, Junica u sredini je oplođena prije 5-6 dana ušla je u 19. mjesec a kupio sam je kad je imala 7 dana....

Dakle podmladak ide, međutim što sam do sad podmlađivao to je ova prva krava do ovog teleta na slici, imala je blizance koje sam prodao prije 2 sedmice.

Onaj bik ide na klanje vjerovatno jos koji mjesec ili dva ( uglavnom ne idem s njim u zimu, jer je bio ostavljen neplanski, bila slaba cjena teladi), mjesto bika tu kupujem novu kravu jer iskreno da ti kazem da ne znam uzgojiti vlastitu....a i dugo mi treba vremena.

S toga cemo kupiti kravu i tako imati 3 u muzi i ovu junicu oplođenu (usput i ove dvije krave su oplođene prije 3-4 sedmice) tek od iduće godine ako Bog da planiram ostavljati podmlatke jer mi trebaju novci i za kupovinu pluga kojeg jos nemam, drljača itd.....

junica kupljena od 7 dana i kod mene hranjena onako kako sam mislio da je najbolje



Uploaded with ImageShack.us
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Novci mi ostaju od ovih telica sto sam prodao i sto mislim prodati jos ovo tele i to trebam iloziti, inace ovo mi nije uspuna zarada, jer u Bosni je veoma tesko za posao, sve sto zaradim s strane ulazem u krave i mehanizaciju i smjestaj, dok se nisam lupio u glavu i rekao (bar mislim da imam pravo) da trebam vise novca ulagati u sjetvu...e sad sam i tu leden, jer ne znam sta sijati zato sam i napravio onaj problem s zobi, imao novce ulozio u zob i to citav hekar i vidim da sam se zeznuo....

Sad dakle imam novca od tih telica negdje oko 1000 eura...pitanje bi bilo sta posijati.???

Ovdje sam primjetio da ljudi siju sve, intenzivno se bave s tim, dok u mene na jednoj njivi je recimo kukuruz i ona do iduce godine ne vidi niti ijednu kulturu, dok ovdje vidim sije se po 2 p ai 3 kulture godisnje....

Dakle imam početni kapital ( 1000 eura nije puno ali ja mislim da je dovoljno za 3 -4 krave) plus sve ovo do sad sto imam u stali 600 bala sjena , 250 bala zobi, 1,5 t tritikala i plus hektar kuruza na njivi....

Šta dalje....ljuljeve nikad nisam sijao, grašak nikad......a u ponedjeljak pitao u poljoprivrednoj prodavnici da li imaju stocni sirak ili sudansku travu ...ali me svi gledaju kao duha....( iskreno ja sam za to bar cuo i vidio)....

Ja idem dalje i ulazem dalje...a za posao u drzavnoj upravi kako veli član Seljaček....moram sve ovo prodati plus jos lijevi bubrek a desni dati resornom ministru da mu se nađe...:(...neka mene u mojoj štali.
 
M

MOCO

Guest
zaboravi ljuljeve,sirak i grašak. Tebi treba lucerna i kukuruz!!! Tamo oko tebe valjda ima livada gdje uvijek možeš ostavit krave da pasu preko ljeta, a nakosi si i nešto trave za zimu.Trave kosi dok su mlade,čim krene klas to je onda ko da i slamu daješ!! ovaj kukuruz što imaš ostavi za čardak, nemoj pravit silažu jer će ti se kvarit.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
zaboravi ljuljeve,sirak i grašak. Tebi treba lucerna i kukuruz!!! Tamo oko tebe valjda ima livada gdje uvijek možeš ostavit krave da pasu preko ljeta, a nakosi si i nešto trave za zimu.Trave kosi dok su mlade,čim krene klas to je onda ko da i slamu daješ!! ovaj kukuruz što imaš ostavi za čardak, nemoj pravit silažu jer će ti se kvarit.

Pokušavao sam prije praviti silazu i nije mi se kvarila, recimo prosle godine sam napravio negdje oko 5-6 prikolica i vrlo malo se pokvarilo mozda svega pola prikolice i to sa strane...

Trave kosim dok su mlade ali velike su površine trave koja je rijetka i ne mogu sve pokositi, u pravu je Mate22 kad je rekao dok pokosis par njiva ostale požute od žege, a da kosim jos ranije nema smisla jer onda nemam sta ni pokositi...

Samo me sikira DTS koju sam posijao odmah poslije nicanja zobi, i bila jako lijepo krenula i kao sto rekoh nema je ni na vidiku....a to je bila dobra investicija za 2-3 kravice.

Ok. ako kazete lucernu da sijem neka bude tako, sijacu lucernu ako Bog da...samo mi recite na kojoj zemlji ona bi trebala da uspijeva evo ovako imam na raspolaganju

1) 1,5 hektar koji sam dobio a na kojem je jedan covjek imao pšenicu i tritikal pola pola ove
godine.

2) Druga parcela jes 0,7 hektara na kojem je punac imao ove godine pola pšenice, pola
djeteline sedmakinje kojoj je sjeme vec izišlo odavno, gotovo je i nema

3) obična livada na kojoj je livadsko sjeno a koja nie vidjela đubra 40 godina negdje oko 1,2
hektara

4) livada koja isto tako se ne đubri godinama ali je na vrhu jednog brežuljčića tako da dok kiša pada na njoj vode ima čim prestane kiše ona se osuši za 2-3 dana i podosta je pjeskovita...

Eto nije neki izbor ali to je to....i naravno moja procjena je da bih trebao usijati negdje oko 0,5 hektara lucerne....da li je to malo, đubra stajskog imam sad oko 7-8 prikolica a do zime ga bude jos 2-3...nije mi problem kupiti ni umjetnog, ali da znam da ce niknuti i da ću imati travu koju cu kositi bar 3 puta godišnje kako je Bog zapovjedio....



P.S. Mate 22 poslao sam ti poruku na privat, ali izgleda da nikako ne moze da prođe jer je nemam na opciji "poslano" pa mi javi da li je ista doslo ako ne da se obratim moderanciji da opravi stanje...:D
 

Najnoviji postovi

Na vrh