• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oldtimeri

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ali je bilo u pravom momentu

2 taktne diesele su radili Hirth, Ilo, Sachs, Stihl, Guldner i bili su više pravilo nego izuzetak
Molim te nadodaj ruse ..nadodaj ruse !

PRincip rada
modified.ani.sulzer.gif
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Možda sam nastran, al meni je baš sexy8)
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=qdvvDiAIFsw&feature=related[/YT]
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=U9S7SLdsQno&feature=related[/YT]
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Samo mi probaj prismrditi
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=0i-mGNsO5OA&feature=endscreen&NR=1[/YT]
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
I meni je sexy. Pa da ga samo ljepo pofarbam i parkiram na dvorište za ukras.
Kaj buš kad ga stari vrag neda ni za boga. Možda se bu odpeljal na drugi svet znjim bez motora!!!
p.m.

HATZ je radil dvotaktne dizele.

puknuti:
Ne skužim na toj slici sistema rada dal je atmosferski ili ima punjenje.
Čul sam i da ima sistem bez ispušnog ventila. Googlam al nekek mi i nejde!
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Ima dosta kombinacija tih motora, meni je puno put pala neka ideja i onda ubrzo skužim da je to obićna topla voda i da več odavno postoji:mrgreen:
Imaš i sa sistemom bez ijednog ventila, dakle otvori u cilindru ko na tomosu, čak mi se čini da bi ovaj hanomag mogel biti taj sitem. A ovo na slici mi se čini da je to "turbo" sistem.
man2taktdiesel1.jpg
 
Posljednje uređivanje:

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Davno sam ja ganjal Normag zorge 16 ks dvotaktni dizel zrakom hlađen ,bez turba i bez ventila a ulje je išlo v motor -karter inače jako dobar je bil za kositi ,kosa je letela ko metak jedino ni imal hidraulik ,i ulje je polako kapalo z auspuha .Kad se dobro zagrel pod punim gasom je znal zadimiti ,da su si gledeli da kaj mu je?Sad ti sakom objašnjavaj da je dvotaktni.,..i još se zmislim da ni bil baš šparni z naftom.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Onda je vjerojatno imal sistem puhala...a to kaj je ulje kapalo i kaj je puno trošil više je bio znak lošeg motora, a ne konstrukcije....to je drugačiji sistem nego benzinac, makar postojali su i 2 taktni benzinci sa tlačnim podmazivanjem
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Holder sa HATZ motorom definitivno nema tlačno podmaivanje.Niti nikakav punjač.Atmosferski je!
Ulje curi na auspuh uvjek osim na nekim srednjem gasu,onda stigne sve sagorjeti u motoru!
I to i kod novog i kod starog motora. Tvornički!
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Baš naprotiv ,celi je bil retko sačuvani ,jedino kaj je bilo z njim je da mu je probil dihtung glave i kad sam stavljal novi ,videl sam cilinder -bez anzeca ,vertikalnih crt...traktor sam prodal blizu i več nekih 10-12 let stoji v garaži.Sad me sram pitat za njega,jer dosti su ga bili platili, i kak sad ponuditi malo?Inače interesantno mi je bilo kad sam došel v zagreb da naručim dihtung kod Rogine , ja izrecitiram podatke a ovaj se sagne i ispod pulta poče nekaj prevračati zdigne se i dene orginal dihtung na pult????Da je steyr ja bi razmel, ovak sam se je nasmijal.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
More biti, zakaj ne....velim, bilo je svih mogućih kombinacija pa i taj sa curenjem.
No više mi se sviđa zatvoren sistem, definitivno;)
Sad me intresira, ak netko zna, kak ima onaj mali Zetor riješeno
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Isto mu curi z auspuha imal sam dva stari i noviji tip isti motor al preslab za sve ostalo inače to je delala Slavia.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Meni je ljepiš oni kaj mu ulje curi na auspuh. Još kak fino dehne kak kelvinklein :)
 

Mrk

Član
Tu od
30 Stu 2008
Poruka
201
Pa valjda znaš kaj sam mislil reči ,Pozdrav!

Ako je tak onda OK!
Mislim da nisam jedini koji je tak na brzinu protumačil-sori.

Dok mene nije bilo puno ste Vi raspravljali,a ja imam informacija iz prve ruke,a i neko pitanje.

Da probam redom...

-puknuti pitaš kak ide, da budem iskren nisam baš zadovoljan jer ima "snage" u sporim brzinama(naravno spor ko puž) a u brzim strogo ravnica.Porsche mi ima isto 14ks ali je življi onak tuf,tuf...
Kad hanomagu dodam jače gas ne prima odmah več mu treba par sekundi,tj moram lagano dodavati gas.Zvuk ima ravnomjerniji onak trrrrrrrrr...
Pitaš ima zamašnjak,da vidi se na ranijim slikama onaj gdje pomoću anlasera pokrene motor.

Ova "spravica" za upuhivanje zraka ti izgleda ovako:







-jeffy da ima u karteru ulje

-josix pitaš za krpe na podu,to je bilo vrijeme dotezanja,podešavanja...
proizvodili su u to vrijeme hanomage sa više cilindara i više ks
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ova "spravica" za upuhivanje zraka ti izgleda ovako:
A pa to je klasika upuhivanja zraka za takve motore ..ti si spomenul turbinu ja sam to nekak povezal s turbinom s lopaticama otvorenog volumena .
Još me samo zanima jel klip u GMT zatvori kanale na cilindru ili "puše" u karter ispod klipa ?

Pitaš ima zamašnjak,da vidi se na ranijim slikama onaj gdje pomoc'u anlasera pokrene motor.

Pa i nema ..ima /nema . po kučištu ne izgleda da ima zamašnjak od 250 kila ..nego onak ..ko balerina trbuščić
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Aha i to rootsov:prayer:, prema zadnjoj slici. Mislim da je tu negdje stao razvoj 2-taktnog diesela
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,189
Aha i to rootsov:prayer:, prema zadnjoj slici. Mislim da je tu negdje stao razvoj 2-taktnog diesela
Još da ima pumpu-dizu, bil bi skraćeni lokomotivski GMC ("Đems") :rolfer:
Inače, može biti i turbina, samo zahtjeva mehanički pogon za male okretaje ;)
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
I kod pokretanja! Al fala bogu pa se ti motori rijetko gase
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Imam, trenutno jen malo veči kultivator z dvotaktnim dizel motorom Hansa -kao Holder s frezom plugom okretačem dodatnim kardanom i z orginalnom pogonskom prikolicom gume su 18 cola 58 god.- samo mi smeta cena je 1400 eura mislim da to vredi , more se videt na njuškalu.pozdrav.
 

Najnoviji postovi

Na vrh