• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT ili IMT

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
može biti i je u pravu s mijerenjem, jer se radi o pravokutnom trokutu, ti sa zakretanjm pluga mijenjaš odnos kutova alfa i beta te mijenjaš dužine svih stranica trokuta ali pravi kut i stranica b ti je osnova za mijerenje koliko cola hvataš!
pa orginal dasku i plug nije konstruiro mujo pod bukvom nego vjerujem neki čovijek koji je završio školu tipa pmf ili sličan fakultet, jer je netko neki dan postavio skeniranu str. o plugovima i oranju te o otporu zemlje u odnosu na vrstu tla te valjda sve faktore bitne za oranje, pa sam uvijerenja da orginal daska i lemeš su daleko od svega najbolje riješenje po pitanju otpora, e sad još imamo i crtalo pa neki i predplužnjak...
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa kakvi pravokutni trokut ako ga ja smanjim na 10 cola?!kolko onda grabi,ajde odgovori!Gde onda imaš trokut?Daj malo pogledaj na višebraznim plugovima kak se meri.Sigurno ne mere razmak prednje brazde i dužine lemeša,nego mere razmak između špiceva lemeša susednih plužnih tela!
O Muji pod bukvom moreš pričati samo ti,a malo detaljnije pročitaj moj post pa sudi.A ako ćemo o inženjerima,pogledaj OLT-ov PTO 2.25 pa pogledaj kak ga je kolega daniels prekonstruiral i kolki mu je napredak u oranju u odnosu na tvornički.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
kao prvo ne znam koliko ga točno možeš smanjiti, a višebrazdni plugovi su isti ku.ac kao i jednobrazni što se tiče mijerenja
ako ga smanjiš na 10" onda toliko grabi:rolfer:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ajde pametno moje,odgovori kak buš smanjil IMT 756 koji je 2×12 na 2×8 cola bez da ga ideš rezat i kratit?I nisu isti spolni organ jedonbrazni i višebrazni plugovi.Daleko od toga.Bobo bi bil jedan od mnogih koji su imali,a neki i imaju još uvek problema sa štelanjem jednobraznog pluga,pogotovo onog koji nema ručku za štelanje.Bagerista je isto psoval sve po spisku kad je oral s jednobraznim.Dvobraznog uštimaš i pićiš,a jednobrazni se drugačije ponaša ovisno o vrsti zemlje.I nek nije poštelan kak treba,pa da vidiš peripetije.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Ajde pametno moje,odgovori kak buš smanjil IMT 756 koji je 2×12 na 2×8 cola bez da ga ideš rezat i kratit?I nisu isti spolni organ jedonbrazni i višebrazni plugovi.Daleko od toga.Bobo bi bil jedan od mnogih koji su imali,a neki i imaju još uvek problema sa štelanjem jednobraznog pluga,pogotovo onog koji nema ručku za štelanje.Bagerista je isto psoval sve po spisku kad je oral s jednobraznim.Dvobraznog uštimaš i pićiš,a jednobrazni se drugačije ponaša ovisno o vrsti zemlje.I nek nije poštelan kak treba,pa da vidiš peripetije.

oprosti pametno moje pa tko imalo pametan ide raditi od 2x12" 2x8":rolfer::rolfer::rolfer:
a da dvobraznog uštimaš i pićiš-ljepo si to reko ali pametno moje "što ako je malo razvinut" i dalje pičiš:finga:
ajde sad pošto vidim da si ti iskusan pa mi reci kako se štela imt-ov plug 1-brazdni koji ima ručku za štelanje širine brazde-na koliko ga točaka moraš štelati kad mijenjaš širinu brazde:?:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pa čekaj malo,ak si rekel da smanjuješ dvobraznog 10 cola.Kaj da si čovek pretumači?Gle,neću se spuštat na razinu čovjeka manje opće kulture.Jednostavno ti samo živi u svojem uvjerenju i nabijaj postove i dalje.
A plugovi su se i širili i uzili,tako da....
Ti radi kako tebi paše,a ja bum kak meni paše,samo nemoj ljude uvjeravati u nekaj kaj nije.Neko "pametan" je uzil Leminda pomićnog,jer ima slabiji traktor i želi orat s njim,a 2×8 bude uvek napravil bolji posel nego 1×16.U to sam se uvjeril ove godine.Pogotovo ako se koristi za manje oranice i vrtove.A plug ako je razvinut onda se zna da ga treba popravit,a ne ganjati ga ko vrag grešnu dušu i onda psovati i traktor i plug kak ne valja i kak zabacuje i ne "vadi" dobro.
Jednobrazca sam jedino videl u radu i čovek nije bil zadovoljan,delal sam sa dvobraznim.A ti malo prolistaj forum pogotovo tam gde Bobo piše o svojem jednobrazcu i onda izvali nekaj pametno.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Nemože biti u pravu s mjerenjem,jer ja ga pomaknem na manje i onda koji je zahvat?A opet ga mogu pomaknut i na više i koji je onda zahvat?Rekel bih da je daska i lemeš istovjetni OLT i IMT,čela daski bi bila od feder plate i dovarivanog materijala ima dosta.Lemeš je obrađen jer nisu rupe iste kolko vidim,rađene su nove.Povišenje daske je tipa "homemade" od komada lima.Ne pruža li tak obrađen plug veći otpor zbog tih dorada nego da je originalna daska i lemeš?

Izgleda da si malo pomješao žute i plave šljive.
Ako ga na poprečnoj osovini pomjeriš na manji zahvat on će ti u radu hvatati manju colažu ali to će i dalje biti plug od 16".To što si mu na taj način smanjio radnu colažu, to je tvoja stvar, ali mu nisi smanjio nazivnu colažu tj; colažu za koju je taj plug tvornički predviđen da odrezuje kada je dobro naštelan.
Na slici je OLTov jednobrazni od 16" .Čela daski su nadovarena sa gibnjevima,lemeš nije bio original pa su pravljene nove rupe a povišenje daske je original.Otpor je zanemariv i moja zvijer 533 to ni ne osjeti :weedman:
U raspravu o višebraznim plugovima neću ulaziti jer sa takvima nisam radio.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Daj samo izmeri tu katetu pravokutnog trokuta koji lemeš zatvara.E,kako me to interesira!Prije svake daljnje rasprave samo to izmeri pa da moremo dalje.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ajd dobro,bar smo rešili raspravu.Manje više smo svi bili u pravu.Dugujem ispriku karabaji i deinstalatoru na ponekoj gruboj reči!
Dečki sorry!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
isprika prihvačena:supz: pa da se ne pokoljemo koji put onda sve ovo ne i ne bih imalo smisla:axe:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Jebiga,kad svako svoje trubi,a najveća fora kaj je svako v nečem v pravu.E,balkanci!I mi bi v EU?Ja ni nećem!Al neću ni kvariti ovakvu temu s politikom.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma nečemo mi u EU več če ona doč k nama:partyman: pa kad nam se i švabe ubace na ovaj naš forum a tek onda raspravi o plugovima:madmana:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Još budu počeli Švabe švasati federplate na čela daski.Dosta OT da nas nebi moderatori upozorili.
 

ivek23

Član
Tu od
2 Tra 2009
Poruka
38
pozz.. jel netko mozda vidio kakav je plug OLT RATAR 2.40(16 coli)u oranju??? zanima me koliki jarak ostaje iz pluga?? bil guma dimenzija 560-65/34 jako gazila izoranu brazdu?? hvala..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Možda malo jer znam lika koji ima gume 540 85/34 i ore sa plugom na 14" i kaže da mu gazi tu oko 5cm ali da ničemu nesmeta to šta malo ugazi da se skoro ni ne primjeti.
 
Na vrh