• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT ili IMT

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Ja imam i OLT i IMT,obadva su 10"
OLT je niski,a IMT je poluvisoki
Obadva su dobra,baš sutra idemo orat ja i tata
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ajde znalci. :)

Imam jednu njivu svu zaraslu u trnje koje je sada sasjeceno do korjenja. Plan mi je kupiti stari dvobrazni (2x10, 2x12) plug, skinuti jednu dasku, i onda laganini sa IMT539, a kad zavrsim taj posao, ako bas potpuno ne unistim plug ostaje mi dvobrazni. Sto mislite?
Na sto treba gledati kod kupnje stare drlje? Ili se gleda samo cijena :)
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
kod dvobraznog trebaš gledati na centralnu gredu da nije spigana lijevo-desno i gore-dolje-sva mudrolija
a ako je samo trnje ma jednobrazni 16" i operi
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
imt 610,10

gledao sam danas jedan plug 16 cola 610,10, kupio bih ga za svog zetora 6011 jeli mu to dovoljan plug ili mu je previše,zanima me i dali taj plug vrijedi 2000kn nisam primjetio da je igdje savijan ali daska mu je dosta poderana pri samoj špici fali je za jedno 3mm dali bi se to dalo navariti i obrusit ili kupit novu dasku i koliko košta
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
mislim da je nova daska oko 510-550kn, švas aparat i elektrode čuda rade ali daska nije skupa, ja sa 335 i 16" pićim samo tak
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
to ovisi o tebi, nekome nije puno dati 20000 ojra za plug tako da ti ne mogu dati pametan i koristan savijet, ako je greda i ostalo ok lemeš ti je 200kn+500kn nova daska i imaš praktičkinovi plug

po meni ti je najbolje pitati šananu jer on ima takav plug pa ti sigurno može detaljnije sve objasniti
 
Posljednje uređivanje:

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
kod dvobraznog trebaš gledati na centralnu gredu da nije spigana lijevo-desno i gore-dolje-sva mudrolija
a ako je samo trnje ma jednobrazni 16" i operi
aha hvala. A sto se tice samog rada sa dvobraznim kojemu je jedna brazda skinuta? Jel' se to normalno ponasa kao jednobrazni plug?

(i meni se cini da bi 16" jednobrazni bio bolje rjesenje, ali nekako malih dvobraznih ima siri izbor. Vecina onih koji su kupovali svoj prvi traktor u mojoj okolini su uzimali 2x10" pa sada kad idu na jace traktore to prodaju)
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
a ako skineš zadnji plug onda imaš jednobrazni od 10" kojeg možeš vuči i na leđima
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Tu kod nas je ovu jesen bilo zemlji gde je 533 imal posla s jednom skinutom brazdom od 2×10,pa bih ga ja rado tebi prikopčal na leđa da vidimo kak to ide.Nekad kad zapne badava ti je.Ak veliš da imaš šikaru il tak nekaj,zemi jednobrazni 16,poštelaj ga da ti vadi nekih 12 cola i pusti ga duboko da izokrene kak treba.Imaš slike gde je Bobo tak sa svojim napravil.
 
B

Bobo

Guest
Samo da napomenem da se za dasku da kupiti samo novo celo, ako je ostatak daske uredan... potroseni komad daske se izreze i ubaci se novo celo daske i deri misko... ja sam na 2x10" plugu morao svake godine, svake druge eventualno i komad flaha i cega sve ne, dok nisam uzeo nova cela i ubacio ih, nisam imao mira...


Ako mislis elektrodom popunjavati poderani dio, svakako to redi s nekom tvrdjom elektrodom, niposto s obicnom, ona se brzo trosi u zemlji...
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma nije mi jasno zašto novi dvobrazni plug košta ko suho zlato kad stari kupiš za 2000kn i za 1400kn staviš sve novo i imaš gotovo novi plug
ja sam imao 2 dvobrazna po 12" i jedan oltov sam prodao susijedu za mislim 800kn i čovijek je kupio nove lemeše, a daske su solidne, s tim da olt nije 12" nego 11.6"
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
.....Ak veliš da imaš šikaru il tak nekaj,zemi jednobrazni 16,poštelaj ga da ti vadi nekih 12 cola i pusti ga duboko da izokrene kak treba.Imaš slike gde je Bobo tak sa svojim napravil.
Da, kuzim. Sjecam se onih slika (a mislim i filmica) di je Bobo to radio.
Dali 16" ide dublje od 10" (jedna daska) da eventualno izokrene ispod korjena ili je to svejedno,odnosno ovisno o stanju tla?
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
imt 610.10

kupio sam navedeni plug čitam na forumu svi vele da je 16 cola ali ja kad ga mjerim nikako dobiti tih 16cola gdje ga mjeriti može slika
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
da ali koliko sam upoznat s navedenim modelom(nisam upoznat) mislim da se da podešavati na manji hvat od 16" a i ako mu je lemeš pri kraju onda sigurno nema 16"
P.S-drago mi vidit da samo ja nemam komad flaha na dasci:blackeye
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ja imam osjećaj da je na jednobraznom plugu širina zahvata relativna stvar.On vadi colažu koju mu ti zadaš pomakom na gredi.Drugo je to na višebraznom plugu gde se meri razmak između plužnih tijela.Na jednobraznom bi trebalo gledati razmak između špica lemeša i unutarnjeg ruba kotača,barem meni tak logika nalaže kad počneš uzimati drugu brazdu.Možda nisam u pravu,jer kod mene se malo jednobrazni koristi,ali mislim da bi to bilo to.Npr.ako je 16 colni plug,ti ga moreš naštelati da vadi i 10 cola,ali i da vadi i nekaj više od 16.Ak sam dobro upoznat IMT (FOP i Lemind) koriste iste lemeše za 14 i 16 cola kao i daske.Sad je samo razlika kak ga poštelati i koju colažu da vadi.
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Upravo tako. ja sam sa 610.10 orao 50cm duboko, ali zbog snage traktora (50-ak ks) i kolicine zemlje koju je plug "vadio van" zahvat je morao biti podesen na, u grubo, 12" mozda cak i manje...

610.10, ako je u original stanju da mu nije stavljana manja IMt daska il da ova velika nije sjecena da bude manja, mora imati zahvat 16" ako je pravilno postelan na osovini i rucka za zakosenje postelana kako treba, tj, ako je cjeli plug dobro ustelan.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Nemože biti u pravu s mjerenjem,jer ja ga pomaknem na manje i onda koji je zahvat?A opet ga mogu pomaknut i na više i koji je onda zahvat?Rekel bih da je daska i lemeš istovjetni OLT i IMT,čela daski bi bila od feder plate i dovarivanog materijala ima dosta.Lemeš je obrađen jer nisu rupe iste kolko vidim,rađene su nove.Povišenje daske je tipa "homemade" od komada lima.Ne pruža li tak obrađen plug veći otpor zbog tih dorada nego da je originalna daska i lemeš?
 

Najnoviji postovi

Na vrh