• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT plugovi

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
A kak se vam to vidi ?

Našel na internetu.


7788669.jpg


7788567.jpg
 
B

Bobo

Guest
Ovo sa slike je slavonac i njega u mom kraju vuce imt 539 bez vecih poteskoca. jak ose lagano vuce, za lijepo zaoravanje treba mu izmisliti neke deflektore gore, jedina mana je sto je dosta nizak pa malo veca masa i odmah stopa...

Inace, jako fino slaze i lako se vuce.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ovo sa slike je slavonac i njega u mom kraju vuce imt 539 bez vecih poteskoca. jak ose lagano vuce, za lijepo zaoravanje treba mu izmisliti neke deflektore gore, jedina mana je sto je dosta nizak pa malo veca masa i odmah stopa...

Inace, jako fino slaze i lako se vuce.

Vidim da mu je čelo daske položenije prema zemlji nego kod IMT-a 755. Kako to utjeće na rad? Koliko bi realno vrijedio plug Slavonac iz ovog oglasa?
 

Prilozi

  • Slavonac_12 coli razlika.JPG
    Slavonac_12 coli razlika.JPG
    38.4 KB · Pregleda: 1,725
B

Bobo

Guest
To se zove aktivno (IMT) i pasivno (slavonac) pluzno tjelo.

Gdje je granica izmedju aktivnog i pasivnog nekad sam znao ali izhlapi to iz glave...

Pasivno pluzno tjelo se lakse vuce od aktivnog, lijepo podsjeca plasticu zemlje i okrece ju. Pasivno tjelo teze ulazi u zemlju ako su uvjeti susni ili je zemlja tvrda i zbijena pa zato mnogi vlasnici slavonaca i slicnih "pasivnih" plugova povijaju spiceve na lemesima prema dolje da dobiju prodiranje u zemlju.

Aktivno pluzno tjelo trazi vecu snagu za vucu kroz zemlju spoto raonik kod aktivnog pluznog tjela agresivnije reze zemlju a daska ju snaznim okretanjem mrvi i tako smrvljena zemlja se okrece. U tezim uvjetima oranja se aktivna tjela posebno tesko vuku posto ne dolazi do mrvljenja zemlje nego se cjela plastica okrece puno brze i agresivnije nego kod pasivnog pluznog tjela. Aktivno tjelo ulazi i u asfalt.

Ja sam iskreno pristalica pasivnog pluznog tjela jer je lakse za vucu. u laksim tlima ne dolazi do izrazaja slabija mrvljenje zemlje posto se moja zemlja u 90% slucajeva rasipa iza pluga. orao sam i s jednim i drugim i svako ima svoje prednsoti i mane ali opet valja naci neku sredinu s kojom ces biti naj zadovoljniji.

Sto se tice pluga s oglasa. Ne bih nikome volio praviti cjenu ali reci cu ti samo da je ovo naj stariji tip slavonca koji ima tanjur umjesto zadnjeg plaza, koji nema rucku za stelanje i koji je dolazio s malim pretpluznjacima na crtalima koje su ljudi u neznanju skidali i bacali misleci da su to cistaci za crtala ili ne znam ja sta vec...

Noviji slavonci imaju rucku za stelanje osovine, imaju normalan plaz iza i u mom kraju je takav novi tip, neizradjen prodan za 1000kn a ovi stari idu oko 500-1000 ovisno od stanja i tako. kolega je nasao na otpadu kompletan slavonac "medjuseriju" bez rucke ali s normalnim plazom u dosta dobrom stanju i rekli su mi 2kn/kg ili nek donese otpadnog zeljeza u duploj tezini pluga i neka ga nosi... Tako da ovisi sve gdje i sto nadjes.

Iskreno 1100kn mi se za taj plug cini preskupo...

Recimo jeftin a dobar plug 12" ti je OLT alkar. tezi je ide lakse u zemlju, daske lemesi sve je IDENTICNO kao kod slavonca, visljeg je klirensa pa se bolje ponasa u zaoravanju vece mase, ima podesivu osovinu, doduse preko vijka ali lakse nego stari tip slavonca...

Prije bih alkara trazio i kupio nego salvonca da se mene pita
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
T

Recimo jeftin a dobar plug 12" ti je OLT alkar. tezi je ide lakse u zemlju, daske lemesi sve je IDENTICNO kao kod slavonca, visljeg je klirensa pa se bolje ponasa u zaoravanju vece mase, ima podesivu osovinu, doduse preko vijka ali lakse nego stari tip slavonca...

Prije bih alkara trazio i kupio nego salvonca da se mene pita
Hvala za detaljno objašnjenje. Sad su mi nešto jasniji plugovi :icon_super:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
e taj olt alkar od 12 col podesivi cu dobiti na poklon od zeta . najverovatnije je on u pitanju ali kad ga vidim i poslikam cemo pricati o njemu.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Evo i mog olt alkara 12" kupljen prije tri godine za 650kn jedino sta sam radio na njemu sam ga pofarbo jer je bio jako hrdav i razradio crtalo i ugradio mazalicu!

img3354kb.jpg


img3353s.jpg
 
B

Bobo

Guest
UFFFFFF, al je zabrazdjen....

Ovaj se mora drzati na desnom spaneru da ga Bog boguje... Tj ako rama nije motana pa da ga ovako drzis "u centru"

A ako je sve u centru, sarafaj tu osovinu nazad, ovo je strasno ;)
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
UFFFFFF, al je zabrazdjen....

Ovaj se mora drzati na desnom spaneru da ga Bog boguje... Tj ako rama nije motana pa da ga ovako drzis "u centru"

A ako je sve u centru, sarafaj tu osovinu nazad, ovo je strasno ;)

Nije on nigdi pomotan nego je jedino nesto kemijano oko lemesa nesto je rezano i vareno zato sam te i pito jel pasu od posavca glave al jedna stvar desni spaner dotegnem tak da mi je kraj lemesa u pravcu s unutarnjom dtranom gume lijevi je otpusten i sve slozim kako se slaze plug i 542 ga vuce bez brige i u brdo i pod koso svud niti mi bijezi kud prednji kraj nista se ne otima lijepo zaorava lijepo slaze brazdu prosle godine sam baki oro kraj kupe jedan komad tu je malo pjeskovito i ravno je 2 direktna i pol gasa bez da se traktor muci iso je pijevajuci!
Budem ja probo kad se malo posusi vratit osovinu jer jos imam za orat pa cemo vidit!
 
B

Bobo

Guest
Ma daaaaj, osovinu okreni tako da jednako kvoliko gleda u drugom smjeru... i onda ga " trazi na fino" da se poklopi s traktorom a ne dotezati spaner i misliti da je tako plug ispravno podesen...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ma daaaaj, osovinu okreni tako da jednako kvoliko gleda u drugom smjeru... i onda ga " trazi na fino" da se poklopi s traktorom a ne dotezati spaner i misliti da je tako plug ispravno podesen...

znaci kak je sad osovina okrenuta da ju vratim u drugu stranu tolko ako sam te dobro skuzio
 
B

Bobo

Guest
upravo tako... mozda malo manje, dovoljno je da otprilike samo "gleda" u nazad... uglavnom, da imas rucku na osovini od okomitog polozaja "za zub-dva" u nazad...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
upravo tako... mozda malo manje, dovoljno je da otprilike samo "gleda" u nazad... uglavnom, da imas rucku na osovini od okomitog polozaja "za zub-dva" u nazad...

Nemam rucke nju jos uvijek trazim da si ju slozim gore i nemogu se jos dogovorit za onog posavca 12"vk pito sam i tebi za onaj plug nece covijek prodat veli da mu treba za cistit neku grabu i za ispustanje vode iz jaraka budem ju vratio malo u nazat pa cemo probat orat jer imam jos za orat samo da snijeg ode i da se malo posusi idem u akciju!
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Postovani,zanima me dali neko ima uputstvo za plug olt pto2.25,te nadalje dali je neko sirio trag prednjih kotaca da ga pri oranju ne baca iz brazde
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Postovani,zanima me dali neko ima uputstvo za plug olt pto2.25,te nadalje dali je neko sirio trag prednjih kotaca da ga pri oranju ne baca iz brazde

Netreba sirit prednji trap zbog oranja nego dobro postelat pluge i uputstvo ti nebu pomoglo ak ti netko iskusan ne pokaze uzivo na terenu!
 
B

Bobo

Guest
Sve ovisi koji traktor i koji plug. Posto vidim da je PTO 2.25 to je 10" i ne kuzim kakav to traktor mora biti da ga ovaj mali plug izbacuje iz brazde?? Postelaj plug i teraj, ne diraj trap nista.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sve ovisi koji traktor i koji plug. Posto vidim da je PTO 2.25 to je 10" i ne kuzim kakav to traktor mora biti da ga ovaj mali plug izbacuje iz brazde?? Postelaj plug i teraj, ne diraj trap nista.

Pitanje je kak su lanci napeti i dal ima sve djelove.
Daj slike.
 
B

Bobo

Guest
Nema napinjanja lanaca... to je naj gore sto mozes napraviti...

Jednostavno se iznivelira plug, malo ga "odbrazdis" na rucki i da vidis oranja...
 

Najnoviji postovi

Na vrh