• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OLT plugovi

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,599
Ajd da se malo vratimo na temu...
Olt posavac 2.25 i imt 539. Oranje ide dobro. Drzi pravac al izgleda mi kao da prva brazda malo vise uzima od zadnje. Pomicao sam rucku prema iza. Poravnao plug s traktorom. Necu zatezat lance, hocu da plug sam.ide...nisam opet htio s ruckom predaleko iza jer onda mi vec plug nije u ravnini s traktorom. Moram onda osovinu pomaknuti? Jer kad udem u brazdu sam ga.povuce malo prema sredini...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Zahvat prve brazde ovisi i o dubini oranja, odnosno o bočnom nagibu pluga.
Zaori brazdu dubine kakve želiš, z ručicom pomaknutom za 1 zub prema natrag. Usred brazde stani i izmjeri zahvat i usporedi sa zahvatom zadnje. Za dobivenu razliku pomakni po osovini.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Olt posavac 2.25,proširen na 30 cm,NK Y U kombinaciji sa zetorom4340
Problem kod početka zaoravanja ako je početak njive udubljen
Dakle zadnji9 plug sjedne na petu pluga i stoji u zraku i onda treba 10 m da dobije dubinu
Ako ga nagnem prema naprijed onda mi zadnja brazda gubi dubinu,a i sveukupni dojam je da ne može duboko orati
Da li bi pomogla da spustim "špiceve" sam na jednoj ili na obje brazde?
Šta bi se desilo ako mu skratim petu kao na prvom plugu?
Kod dizanja na hidrauliku ne digne ga baš dosta visoko,da li bi se šta poremetilo na plugu ako mu povisim treću točku kopčanja?

Da li bi se šta promijenilo da promijenim uspravne nosače od Vk?

Da li ih netko možda ima za prodati?
 
Posljednje uređivanje:

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,546
Izmjeri koliku ti ukupnu širinu plug ore. Trebao bi 50cm. Poštelaš ga na ručki da nema kosu vuču i da plovi za traktorom uz otpuštene lance. Da li su ti brazde jednake po visini? Da ti nije jedna viša od druge. To rješavaš sa polugom-toplink (ili ju otpustiš ili pritegneš). Možda trebaš samo otpustiti polugu i onda bude prva brazda išla pliće.
Pretekao si me sa porukom. Ako je plug proširen onda bi ukupna širina trebala biti 60cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
@bane1978, moj plug je bil s takvim špicama i istim problemom.
Sve sam to izbacil van, pokrpal dasku na mjestu gdje je bila špica tak da može dojti normalni lemeš. Špice na lemešima moraju biti niže od plaza za nekoliko cm, pa ne bu problema s ulaskom u zemlju. Plaz nemoj kratiti niti u ludilu.
Ušice za treću točku sam povisil za 2x50mm.
Pokazalo mi se dovoljno 50mm.

Još nekaj: moj je plug povišen na VK+malo više. Ak hoćeš, pošljem ti dwg ili pdf da ti netko izreže uložak pa ne trebaš mijenjati lukove, već ih nadovariš i izbušiš nove rupe.
 
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Da li bi se šta promijenilo da promijenim uspravne nosače od Vk?
Da li se šta mijenja kod oranja ako gornju točku povisim?
Zj
Znam da si svoj plug preuredio,pa ako imaš negdje slučajno slike sa objašnjenjima da mi pošalješ na mail bio bih ti zahvalan
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Ako plug povisiš, manje se bude štopal. Kak imaš veći traktor, vučne poluge budu stajale horizontalnije.
Kad povisiš gornju točku, treća točka bude visla prema traktoru (kak i treba biti) a plug ne bude visel "na plaz" kad ga digneš, lakše ga bude štelati...
I sam buš videl poboljšanja.
Budem poiskal slike pa ti pošljem.
Nego, kak si ga širil; si postavljal odstojnike ili si produžil kosu cijev?
Ja sam radil ovo drugo.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Olt posavac 2.25,proširen na 30 cm,NK Y U kombinaciji sa zetorom4340
Problem kod početka zaoravanja ako je početak njive udubljen
Dakle zadnji9 plug sjedne na petu pluga i stoji u zraku i onda treba 10 m da dobije dubinu
Ako ga nagnem prema naprijed onda mi zadnja brazda gubi dubinu,a i sveukupni dojam je da ne može duboko orati
Da li bi pomogla da spustim "špiceve" sam na jednoj ili na obje brazde?
Šta bi se desilo ako mu skratim petu kao na prvom plugu?
Kod dizanja na hidrauliku ne digne ga baš dosta visoko,da li bi se šta poremetilo na plugu ako mu povisim treću točku kopčanja?

Da li bi se šta promijenilo da promijenim uspravne nosače od Vk?

Da li ih netko možda ima za prodati?
Pitanje je , da ti lemeši nisu preširoki , pa ti zato nejde u zemlju. Usporedi nove lemeše sa starim, pa vidi i usporedi.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ako su lemeši preširoki - zato mu i nejde u zemlju....
Bane se nije javio, ali pretpostavljam da je mjenjao lemeše i da je stavio kupljene lemeše na plug i da mu sad plug nejde u zemlju i da mu plug baca u lijevu stranu. I da te nove lemeše uopće nije podrezao-prikrojio, nego ih je onako kupljene-sirove, samo zašarafio na plug i išao tako orati, a tako to neide.......
Ili sam nešto krivo shvatio, ne znam što misli pod proširivanjem pluga.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Povećanje zahvata zadnje brazde, odnosno općenito zahvata pluga s 2x10 na 2x12".
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,147
Zj je u pravo znači ne uzima 25 cm po plugu nego 30 cm
Nisam ga j proširivao nego sam takvog kupio ,a produžena je kosa cijev
Nisam ništa mijenjao lemeše,ide on u zemlju kad je sve ok,ali ako mi je okretište(gdje okrećem traktor) više od njive onda se desi da plug sjedne na zadnji plaz umjesto na lemeš i onda treba dosta dok dobi dubinu,a psebno je bilo izraženo ove godine jer je bilo dosta suho u oranju,pa sam zato pitao da li bi bilo dobro skratiti zadnji plaz,i šta bih time izgubio
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Širen je na dobar način.
Ja sam i na prednjoj brazdi produžil plaz.
Probaj samo produžiti špice na lemešu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,096
Pa da nisu potrošeni lemeši do te mjere da je "peta" na plugu u ravni ili visočija od oštrice lemeša?
 

Najnoviji postovi

Na vrh