• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
zašto mi se pčele ne roje, društvo je jako, na dva nastavka i nisu mi se ove godine izrojile, zbog kojih razloga to može biti?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Jako društvo samo po sebi nije dovoljan razlog za rojenje.Ako si imao dovoljno mjesta da matica zaliježe jajašca i ako si stavio satne osnove kako bi mlade pčele bile uposlene,uspješno si suzbio rojidbeni nagon,zato ti je rojenje i izostalo..osim ako je nešto drugo u igri,onda ti neznam dati konkretniji odgovor...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nešto me u vezi meda već dugo vremena muči.
Mislim da sam nekada, kada sam jela med osjećala u njemu jako izraženu onu slatku gorčinu, baš se ta gorčina osjećala jako, bilo koja da je vrsta meda bila u pitanju, a sada koji god da kupim - od najsvijetlijeg do najtamnjijeg, toga skoro da i nema. Kamo se izgubio i zašto taj slatko gorki okus meda. Tu aromu pammtim, ostala mi u sjećanju duboko urezana.
Zato mi se u zadnje vrijeme vrzmaju misli da možda med koji kupujem nije čisti, možda ga prodavači na neki način lažiraju, dorađuju sa nečime što nije med. Inače ga kupujem na tržnici i na sajmu, pedeset kuna teglicu normalne veličine.
Jesam li ja to nešto samo uobrazila, ili bi med morao imati baš izraženu tu gorčinu - ja tako zovem tu aromu - gorčina.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Nešto me u vezi meda već dugo vremena muči.
Mislim da sam nekada, kada sam jela med osjećala u njemu jako izraženu onu slatku gorčinu, baš se ta gorčina osjećala jako, bilo koja da je vrsta meda bila u pitanju, a sada koji god da kupim - od najsvijetlijeg do najtamnjijeg, toga skoro da i nema. Kamo se izgubio i zašto taj slatko gorki okus meda. Tu aromu pammtim, ostala mi u sjećanju duboko urezana.
Zato mi se u zadnje vrijeme vrzmaju misli da možda med koji kupujem nije čisti, možda ga prodavači na neki način lažiraju, dorađuju sa nečime što nije med. Inače ga kupujem na tržnici i na sajmu, pedeset kuna teglicu normalne veličine.
Jesam li ja to nešto samo uobrazila, ili bi med morao imati baš izraženu tu gorčinu - ja tako zovem tu aromu - gorčina.

Johabice dugo me nije bilo na forumu pa tek sad vidim tvoje pitanje.Pošto sam i sam pčelar pokušat ču ti odgovoriti na tvoje pitanje.
Ta "gorčina" u medu koju ti spominješ,po tvojem opisu,vjerojatno potječe od kestenovog meda,a danas ,odgovorno tvrdim,kestenovog meda u Međimurju nema,jer se i to malo stabala kestena intenzivno suše usljed oboljenja.
Kestenov med možeš jedino kupiti od selečih međimurskih pčelara koji su uspjeli uhvatiti barem malo paše u ostalim dijelovima Hrvatske.
E i sad ono najvažnije .Med se ne kupuje na sajmu kao što se niti vjenčanica ne kupuje na sajmu.Med se strogo kupuje kod pčelara na kučnom pragu,tak da barem vidiš da čovjek ima pčele i garantira ti kvalitetu svojim imenom i prezimenom.
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Dali ima ovdje netko tko je sijao faceliu za pčelinju pašu. Koliko i dali ona medi kad dođu one ekstremne vrućine jer zadnjih godina livadne paše gotovo i da nema (što zbog ekstremnih temperatura što zbog zapuštenosti livada i pašnjaka).
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Kolega mi ima pcele i kad sam mu isao pomoc vrcat med vise puta mi je spomeno da je prezadovoljan sa facelijom.Inace ove godine je imo najvise meda od kad se bavi pcelarstvom.Par dana sam mu pomagao i tad je imao 900 kila a nije sve izvrcao
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Kolega mi ima pcele i kad sam mu isao pomoc vrcat med vise puta mi je spomeno da je prezadovoljan sa facelijom.Inace ove godine je imo najvise meda od kad se bavi pcelarstvom.Par dana sam mu pomagao i tad je imao 900 kila a nije sve izvrcao

Hvala. Na koliko ste zajednica to vrcali?? I ako znaš koju površinu je otprilike zasijal (ja planiram 0,5ha do tada ću vjerojatno imati preko 30 zajednica/ nukleusa).

Premda imam stacionar poslije kestena ću rasformirati većinu zajednica i faceliju bi iskorisil da se zajednice opet razviju do zime i napune potrebnu (barem većinu) količinu meda za uzimljavanje, tek bi možda 5-6 zajednica vrcal da vidim kakav je med od facelije.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Faceliju nebuš vrco...
Ona cvijeta u vrijeme ili malo poslje bagrema, jedino da ju siješ tek u 5 mjesecu samo je onda pitanje dal bu se razvila prije ljetnih vručina... ona je dobra kao tiha paša ali ne poznam nikoga ko ju je vrcao a sadili su i puno veče površine od tebe...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
jutro facelije ti nije vrijedno spomena,da to tak ide kak si zamislio,ja bi prvi 10ha facelije posijao,i 2 tone meda izvrcao i netrebam ni seliti ni nikaj i prst u uho..
Stvarnost je poprilično drugačija,ali sam ćeš se uvjeriti u neke stvari u praksi,a to je,da ono što piše u knjigama,internetima,forumima,ljudi kenjaju a i npr ti imaš TU pašu,a on ima TAMO i ta 2 mjesta su udaljena 10km,on vrca tonu,tebi pada kiša 7 dana!

s drugog aspekta ako imaš parcelu a neznaš što bi sijao i odlučio si da ti ne raste korov i posijati "pčelinju pašu" to ej hvale vrijedan potez,ali i financijski zahtjevan,naročito ako nemaš vlastitu mehanizaciju!
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Kolege mentalniuhljeb i komer prvo vam se moram nasmijati. Ajde pročitajte moja dva posta (zajedno) pa će vam biti jasno da mi je cilj nadopuniti livadnu pašu ljeti (ustvari napisao i pitao). Meni se čovjekovih 900kg činilo puno pa pitam koliko zajednica kolika površina (nisam oćekival da je to med samo od facelije već da ima i livade ali ako je mješano s bagremom onda piši kući propalo)

Da dam neke odgovore/informacije da se ne pametujete/bahatite se:
-bavim se ratarstvom i stočarstvom (samo pogledaj teme u kojima komentiram)
-imam svu mehanizaciju (normalno) i ako će biti sjemena još ju budem i iskombanjiral za sjeme (radimo djetelinu- isti tehnološki proces)
-svrha nije proizvodnja meda već hrane za pčele da se smanji potreba za dohranjivanjem nukleusa i zajednica poslije glavnih paša i vrcalo bi se tek nekoliko zajednica koje bi ostale s medištima i to za probu (10-20kg ako bude->neće to biti samo facelija možda bude nešto i livade koja redovito zadnjih godina biva katastrofalna)
- moja procjena je da ona može biti za mene super profitabilna a minimalno zelena gnojidba
- pčelarenje je u familiji više od 20 godina (naravno na malo od 2 do 10 zajednica ), a ja se aktivno bavim 3g i od tada ni jedna zajednica nije ne prizimila i zajednice su zdrave s dobrim zalihama meda (danas ću vidjeti koliko su matice "radile" i a će biti belaja zbog najavljenog hladnog vremena)

Moja računica za faceliju je takva, poticaj je cca 800kn za pola hektara trošak oranja, pripreme, i sjetve mi je nekih 500kn za tu površinu (kao kod svega svoj rad ne računam), 5kg sjemena mi je cca 250kn (ima jeftinije i skuplje). Ako ne bude ni kile meda, samo nek bude zelene mase za zelenu gnjoidbu ja sam profitiral zbog mase i fiksacije dušika.

Sad prema pročitanom nadam (nadam se ja i prinosu od 10+ t\ha kukuruza ali računicu uvijek radim na prinos od 8t\ha) se da bi mogle donijeti nekih 150-200kg meda (u literaturi se spominje nekih 500kg/ha ) za sebe. Ako bi se formirao solidan broj mahuna poslije cvatnje odlučio bih se za kombajnjiranje ako ne košnja, sušenje i spremanje slame od facelije za stelju a mogući "drugi otkos" kao zelena gnjoidba.

Hvala na kontruktivnim komentarima, kolege :(:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Naravno bez uvrede kolega,ti najbolje znaš što i kako ćeš raditi.
Osobno livadnih paša nema zbog ne košenja livada i zapuštanja istih.
S druge strane ti ako posiješ pola hektara facelije,doći će ti i druge pčele na pašu pa se prinosi realno znatno smanjuju,osim ako ne ogradiš livadu samo za svoje pčele(šalim se naravno za ograđivanje)
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Komer, kakvo je kod tebe trenutno stanje s pčelama, jesuli sve prezimile. Mislim da je kod tebe toplije pa su vjerojatno počele s pojačanim unosom polena. Jesili vadio okvirove imali i koliko legla. Pozz
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Prije Božića je bilo 6 od 6.ali namjerno nisam tretirao oksalnom,lani sam pola društava nakoj tretmana izgubio.
Ove god nisam tretirao oksalnom pa ću vidjeti..nisam bio kod njih.ako bude vrijeme sutra ću ih pregledati.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
I kod mene su sve žive i zdrave. Ja iskreno nisam nikada koristio oksalnu kiselinu, i nisam imao gubitaka zbog varoe. Ja samo najesen zadimim 3-4 puta varolikom, zavisno koliko ima varoe, što vidim na podnici i to je to. Ali prilikom prehrane u šećerni sirup stavim svakojakih prirodni pripravaka, što sam našao po internetu, koje mislim da pčelama dosta ojača imunitet. I do sada i ja nisam imao gubitaka.
Kod mene su pčele od kuće udaljene 20 metara, tako da svaki dan ,,piljim,,-gledam, u njih tako da svaku promjenu ili ti nedostatak odmah uočim. Vidim danas i kod mene da su pojačale unos polena što znači da ima legla, nisam vadio okvirove da vidim koliko su zalegle. Iskreno neznam ni gdje ga nađu.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,877
Meni su 15km udaljene pčele,ali uskoro ću ih preseliti doma,da ih mogu promatrati kak se spada.
Ja isto varolik u jesen i to je to!
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Kod mene jedna nestala zajednica još u jesen i jedna nije prezimila jer je bila preslaba a nemam običaj spajanja zajednica. Slaba zajednica je slaba iz nekog razloga i ne reskiram da spajanjem ostanem bez obje...
Pčele su vrlo aktivne ovih dana i unose pelud lješnjaka a i vrba je počela cvijetati....
Variolik, kad bumo napokon počeli se odgovorno ponašati. Vjerovatno nikad ali to je šta je..

Facelija je dobra biljka za zelenu gnoidbu i privlačna je pčelama ali ne donese med... za naše prilike puno vrijednija je zlatošipka....
Facelija cvijeta u isto vrijeme ko i bagrem. Zato se kasnijim sijanjem to cvijetanje pokušava pomaknuti nakon bagrema. Samo kasnijom sadnjom dolazi do problema jer ima manje padalina, manje vlage u cvatnji a samim tim i manje nektara... ko ima uvjete nek sadi ali da bu nešto zaradio kroz med teško, sjeme i zelena gnoidba da....
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Kolega Ljop med je devedeset posto bagremov zato sto mu je blizu velika suma bagrema a ove godine je bilo prelijepo vrijeme kad je bagrem medio.Drustava ima oko 40 komada a svako drustvo je smjesteno vecinom u 3 nastavka ili 2 nastavka i polunastavak.

Davo mi je jedno drustvo i jos sam i sanduk bio kupio al kad me jedna ubola vise oka i kad nisam nist vidio 2 dana odma sam odusto
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Nemam pčele ali pratim temu,da se neßto naučit!
Jedan mještanin u selu ima pčele,ali su MUNJENE,nesmijem prič košnicama bliže od cca 30 metara i napadaju ko da su poludile,obavezno sam na oprezu kad prolazim pokraj njih ali gotovo svaki put me neka ubode!
Tast ima pčele ali nisu take,možeš sjedit pokraj košnice i neče ništa,kažem vam one su neke munjene!
Jel to normalno ponašanje kod nekih pčela?
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Budem pokušal sijati pa ću vidjeti kaj bude od toga iz iskustva xD.

Pregledane i sve su žive i u super stanju. Znači neke imaju zalihe meda do šestog mjeseca a kaj je fore ne da nose pelud već ima i svježeg nektara/meda. Neznam gdje ga nalaze (vrba)??

Legla ima na 2 do 3 okvira, sve zavisi kako koja zajednica, ima poklopljenog od 5-10 cm a i ličinki i zanesenog. U nekoliko zajednica sam primijetio da su se pčele već izlegle i leglo koje se počinje leći. Pčele su u prosjeku na 7-8 okvira a najslabije dvije 4 i 5 okvira. Zadovoljan sam, to kaj su matice zanesle pčele će moči zagrijati bez problema. Mislio sam da ću morati približiti med leglu ali nije potrebno, i pobacal sam kod par zajednica pogače više nek se nađe nego li je bilo potrebno.

U jednoj zajednici sam uz poklopljenjo leglo našao i zaklopljenih par trutova. Ako nastavi toplo vrijeme krajem mjeseca neke zajednice će trebati proširiti (koliko god to apsurdno zvučalo jer je drugi mjesec).

Par slika:
http://prntscr.com/9y6ie8
http://prntscr.com/9y6k9w
http://prntscr.com/9y6ljz
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh