• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Ja imam mirne pčele, ponekad se pojavi neka ljuča zajednica ali tu odmah mjenjam maticu i i ona se smiri...
I koliko god bile mirne kad god se nađem na jednoj poziciji u svom vočnjaku gdje su pčele obavezno me počmu napadati...
zašto im tamo smetam nije mi jasno ali to može biti odgovor na tvoje pitanje...
a i pitanje koliko se brige daje tim pčelama kad napadaju ...
ja imam jedan dio pčela u gradu, susjedi su na par metara od košnica i do sada nije bilo nikakvih problema osim što znaju otiči na vodu klincima u bazen...

Nemojte sad prčkati po košnicama, pogled na leto vam sve govori....
Prehladili bute leglo, nose pelud i to je sve kaj trebamo znati...
-matica je unutra
-počelo je leglo
-do trečeg mjeseca (četvrtog ovisno o vremenu) ne dirati osim eventualno dodati pogaču...
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Evo jedna od danas. Temp. 15 C, bez sunca, uz nešto vjetra.
Fotografija0368.jpg

Pozz.:(happy):
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Pitanje: da li bi pčele trebale već izlaziti iz leta? Na svojoj košnici ne vidim nikakvu aktivnost pa me strah da nisu preživjele zimu. Postoji li način da to provjerim?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,879
Pokucaj po košnici,ako čuješ brujanje ok je,ako ga nema,vjerovatno nema ni pčela!

Tomotraktor bome su natovarene peludom!
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Pitanje: da li bi pčele trebale već izlaziti iz leta? Na svojoj košnici ne vidim nikakvu aktivnost pa me strah da nisu preživjele zimu. Postoji li način da to provjerim?

Kako da ne, pa njih toplo vrijeme i temp. u košnici izvuče vani, a po unosu polena možeš zaključiti da unutra ima legla. Ako do sada nisi vidio aktivnost na letu, ne nadaj se da tu išta ima.
Komer, kod mene po lijepom vremenu unose pravo. Nisam vadio okvire da vidim količinu legla, ali sve su preživjele i sve unose polen, što znači da je sve OK.:icon_thumright:
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Evo kucnuo sam jutros po košnici i nisam ćuo nikakve zvukove, tako da pretpostavljam da ništa od njih. Bilo je pola 6 ujutro pa se još nadam da je samo rano bilo. Budem u subotu još pregledao košnicu.

Koji je postupak stavljanja novog roja u tu košnicu? Ako netko može pomoći puno bi mi značilo jer htio bi imati pčele, barem za početak jedan roj!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,879
Smiješ otvoriti košnicu na kratko da vidiš o čemu je rijeć.Ali ako ih nema onda je to nebitno.Pčele ne spavaju pa nemože biti prerano ili prekasno.
Treba vidjeti zašto neka pčela,ako je bolest onda dezinfekcija košnice,opet ako je varoa što je najvjerovatnije,onda ako imaš izgrađeno saće staviš u košnicu saće i istreseš roj.
Ako želiš vrcati ove god,kupi pčele na okvirima,pa ih razvijaj do bagrema da zaposjedaju barem jedan lr nastavak da možeš proširivati plodište i medište te da izgrađuju satne osnove...
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Ma ne vjerujem da je varoa jer sam stavio trake u 6. mjesecu i 11.om jer su me ljudi na to upozorili. Još uvijek se nadam da miruju jer je hladno i tmurno.

Hvala na savjetima, javim kakvo je stanje kad otvorim košnicu.

P.S. Ako im je ostalo meda od prošle godine, jel mogu to vrcati?
 

Buba

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
43
Ljudi, imam pitanje...
Danas vidim iz kosnica kao da curi voda???
Sto bi to moglo biti?
Visak vlage ili?

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Zbog razlike u temperaturi i visoke vlažnosti zraka kondenzira se voda pa kaplje.
 

Buba

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
43
Dali je to opasno za pcele, dali im smeta?
Mogu li nesto uraditi da im pomognem ili da ne diram nista?

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Koji te to pametnjaković upozorio da dvaput stavljaš trake ???
trake čega???

Ne kužim zakaj ne podigneš poklopac i ne pogledaš kaj je unutra...
Slobodno provirite ispod poklopca samo u hladno vrijeme ne vaditi okvire
Med koji je ostao u praznoj zajednici podjeliti onim živim kao prihranu...
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Treba bolja ventilacija i ako ti je ostao najlon od pogače makni ga jer na njemu se kondezira vlaga...
Vlage ima u svakoj košnici i u biti ne smeta osim ako baš voda ne kaplje po pčelama...
Mogu se pojaviti i pljesnivi okviri, to bu pčele kad zatopli sve očistile.....
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Među najvećim neprijateljima zbog kojeg pčele jako stradavaju, je upravo vlaga. To što je moguće svesti na što manju mjeru. Više će uginuti od vlage nego od studeni.

Mesija dobro si to uradio s trakicama protiv varoe. Samo nakon bilo kojeg tretiranja lijekovima protiv varoe, taj med nije preporučljivo vrcatiti tj. konzumirati. Uvijek s proljeća ako je što ostalo daš pčelama za stimulaciju. Iz tog razloga tretiranje se i vrši nakon vrcanja.
 
Posljednje uređivanje:

Buba

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
43
Hvala ljudi...
Danas sam zavirio malo unutra, dao pogace.
Sve ljupke i vesele, danas im je bio full radni dan, sunce ih je izmamilo van.
Mirne su, valjda su se umorile...
Cini mi se tonu polena da su danas spremile...

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Evo provjerio sam košnicu i nažalost roj nije preživio.

Molim vas za pomoć. Početnik sam ali volim pčele i htio bi učiti, za početak na jednoj košnici. U toj košnici LR imam 2 nastavka, u donjem su bile pčele i u njoj ima po mojoj procjeni 7-8 kg meda na sačama. U gornem nastavku ima 10 okvira ali koliko sam vidio nit na jednom nema meda niti ličinki, nisu ga praktički dirale.

Sada me zanima, vidio sam da ljudi prodaju rojeve za 300 kn na Njuškalu, da li bi mi netko mogao savjetovati kako da novi roj prebacim u ovu košnicu, što sve treba napraviti? Jasno mi je da treba povaditi mrtve pčele ali me zanima da li mogu ostaviti sadašnje okvire i med? Ćuo sam da radi mirisa treba košnicu s brenerom spaliti inće se nove pčele neće nastaniti, da li je to istina?

Bio bi zahvalan na na svakoj pomoći. Deda se bavio pčelama 40 godina ali je nažalost prestao kad sam ja još bio dijete pa me nije stigao naučiti, ali bi htio pomalo vratiti obiteljsku tradiciju!
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Bitno je barem pretpostaviti razlog zbog kojeg su ti pčele umrle. Očito je da nisu zbog nedostatka hrane. Reći da li su mrtve pčele na podnicu ili već gdje? Ili pčela nema nikako u košnici. Povadi okvirove očisti sastruži nožem ili nečim sličnim propolis i sve ostalo s njih. Nebu bilo loše da lagano ručnim malim trenerom brzo preletiš preko okvirove, toliko da ne oštetiš saće. Na isti način ali kvalitetnije očisti sanduke podnicu i hranilice i to dobro oprlji, to nećeš oštetiti. I u 5. Mjesecu kada bude rojeva odneseš pčelaru od kojeg namjeravaš kupiti roj, jedan nastavak s okvirima i on ćeti to najbolje rasporediti. I dodati dovoljnu količinu saća s medom. Ostalo ostavi na suho zatamljeno čisto mjesto to je lako dodavati po potrebi. Ako si baš početnik koliko god ti mi želimo pomoći ovako sve je teško napisati. Nađi neku knjigu za početnike pčelare pa pomalo čitaj, malo Google, malo mi ovako. Ali najbolje ako imaš blizu pčelara da s njim budeš na pčelinjaku kada on što radi brzo bi sve služio. Samo naprijed ne predaji se, tu smo za pomoći, i još bilo bi bolje da nabaviš barem još 2-3 košnice, tako da ako kao što ti se sada desilo jedna dvije uginu nešto bi ostalo da možeš zanimati. Ako je što od pomoći tu sam. Pozz:icon_pidu:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,879
Učlani se u nekakvu udrugu nasvom području i svaki iskusniji pčelar će ti pokloniti roj,ili nukleus,naročito oni koji imaju puno košnica,a i trebaš mentora svakako:)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,879
Ja sam dobio 3 drustva na komplet 10 LR okvira(30 lr okvira ukupno), i 2 roja..
 

Najnoviji postovi

Na vrh