• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Evo provjerio sam košnicu i nažalost roj nije preživio.

Molim vas za pomoć. Početnik sam ali volim pčele i htio bi učiti, za početak na jednoj košnici. U toj košnici LR imam 2 nastavka, u donjem su bile pčele i u njoj ima po mojoj procjeni 7-8 kg meda na sačama. U gornem nastavku ima 10 okvira ali koliko sam vidio nit na jednom nema meda niti ličinki, nisu ga praktički dirale.

Sada me zanima, vidio sam da ljudi prodaju rojeve za 300 kn na Njuškalu, da li bi mi netko mogao savjetovati kako da novi roj prebacim u ovu košnicu, što sve treba napraviti? Jasno mi je da treba povaditi mrtve pčele ali me zanima da li mogu ostaviti sadašnje okvire i med? Ćuo sam da radi mirisa treba košnicu s brenerom spaliti inće se nove pčele neće nastaniti, da li je to istina?

Bio bi zahvalan na na svakoj pomoći. Deda se bavio pčelama 40 godina ali je nažalost prestao kad sam ja još bio dijete pa me nije stigao naučiti, ali bi htio pomalo vratiti obiteljsku tradiciju!

Prva greška je što ti pčele nisu smjele ostati u donjem nastavku....

Uginule su vjerovatno od gladi ili su se smrznule. Ovo vrijeme je ppogubno za njih, zatopli pa zahladi one se stisnu u klupko jer griju leglo a ostanu bez dodira s medom....

U 5 mjesecu kupiš pčele na okvirima ili roj i to je to... Odeš s košnicom kod prodavatelja i on bu ti prebacio pčele...
S jednom košnicom je teško pčelariti jer si dosta ograničen....
Ali prvestveno bi bilo dobro da nađeš nekoga da ti pokaže osnove ili da završiš kakav tečaj..
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Hvala na savjetima, budem za vikend počistio sve koliko mogu i javio stanje, probat ću i slikati mrtve pčele i stanje košnice pa da vidite.

Pričekat ću onda 5. mjesec za kupnju roja kako savjetujete. Probat ću se aktivirati u udruzi pčelara, igurno će se netko naći tko će me uputiti u osnove.

Što se tiče broja košnica, znam da je bolje više imati, to me je više ljudi savjetovalo ali je problem što sam student i trenutno si ne mogu priuštiti više od jednog roja. Tih 300 kn koliko je roj je moj đeparac za 3 tjedna a da ne govorim o cijeloj košnici, okvirima itd. Ovo što je netko savjetovao da od jednog roja napravim 2-3 mi se činilo fantastično i to je bio moj plan za ovu godinu ali eto, izjalovilo se. Baš neočekivano jer još krajem 1. mjeseca kada je naglo zatoplilo sam ih vidio 5-6 oko leta pa sam bio siguran da su preživjele.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Pčelari kažu da se mrtvi broje 1.3...imao sam i ja lani 15 živih u prvom mjesecu,da bi do 3. mjeseca ostao na 6 komada...
Ja ako ću imati love ove godine,uzimat ću 10-15 rojeva,ako sve pođe kak se spada,zvat ću te da si dodješ po roj do mene.
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Evo provjerio sam košnicu. Situacija je sljedeća. Pčele nisu umrle nego su otišle. Našao sam na dnu košnice svega 50-al mrtvih pčela ali među njima nije bilo matice. Meda nije bilo niti jedna komora kao ni ličinki. Sve satne osnove su skroz prazne. Moj zaključak je da su pojele sve što su imale i onda otišle. Jako mi je žao zbog toga, ja sam im stavio pogaću par dana poslje nove godine ali izgleda da je bilo pre kasno. Nije mi to bilo ni na kraj pameti, pčelar koji je bio kod mene je rekao u 10. mjesecu da ima barem 15 kg meda i da im je to dosta za zimu ali očito nije bilo. Čekam sad lijep dan da počistim propolis sa košnice i okvira , sa brenerom malo počistim i čekam 5. mjesec za uzet novi roj.

Pitanje: da li da okvire sa sačama mogu dati novim pčelama, jer su potpuno prazne, ili da to otopim i stavim nove satne osnove na okvire?

Evo šaljem neke slike da vidite kako to izgleda otprilike

Ovo su SVE pčele koje sam našao u košnici, sve su bile na rešetki. Dakle, ne izgledaju mi bolesno i očito da tu nije ni 2% roja, tak da su očito otišle.

12825299_10153885363064647_1268124934_n.jpg


12834456_10153885383714647_232198901_n.jpg


Ovo je primjer 2 sače da vidite koliko su čiste. Ova ljeva je tako "zavezana" zato što kada smo ih premještali iz prvobitne košnice smo saće koje su one već napravili samo pričvrstili na okvir, da ne mislite da inače tako radim. Ovo desno je kako treba i tako je 17 od 20 okvira.
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Nije baš jasno ako su u 10. Mjesecu imale 15kg meda kako kažeš, nevjerujem da su tako sve posušile.Nešto je se to desilo prije zime. Pčele koje umiru od gladi pretežno ostaju u saći i tako tražeći hranu uginu u saći. Možda je i grabež uradila svoje, nitko sa sigurnošću ne može reći pravi razlog. Ali nema veze, bit će pčela, samo volje.
Slobodno te ramove s saćom nakon što fino počistiš smiješ ponovo koristiti.
 
Posljednje uređivanje:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Moja procjena VAROA,a med su počistile druge pčele..gladne pčele ostaju uginule u saču!
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Ma ne vjerujem da je varoa jer sam stavio lijek a i da su umrle od bolesti onda bi ih našao sve, a ne samo 50-ak. Gdje je matica onda ako su od bolesti umrle? sumnajm da je to...
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Može biti tisuću stvari. Ali nebitno sada. Uvidjeti ćeš sam sve s iskustvom. Ako su pčele i ostale bez matice, moraš na vrijeme uočiti da možeš reagirati blagovremeno. A opet sve ovisi, koliko imaš vremena za pčele koliko su udaljeno od kuće, i još dosta toga. Moje pčele su uz kuću 30 metara, i da se puštaju svaki dan imam vremena za njih i sve ostalo okolo. Ideš dalje.........
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
I meni je jedna košnica tako propala, zove se sindrom napuštene košnice i još niko u svijetu nije otkrio uzrok napuštanja košnice u sred zime a iza ostane puna košnica meda....
Slobodno koristiš te okvire, ja bi jedino pretopio ovaj crni jer po boji je to dosta staro sače
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Nije li da košnicu napuštaju pčele ako ima puno varoe?
Uginule pčele su na podnici one koje su uginule a žive ih nisu počistile.
To što si stavio lijek ne znači da si se riješio varoe...da li si kontrolirao pad varoe uopće?
Oksalnom nisi tretirao?
Ja obično početkom 12mj stavim pogaču tek toliko,pa nakon nekoliko dana kontrola da vidim da li je troše ili ne,ako je troše onda kontroliram češće,ako ne onda rijeđe.
Također uvijek malo probam podići košnicu pa znaš da li ima hrane ili nema prema samoj težini.
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Nije li da košnicu napuštaju pčele ako ima puno varoe?
Uginule pčele su na podnici one koje su uginule a žive ih nisu počistile.
To što si stavio lijek ne znači da si se riješio varoe...da li si kontrolirao pad varoe uopće?
Oksalnom nisi tretirao?
Ja obično početkom 12mj stavim pogaču tek toliko,pa nakon nekoliko dana kontrola da vidim da li je troše ili ne,ako je troše onda kontroliram češće,ako ne onda rijeđe.
Također uvijek malo probam podići košnicu pa znaš da li ima hrane ili nema prema samoj težini.

Nisam kontrolirao pad varoe niti znam kako se to radi. Stavio sam jednu traku u donji nastavak u 5. mjesecu i dvije u gornji nastavak u 11. mjesecu, to su mi rekli da je dovoljno.

Neznam što je oksalna i za što se koristi, možeš mi to pojasniti molim te?

I hvala na savjetima, otopit ću vosak sa crnih okvira jer je on 6 mjeseci stariji!
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Neznam tko ti je savjetovao takvo lječenje ali to nije baš dobronamjeran savjet :(

Sent from my Coolpad 8297W using Tapatalk
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Nisam kontrolirao pad varoe niti znam kako se to radi. Stavio sam jednu traku u donji nastavak u 5. mjesecu i dvije u gornji nastavak u 11. mjesecu, to su mi rekli da je dovoljno.

Neznam što je oksalna i za što se koristi, možeš mi to pojasniti molim te?

I hvala na savjetima, otopit ću vosak sa crnih okvira jer je on 6 mjeseci stariji!

Nisi napisao trake čega si stavio u košnicu ali po opisu sve si radio krivo.....
U 5 mjesecu se varoa ne tretira a pogotovo ne u 11 mjesecu...
Jedno je prerano a drugo prekasno a i bitno je sredstvo koje si koristio....

Da kažu da pčele napuste košnicu radi varoe ali meni ta teorija baš ne drži vodu...Kad nema objašnjenja okrivi se varoa tako je najednostavnije.......
 

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Mozda su otišle baš i tog ljeka u 11 mj, ali sumljive su mi i te zalihe meda da ga je bilo toliko bilo bi ga još i sad, a tragove grabeži se ne vid na ovim okvirima tako da mislim da meda nije bilo toliko. Ali kad zajednica ode od gladi kako je vec i gore netko napisao našo bi dio pčela sa glavama u ćelijama. Ali sta je bilo bilo je evo nove godine nove prilike. p.s tog tko ti je savjetova takvo lječenje nemoj više pitati za savijet!!!

Sent from my Coolpad 8297W using Tapatalk
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Kolega,obvezno nabavi nekakvu literaturu pa čitaj.
Oksalna kiselina se koristi za zimski tretman protiv varoe.
Neki je koriste neki ne.
Ako imas anti varozne podnice onda na dnu imas ladicu na kojoj vidis otpalu varou nakon tretmana.
Ako nemas takve podnice možeš staviti list bijelog papira na podnicu,netko ga i naulji biljnim uljem pa nakom tretmana brojis otpalu varou na dnevnoj bazi jer pcele a i mravi znaji pocistiti ostatke sa podnice.
Treća stvar,lako moguće da nisi imao 15kg meda kao zalihu.
Ali da sad ne fantaziramo.
Literaturu u ruke,roj u košnicu i pomalo...
Ja mislim da ću rojeve kupiti poslije bagrema jer su najjeftiniji,pa češ dobiti roj od mene.Ako trebaš i podnicu i nastavak i to ću ti pokloniti.ili nukleus..svejedno.
Imaš i naš pčelarski forum za proučavanje,ali ja ga ne pratim zbog izrazito pametnih pojedinaca,tako da preporučam spos forum od susjeda,tamo češ naći sve što te zanima.
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Hvala na ponudi! Sutra ću si odma posuditi neke knjige pa krenuti od početka.

Podnicu sa jednim nastavkom imam tako da mi to ne treba, ali roj sigurno necu odbiti! Mislim si priustiti jos jednu kosnicu i roj pa bi bilo super kad bi imao 2. Imam sad 2 mjeseca do rojenja pa planiram procitati sto vise literature sto mogu. Jedini cilj ove godine mi je da mi pcele prezive zimu. Iako mi je zao sto se ovako zavrsilo ipak sam dosta toga naucio. Bit ce samo jos bolje ove godine!
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Za sad je sezona iznad očekivanja, jučer je vaga u plusu 3 kile što je za vočnu pašu vrh...
Danas je več bilo rojeva jer neki pčelare po kalendaru a ne po onom šta je u košnicama....
 

Buba

Član
Tu od
29 Tra 2015
Poruka
43
Kako bagrem ljudi?
Kod nas je sve zivo izmrzlo...

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh