• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Ok sve jasno no imam i ove okvire bez proširenja tako da i jedni i drugi idu na limene graničnike ,dali ta proširenja imaju samo funkciju da drže razmak izmedju okvira ako ne koristimo limene graničnike ili imaju još neku drugu funkciju jer ja planiram sva ta proširenja pohoblati pošto koristim limene graničnike.
wp2016btb.jpg
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Dajte da vas pitam kad pričate o ožičavanju. Vidim da puno ljudi koristi te metalne nitne(ili kako se zovu) za rupe za žicu. Može mi netko objasniti koja je svrha toga? Odnosno koja je prednost u odnosu na ne stavljanje. Ja ih nisam stavljao pa zato pitam.
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Daj komentiraj mi moja pitanja isto me zanima tvoje mišljenje a šta se tiče nitni to služi isključivo zato da se žica ne urezuje u okvir lakše ih je napeti kad se žica a kada se stavljaju nitne žice ostaju napete i nakon vrcanja ne urezuju se u drvo i samim tim smanjuje se uvijanje satnih osnova kod vrcanja.
To je dobra stvar nije skupo a koristi jako dobro.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Dajte da vas pitam kad pričate o ožičavanju. Vidim da puno ljudi koristi te metalne nitne(ili kako se zovu) za rupe za žicu. Može mi netko objasniti koja je svrha toga? Odnosno koja je prednost u odnosu na ne stavljanje. Ja ih nisam stavljao pa zato pitam.
Može i bez njih.Svakako ako imaš vremena umetati ih u okvire je bolje,žica se lakše napinje i ostaje duže napeta.
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
kakve limene grničnike ???
imaš lr ili až košnice.... Limeni razmaci se koriste ako vadiš 10 okvir a ne da stalno stoje u lr-ki
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Ovakvi graničnici iliti razmaci nebitao kako tko to naziva bitno da si me razumio jer kod korištenja tih razmaka ne mogu se koristiti samo standardni okviri nego ovi kao šta su na zadnjoj slici ili ih se treba mješati zbog lakšeg vađenja da ih pčele nebi zaljepile propolisom.E sada mene zanimaju iskustva iskusnijih dali to koristiti ili ne.???
Koristim LR pa slike okvira koje sam postavio su od LR-a
wp20161109.jpg
 
Posljednje uređivanje:

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Na zadnjoj slici ti je obični LR okvir .Kod njegovog ubacivanja u nastavak je dobro imati te limene graničnike tak da ti održavaju isti razmak između okvira.Radi izbjegavanja umetanja bilo kakvog drugog materijala (čeličnih limova npr.) u košnicu ili nastavak patentiran je tzv. Hoffmanov okvir.To ti je okvir onaj na prijašnjoj slici koji na bočnoj letvici več ima poglodani drveni dio koji održava razmak između okvira (ono kaj bi ti htio naknadno na okvirima izrezati).Korištenjem hoffmanovih okvira u nastavku netreba ti nikakvi limovi za održavanje razmaka.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
Kolega si ti to na Db kosnicama ili zazimljavas u 1lr nastavku?
Sutra ću svoje pogledati,iako je još daleko 3.mjesec.
Osluškivao sam ih prije 15ak dana i sve je bilo ok,bile su duboko,hrane ima..ne brinem se..
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
preparat na bazi timola, oksalna u 12 mjesecu a mlječna kiselina kroz sezonu kod pregleda i rada na pčelinjaku
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
dao mi kolega apiguard neke paštetice na bazi timola ja stavio no ništa mi ne opada .jer je temperatura niža od 15 stepeni
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Pa sada si trebao ići s oksalnom ako nisi do sada tretirao...
Sada sva ta sredstva koja isparavaju nemaju učinka....
Timol i slićno se koristi 7-8 mjesec a ne sad. A i sad je pitanje koliko bu učinkovito išta ako do sad nije tretirano jer tu varoe ima more
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
evo sada se užičavaju okviri, utapljaju satne osnove, ovih dana kod mene krenula i prva pelud lijeska, topole i johe isto lagano kreću, pčele sve žive i zdrave, čekamo proljeće i prvu pašu divlju trešnju
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Super. Naj bitnije da su sve izašle iz zime. I kod mene su sve žive. Ali kod mene je još zima nema još nigdje polena. Još kritičan ovaj mjesec i kreće valjda ljepše vrijeme.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
kod mene lijeska zna cvjetati tijekom prvog mjeseca, topola i joha isto pogotovo joha, ovo je prva godina da ovako kasno počinje cvjetanje, lijeska je znala cvjetati kada je vani snijeg pa je nisu baš iskorištavale, sada već par dana nose a kako vidim i sljedećih dana će biti lijepo tako da će imati šta papati, a sada bi trebala lagano počinjati i vrba iva tako i da to čekam, nema ljepšeg od buđenja ranog proljeća
 

tomotraktor

Aktivni član
Tu od
16 Pro 2012
Poruka
412
Ma bude i kod mene nakad jako rano . Ali ove zime još ništa nema unosa. Nije još bio lijep dan za pravi pročisni izlet pčela. Ali sam neki dan brzinski otvorio par košnica vidi se jako malo zatvorenog legla, što je dobro. Kod tebe se sigurno brže razvijaju
 

Najnoviji postovi

Na vrh