• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Ma nije, pokraj kuće su mi košnice i obiđem ih svaki dan ujutro i popodne, da se rojila vidio bi.
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Neznam, teško mi ih je bilo pobrojati sve jer su pčele bile po njima a nisam bio siguran što da radim. Otkinuo sam 3 koja sam dohvatio i oni su bili puni neke bijele tekućine, ja sam pretpostavio da je to matična mliječ, ali ništa drugo nije bilo unutra. Koji je to stadij?
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Jednodnevno leglo prepoznaješ po tome što jajašce stoji u zrak, a kasnije polegne i tako dalje i tako dalje,...
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Zakasnio sam, danas se rojila. Barem sam uspio ulovit roj. I to je vrijedno prvo iskustvo! sad moram pazit da mi se ostale košnice ne roje!
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Zakasnio sam, danas se rojila. Barem sam uspio ulovit roj. I to je vrijedno prvo iskustvo! sad moram pazit da mi se ostale košnice ne roje!

To je drugi ili treči roj iz te košnice.....
Kad imaš 5-6 pa i više matičnjaka u dnu i po rubovima okvira to su ti rojevni matičnjaci i kad se prvi poklopi stara matica ode s rojem....
Drugi roj (koji si ulovio) ti izleti s 1-2 nesparene matice jer se dogodi da više matica u isto vrijeme izađe i u društvu ostane jedna a ostale izlete s rojem....
To kaj je bilo neizgrađenog sača ne spriječava rojenje jer kad nema paše nema ni izgradnje okvira a ako se matica blokira bilo leglom ili peludom ide u rojevno stanje.....
Kad je matica loša ili ozljeđena onda buš našao 1 do 2 matičnjaka po sredini okvira i to su takozvani matičnjaci tihe smjene.....
 

Kukuruz9

Član
Tu od
2 Srp 2014
Poruka
32
Nisam blizu bosne nazalost.
Zivim dijelom u Osijeku dijelom u Omisu tako da...
Ali evo uzet cu ovih dana kosnicu pa javim kakk je proslo
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Da tako je i bilo, 2 dana kasnije je izletio još jedan roj iz te košnice ali je bio izuzetno slab, nije ga bilo ni za 2 okvira prekrit i dok sam ga hvatao se razbježao i rasporedio po ostalim košnicama.

Sad znam da treba u ovom razdoblju svakih 7 dana pregledavat radi tih rojevnih matičnjaka jer ovo mi nije trebalo. Hvala što si pojasnio!
 
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
54
Da tako je i bilo, 2 dana kasnije je izletio još jedan roj iz te košnice ali je bio izuzetno slab, nije ga bilo ni za 2 okvira prekrit i dok sam ga hvatao se razbježao i rasporedio po ostalim košnicama.

Sad znam da treba u ovom razdoblju svakih 7 dana pregledavat radi tih rojevnih matičnjaka jer ovo mi nije trebalo. Hvala što si pojasnio!

U 7 dana ti se pojavi matičnjak i poklope ga i ostaneš bez roja....
Netreba baš ni svaki dan otvarati ali moraš naučiti koje društvo je sumljivo i na njega paziti......Ali nije problem sve se to vremenom nauči samo polako biče tu još nedoumica i propalih društava i svega....
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
U trgovini 96 kn, to je nekih 14.5 eura. Ali to su dobre osnove, čisti vosak, može se kamerom gledati kako ga rade. Ovako kada se kupuje preko oglasa ima od 60 kn(8 eura) pa do 150 (20 eura) po kg. Ovo su cijene za Sisak i okolinu
 

Mesija

Član
Tu od
28 Sij 2016
Poruka
37
Pozdrav! Imam jednu situaciju i nemogu nikako pronaći odgovor pa se obračam vama ovdje.

Dakle, pošto sam uzeo ovogodišnje rojeve nisam planirao vrcati med ove godine. Krajem 6. mjeseca sam pregledao pčelu i košnice su imale oko 10 kg meda svaka, osim jedne koja je imala 20. To sam odlučio ostaviti pčelama za zimu i podimio sam ih Varolikom tj. Amitrazom 2 puta. Pčelu sam opet pregledao danas i na moje iznenađenje, sve košnice imaju preko 20 kg meda a dvije imaju preko 30 kg meda. Očigledno je livadna paša bila dobra. Ja to nisam predvidio pošto mi je ovo prva godina pčelarenja i nisam dobro upoznat sa pašom u svom kraju.

Sad pitanje, da li mogu vrcati taj med iako sam pred manje od 2 mjeseca dimio varolikom? S jedne strane znam da je on otrovan i štetan pa me je strah ali opet po svemu što sam čitao je pčeli dovoljno oko 15 kg meda za zimovanje tako da imam barem 30 kg meda viška.

Svaki savjet je dobrodošao!
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Pravilo ti je da se poslije tretiranja lijekovima kao što je varolik,med ne vrca.Zašto?Ostali su ti ostaci varolika u medu.Nebi ti preporučio konzumirati takav med a niti ga prodati bilo kome.
Ostavi ga pčelama nek ga potroše .Kad dođe proljeće biti če prava poslastica pčelama za razvoj legla i ishranu mladih pčela,a tebi budu donesle svježi proljetni med.
 

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Prva žica ,mjereći od satonoše,ti mora biti na 10-15mm udaljenosti a ostale podijeliš tak da ti budu razmaci između njih isti.Sve ti zavisi dali budeš žičio okvire s tri ili četri žice.Ako je kvalitetna satna osnova dosta su tri žice .
 

dragon730

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
Upravo takvo žicanje mi je nerazumljivo ,zar nebi bilo bolje da je od satonoše žica udaljena 4-5 cm pošto se satna osnova postavi u utor satonoše i samim tim je učvršćena pa se kod vrcanja ne može uvijati a i kod utapanja je teže gurnuti u utor jer je žica preblizu stoga bi udaljenost od donje letvice trebala biti od 1,5-2 cm jer da je više kod vrcanja bi se uvijala .
ako grješim u razmišljanju ili ima neka caka htio bi to znati pa molim iskusne pčelare da daju svoj komentar naravno želim i tvoje mišljenje i komentar.
wp20161106.jpg

Zar nije bolje ovako???? ako nije molio bi da mi se objasni zašto.
wp2016rmr.jpg
 
Posljednje uređivanje:

zradikovic

Član
Tu od
8 Kol 2009
Poruka
141
Nemaju ti svi okviri taj utor u satonoši.Kad imaš taj utor onda može tak kak si napisao,samo ima i taj utor i mane...kad budeš duže pčelario pa budeš pretapljao stare okvire onda budeš uvidio koliko čiščenje tog utora iziskuje vremena...
 
Na vrh