• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG ILI OBRT??

  • Temu pokrenuo mladi gazda
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Smiljan kaže:
gmiža kaže:
kaj vam se to isplati, radite na crnjaka dok možete jer za svaki ispostavljleni račun platit četer pdv plus doprinosi plus porez na dohodak :mrgreen:
Ma daj malo laganije. Razmisli jos jednom prije nego nesto napises.
Mnogi preferiraju (ulazni) racun jer joj je to ulazni trosak, a PDV je i tako i tako nutralan (i za onoga tko placa i za onoga tko naplacuje). Sto se doprinosa i poreza na dohodak tice, vise manje u svakom gospodarstvu nebi trebao biti problem imati i troskova koji te dvije stvari umanjuju.
Osim toga, ima nekih poslova koji se i ne mogu raditi na crnjaka. A i nema potrebe, ako se covjek malo potrudi da shvati porezne i ine propise.
Smiljane, nemoj mu zamjeriti, on je ekonomist ;) :D
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Cuj na OPG drzava vrača 40% :mrgreen:
E sad ajde prijmer:
ja radim doma, uredno poslujem preko racuna i slicno,bavim se nešto sitno poljoprivredom za svoje potrebe, i nešt da sitno prodajem.
I sad dode neko meni (recimo neka firma) vidi da imam traktor, prikolicu i uzme me za kooperanta u nekom građevisnkom poslu jer on s kamionima nemože obaviti taj posao tj. iskop, koji ja mogu riješiti (radi se o nekom teško prohodnom terenu za kamion).

I sad obavi se posao, uredno se sve riješi papirnato.Ja mislim da nebi smjelo biti problema....ili... :scratch
Ako ja podmirujem račune, i sve vodim crno na bijelo mislim da nebi smjelo biti problema.
A kaj si ja mogu pomoci ak mi neko ponudi dobro placeni posao, a s time mogu otplatiti strojeve i zaraadit kruh, pa nebi mi valjda zabranili rad??

A gore ti je glavni razlog OPG-a :mrgreen: jer 40% nije baš mala stavka....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
skladistar kaže:
Cuj na OPG drzava vrača 40% :mrgreen:
E sad ajde prijmer:
ja radim doma, uredno poslujem preko racuna i slicno,bavim se nešto sitno poljoprivredom za svoje potrebe, i nešt da sitno prodajem.
I sad dode neko meni (recimo neka firma) vidi da imam traktor, prikolicu i uzme me za kooperanta u nekom građevisnkom poslu jer on s kamionima nemože obaviti taj posao tj. iskop, koji ja mogu riješiti (radi se o nekom teško prohodnom terenu za kamion).

I sad obavi se posao, uredno se sve riješi papirnato.Ja mislim da nebi smjelo biti problema....ili... :scratch
Ako ja podmirujem račune, i sve vodim crno na bijelo mislim da nebi smjelo biti problema.
A kaj si ja mogu pomoci ak mi neko ponudi dobro placeni posao, a s time mogu otplatiti strojeve i zaraadit kruh, pa nebi mi valjda zabranili rad??

A gore ti je glavni razlog OPG-a :mrgreen: jer 40% nije baš mala stavka....
jasno. Nema sanse da te neka firma angazira za iole veci posao ako ne mozes izdati racun. Jer nju 100 placenih kuna na crno kosta i do 150kn, plus nitko ne zeli imati gospodarsku, gradjevinske i ine inspekcije za vratom.
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
znaci može se prek OPG-a raditi.
velim samo zato jer je 40% u igri... :mrgreen:

jbg. u današnje vrijeme treba sve mogučnosti iskoristiti ;)
 
D

DADAC

Guest
A kako onda već građevinci nisu osnovali OPG-e nego imaju poduzeća i obrte?
Mislim da ima tu neka caka, možda samo strojevi bez rukovatelja u najmu ili tak nekaj slično!
Mislim da kad radiš sa nekim strojem u nekom poduzeću moraš imati ispit za tu vrstu stroja, npr viljuškaristi, dizaličari, bageristi imaju posebne papire da su završili tečaj za rukovanje istim.
Ma mora negdje biti kvaka, moram još malo vidjeti...
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
daj provjeri, ali uglavnom ako imas npr traktor i poslujes preko racuna, onda te mogu i angazirati.
pa nemoze ti neko reci kaj smijes raditi a kaj ne....

a kak je s otvaranje OPG-a, sigurno nije jednostavno tak da...

Ja znam da ga je moj stari otvoril prije jedno 5 godina oa neznam koja je procedura, al znam da ima doma rijesene papire za to.
 
D

DADAC

Guest
Neznam kako taj dio imaju riješeni dečki koji vrše usluge kombajniranja, to bi moglo biti vrlo slično!
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
evo moram pitat jel mi sad više ni niš jasno.
kak sam več pisal ovih dana kupujem mali imt i ostalo kaj mi treba za obradu svoje zemlje nemam puno al tu u selu jedan prijatelj mi daje svoju sam da obrađujem da ne raste grmlje.ne traži nikakvu naknadu.
a pošto supruga i ja smo zaposleni ne mislim se bar za sad bavit ničim na veliko.
razgovarajuči s kolegama na poslu da bi hranil sad i nekaj pajceka i za prodat ne sam za sebe ispada da bi trebal hranit oko 15 kom ljudi oče kupit za zimu jel sami nemaju gdje držat ni čim hranit a i puno jednostavnje im kupit zaklat i u škrinju.i ovak kupuju svukud.
sad pošto to više nije 3-4 saamo za svoje potrebe,neg bi bilo oko 15kom.o.k više malo posla al imamo dosta vremena nakon posla i vikendi su nam ionako neradni. još stari u penziji i živi blizu pa prek dana može dat vode,hrane itd.

s obzirom da ulažem vlastiti novac i nekaj kredita,ne tražim poticaje niti olakšice.
ne mislim radit farmu od 200-300 svinja,nek ovak max 20 komada.

iskoristimo slobodno vrjeme,zemlju da ne raste šikara,i popunimo kak se veli kučni proračun i imamo domače a ne iz ko zna kojeg uvoza

i jel to trebam prijavit ko taj OPG ili OBRT?

ili jednostavno ovak prodat bez ikakvih računa i prijave.
mislim nebi htel imat problema.
 
P

pehist

Guest
DADAC kaže:
A kako onda već građevinci nisu osnovali OPG-e nego imaju poduzeća i obrte?

zato sto se povrati daju za poljoprivredne strojeve, a ne za bagere i kamione. i zato sto kao opg nemas potrebne dozvole za obavljanje vecih gradjevinskih radova (gradnja zgrade npr.) ;)
 
P

pehist

Guest
daniels kaže:
evo moram pitat jel mi sad više ni niš jasno.


i jel to trebam prijavit ko taj OPG ili OBRT?

ili jednostavno ovak prodat bez ikakvih računa i prijave.
mislim nebi htel imat problema.

pa otvoris OPG. kod otvaranja mozes izabrati kakav sustav poslovanja zelis. jedna od opcije je i OPG/obrt, tj. obveznik si poreza na dohodak i pdv-a. dakle sluzbeno si OPG ali imas skoro sva prava i obveze kao i obrt.

ako ces imat neka ozbiljnija ulaganja (kazes kupit ces traktor, vjerovatno uredit svinjac i skladiste itd itd) svakako ti se isplati otvorit OPG.

najisplativije i najbolje poslovanje je 70 - 80 % "posteno" , preko racuna, a ostatak napravit "ispod zita" ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Dadac, nije problem gradjevincu kupiti traktor kao i svaki drugi stroj samo mu je pitanje iskoristivosti. Ako treba traktor sto ti ga ja znam i do 300 sati godisnje ne isplati mu ga se kupovati jer ce ga otplatit za 20 godina pa onda angazira nekoga tko taj traktor vec ima. A za svakog tko ima traktor i 50 sati godisnje usluge (npr 7 radnih dana) nije za odbaciti dodatni posao u vrijednosti bruto npr. 10.000 kn. Ako se svi troskovi oduzmu ipak debelo ostane za registraciju i godisnje servisiranje tog istog traktora

Daniels, u svakom slucaju ti preporucujem osnovati OPG. Uvijeti su da imas na sebi ili u zakupu 5.000 m2 zemlje (manje od 1 ral), a obaveze su stvarno minimalne. Procedura je vrlo jednostavna: odes u svoju opcinu u polj. sluzbu sa posjedovnim listom za zemlju, ispunis obrazac i za tjedan dana dobijes rjesenje.
Imas tu rasprava, a ako te nesto posebno zanima pitaj
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
dobro OPG .
a sad kaj se može napisat račun i prijavit ili kak več ,za to haj sam susedu prodal pajceka?
naprimer 2500kn sam mu naplatil a kupil sam gume za traktor ulje il kaj je trebalo i na kraju sam u minusu.

il primjer ajd recimo da ni to krene malo na nekih 40-50 kom dam otkaz u firmi i bavim se time,
mogu li si plačat mirovinsko i zdrastveno i kak ga plačam sa računa OPG-a(tu sam čital žiro al na koga mene ili OPG mora bit otvoren) ili mogu i ovak.

koliko sam shvatil prodam 5pajceka ispod a 5napišem račun i prijavim a sa tim novcem kaj sam prijavil mogu kupit razni materijal i plačat te naknade.ili grješim?

ili ovak od plače kupim primjer gume u dučanu ili neki stroj od suseda u selu za potrebe jel mogu to stavit kao trošak za OPG?
i to kaj ču sad kupit taj traktorič i strojeve jel tu imam kaj ak ih kupim na OPG il na sebe.?

jel ak me razmete htel bi nekaj delat baš za sebe jel sam od plača ide al teško,ovo mi bi bilo ko pokrpat kučni buđet i da znam kaj jedem.
a ko zna kroz koju godinu bavit se time volju imam rada i posla se ne bojim ni ja ni žena a tu su i dva klinca.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
daniels kaže:
dobro OPG .
a sad kaj se može napisat račun i prijavit ili kak več ,za to haj sam susedu prodal pajceka?
naprimer 2500kn sam mu naplatil a kupil sam gume za traktor ulje il kaj je trebalo i na kraju sam u minusu.

il primjer ajd recimo da ni to krene malo na nekih 40-50 kom dam otkaz u firmi i bavim se time,
mogu li si plačat mirovinsko i zdrastveno i kak ga plačam sa računa OPG-a(tu sam čital žiro al na koga mene ili OPG mora bit otvoren) ili mogu i ovak.

koliko sam shvatil prodam 5pajceka ispod a 5napišem račun i prijavim a sa tim novcem kaj sam prijavil mogu kupit razni materijal i plačat te naknade.ili grješim?

ili ovak od plače kupim primjer gume u dučanu ili neki stroj od suseda u selu za potrebe jel mogu to stavit kao trošak za OPG?
i to kaj ču sad kupit taj traktorič i strojeve jel tu imam kaj ak ih kupim na OPG il na sebe.?

jel ak me razmete htel bi nekaj delat baš za sebe jel sam od plača ide al teško,ovo mi bi bilo ko pokrpat kučni buđet i da znam kaj jedem.
a ko zna kroz koju godinu bavit se time volju imam rada i posla se ne bojim ni ja ni žena a tu su i dva klinca.
Čuj, drži se zaposlenja koje imaš. Jer inače budeš moral sam plaćati poreze i doprinose iz plaće i na plaću. To ti je nekoliko tisuća kn mjesečno. Hoćeš li toliko zaraditi?
Najprije malo "narasti", pa onda pogledaj kaj ti se više isplati.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
daniels kaže:
dobro OPG .
a sad kaj se može napisat račun i prijavit ili kak več ,za to haj sam susedu prodal pajceka?
naprimer 2500kn sam mu naplatil a kupil sam gume za traktor ulje il kaj je trebalo i na kraju sam u minusu.
Kada izdajes racun ti novci ti ulaze u OPG. Gume za traktor su ti trosak (rashod). Na razliku prihoda i rashoda se na kraju godine placa porez. Ako susedu (formalno) ne prodas pajceka (sto ce reci, ne izdas racun) gume kupis tako da novce pozajmicom prenes u OPG i kupsi gume. Rijec je o samo formalnoj transakciji. Gume mozes kupiti tako da odes u ducan i kupis ih, moze i gotovinom za sve iznose manje od 5.000 kn. Racun za gume i pozajmica (papir koji sam generiras) se, knjigovodje bi rekli "zatvaraju". Stanje nakon toga je da ti je OPG u gubitku.
Na kraju godine zbrajas sve ulaze u OPG i izlaze. Ako su ulazi (troskovi, rashodi) veci od izlaza (dakle racuna koje si izdao) u prijavi poreza na dohodak (a ako si zaposlen to vrlo vjerojatno ionako predajes) na stranici Prihodi od samostalnog rada (koja ti je do sada bila prazna ako si predavao prijavu) pises gubitak. Gubitak mozes prenositi iz godine u godinu, maksimalno pet godina.


daniels kaže:
il primjer ajd recimo da ni to krene malo na nekih 40-50 kom dam otkaz u firmi i bavim se time,
mogu li si plačat mirovinsko i zdrastveno i kak ga plačam sa računa OPG-a(tu sam čital žiro al na koga mene ili OPG mora bit otvoren) ili mogu i ovak.
Preko zira. Ziro ti nije problem otvoriti. Odes u banku i mozes ga otvoriti bez problema. Sugestija: ako OPG kod otvaranja nazoves svojim imenom i prezimenom mozes koristit i privatni ziro za koji ti treba (u sustini) samo osobna karta
daniels kaže:
koliko sam shvatil prodam 5pajceka ispod a 5napišem račun i prijavim a sa tim novcem kaj sam prijavil mogu kupit razni materijal i plačat te naknade.ili grješim?
Da, ali isto tako kao sto sam napisao mozez ti kao ime i prezime pozajmiti novce OPG-u novce i s njima kupujes sto ti treba. Ako nesto kupis nitko te ne tjera da to sto si kupio prikazes kao trosak OPG-a. U sustini, tijekom godine skupljas sve moguce i nemoguce racune i onda kad radis zavrsnu prijavu odlucis sto hoces sto neces prikazati. Primjer: ako si imao prihoda 10.000 kn (prihod ti je placeni racun ali i poticaj) "iskoristis" 8.000 kn troskova. Razlika je 2000 kn na koje platis porez, ne znam tocno, npr. 20% ili 400 kn. Ako ti je to puno ;) napises putni nalog za put koji si stvarno napravio recimo u Gudovec na sajam. U trosak ti se priznaje dnevnica i 2 kn po kilometru voznje. Dakle, bio si u Gudovcu. Od tebe do Gudovca ima sto ja znam 150 km. Tamo i nazad je 300 km. Trosak koji ti se priznaje je 300x2=600 kn plus 170 kn dnevnice, sveukupno 770 kn koje oduzimas od gorespomenutih 2.000 i porez placas na 2000-770= 1230, odnosno oko 250 kn. Put je vrlo jednostavno pravdati. To moze biti ovaj primjer Gudovca, ali i put kod nekog potencijalnog kupca ili dobavljaca. Ne moras sklopiti posao da bi mogao knjiziti putni trosak. Ima milijun mogucnosti. Kao trosak ti se priznaje i npr. 70% racuna za mobitel, svekupno gorivo za traktor, umjetno gnojivo, sjeme, dijelovi za traktor, veterinar itd itd

daniels kaže:
ili ovak od plače kupim primjer gume u dučanu ili neki stroj od suseda u selu za potrebe jel mogu to stavit kao trošak za OPG?
Ako imas racun, da.

daniels kaže:
i to kaj ču sad kupit taj traktorič i strojeve jel tu imam kaj ak ih kupim na OPG il na sebe.?
Imas. Ako kupis na OPG (odnosno, tocnije, ako ga uneses u listu dugotrajnih sredstva: obrazac koji kupis u Narodnim Novinama i tu uneses naziv sredstva i njegovu vrijednost, oliti iznos kuna koji si platio) sve sto je vezano za taj traktor (gume, gorivo, mazivo, servis) plus 33% posto od njegove vrijednosti svake godine ti se priznaje kao trosak, odnosno umanjuje poreznu osnovicu.
Plus, mozes traziti i dobiti kapitalna ako kupujes novi traktor. Po sadasnjim propisima je to 40% od vrijednosti bez PDV-a. Dakle, ako traktor kosta npr. 10.000 Eura plus PDV, ukupno 12.200 eura, kapitalna su ti 4.000 Eura. Sveukupno te kosta 6.200 Eura. I to ako nisi u PDV-u.

daniels kaže:
jel ak me razmete htel bi nekaj delat baš za sebe jel sam od plača ide al teško,ovo mi bi bilo ko pokrpat kučni buđet i da znam kaj jedem.
a ko zna kroz koju godinu bavit se time volju imam rada i posla se ne bojim ni ja ni žena a tu su i dva klinca.

Ma jasno, ima puno ljudi kojima OPG nije jedini izvor prihoda a imaju ga, i to je sve legalno. Ovo sto ZJ kaze je isto tako tocno jer mozes paralelno imati i posao i OPG.
Mozda ovako ovo sve napisano djeluje komplicirano, ali kad jednom covjek si da truda i shvati i nauci, sve je to rutina.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
hvala dečki sad mi je to malo jasnje
kak veliš smiljan treba to pohvatat a onda je rutina.

ZJ pomalo ba kroz koju godinu ko zna možda bum hranil dovoljno da od toga mogu plačat poreze,doprinose,plaču
a možda bum hranil opet sam 3-4 pajceka za sebe.

a recimo ovak znam da sam dosadan al htel bi nekaj naučit

opet pajcek i suseda :D
prodam pajceka a čovjek mi ga plati na žiro račun OPG-a a ne meni na ruke.
primjer:pero perič je platil 2000kn za svinju.

ja mu napišem račun on ode u banku plati na uplatnici naznači za kaj je uplata.

ono da se bar neki ulaz novca prikaže,posle lako onda pravdat ko rashod za sjeme,umet,naftu i slićno.
jel to izvedivo ili ne?
a kak je to ja svom OPG-u posudim cca 10000kn opg troši novac na sjeme,naftu i sl.znači u gubitku je
prihod na račun od prodaje svinje.je dobitak koji onda sa OPG-a mogu vratit posuđen novac ili nešto i prikazat kao uplatu na privatni račun sa kojeg je posuđen novac?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
daniels kaže:
hvala dečki sad mi je to malo jasnje
kak veliš smiljan treba to pohvatat a onda je rutina.

ZJ pomalo ba kroz koju godinu ko zna možda bum hranil dovoljno da od toga mogu plačat poreze,doprinose,plaču
a možda bum hranil opet sam 3-4 pajceka za sebe.

a recimo ovak znam da sam dosadan al htel bi nekaj naučit
Samo naprijed. Treba pitati :)

daniels kaže:
opet pajcek i suseda :D
prodam pajceka a čovjek mi ga plati na žiro račun OPG-a a ne meni na ruke.
primjer:pero perič je platil 2000kn za svinju.

ja mu napišem račun on ode u banku plati na uplatnici naznači za kaj je uplata.

ono da se bar neki ulaz novca prikaže,posle lako onda pravdat ko rashod za sjeme,umet,naftu i slićno.
jel to izvedivo ili ne?
Da, to je upravo ovo sto sam gore pisao. Prikazes troska npr. 1950 kn i ostane ti na kraju 50 kn na koje na kraju godine placas porez.

daniels kaže:
a kak je to ja svom OPG-u posudim cca 10000kn opg troši novac na sjeme,naftu i sl.znači u gubitku je
prihod na račun od prodaje svinje.je dobitak koji onda sa OPG-a mogu vratit posuđen novac ili nešto i prikazat kao uplatu na privatni račun sa kojeg je posuđen novac?
Tako je. Kada platis porez (OPG ima vise prihoda od rashoda, s tim da pozajmica nije prihod.) onim sto je ostalo OPG tebi vraca pozajmicu. Makar je to kod OPG-a puno jednostavnije nego kod d.o.o. posto je rijec o tome da je to u stvari jedan porezni obveznik (i ti i OPG, isti JMBG)
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
smiljan a kak je sa tim porezima i prirezima?
jel za OPg plačam posebno?
a ovo od plače posebno kaj predajem sad?mislim tu imam uvjek neki povrat ove godine skoro 4000kn.
ili se to sve zbraja u poreznoj prijavi pa onda ja njima ili oni meni daju novac?
pital sam šogoricu ona je knjigovođa al nije sigurna mora proučit jel nije do sad radila sa time OPG-om.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nesamostalna djelatnost (ovo sto si sad zaposlen) i samostalna djelatnost (OPG) se ne mogu mjesati. Dakle, ovaj povrat iz nesamostalne djelatnosti koji imas ne utjece na dio samostalne djelatnosti, niti obratno.

Da si u 2008 imao OPG, taj bi povrat i dalje ostvario, a na dio samostalne djelatnosti se placa negdje oko 20% na razliku prihoda i rashoda iz te djelatnosti. To ne znam konkretno. Nisam istrazivao detalje posto mi ove godine jos ne treba. Prihodovna strana na OPG-u mi je jedna velika NULA ;).
Mozda netko drugi zna, mislim da je negdje ovdje bilo spomenuto ali sada ne mogu naci.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Smiljan kaže:
Da si u 2008 imao OPG, taj bi povrat i dalje ostvario, a na dio samostalne djelatnosti se placa negdje oko 20% na razliku prihoda i rashoda iz te djelatnosti.

ček ak imam prihod 5000kn a rashod 7000kn plačam 20% na koji dio?

ti vrapca sad si gruntam, pa sam u startu zadužim OPG da bu mi vračal najmanje 10let :lol:


Plus, mozes traziti i dobiti kapitalna ako kupujes novi traktor. Po sadasnjim propisima je to 40% od vrijednosti bez PDV-a. Dakle, ako traktor kosta npr. 10.000 Eura plus PDV, ukupno 12.200 eura, kapitalna su ti 4.000 Eura. Sveukupno te kosta 6.200 Eura. I to ako nisi u PDV-u.

a kak to funkcionira ak mogu dobit novog 539 ili kaj mi se sviđa onaj TUBER 40 labin progres.išel bi probat novog uzet.
oni i jesu sa pdv-om oko te cifre.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
daniels kaže:
Smiljan kaže:
Da si u 2008 imao OPG, taj bi povrat i dalje ostvario, a na dio samostalne djelatnosti se placa negdje oko 20% na razliku prihoda i rashoda iz te djelatnosti.

ček ak imam prihod 5000kn a rashod 7000kn plačam 20% na koji dio?

ti vrapca sad si gruntam, pa sam u startu zadužim OPG da bu mi vračal najmanje 10let :lol:

He, he :) mislili su kad su pisali propise. Maksimum koliko mozes prenositi gubitak je 5 godina ;)
Dakle, ako imas prihod 5.000, a rashod 7.000 knjizis gubitak od dvije tisucice. Na gubitak se ne placa porez prvih 4 godine, a ako ga iskazes nakon 5 godina rada onda ti poranjaci na taj gubitak naplate porez.
Ako imas prihod 7.000 a rashod 5.000, placas porez na 2.000 kn.

Plus, mozes traziti i dobiti kapitalna ako kupujes novi traktor. Po sadasnjim propisima je to 40% od vrijednosti bez PDV-a. Dakle, ako traktor kosta npr. 10.000 Eura plus PDV, ukupno 12.200 eura, kapitalna su ti 4.000 Eura. Sveukupno te kosta 6.200 Eura. I to ako nisi u PDV-u.

a kak to funkcionira ak mogu dobit novog 539 ili kaj mi se sviđa onaj TUBER 40 labin progres.išel bi probat novog uzet.
oni i jesu sa pdv-om oko te cifre.
Osnujes OPG, kupis traktor te potom racun, potvrdu od porezne da joj nisi nista duzan i obrazac (mozda jos neki papir) predas u ministarstvo poljoprivrede i cekas. Sada se ceka cca godinu dana. E sad, to je po sadasnjim propisima, a ako ce biti u 2009 samo nebo zna, makar prema svim nesluzbenim informacijama biti ce i dalje samo pitanje sa kojim uvjetima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh