• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG ILI OBRT??

  • Temu pokrenuo mladi gazda
  • Datum prvog posta

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
treba se napravit procjena koju radi sudski vjestak i to je kraj price koliko znam :!: , po tom zapisniku se onda poljoprivredni strojevi upisuju u dugotrajnu imovinu po pripadajucoj joj procjenjenoj vrijednosti :!:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Za nove stvari ne treba nikakva procjena vec samo racun.

Meni kad sam u poreznoj pricao o eventualnom unosu privatnog auta u OPG zena u poreznoj nije spominjala nikakve vjestake vec samo osobnu procjenu. Mislim da je zena u pravu. Narocito ako se radi o nekim "uobicajenim" stvarima tipa traktor. Isto tako zakon kod unosa stvari u poduzece (a sto OPG u tom trenutku i jest, sa stanovista porezne uprave) ne trazi eksplicite procjenu vjestaka. Ona je potrebna ako se radi o nekom "neobicnom" uredjaju sa "neobicnom" vrijednoscu, odnosno ako porezna procjeni da su iznosi nerealni.

Ne direktno vezano za unos stvari u OPG, ali samo za ilustraciju. Kad kupujete zemlju ili auto ili traktor u ugovor se unosi cijena koja se predaje poreznoj radi poreza. Ako je cijena realna porezna ce priznati taj iznos, a ako nije opaliti ce poreznu osnovicu po svojim kriterijima. Isto tako kod unosa stvari u OPG, mogu priznati napisani iznos a i ne moraju. Mogu odrediti po svom nahodjenju ili mogu traziti procjenu vjestaka. Mislim, da ako traze izjavu traze kratki opis stvari koje se unose.
Npr. traktor: lijepo se sjedne i proba se napisati sve sto se zna i moze dokazati o tom traktoru. Traktor model taj i taj, kupljen tada i tada od toga toga za taj i taj iznos. Traktor je redovito odrzavan i kod nas je radio te i te poslove na toj i toj zemlji.Napravio je toliko i toliko sati. Vrijednost je toliko i toliko kuna.
Ili za plug: plug takav i takav sa tim i tim elementima (npr.3 brazde, povisenja) orao toliko i toliko itd itd vrijednost je toliko i toliko kuna.
Ili za stoku:
Imamo toliko i toliko krava te i te pasmine do kojih je toliko i toliko muznih vrijednosti svaka toliko i toliko kuna
Toliko i toliko teladi vrijednih toliko i toliko itd itd
treba paziti koliki se iznosi pisu jer to postaje vrijednost i kada se prodaje ta stvar na taj se iznos placa porez (umanjen za godisnju amortizaciju.
Npr. ako si unesao traktor i napisao da vrijedi 100.000 kuna ako sutra taj traktor prodajes morati ces platiti porez (PDV ako si u sustavu PDV-a) na 100.000. svake godine umanjujes tu vrijednost za iznos amortizacije (npr. 25%, to poreznjaci imaju tablice za razlicite stvari) tako da za 4 godine ne placas porez . Dakle, ako nesto planiras brzo prodati najbolje ti je to ne unositi u dugotrajnu imovinu.

I onda se te brojke unesu u obrazac. Ako se stvari realno napisu, onako kako bi svatko opisao svoju stvar kad ga netko pita i napise realna vrijednost mislim da nebi trebalo biti problema. Predlazem da nesto tako napises, a u zaglavlju svoje podatke (ime OPG-a, adresa, maticni broj, kontakt telefon)i odneses u poreznu i zamolis ih da to procitaju pa da ti kazu dali je to u redu i da ces ispraviti ako nesto nije kako treba. I jos nabacis ljubazni osmjeh, naravno ;)
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Npr. ako si unesao traktor i napisao da vrijedi 100.000 kuna ako sutra taj traktor prodajes morati ces platiti porez (PDV ako si u sustavu PDV-a) na 100.000.
smiljane u ovom dijelu sigurno nisi u pravu jer imam vlastiti iskustvo a ono glasi:
ako neku stvar unosiš u dugotrajnu imovinu putem procjene prilikom njene prodaje ne plača se pdv jer nije ni bio odbijen prilikom unosa kao predporez, pdv se samo plača kod prodaje dugotrajne imovine koja je unesena putem kupnje i prikazana kroz račan :!:
 
M

mladi gazda

Guest
VELIKO HVALA na odg povodom moga pitanja svima a posebno tebi Smiljan puno si mi pomogao........... e da osmijeh na lice pomože isprobano više puta kad sam nosio koje kakve papire od vrata do vrata............

.............mladi gazda...........
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
gmiža kaže:
Npr. ako si unesao traktor i napisao da vrijedi 100.000 kuna ako sutra taj traktor prodajes morati ces platiti porez (PDV ako si u sustavu PDV-a) na 100.000.
smiljane u ovom dijelu sigurno nisi u pravu jer imam vlastiti iskustvo a ono glasi:
ako neku stvar unosiš u dugotrajnu imovinu putem procjene prilikom njene prodaje ne plača se pdv jer nije ni bio odbijen prilikom unosa kao predporez, pdv se samo plača kod prodaje dugotrajne imovine koja je unesena putem kupnje i prikazana kroz račan :!:

Hm, vidis, onda je meni referntica u poreznoj (a kojoj vjerujem i za koju bih rekao da zna znaje) krivo objasnila (ili sam ja krivo shvatio).

Medjutim i dalje me mota kako mozes ako si u sustavu PDV-a takvo osnovno sredstvo prodati, a ne naplatiti (odnosno platiti) PDV?

@mladi gazda, samo naprijed :) pa ces onda ti drugima objasnjavati pa cemo svi zajedno vise znati :)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
PDV ne plaćaš na tih 100.000 kuna... nego na onu cifru koja ti je ostala od amortizacije stroja... mislim da je min.10% godišnje...a ako imaš firmu onda možeš sam riktati stopu amortizacije ali je opet min.10% (meni je na autima u firmi 25% i sad ako oću prodati jedan od auta, prvo moram platiti PDV na preostalu "knjižnu" vrijednost vozila)... te nakon npr. 5 god hoćeš prodati stroj, onda plaćaš PDV na preostalih 50.000,00 kuna ili knjižnu vrijednost traktora.... bar sam ja tako skužio kod svog knjigovođe
 

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
roko, problem je u tome da li je imovina nabavljena i unasena u dugotrajnu imovinu opg-a u sustavu pdv-a, obrta.. s računom-tad se plača pdv na ostatak knjigovodstvene vrijednosti ili ako je unesena putem zapisnika tad ne jer ti država nije ni priznala pdv koji si ti platio pa ni ti ne trebaš platiti-moja referentica je meni tvrdila da trebam, a prijateljica koja ima knjigovodstveni servis mi je rekla da ne treba( po zakonu)i kda sam reko referentici da mi pokaže članak po kojem trebam platiti pdv samo je šutila i niš nije znala, i nikad nisam imal problem s tim traktorom kojeg sam prodal.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Mislim da je roko u pravu.
@gmiza, nije mi jasno. Dali je mozda traktor bio vec 100% otpisan pa mu je knjigovodstvena vrijednost bila 0 kuna u trenutku prodaje?
Ne razumijem kako mozes nesto sto je u OPG-u i ima neku vrijednost prodati a da ne naplacujes PDV (ako si u sustavu, naravno)?
 

Kesegic

Član
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
40
Da malo osvježimo temu :)

Zanima me dali su se uvjeti promijenili što se tiče OPG-a.

Ubiti zanima me ovo: Ne zaposlen sam, imam trenutno 100 koka nesilica, prodajem jaja na crno. Htio bih proširiti koliko mogu, ali htio bi to počet radit legalno. Ali problem je u tome što i kada bih proširio nebi imao dovoljno profita da si plaćam doprinose. Bar ne još.

Pa ako netko ima kakav savjet što i kako otvoriti. Jer kada povećam prodavao bi slastičarima i obrtima za kolače i sl. A oni ne žele baš sve na crno uzimat.

:prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh