• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

OPG ILI OBRT??

  • Temu pokrenuo mladi gazda
  • Datum prvog posta
P

pehist

Guest
daniels kaže:
[
recimo taj povrat kaj trebam dobit oni oduzmu od poreza kojeg sam trebal platit za OPG.
primjer 4000kn imam povrata odplače a dug poreza na OPG 1500kn porezna mi umjesto 4000kn vrati 2500kn.
naravno da ču pazit da sam oko 0kn sa OPG-om ni mi u interesu plačat porez državi i onim političarima i tak imaju preveć.

e sad to zavisi na osnovu cega imas toliki povrat poreza??
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
[quote="pehist
e sad to zavisi na osnovu cega imas toliki povrat poreza??[/quote]

na životno,dopunsko,klince.a nisam ni sve prijavil.imaš prava na svašta za povrat poreza
 
P

pehist

Guest
koliko ja znam ti ces dobit tih svojih 4000 kuna bez obzira koliko tvoj OPG ima za platit poreza, a posebno ces morat platit porez na dohodak, dakle zbroj dohodka u firmi i dohodak opg-a, ako ga bude bilo na kraju godine. u principu ti dodje na isto jer sve ide iz istog novcanika ali eto filozofiram :mrgreen:

dobra je stvar ubaciti jos nekoga u opg, jer se onda dobit na kraju godine dijeli na broj njegovih clanova. naravno ako ti drugi clanovi ne rade nigdje morat ces za njih platit doprinose, pa treba izracunati dali ti se to isplati.

ma ima sto caka oko tih poreza, ali se one nauce s vremenom. kad udjes u stos lako je prikazati minimalnu dobit na kraju godine, ali opet nesmijes pretjerat jer nisu ni u poreznoj blesavi a nitko ne zeli da mu oni sjednu za vrat ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Naravno, bolje platit sitniji iznos poreza nego riskirati da to odredjuju poreznjaci. Uvijek se mora imati u vidu da se u zvotu moraju desiti dvije stvari: umrijet i platiti porez
 
M

mladi gazda

Guest
Sam sam htio reći da sam u sutavu PDV-a i službeno potvrđeno papirima e još mi otalo nešto iz mirovinskog da završim čekam neka rješenja da dođu iz osijeka i onda sam to gotov......... E da imam pitanje mal mi je to nejasno a zaboravi pitat knjigovođu koji se broj daje kad se uzima R-1 za npr.gorivo gdje taj broj imam jel na potvrdi iz porezne ili gdje ?? imam puno dokumenata na kojima imam puno projeva pa me zanima koji broj na kojem dokumentu??
Unaprijed hvala.............


..................mladi gazda....................
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ako si OPG ili obrt dajes JMBG ( za sada, a u skoroj buducnosti vjerojatno OIB)
 
M

mladi gazda

Guest
a hvala na odgovoru.............. za sad toliko ak opet zapne negdi javim se opet a do tad pozzzzzzzzzzz..........


..................mladi gazda..............
 
P

pehist

Guest
Smiljan kaže:
Ako si OPG ili obrt dajes JMBG ( za sada, a u skoroj buducnosti vjerojatno OIB)

nebi se slozio s tobom. ako ima osnovan opg i u sustavu je PDV-a, mora dati maticni broj poljoprivrednika.

taj broj dobije svaki OPG kod osnivanja i pocinje sa brojkom 5.

taj broj dobijes na papiru nakon sto osnujes opg, ubacis se u sustav pdv-a i dobijes od porezne potvrdu da si u sustavu i u kojoj je i navedena tocna klasifikacija tvoje djelatnosti u poljoprivredi (uzgoj voća i kojeg ili ugoj povrća i kojeg naprimjer).

na tom papiru su svi potrebni podaci OPG - a.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
pehist kaže:
Smiljan kaže:
Ako si OPG ili obrt dajes JMBG ( za sada, a u skoroj buducnosti vjerojatno OIB)

nebi se slozio s tobom. ako ima osnovan opg i u sustavu je PDV-a, mora dati maticni broj poljoprivrednika.

taj broj dobije svaki OPG kod osnivanja i pocinje sa brojkom 5.

taj broj dobijes na papiru nakon sto osnujes opg, ubacis se u sustav pdv-a i dobijes od porezne potvrdu da si u sustavu i u kojoj je i navedena tocna klasifikacija tvoje djelatnosti u poljoprivredi (uzgoj voća i kojeg ili ugoj povrća i kojeg naprimjer).

na tom papiru su svi potrebni podaci OPG - a.

JMBG daješ, to ti priznaju. Provjereno! Onaj broj sa peticom ti je na žigu a ćemu služi...
 
P

pehist

Guest
da pretpostavljam da priznaju JMBG, ali isto tako pretpostavljam da onda nemas poslovni racun vec poslovanje radis preko svog privatnog racuna. zato ti je i dovoljan JMBG, tj moras njega dati jer se tvoj osobni racun veze na tvoj osobni iliti JMBG a ne na broj gospodarstva.

onaj drugi broj, sa peticom na pocetku je ista stvar, to je u biti JMBG GOSPODARSTVA, i tome i sluzi. ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Porezni obveznik kod obrta i OPG-a, bez obzira na vrstu ziro racuna, je fizicka osoba t.j. JMBG te stoga poreznu upravu interesira JMBG. Ovaj broj sa peticom je oznaka po nacionalnosj specifikaciji djelatnosti sto, u sustini, nema veze sa porezom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tako je Simljan. JMBG je glavni i njega se daje. Naravno da mi povrat došao na žiro račun od OPGa a ne na moj privatni račun.
 
P

pehist

Guest
sto mi onda nece priznati racune ako je na njima broj iz upisnika ??? ja sam taj svugdje davao :oops:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bojim se da nece. U svakom slucaju trk u poreznu kod referenta pa pitati dali da trazis dobavljace da ti to izmjene.
 
M

mladi gazda

Guest
ovako pitanje za one koji znaju ili imaju nekakvo iskustvo saovim mojim problemom......... trebam napravit zapisnik o mehanizaciji na opg-u i stočnom fondu pa neznam kako to treba a molio bih ako netko zna da mi pomogne........

.............mladi gazda.............
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Zapisnik? kakav zapsinik?
Pretpostavljam da je rijec o popisu dugotrajne imovine kojim "unosis" osnovno sredstvo u OPG, a sve da bi mogao troskove na tim sredstvima knjiziti kao trosak (odnosno umanjivati poreznu osnovicu)?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
mladi gazda kaže:
ovako pitanje za one koji znaju ili imaju nekakvo iskustvo saovim mojim problemom......... trebam napravit zapisnik o mehanizaciji na opg-u i stočnom fondu pa neznam kako to treba a molio bih ako netko zna da mi pomogne.......
ovako ja imam obrt i nest takvo sam moral napraviti radi :amortizacije.......
to radi Sudski vještak u oblasti poljoprivrede tj.meni je radil procijenu traktora i strojeva radi troškova kojih imas kod tih strojeva npr.:gorivo,djelovi,održavanje i amortizacija tih istih
raspitaj se kod knjigovođe on to mora znat
i da traktori moraju biti tehnički ispravni i reg.
 
M

mladi gazda

Guest
Smiljan kaže:
Zapisnik? kakav zapsinik?
Pretpostavljam da je rijec o popisu dugotrajne imovine kojim "unosis" osnovno sredstvo u OPG, a sve da bi mogao troskove na tim sredstvima knjiziti kao trosak (odnosno umanjivati poreznu osnovicu)?
da tako je popis dugotrajne imovine imam popis al neznam kako da ga započnem treaba navodno složit neku dobru spiku za napisat kao odvjetnik al ja nisam za to........ pomoć??

......mladi gazda........
 

Najnoviji postovi

Na vrh