• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Oprema za preradu voća...

A

Aronia

Guest
Boris kaže:
... Najbolji ali i najskuplji način kuhanja marmelade đema i slično je u vakumu ali najbitnija stvar: vakum posuda (kuhalo, duplikator) mora na sebi imati priključenu vakum pumpu koja će paru izvlačiti van brže i kvalitetnije ukuhavati i čuvati aromu. Ali to je nažalost malo kompliciraniji sistem i zahtjeva posebno hlađenje vakum pumpe i stijenku posude vrlo debelu često 1 cm da izdrži izazvani vakum. kako sistem izgleda možete vidjeti na stranici http://www.masing.rs.

Ovo je bez premca najpametnije rješenje, ali i koštaaaaa ... pa si to možemo priuštiti kad se tržište već pomalo "osvoji". Osim toga nisu to ni malo jednostavna rješenja jer najlakše je kupiti opremu. Ali, tek onda dolazi show program sa postavljanjem, certifikatima, dozvolama, energetski problemi, priključci ... ne možete vjerovati koji rokenrol. A sve ovisi o mediju kojima se radi (loža, plin, struja ...) i mediju kojim se kotlovi griju (ulje, para, voda, struja ...)

Boris kaže:
... I da ima jedan moj tu lokalni čovjek koji radi male kuhače na paru, zgodan sistem talijanska tehnologija, može čak ići i na običan štednjak ili mali plinski plamenik, e sad litraže su bile od 10 do 50 litara i cijene od 3000 do 7000 kn, ali nisam dugo tog čovjeka vidio probaću ga kontaktirati i nabaviti kakvu sliku i cijenik. Sistem je dosta praktičan i daje jako kvalitetan đem i marmeladu. Eto toliko za sada, dajte kakav komentar, kakvu ideju da tema ne umre.

Evo, to te ja pitam ... ako ti nije bed pitaj čovjeka je li raspoložen za kontakt i nekakvu prezentaciju o čemu se radi i kako funkcionira, kakvi su rezultati. Vjerujem da bi se to dalo primjeniti i na sok za dobijanje sirupa. Mislim da je to potencijalno pametno i korisno rješenje osobito kad se radi o malim serijama visokokvalitetnih proizvoda i o većoj paleti mješavina okusa. Pa i ako krene po zlu manji je problem "baciti" 50 litara nego 300 ili 500 litara.
 
K

kemicar

Guest
hm, vakuum. Majstore uputite k meni imam ja ideju kak zaobići vakuum, a da se očuva kvaliteta. (htio sam napisati, ali nemogu vam baš sve ovak otvoreno).
 
B

Baltazar

Guest
Poštovani kolege prerađivači voća i povrća,

pošto se dugi niz godina bavimo izradom opreme i uređaja u prehrambenoj industriji (kandi2606 iz foruma mi je sin), uglavnom preradom mesa i mesnih prerađevina, slučajno smo i vama putem foruma prezentirali kotao za kuhanje marmelade. Vidimo da je mnogima kotao prevelik ili preskup, zato mi želimo za Vas konstruirati i napraviti kotao na plinski atmosferski plamenik ili na drva. Na plin ga je isto moguće napraviti sa automatskom regulacijom temperature medija i bio bi vjerojatno na kipanje jer bi to bila najjeftinija verzija. Mi smo maleni tim univerzalnih stručnjaka entuzijasta i došli smo do zaključka da su nam Vaša znanja i iskustva dragocjena. Da bismo konstruirali što optimalniji kotao za Vas, trebamo Vašu pomoć. Zanima nas sljedeće za početak izrade prototipa:

1. Koliko litara?
2. Poželjna temperatura medija, odnosno voća prilikom kuhanja?
3. Da li je bolje kuhati potpuno poklopljeno ili poklopac mora biti napravljen da je moguće regulirati veličinu otvora?
4. Mješanje motorno ili ručno?
5. Vrijeme kuhanja?
6. Vaši dodatni prijedlozi .....?

U očekivanju Vaših prijedloga srdačno Vas pozdravljamo!
 
T

trecedoba

Guest
Za pohvaliti je da bi nam izašli u susret i napravili jedan manji kotao za kuhanje marmelade, đemova i.t.d..Ja mislim da bi za početnike bio dosta i kapaciteta do recimo 50 litara.Vrijeme kuhanja zavisi od vrste voča, a što je krače kuhanje to je proizvod kvalitetniji, jer ne gubi svoja prirodna svojstva.Mješalica bi mogla biti i ručna, ali osobno mislim da je bolja automatska.Ako bi bila ručna, onda bi trebalo napraviti takav kotao koji bi mogao stati na štednjak recimo na plin, pa sve raditi ručno, kao što su radile naše bake.To je onda pravi prirodni proizvod.Nemam baš puno iskustva u tome, ali ču se svakako upustiti u takvu proizvodnju i to prvenstveno u malim količinama za početak, i to što više vrsti marmelade i đemova.Ako ima netko više iskustva, savjeti su svakako dobro došli.Osnovno je to da takav kotao ne bude preskup.Takvih na tržištu ima koliko hočete.Ako posao krene, lako se proširiti, ali kupiti sada nešto jako skupa, a nemaš kome proizvode prodati, što će ti takav skupi kotao, i kamo poslije sa njim.
Dajte svi svoje savjete i prijedloge, pa neka nam čovjek napravi nešto za početak.Ja sam prvi kupac.
Pozdrav svima!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...a bi li bio problem proizvesti isti kotao kao onaj model od 300 i 170 l, dakle isto na struju, s mješalicom, duplom stijenkom i ispustom, a da bude 50 l? I koliko bi takav stajao?
...u svakom slučaju, ne bi trebao biti veći od 100 l...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...još nešto me zanima; proizvodim i kompote. Pripremam ih na najklasičniji način; zatvorene teglice sa narezanim voćem i sirupom stave se u veliku posudu napunjenu do pola vodom i onda se na običnom štednjaku zagrijavaju do vrenja i pasteriziraju 15-ak minuta...kapacitet najveće posude je cca 19 staklenki od 720 ml...
...bi li se i za ovo dalo konstuirati nešto povoljne cijene i povećanog kapaciteta (recimo slaganje tegli u više nivoa, hermetički zatvoreno - pasterizacija vrelom parom)?
...trebalo bi obratiti pažnju i na to da sam pri ovakvom kuhanju kompota uvijek morao ostavljati tegle da se ohlade u vodi u istoj posudi u kojoj sam ih i kuhao...što praktički znači da uvijek moram imati više posuda i kako jednu turu skuham drugu posudu stavljam na štednjak...dakle, treba mi dosta posuda da bi bilo koliko - toliko ekonomično...
 
T

Tomazy

Guest
breskvar kaže:
...a bi li bio problem proizvesti isti kotao kao onaj model od 300 i 170 l, dakle isto na struju, s mješalicom, duplom stijenkom i ispustom, a da bude 50 l? I koliko bi takav stajao?
...u svakom slučaju, ne bi trebao biti veći od 100 l...
također me zanima gore navedeno 50 litara, cijena?
 
B

Baltazar

Guest
Poštovani kolege prerađivači voća,

zahvaljujem Vam na Vašem javljanju i savjetima u svezi kotla. Javljam se iako još nemamo ništa konkretno i šaljem par slikica od kotlova koji su u pripremi (u izradi) i koje ćemo zasigurno uz Vašu podršku i savjete ubrzo završiti. Moram napomenuti da ne očekujem da netko od Vas obavezno kupi te kotlove, jer naše zanimanje je rijetkost u Hrvatskoj i do sada smo uspješno prodali sve što smo proizveli. No ne želim Vas obeshrabriti ili nedaj Bože uplašiti što se tiče cijene jer prototip je uvijek nešto skuplji. Kako voćke još nisu ni procvjetale imamo više nego dovoljno vremena da napravimo do sezone i 20 komada, naravno uz Vašu pomoć i sugestije. Kada budu ova dva gotova možemo se sastati i isprobati ih ako netko ima smrznutog voća.

Kratak opis: kotlovi su duplikatori (manji ima 40 litara), tj. zagrijavanje se vrši preko ulja za prijenos topline. Napravljen je za atmosferski plinski plamenik, a može se uroniti i u ložište većeg štednjaka.
Veći kotao je također duplikator (50 litara), grijanje preko električnog grijača uronjenog u ulje za prijenos topline. Biti će instaliran na stalku koji mu omogućava kipanje. Tim kotlom moći će se kuhati marmelada i mnogo mnogo više, nek za sada to ostane iznenađenje. Zaboravio sam napomenuti da će oba kotla imati motorno mješalo.
Za sada toliko i pozdrav svima, očekujemo i dalje Vaše komentare i prijedloge.

p1010092k.jpg


p1010091z.jpg


p1010090c.jpg


p1010089k.jpg


p1010088e.jpg


p1010087d.jpg


p1010086u.jpg


p1010085dt.jpg
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...moje je mišljenje da bi isti kotao kao ona prva dva koja je Vaš sin predstavio na forumu, samo manje litraže (između 50 i 100 litara) bio upravo idealan za proizvodnju pekmeza i džemova za male proizvođače...pitanje je samo koliko bi bio jeftiniji od ovih velikih...
...jer 6 puta manji kapacitet znači i znatno manje utrošenog materijala, pretpostavljam i manju snagu grijača i manju količinu ulja - što bi se, svakako, trebalo odraziti i na cijenu...
...osobno mislim da je ispust pomoću slavine puno bolji od kipanja...
pozdrav :D
 
T

trecedoba

Guest
breskvar kaže:
...moje je mišljenje da bi isti kotao kao ona prva dva koja je Vaš sin predstavio na forumu, samo manje litraže (između 50 i 100 litara) bio upravo idealan za proizvodnju pekmeza i džemova za male proizvođače...pitanje je samo koliko bi bio jeftiniji od ovih velikih...
...jer 6 puta manji kapacitet znači i znatno manje utrošenog materijala, pretpostavljam i manju snagu grijača i manju količinu ulja - što bi se, svakako, trebalo odraziti i na cijenu...
...osobno mislim da je ispust pomoću slavine puno bolji od kipanja...
pozdrav :D

Potpuno se slažem sa breskvarom, i gledajte da nam čim prije date cijenu i rokove isporuke.Također me zanima i takav kotao za pečenje čvaraka, pa ne znam da li bi mogao poslužiti takav isti, ili bi trebalo napraviti drugi.

Pozdrav svima!
 
K

kandi2606

Guest
Ovaj od 300 litara je prodan :D , ali se rade manji, pa ću se javiti kad bude aktualno.
 
K

kandi2606

Guest
Samo da stavim par slikica. Radi se koliko se stigne. :scratch
Komentari i savjeti dobrodošli!
:D


p1010120x.jpg

p1010119w.jpg

p1010118nz.jpg
 
B

Boris

Guest
Moram malo prigovoriti taj sistem sa izljevanjem za marmelade nije nikako dobar ni praktičan, mora biti ventil na dnu i obavezno poklopac radi higijene, inače da pohvalim a ne da samo prigovaram izrada i masivan materijal je za svaku pohvalu, to bu duralo 100 godina..
 
B

Boris

Guest
I da opet sam zločest, ali za marmeladu kotao bi trebao biti malo širi i plići, i dno što deblje da ne zagara, probajte kad napravite jedan kupite malo najobičnijih jabuka i probajte napraviti marmeladu pa ćete vidjeti nedostatke ovako napamet teško je predvidjet probleme, ako već nešto prodajete morate to i isprobat. Sorry ništa loše nemislim samo iznosim činjenice.
 
B

Boris

Guest
I da opet sam zločest, ali za marmeladu kotao bi trebao biti malo širi i plići, i dno što deblje da ne zagara, probajte kad napravite jedan kupite malo najobičnijih jabuka i probajte napraviti marmeladu pa ćete vidjeti nedostatke ovako napamet teško je predvidjet probleme, ako već nešto prodajete morate to i isprobat. Sorry ništa loše nemislim samo iznosim činjenice.
 
K

kandi2606

Guest
Kotao je višestruko isproban i napravili smo ih dosta komada, što za mesnu industriju, što za kuhanje pekmeza, ajvara, sapuna i sl. A što se tiče debljeg dna ono nije potrebno jer je kotao duplikator i također ima mješalo koje mješa masu stalno i ne prigara se ništa. Moguće su razne izvedbe po željama. Netko hoće ispust preko ventila, netko na kipanje, netko samo čisti kotao, netko hoće poklopac, drugome samo smeta itd. Teško je napraviti proizvod da svakoga zadovoljite. Zato radimo uglavnom po dogovoru (narudžbi), tj. onaj tko je zainteresiran trebao bi doći ili nas kontaktirati i izjasniti se što i kako zapravo hoće. U međuvremenu, od zadnjeg javljanja, između ostalog napravili smo i prodali dva kotla za topljenje masti i jedan za lovce za kuhanje gulaša.
 
K

kandi2606

Guest
trecedoba kaže:
breskvar kaže:
...moje je mišljenje da bi isti kotao kao ona prva dva koja je Vaš sin predstavio na forumu, samo manje litraže (između 50 i 100 litara) bio upravo idealan za proizvodnju pekmeza i džemova za male proizvođače...pitanje je samo koliko bi bio jeftiniji od ovih velikih...
...jer 6 puta manji kapacitet znači i znatno manje utrošenog materijala, pretpostavljam i manju snagu grijača i manju količinu ulja - što bi se, svakako, trebalo odraziti i na cijenu...
...osobno mislim da je ispust pomoću slavine puno bolji od kipanja...
pozdrav :D

Potpuno se slažem sa breskvarom, i gledajte da nam čim prije date cijenu i rokove isporuke.Također me zanima i takav kotao za pečenje čvaraka, pa ne znam da li bi mogao poslužiti takav isti, ili bi trebalo napraviti drugi.

Pozdrav svima!
 
K

kandi2606

Guest
kandi2606 kaže:
trecedoba kaže:
breskvar kaže:
...moje je mišljenje da bi isti kotao kao ona prva dva koja je Vaš sin predstavio na forumu, samo manje litraže (između 50 i 100 litara) bio upravo idealan za proizvodnju pekmeza i džemova za male proizvođače...pitanje je samo koliko bi bio jeftiniji od ovih velikih...
...jer 6 puta manji kapacitet znači i znatno manje utrošenog materijala, pretpostavljam i manju snagu grijača i manju količinu ulja - što bi se, svakako, trebalo odraziti i na cijenu...
...osobno mislim da je ispust pomoću slavine puno bolji od kipanja...
pozdrav :D

Potpuno se slažem sa breskvarom, i gledajte da nam čim prije date cijenu i rokove isporuke.Također me zanima i takav kotao za pečenje čvaraka, pa ne znam da li bi mogao poslužiti takav isti, ili bi trebalo napraviti drugi.

Pozdrav svima!


Može se koristiti potpuno isti kotao, a postoji i izvedba koja osim kuhanja i mješanja marmelade, čvaraka i sl. može služiti i kao mješalica za meso.
 
K

kandi2606

Guest
Bok svima!
Evo me opet malo da se javim. Napravili smo u međuvremenu dva kotla po 300 litara, a u 80% završenom stanju su dva manja (40 i 50 lit), pa ako ima zainteresiranih... U pripremi je i jedan od otprilike 140 litara (nisam računao).
300 litreni jedan je prodan, drugi za sada slobodan.

091/2606-950
095/8664-095
 

Najnoviji postovi

Na vrh