• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Orah

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

kad ti krenu izbijat ženski pupovi prati pa vidi koja se sorta resa u tom vremenu
 
G

goli23

Guest
Re: otkup oraha

spyder kaže:
jellena prati resanje pa probaj po tome tražit sortu za oprašivaća, goli što se tiće ove tvoje konstatacije ne bih se skroz složio s tobom i šejnovo ti kreće u trećoj dekadi 4-og mjeseca a u bugarskoj je i klima slična našoj ne mislim da im tih 10-ak dana nešto puno znači, samo ova je zima bila malo ćudna pa mislim da nije do sorti ovdije odigralo veliku ulogu, ali eto moglo bi se polemizirati o tome koliko hoćeš mislim da je najveći problem u tome što prošlogodišnje grane nisu dovoljno odrvenile a hladnoća je odradila svoje

spyder, pa slažemo se jer kao što kažeš nije dovoljno odrvenio prošlogodišnji izboj što upravo ima veze sa završetkom vegetacije koju sam i spomenuo, znači nije samo bitno kasno kretanja već i ranije opadanje lišća (mada je prošla zima vrlo kasno stisla), naravno uz to je bitna pravovremena i pravilna gnojidba tj. previše dušika može škodit...
 
G

goli23

Guest
Re: otkup oraha

jellena kaže:
pozdrav svima..

zanima me jedna stvar....imam jedno 140-ak oraha uzgojenih iz ploda..tzv.sjemenjaci...oni nisu samooplodni, jel tako?

Naime neka stabla su već stara skoro desetak godina a slabo daju ploda....sa kojim sortama ih treba oprašiti? Da li zna netko i u kojem razmaku?

mora se imati više stvari u vidu:
- sjemenjaci kasnije prorode (oko 10te godine) tako da je trenutno mali prinos OK
- muški cvjetovi (rese) se obično pojave kasnije (do 2 godine) od ženskih tako da ako nema u blizini drugih oraha onda ne može biti ni većeg roda

ako se baš želi posaditi neke oprašivače bez puno razmišljanja onda je moja preporuka (bez da se zna vrijeme cvatnje) odabrati 3-4 sorte izrazitih oprašivača koji bi pokrili razdoblje resanja od cca mjesec dana (po mom mišljenju to bi bili jupiter, rasna, Meylanaise, R.the Montignac)
sad opet, na postojeći nasad je to teže izvesti jer je preporuka da oprašivač bude u krugu 30tak metara
 
J

jellena

Guest
Re: otkup oraha

goli, hvala ti puno na odgovoru...

znaš li gdje se mogu nabaviti te sorte? žižek je navodno dobar nisam sigurna ima li on te sorte koje si naveo (možda jupiter)..znam da ima bugarske i francuske...

koliko i pravodobno gnojenje i navodnjavanje može pomoći pri prinosu...pretpostavljam nešto više nego uobičajeno...
 
G

goli23

Guest
Re: otkup oraha

jellena kaže:
goli, hvala ti puno na odgovoru...

znaš li gdje se mogu nabaviti te sorte? žižek je navodno dobar nisam sigurna ima li on te sorte koje si naveo (možda jupiter)..znam da ima bugarske i francuske...

koliko i pravodobno gnojenje i navodnjavanje može pomoći pri prinosu...pretpostavljam nešto više nego uobičajeno...
možeš kod žižeka sve osim one zadnje spomenute, provjeri
inače u Sloveniji sigurno
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Re: otkup oraha

spyder kaže:
pa pričekat ću još 2 tjedna da vidim dokle će se isprobijat pupovi pa ću onda nemam šta izgubit
Jesi obavio rezidbu do zdravog, i kakvo je sada stanje ja još nisam ništa poduzimao!
 

spyder

Član
Tu od
18 Ruj 2008
Poruka
325
Re: otkup oraha

nisam ni ja neki su poterali od sredine neki točno iznad kalema pa ću to ostavit, ima ih i koji su ispod kalema to nažalost ide van ostavit ću ih još pa do jeseni lagano sređivati
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

Ja sam svoje odrezao prije ovih kisa, do tad mi se javilo jos dodatnih 20 kom. Na jesen cu zamijeniti 30 koji se nisu oporavili.
Sta mislite o premazivanju mjesta reza sa silikonom??? Tu u blizini ljudi su svoje orahe odradili umjesto voskom sa silikonom kako im voda ne bi prosla u unutrasnjost stabla. Zna li neko nesto vise o ovom?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: otkup oraha

stvarno zanimljiva tema,

pošto vidim da je kolega maliali iz Velike Kladuše,zamolio bih te za informacije gdje si nabavljao sadnice. Planiram posaditi nekoliko kvalitetnih sadnica,čisto za sebe ne zbog prodaje jezgra pa bi htio imati dobre sorte. Nešto sam njuškao po internetu i naišao na sortu " Čudo od Monreposa" (Monrepos valjda neki dvorac u Francuskoj) i vele da je prilično otporan i ima dobre plodove.

Kako vi gledate na ove "jake" sorte u odnosu na naše domaće orahe?

Ja sam u proljeće rasadio nekoliko sadnica domaćeg samoniklog oraha i vidim da sam pogriješio jer sam ih posadio na razmak po 5 metara, pa ću to na jesen morati popraviti na 10 metara.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: otkup oraha

spyder kaže:
nisam ni ja neki su poterali od sredine neki točno iznad kalema pa ću to ostavit, ima ih i koji su ispod kalema to nažalost ide van ostavit ću ih još pa do jeseni lagano sređivati

jel imate malo fotki kako ste to radili i kako to sve izgleda?



JOOOOJ strpali smo ovo sve pod otkup oraha a mi odosmo na uzgoj :scratch . možda bi bilo dobro samo naslov promijeniti.
 
M

maliali

Guest
Re: otkup oraha

pozdrav seljačić,
nabavio sam ih u rasadniku Skink iz Rovinja posto prof. koji ih prodaje cesto dolazi tu pa ih moze i obici. Mozes pogledati i kod zizeka, svi ga hvale a i ima mnogo sorti.
Sto se tice sadnica iz BIH, ne uzimaj ni slucajno, jer niko tu ne kalemi orah. u poljoprivrednoj apoteci ce ti ga uvaliti pod kalemljeni (koja glupost, kalemljen a kosta 5 KM ili 20 KN), cekaces ga da rodi 15 godina i onda dobiti kostunac. Isto mislim i za sadnju "domacih sijanaca".
Mozes pogledati i u krusevcu, srbija, tamo su profesionalni kalemari, ali ako vide da ne znas nista od toga uvalice ti ih 100%. razgovarao sam i sa prof. cerovicem i ostalim sa instituta u Novom Sadu koji su po meni broj 1 na ovim prostorima ali cijena je 17 eura po komadu + prevoz, pdv, marža uvoznika i ostali papiri, pa racunaj ;-)
Imaju visoku cijenu posto dobijaju ogromne poticaje za sadnju oraha. ljudi se spremaju za EU.

Moj ti je savjet ako ces par komada za sebe, uzmi ih iz HR posto nam je blize pa ih prebaci na crno preko granice.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: otkup oraha

pozdrav maliali

hvala na javljanju.

mani sadnice po 17 eura nisu ni skupe ako su prave.ove kod nas,u pravu si,možeš zaboraviti.dobio dvije na poklon pa ću ih prebaciti u šumu da mi nesmetaju na livadi. slijedeće sadnice nabavljam u hr ili slo ako uspijem možda u njemačkoj.
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Re: otkup oraha

Ajmo malo o naslovu teme,hoce li uopce biti otkupa ove godine,tko ce otkupljivati,i po kojoj cijeni...?
 
G

grunf

Guest
Re: otkup oraha

Tko to može znati?
Kod nas je sve neizvjesno...
Znam da se orah organizirano otkupljuje kod Virovitice, iako ni to nisu neke količine.
Ako se ne varam, cijena je bila 26 kn/kg...
Može se prodati i zeleni orah, ali nije baš neka cijena; negdje oko 4 kn/kg. Kontaktirao sam gosp. Pavića iz Badela prije par godina, ali se nismo uspjeli dogovoriti....( kakvo čudo hahahah).
No ipak mislim da se ne treba brinuti oko prodaje. Orah nije jako kvarljiva roba, pa imate cielu zimu da ga negdje
" utopite "... više se treba brinuti oko naplate...
sve pošten svijet okolo...
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Re: otkup oraha

grunf kaže:
Tko to može znati?
Kod nas je sve neizvjesno...
Znam da se orah organizirano otkupljuje kod Virovitice, iako ni to nisu neke količine.
Ako se ne varam, cijena je bila 26 kn/kg...
Može se prodati i zeleni orah, ali nije baš neka cijena; negdje oko 4 kn/kg. Kontaktirao sam gosp. Pavića iz Badela prije par godina, ali se nismo uspjeli dogovoriti....( kakvo čudo hahahah).
No ipak mislim da se ne treba brinuti oko prodaje. Orah nije jako kvarljiva roba, pa imate cielu zimu da ga negdje
" utopite "... više se treba brinuti oko naplate...
sve pošten svijet okolo...

Za zelene sam mislio. Znam da su prošle godine otkupljivali badel i maraska...ak se ne varam bilo je 4,5 kn/kg
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: otkup oraha

4,5 kuna je smiješno, radije bih dao svinjama da ih pojedu nego za tako malo novaca dati višegodišnji trud. ipak je bolje sve sam stucati,pa nešto u baklavu a nešto na pijacu prodati,jer orah je ko i rakija,pokvariti se neće a još se niko nije požalio da nije rasprodo sve.
 

Blaza

Član
Tu od
17 Svi 2010
Poruka
46
Re: otkup oraha

seljačić kaže:
4,5 kuna je smiješno, radije bih dao svinjama da ih pojedu nego za tako malo novaca dati višegodišnji trud. ipak je bolje sve sam stucati,pa nešto u baklavu a nešto na pijacu prodati,jer orah je ko i rakija,pokvariti se neće a još se niko nije požalio da nije rasprodo sve.

Bio sam ti poslao privatnu poruku prije par dana pa ak možeš odgovori
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
Re: otkup oraha

Blaza kaže:
seljačić kaže:
4,5 kuna je smiješno, radije bih dao svinjama da ih pojedu nego za tako malo novaca dati višegodišnji trud. ipak je bolje sve sam stucati,pa nešto u baklavu a nešto na pijacu prodati,jer orah je ko i rakija,pokvariti se neće a još se niko nije požalio da nije rasprodo sve.

Bio sam ti poslao privatnu poruku prije par dana pa ak možeš odgovori

evo sad gledao sandučić,nije pun,a tvoje poruke nema.hajd probaj još jednom
 

Najnoviji postovi

Na vrh